Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Arq

Strony: [1]
1
Symulator / Zmiana mapowania klawiszy w wersji 17.05
« dnia: 03 Lutego 2018, 21:13:47 »
Witam.
Od wersji 17.05 nastąpiła istotna zmiana klawiszologii - kiedyś było np p i shift-P, o i shift-O  a teraz klawisz p raz podnosi raz opuszcza pantograf.  Czy można w pliku  eu07_input-keyboard.ini przywrócić dawną funkcjnalność ?  Znalazłem tam następującą zmienną:

    pantographtogglefront p // przelaczenie stanu pantografu przedniego

ale co dalej ?

Podobnie jest z innymi funkcjami c,x,y,u,i.

Już wyjaśniam dlaczego to takie istotne. Zbudowałem swego czasu pulpit sterujący maszyną na ArduinoMicroPro - tu jest opis:
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.510.html


Przy przy obecnym mapowaniu klawiszy nie jestem w stanie zsynchronizować stanu przełączników na pulpicie z symulatorem- program reaguje na przełączenie w dół przełącznika pantografu raz go podnosząc raz opuszczając. Myślę że wiele osób które w pocie czoła zmontowały bardziej realistyczne pulpity sterownicze mają ten sam jeśli nie większy problem.

Czy dało by się udostępnić dołączyć do nowej wersji maszyny plik mapujący klawisze po staremu ?



2
Tego nie stwierdzę, ale jakieś szczątki interfejsu komunikacji tam są, więc Arq może coś na własne potrzeby wymyśli.

Odrobiłem pracę domową i znalazłem w internecie bibliotekę HID-Master https://github.com/NicoHood/HID  tak więc mam informację o stanie CapsLock, ScrollLock.

3
Kolego @RoboBatman.
ad 1) Koszt samych części zależy od tego jak szybo chce się zbudować pulpit, jak daleko jest najbliższego sklepu elektronicznego i ile sztuk się buduje. Jeżeli do sklepu idzie się w kapciach, arduino, encoder,  i duże pokrętło zamówi z Chin, masz dostęp do laminarki i cyrkla tnącego Olfa jesteś w stanie zrobić to ładnie i zmieścić sie w 120zł.

ad 2) Może zagmatwałem opis, ale tam już są wykorzystane 4 linie analogowe:
 a) jest potencjometr hamulca zasadniczego,
 b) potencjometr hamulca lokomotywy (który równie dobrze można zastąpić przełącznikiem   astabilnym 3 pozycyjnym (patrz schemat),
 c)  przełącznik obrotowy (7 pozycyjny) nastawnika bocznikowania, którym wybiera odpowiednie napięcie z dzielnika rezystorowego.
 d) nastawnik kierunku - którym również zmienia się podział napięcia na dzielniku rezystorowym.
    ja zastosowałem przełacznik 3 pozycyjny, ale w EN57 są dwa biegi do przodu (przełącznik powienien być 4 pozycyjny) więc najlepiej zamiast biegu pierwszego wybierać od razu drugi.
 e) nastawnik jazdy (mocy) - zastosowałem encoder obrotowy, który świetnie się sprawdza w przypadku maszyn jak EU07.

Mam jeszcze pomysł na wersję z programowalnym trybem pracy pulpitu zapisywanym w EEPROM. Jeżeli włączy się zasilanie "bateria" z wciśniętym przyciskiem sygnału zamykania drzwi to pulpit będzie działał w trybie En57 (bez kierownicy), w którym encoder będzie wyłączony, a przełacznik bocznikowania będzie wysyłał kody klawiszy nastawnika jazdy. Włączenie zasilania z wciśniętym przyciskiem syreny spowoduje, że pulpit wróci do obecnego trybu EU07. 
 

4
Wszystkim, którzy w pocie czoła budują pulpity z użyciem przekaźników i kondensatorów, starych klawiatur do PC, pokeys-a czy próbują znaleźć port USB w swoim laptopie z Win10  dedykuję swój projekt pulpitu. Jednocześnie składam hołd wszystkim tym, którzy tworzą wierne kopie autentycznych pulpitów ze wszystkimi możliwymi przełącznikami i wskaźnikami.

Przedstawiam mini pulpit, którego sercem jest Arduino micro pro (okrojona wersja Arduino Leonardo), dostępnego w Chinach za $3.11 z darmową przesyłką.

Procesor emuluje zewnętrzną klawiaturę USB wraz z informacją zwrotną o stanie CapsLock i ScrollLock.  Obsługuje  1 encoder obrotowy nastawnika mocy, 20 przełączników i  przycisków (w tym jeden w encoderze), 3 LEDy  -  "CA/SHA", "Jazda na oporach"  (jako informacja zwrotna),  kontrolkę "wyłącznik szybki" (programowo) oraz 4 potencjometry - przełącznik kierunku, nastawnik bocznikowania, hamulec maszynisty, hamulec lokomotywy.

Tak to wygląda od frontu:

i od strony bebechów:


 Układ jest w 100% ukończony, przeszedł testy na wersji MaSzyna 15 07 - wystarczy odpalić symulator, w ustawieniach "informacje zwrotne" wybrać: CapsLock=CA/SHP, Scroll= opory rozruchowe, podłączyć pulpit do USB i zacząć zabawę.

Po włączeniu przełącznika zasilania układ synchronizuje się z MaSzyną wysyłając kody klawiatury aktualnych ustawień przełączników i nastawników pulpitu. Potencjometr hamulca maszynisty obsługuje podstawowe pozycje  wybierane z klawiatury numerycznej 9.42580 . Potencjometr hamulca lokomotywy w skrajnych pozycjach wysyła kody 7 i 1. Nastawnik kierunku przystosowany do pracy z EN57 gdzie są 2 biegi do przodu.

W załączeniu plik projektu naklejki na obudowę Z-33A (z warstwami), schemat elektryczny, plik hex do arduino.
Po więcej informacji (np. jak zaprogramować arduino) zapraszam na stronę: http://forum.modelarstwo.info/threads/pulpit-do-symulatora-maszyna-eu07.32698/


Pozdrawiam

  Dodano: 03 Października 2016, 21:57:33
Wiadomość dla kolegi Kutylo.
Poszukaj biblioteki HID-master na arduino - w niej informacja zwrotna działa prawidłowo.

Ponadto w projekcie wykorzystano bibliotekę TimerOne  - m.in do obsługi klawiatury,
 do obsługi encodera bibliotekę "PinChangeInterrupt" oraz "encoder-arduino" (ClickEncoder.h)
Program zajmuje 41% flasha i 12% RAMu

Oto krótka prezentację pulpitu na dowód, że jest funkcjonalny i działa w nim informacja zwrotna:
https://vimeo.com/187083748

Uwaga: W dniu 2017.02.26 schemat został zaktualizowany z powodu zauważonych błędów. R9 w przełączniku kierunku ma być połączony z VCC. W nastawniku jazdy R11 do masy, a R16 do VCC. 

Liczba osób, która dotychczas (2017.02.26) zgłosiła mi wykonanie pulpitu wynosi: 2


  Dodano: 03 Października 2016, 22:47:00


Strony: [1]