Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - ganc

Strony: [1]
1
Symulator / Odp: Luzowanie pociągu towarowego.
« dnia: 04 Kwietnia 2023, 21:48:23 »
(...) skąd wtedy mam wiedzieć, że skład jest wyluzowany i gotowy do jazdy skoro manometr cylindra hamulcowego nie pokazuje wtedy rzeczywistego wskazania?(...)
Weź pod uwagę, że manometr cylindra hamulcowego na lokomotywie pokazuje ciśnienie w cylindrach na lokomotywie a nie na składzie. W przypadku, który opisałeś z luzowaniem po nagłym będziesz miał wyluzowaną lokomotywę poprzez naciskanie odluźniacza (0 MPa na wskazaniu manometru cylindra) a skład jeszcze będzie zahamowany i powoli będzie się luzował.

Proponuję sugerować się wskazaniami manometru przewodu głównego (PG). Oczywiście wskazania owego manometru nie powiedzą Ci, że już w danym momencie cały skład masz wyluzowany, ale mówią co dzieje się z ciśnieniem w PG a co za tym idzie co dzieje się z hamulcami w składzie. Skład odhamowany w PG powinien mieć ciśnienie 0,5 MPa z jakimiś drobnymi odchyłkami plus, minus (jeżeli oczywiście nie majstrowało się przy regulatorze ciśnienia na rękojeści kranu hamulca zespolonego). Przy luzowaniu, a w szczególności długiego składu to, że wskazówka ustawia się na 0,5 MPa nie oznacza, że skład jest już wyluzowany, gdyż długi skład dłużej się luzuje. To, tak jak powiedział @robert357, trzeba na wyczucie. Gdy skład stoi a chcesz ruszyć, dajesz pierwsze pozycje i obserwujesz czy się przemieszczasz, jeżeli tak to zwiększasz pozycje. Gdy luzujesz w trakcie jazdy to obserwujesz wskazówkę prędkościomierza. Jeżeli prędkość przestała spadać znaczy to, że skład wyluzowany.

Generalnie ja na długich składach rzędu 500-700 m nie żałuję napełnienia uderzeniowego i jak wskazówka manometru PG wraca mi z okolic 0,6 MPa w okolice 0,5 MPa to i tak jeszcze przez kilka dobrych sekund trzymam rękojeść zaworu na uderzeniowym.

(...) Czy fali używać również świeżo po podczepieniu wagonów?(...)
Jak najbardziej, w końcu tak samo chcesz szybko doprowadzić ciśnienie w PG do 0,5 MPa.


(...)czy podczepiać je mając kran hamulca na pozycji odcięcia czy luzowania.(...)
Ja osobiście podczepiam mając kran na odcięciu. Potem wracam do lokomotywy, załączam wszystko, a w szczególności sprężarki i dopiero luzuję.

Polecam na scenerii TD poeksperymentować jak zachowują się składy długie i krótkie, przy luzowaniach. A w szczególności na postoju udać się na koniec pociągu, wcisnąć F12, rozwinąć podlistę "Vehicle" i patrzeć jak się zachowuje ciśnienie w PG, ciśnienie w cylindrze wagonu i inne podczas luzowania długiego i krótkiego składu. Jak to wygląda przy długim trzymaniu na uderzeniowym, a jak gdy damy falę na moment. Ciśnienia tam pokazywane są w barach a nie w MPa.

2
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 02 Marca 2023, 15:55:14 »
Dołączam do pytania. Czy na przełomie dwóch dekad obecnego wieku były wymieniane systemy hamulców na nowsze w taborze używanym w Polsce od lat '70 XX wieku? Na przykład w takich ET22 czy Eaos-ach co powymieniali?

3
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 02 Marca 2023, 10:05:01 »
Jaki był powód zmiany w drugiej dekadzie XXI wieku zasad przygotowania hamulców do pracy w składach pociągów towarowych? Mam na myśli zmiany w zapisach w Instrukcji Cw-1 § 19, ust. 1.
Kiedyś było:
Cytuj
1. Pociągi towarowe kursują na sieci kolejowej zasadniczo z hamulcami nastawionymi na przebieg działania G (towarowy), tj. z hamulcami wolno działającymi.
Teraz jest:
Cytuj
1. W pociągach towarowych stosuje się zasadniczo nastawienie hamulców P (osobowy), tj. hamulce szybko działające, o ile spełnione są warunki podane w ust. 2 i 3(...)

Chciałem też ponowić swoje pytanie z poprzedniego postu:
3. Czy luzowanie lokomotywy podczas hamowania służbowego (gdy skład ma dużą masę hamującą) to dobra praktyka, czy jednak nie powinno się tego praktykować?

4
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 28 Lutego 2023, 13:27:28 »
Rozumiem. Czy łącząc te silniki równolegle (jak na załączonym schemacie) osiągnie się efekt o którym pisałem, że najpierw będzie większy moment na silniku nr 2 a po osiągnięciu jakiejś prędkości moment na silniku nr 1 będzie większy? Czy jednak rezystancja całkowita gałęzi silnika nr 1 jest większa niż gałęzi silnika nr 2 w związku z czym cały czas przez silnik 2 będzie płynął większy prąd i to on będzie miał cały czas większy moment niezależnie od obrotów?

5
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 28 Lutego 2023, 11:06:36 »
Tak, w tym eksperymencie myślowym zakładamy, że źródłem energii jest bateria. Idźmy dalej. Mamy samochodzik gdzie obie osie są napędzane silnikiem, każda indywidualnie swoim (załączam schemat). Czy puszczając taki samochodzik będziemy mieli sytuację, że najpierw będzie, mówiąc kolokwialnie, ciągnął silnik nr 2 a po osiągnięciu jakieś prędkości silnik nr 1?

6
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 25 Lutego 2023, 23:29:35 »
Jakie są zależności w obwodzie pomocniczym sterującym dostosowanie siły do nacisku w EU07 i pochodnych
Na 28 pozycji NJ SDS1 i 2 tracą zasilanie. Załączą się ponownie dopiero kiedy NJ wróci na pozycję 0.

1. Więc na EU07 i pochodnych przy załączonym pakieciaku dostosowaniu siły do nacisku kół można po osiągnięciu 28 pozycji NJ bocznikować lub przejść na równoległą i po dojściu do 43 pozycji NJ również bocznikować? Czyli można kontynuować normalnie rozruch tylko zawsze po zejściu NJ na 0 znowu załączy nam się dostosowanie siły i będzie ono załączone między 1 a 27 pozycją NJ dopóki nie wyłączymy go na pakieciaku, tak?

2. Jak dostosowanie siły do nacisku kół jest realizowane na ET22? Wiem, że tam jest pozycja N1 w nastawniku kierunku, która to załącza. Konkretniej mam na myśli, czy na pozycji N1 w kolumnie nastawnika są mechaniczne uzależnienia, które nie pozwalają wejść NJ na pozycję większą niż ustalona przez konstruktora czy działa to jak na EU07?

3. Czy luzowanie lokomotywy podczas hamowania służbowego (gdy skład ma dużą masę hamującą) to dobra praktyka, czy jednak nie powinno się tego praktykować?

7
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 26 Lutego 2023, 00:01:45 »
Zastanawia mnie kwestia charakterystyki silnika zbocznikowanego względem niezbocznikowanego. Dla łatwego zobrazowania przyjmijmy, że mamy dwa samochodziki na baterie z silnikami szeregowymi prądu stałego, jeden z silnikiem A drugi z silnikiem B (schematy na obrazku). Parametry obydwóch samochodzików identyczne, parametry silników identyczne oprócz tego, że silnik A niezbocznikowany a silnik B zbocznikowany. Puszczamy obydwa samochodziki w tym samym czasie. Czy ten z silnikiem A będzie miał większe przyśpieszenie ale mniejszą prędkość maksymalną względem tego z silnikiem B? Czyli ten z silnikiem A na początku zostawi w tyle tego z silnikiem B ale w ostateczności ten z silnikiem B wyprzedzi tego z A gdyż mimo mniejszego przyśpieszenia osiągnie większą prędkość maksymalną?

8
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 23 Lutego 2023, 17:48:18 »
Jakie są zależności w obwodzie pomocniczym sterującym dostosowanie siły do nacisku w EU07 i pochodnych, a konkretniej przy załączonym pakieciaku:
     a) czy po przejściu nastawnikiem najazdy na 29 pozycję nic się nie dzieje i układ dalej pozostaje na szeregowej bezoporowej?
     b) czy po wejściu na 28 pozycję nastawnika jazdy osłabienie wzbudzenia zostaje wyłączone czy jednak dane silniki mają dalej zbocznikowane uzwojenie stojana?
     c)  jeżeli na 28 pozycji nastawnika jazdy dane silniki mają dalej zbocznikowane uzwojenie stojana to czy przy przestawianiu dźwigni bocznikowania na kolejne pozycje uzyskuje się bocznikowanie wszystkich uzwojeń stojanów?

9
Prośba o rozwianie moich wątpliwości.
Do przedstawienia sytuacji posłużyłem się schematem stacji Warszawa Gdańska ze strony https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php?title=Warszawa_Gda%C5%84ska_Osobowa i zamieszczam dwie sytuacje, wjazd i wyjazd ze stacji.
Ze strony https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=mapa#6/52.000/18.000 wywnioskowałem, że prędkości drogowe lk 509 i lk 20 w rejonie Warszawy Gdańskiej to 80 km/h.
W Ie-1 Rozdział 2, §3, ust. 8 jest napisane:
Cytuj
Jeżeli sygnał na semaforze świetlnym zezwala na jazdę ze zmniejszoną prędkością, to jazda z tą prędkością obowiązuje do końca okręgu zwrotnicowego osłanianego tym semaforem, z wyjątkiem jazd po torach głównych dodatkowych, na których należy stosować na całej drodze przebiegu prędkość wskazaną na semaforze.
I teraz dwa pytania:
1. Czy wjeżdżając spod semafora B mając podany sygnał S10 razem ze wskaźnikiem W21 wyświetlającym cyfrę 5 po zjechaniu z rozjazdu nr 10 mogę zwiększyć prędkość do 80 km/h czy muszę się kulać z prędkością 50 km/h do semafora M1 i dopiero mogę zwiększyć prędkość do 80 km/h?
2. Czy wyjeżdżając spod semafora P103 mając podany sygnał S12 razem ze wskaźnikiem W21 wyświetlającym cyfrę 5 po zjechaniu z rozjazdu nr 127 mogę zwiększyć prędkość nawet do 80 km/h po czym zmniejszyć do 60 km/h (jadąc np. lokomotywą luzem) przy semaforze U8 wyświetlającym sygnał S10a czy muszę się kulać z prędkością 50 km/h do semafora U8 i dopiero mogę zwiększyć prędkość do 60 km/h?

10
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 22 Lutego 2023, 09:16:35 »
Jezeli chodzi o kanaly wlotowe przetwornic, sa one za zaluzjami zabezpieczone przed zanieczyszczeniem filtrami.

Zadając pytanie:
Czy jednak na wlocie do kanału chłodzącego silniki jest dodatkowy filtr?
dokładniej miałem na myśli bezpośredni wlot do wentylatora i kanału tłocznego chołodzenia silników trakcyjnych (jak w załączonym zdjęciu). Na zdjęciu widać, że rzeczony wlot nie zabezpiecza przed zassaniem pyłów i innych małych rzeczy unoszonych w powietrzu, które przy otwartych zewnętrznych drzwiach do tego przedziału mogą zostać zassane przez wentylator gdyż omijają filtr na żaluzji, która znajduje się na ścianie pudła lokomotywy. Czyli dlatego należy między innymi jeździć z zamkniętymi drzwiami?

11
Tabor kolejowy / Odp: Q&A z tematyki taboru kolejowego
« dnia: 21 Lutego 2023, 18:06:21 »
Pytanie wielokrotne, złożone:
Czy jazda lokomotywą w gorące dni z otwartymi drzwiami do przedziału z przetwornicą nie niesie ryzyka uszkodzenia silnika trakcyjnego poprzez zasysanie pyłów i większych elementów unoszonych w powietrzu? Żaluzje wpadowe do przedziału zabezpieczone są filtrami przeciwpyłowymi. Przy otwartych drzwiach nie ma ochrony. Czy jest to podyktowane przegrzewaniem się przetwornicy? Czy jednak na wlocie do kanału chłodzącego silniki jest dodatkowy filtr?

12
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 19 Lutego 2023, 16:05:08 »
Jak długo lokomotywy np. ET22 czy EU07 mogą jechać na pozycji bezoporowej przy prądzie powiedzmy rzędu 400A i więcej? Taką sytuacje mam w symulatorze na linii 61 od JAN21 gdzie są duże wzniesienia na dużych długościach i taką ET22 z bruttem 2400 ton muszę trzymać przez dobrych kilka minut na takim prądzie aby w miarę jakoś się kulać. Pewnie w rzeczywistości też są takie sytuacje.

13
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 19 Lutego 2023, 13:33:39 »
Mam nadzieję, że udało mi się to wyjaśnić w miarę zrozumiale.
Jak najbardziej wyjaśniłeś to zrozumiale. Dzięki MichałŁ.
Pytanie jeszcze jak faktycznie jest realizowane to na lokomotywach EU07/EP07. Czy jadąc z kabiny A, mając przełącznik pakietowy załączony na dostosowaniu siły nacisku do zestawów kołowych, zostaje osłabione pole wzbudzenia tylko na silniku nr 1 czy na silnikach nr 1 i 3 (analogicznie z kabiny B, osłabienie na silniku nr 4 czy silnikach nr 2 i 4)? Wydaje mi się (poprawcie mnie jeżeli się mylę), że ruszając ciężkim składem z kabiny A siła nacisku jest najmniejsza na pierwszej osi a siła nacisku na osi trzeciej jest wręcz większa od siły nacisku na osi drugiej, więc nie ma potrzeby osłabiać pola wzbudzenia na silniku nr 3. No ale tak jak mówię, może mi się źle wydaję, więc jak to faktycznie jest?

14
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 17 Lutego 2023, 12:35:43 »
Dzięki youBy za przystępne omówienie zagadnienia.

Załączam materiał wygrzebany w necie dotyczący obwodu głównego lokomotywy EU07 (303E). Już wiem, że wspomniane przez Ciebie bocznikowanie stojana przy V=0 km/h osłabia moment obrotowy danego silnika, co stosuje się w tej lokomotywie w przypadkach problemów z rozruchem ciężkiego pociągu w złych warunkach gdy osie doznają poślizgu. Z opisu obwodu wynika, że realizuje się to przez zamknięcie styczników SDS1 i SDS2. Patrząc na ten schemat nie rozumiem jednej rzeczy. Mianowicie widzę (być może źle), że po przez stycznik SDS1 bocznikuje się silnik nr 1, który jest pierwszy od kabiny A, a poprzez stycznik SDS2 bocznikuje się silnik nr 3, który jest trzeci od kabiny A. I wszystko jest dla mnie jasne przy założeniu, że rozruch odbywa się z kabiny A. Ale traci to dla mnie sens gdy przestawi się nawrotnik i rozruch ma odbyć się z kabiny B, ponieważ powinniśmy osłabić moment obrotowy na silnikach nr 2 i 4, gdyż na ich osiach zmniejsza się przyczepność. Dlatego proszę o wyjaśnienie.

15
Bieżące kolejowe / Odp: Bocznikowanie na pozycjach oporowych
« dnia: 16 Lutego 2023, 15:58:39 »
Cześć,
Chciałem jeszcze powrócić do zagadnienia w tym wątku. Co mnie nurtuje po obejrzeniu poniższego filmu:

Dlaczego gdy lokomotywa stoi i nie obraca się wirnik prąd w układzie nie wzrasta po załączaniu pozycji bocznikowania, natomiast gdyby się toczyła i wirnik by się obracał to prąd w układzie by wzrósł po załączaniu pozycji bocznikowania (co zresztą sam autor potwierdził w komentarzach pod filmem)? Jakie prawidłowości fizyki tu rządzą?

16
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 08 Września 2021, 14:15:22 »
Cześć,
Powracam z tematem wirtualnego rewidenta. Czy jest możliwość ustawić w kodzie exe jego działanie tak aby działał tylko na obsadzie AI pociągu? W takiej sytuacji byłaby możliwość jazdy z hamulcami ustawionymi wg swojego uznania lub jeżeli chcielibyśmy wg algorytmu wirtualnego rewidenta, oddawalibyśmy na chwilę skład pod kontrolę AI. Na chwilę obecną, co bardzo mnie irytuje, wirtualny rewident z uporem maniaka przestawia mi podczas służby nastawy hamulca, które zrobiłem wg swojego uznania.

17
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 12 Listopada 2020, 20:50:58 »
No dobrze, przytoczyłem instrukcję Cw-1 bo akurat tą znalazłem jako pierwszą szukając w internecie informacji na temat nastawiania hamulców w wagonach na polskiej sieci kolejowej. Przeglądając te, które przytoczyłeś (Bw-56 i Pw-5, reszty nie znalazłem) widzę, że opisane w nich zasady są te same co w Cw-1. Zatem czy wirtualny rewident działa wg obowiązujących przepisów czy nie?

18
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 12 Listopada 2020, 20:20:59 »
Fajnie, że są inni co widzą problem z wirtualnym rewidentem nastawiającym hamulce w wagonach. W wątku:
https://eu07.pl/forum/index.php/topic,32556.0.html
jest odniesienie do kodu EXE gdzie uważam, że wirtualny rewident działa na algorytmie ustawiania hamulców wg starych wytycznych, a powinien wg wytycznych z instrukcji Cw-1.

19
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 20.09 - problemy
« dnia: 23 Września 2020, 12:58:13 »
bumer, odblokowałeś przekaźnik różnicowy silników trakcyjnych przed załączeniem WS?

20
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 20.09 - problemy
« dnia: 21 Września 2020, 11:08:32 »
Sprawa tyczy się wirtualnego rewidenta. Jego algorytm ustawiania hamulców w wagonach na tryb G/P w pociągach towarowych działa w oparciu o stare przepisy. Jest to szczególnie irytujące przy długich towarach gdzie wirtualny rewident ustawia wagony na tryb G a powinien ustawiać na tryb P (z ewentualną "długą lokomotywą"). Czy możecie zmienić algorytm na ten z obowiązującej instrukcji Cw-1 (Mw-56) https://www.zzmgliwice.pl/files/instrukcja_cw-1_2016_jednolity_zm2.pdf? W załączniku 12 ładnie jest rozpisany obowiązujący algorytm.

21
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 20.09 - problemy
« dnia: 20 Września 2020, 23:16:08 »
Witam,
W opisie zmian do wersji 20.09 jest napisane, że "Dla E186 oraz BR285 wyłączono wzrost ciśnienia ponad 5 bar w pozycji napełniania". Nie ma teraz żadnej różnicy między pozycjami "Jazda" a "Napełnienie uderzeniowe" na tych lokomotywach. Czy jest tak w rzeczywistości?

22
Symulator / Odp: Nastawy hamulca.
« dnia: 19 Lipca 2020, 18:21:27 »
Witam,
Czy można by zmienić algorytm wirtualnego rewidenta na algorytm doboru nastawienia hamulca G/P, który jest zawarty w zał. 12 do instrukcji Cw-1?
https://www.zzmgliwice.pl/files/instrukcja_cw-1_2016_jednolity_zm2.pdf
Na chwilę obecną skład np. 38 ładownych węglarek o długości około 534 m i masie całkowitej brutto około 2730 ton, rewident ustawia na G wszystkie wagony, a według w/w instrukcji powinna być ustawiona "długa lokomotywa".

Strony: [1]