Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Dziadek

Strony: [1] 2
1
Bieżące kolejowe / Odp: Antyk zza rury - szuka nowego właściciela.
« dnia: 28 Czerwca 2018, 19:10:41 »
Ogłoszenie nieaktualne.

2
Bieżące kolejowe / Antyk zza rury - szuka nowego właściciela.
« dnia: 18 Czerwca 2018, 18:47:24 »
Witam,
Mamy na zbyciu dwie dźwignie z nastawni mechanicznej jak mniemam (jeżeli się mylę, to proszę poprawić :)  ) oraz jak ktoś bardzo chce, również kółeczko wieniec ryglowy (za poprawkę dziękuję @centarail) z prawej (zapewne również tego pochodzenia co dźwignie). Stan przedstawiają sobą jak na zdjęciu poniżej. Zainteresowanych zdobyciem ich na własność, a także po wszelkie szczegóły, zapraszam na PW :)


3
Cytuj
Przełączenie stanu zamiast oddzielnie załączenie i wyłączenie jest problemem. Np. WS na pulpicie jest obsługiwany dwoma przyciskami, teraz oba będą działały tak samo więc wszystko jedno, który nacisnę to zadziała.
Nie znam się na pokeys, więc nie wiem czy jest tam taka opcja, ale ja bym po prostu wykluczył taką możliwość programowo, lub fizycznie - jeden przekaźnik i już nie ma innej opcji jak wyłączanie i załączanie osobnymi guzikami. Programowo - dajmy na to, mamy zmienną X typu bool, int czy cokolwiek, przyjmuje ona dwie wartości - odpowiednio dla załączonego i wyłączonego WS. Jeżeli ma wartość oznaczającą załączenie WS, nie będzie reagować na naciskanie zielonego - prawda, komplikacja pod tytułem wybiło WS i trzeba go najpierw wyłączyć żeby załączyć, ale i to da się obejść, korzystając z danych z symka - stan lampki WS. Warunek do if podwójny i już nie ma kłopotu. Ale tak jak mówię, nie wiem jak z tym na pokesie będzie, ale na arduino bez problemu.

4
@miko22 - pod tym postem to kody na arduino jakie przygotowałem, paczka z rysunkami do nastawnika jest tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg468512.html#msg468512

5
Cytuj
Co do elektroniki, mamy o ile pamiętam około 4-5cm wolnego miejsca na wysokość, na szerokość i głębokość tyle ile ma obudowa. Chyba wystarczy :) Ja chciałem zrobić to bez enkodera, (bo ich nie lubię) a wyglądałoby to tak:
Płytka PCB jak w starym mierniku uniwersalnym (z niego pomysł wzięty) czyli w kółeczko ścieżka miedziana, podzielona na X części (X = ilość pozycji z zerową licząc), każda ścieżka łączy się z innym pinem na Arduino Mega (Tasiemki ATA bardzo dobre do tego są, wymiary dziurek jak znalazł, a kosztują 5zł za metr taśmy, na której jest 6 wtyczek, czyli 3 kable po pocięciu), a po tej ścieżce przesuwa się suwaczek (jak w potencjometrze) który dowarty jest do masy układu.

Że tak zacytuję. Rozmiary pól stykowych można łatwo dobrać na podstawie nałożonych na siebie wzorów zębatek. Prawdopodobieństwo "gubienia pozycji" przy odpowiednim rozwiązaniu programowym w zasadzie zerowe. Kod do tego miał być taki --> http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-sterownik_nastawnikow_MASTER.zip

const int nastawnik[44] = {2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53};
const int kierR = A0;
const int kierD = A1;
const int boczniki[7] = {A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8};
const int nadR = 21;
const int nadD = 20;
const int nadNumP = 19;
const int nadNumM = 18;
const int nadNumS = 17;
const int nadNumG = 16;
int a = 0;
int b = 0;
int c = 0;
int d = 0;
int e = 0;
int f = 0;
int kier = 0;

void setup() {
  for (int x = 0; x < 44; x++){
    pinMode(nastawnik[x], INPUT);
    digitalWrite(nastawnik[x], HIGH);
  }
  for (int y = 0; y < 7; y++){
    pinMode(boczniki[y], INPUT);
    digitalWrite(boczniki[y], HIGH);
  }
  pinMode(kierR, INPUT);
  digitalWrite(kierR, HIGH);
  pinMode(kierD, INPUT);
  digitalWrite(kierD, HIGH);
  pinMode(nadR, OUTPUT);
  pinMode(nadD, OUTPUT);
  pinMode(nadNumP, OUTPUT);
  pinMode(nadNumM, OUTPUT);
  pinMode(nadNumS, OUTPUT);
  pinMode(nadNumG, OUTPUT);
}

void loop() {

  //NASTAWNIK MOCY
 
  for (int z = 0; z < 44; z++){
    int tempReadA = digitalRead(nastawnik[z]);
    if (tempReadA != 1){
      b = z;
    }
  }
  if (a - b != 0){
    c = a - b;
    if (c < 0){
      for (int q = 0; q < abs(c); q++){
        digitalWrite(nadNumP, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumP, LOW);
        delay(100);
      }
    } else {
      for (int w = 0; w < abs(c); w++){
        digitalWrite(nadNumM, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumM, LOW);
        delay(100);
      }
    }
  }
  a = b;

  //NASTAWNIK KIERUNKU
 
  if (digitalRead(kierR) != 1 && kier != 1){
    digitalWrite(nadR, HIGH);
    delay(100);
    digitalWrite(nadR, LOW);
    delay(100);
    kier++;
  } else if (digitalRead(kierD) != 1 && kier != -1){
    digitalWrite(nadD, HIGH);
    delay(100);
    digitalWrite(nadD, LOW);
    delay(100);
    kier = kier - 1;
  }

  //NASTAWNIK BOCZNIKOWANIA

  for (int r = 0; r < 7; r++){
    int tempReadB = digitalRead(boczniki[r]);
    if (tempReadB != 1){
      e = r;
    }
  }
  if (d - e != 0){
    f = d - e;
    if (f < 0){
      for (int t = 0; t < abs(f); t++){
        digitalWrite(nadNumS, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumS, LOW);
        delay(100);
      }
    } else {
      for (int u = 0; u < abs(f); u++){
        digitalWrite(nadNumG, HIGH);
        delay(100);
        digitalWrite(nadNumG, LOW);
        delay(100);
      }
    }
  }
  d = e;
}

6
Może nie jest to do końca w temacie całej dyskusji, ale chyba bardziej poczytnego wątku o tej tematyce na forum nie ma, toteż zamieszczam tutaj.

Miałem odważne plany skonstruować własny pulpicik do siódemki, ale z powodów o których rozpisywać się nie będę, postanowiłem się rozstać z tym co mam. Trochę się tego nazbierało, co i ile, to niżej jest napisane. Wszystkich którzy byliby zainteresowani staniem się szczęśliwymi posiadaczami tegoż, zapraszam do kontaktu przez PW; tam też bardziej szczegółowych informacji udzielę jeżeli ktoś będzie potrzebował. Wolałbym rozstać się od razu z całością (pojedyncze rzeczy mogą zostać jeżeli nie będą komuś potrzebne, ale wtedy czeka je śmietnik), ewentualnie może być dla kilku osób jeżeli się umówią jakoś żeby to między siebie podzielić. Dla mnie bez różnicy. Uprzedzam od razu że: raz, za "Bóg zapłać" nie oddam; dwa, wozić tego nigdzie nie będę (bo nie mam jak ani czym);

A co jest, to idzie to tak: (Co - ile - uwagi)
"Manometry z poloneza" - 3 - obrotomierze z borewicza z tarczami i wskazówkami z właściwych manometrów;
Płytka przekaźników x8 - 2 - docelowo do załączania i wyłączania lampek pulpitu;
Autotransformator 4-suwakowy 2,5kW - 1 - do zasilania i regulacji jasności żarówek;
Transformator 230/24 0,32kW - 1 - do zasilania żarówek;
Mierniki analogowe różne - około 10 - ---
Klucz załączania ogrzewania elektrycznego - 1 - ---
Przełączniki pakietowe 10A - 5 - ---
Lampki kontrolne LS48 - około 20szt. - pakiecik: oprawka plastikowa, metalowa, ramka, szkiełko i żarówka na 24V - różnych elementów różne ilości, nie wszystkie uda się skompletować;
Obudowy manometrów zatablicowych - 3 - "tyłek" od manometru, ramka, szybka i uszczelki;
Kierownica z Żuka wraz z zaślepką - 1 - ---
Szpeja przeróżne - kable, przekaźniki, drobiazgi różnej maści, elektronika, i inne - całe pudło;
Dokumentacja, projekty, rysunki, itd. wykonane na potrzeby konstrukcji - jeżeli ktoś chce;

Tak na zakończenie tego przydługiego już postu, dodam tylko że mam nadzieję że się to komuś przyda bardziej niż mnie :)

7
Tak mi się wydaje, że można by przyjąć, że przy dużej częstotliwości sygnałów przesyłanych do kompa przy dużej prędkości obrotu, system traktuje to jak ciągłe wciśnięcie danego klawisza. Tak na przykład jak w symku chcieć dojechać na ostatnią pozycję na nastawniku, po przytrzymaniu Num+ najpierw wskakuje jedna pozycja, chwilka przerwy i lecą ciurkiem kolejne pozycje. Może się mylę, bo na PoKeys się nie znam, ale tak bym to widział "na chłopski rozum".

8
Jako że RS232 sprawia mi pewne problemy, szczególnie zaś zgranie wszystkiego w czasie, użyta będzie płytka z klawiatury z optoizolacją obwodu.  Z symulatora ma to ciągnąć przez COM-a, a do symulatora przez płytkę z klawki (ładny kabelek USB będzie, nie to co mój składak do COMa :D ). Płytek jeszcze nie robiłem, nie miałem jak na razie czasu żeby je zaprojektować. Zaraz wrzucę zdjęcie płytki z miernika od którego pomysł się wziął.

EDIT: Focia
http://eu07.pl/userfiles/23589/foto-WP_20170905_11_47_37_Pro.jpg
Takie cóś, troszkę zmodyfikowane. Jak znajdę czasu, to dorobię pcb.

9
Programista bałaganiarz ze mnie, więc w paczce są 3 pliki:
- Master to nastawniki;
- Slave to Krany hamulca;
- Excel to tabela z rozpisanymi pinami i tym za co odpowiadają (5 tabelek, lubi otwierać się na skrajnej prawej, trzeba przeskrolować wtedy);

http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-nastawnik_kod.zip

EDIT: A tutaj reszta kodów: http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-pulpit_kod.zip Gdzieś mam jeszcze rysunek z opisami który program na jakiej płytce i w którym miejscu się znajduje, ale to muszę poszukać.
PS. Nie wszystkie kody zostały w pełni przetestowane, więc nie biorę odpowiedzialności za poprawność działania. Ogólne rozwiązanie ma tak wyglądać, jak coś się zmieni, poprawię i podmienię link powyżej.

10
@mac310 Sprawa ma się tak, że paczka zawiera wszystkie elementy "od A do Z", niestety również ze starymi próbami, więc trzeba korzystać z najnowszych wersji plików o zbliżonych lub podobnych nazwach. Jak wydrukować te pdfy na papier w 1:1 i nałożyć np. na OSB i wyciąć wg. tego, będą kształty, kąty i wymiary jakie trzeba. Aczkolwiek żeby uzyskać jako taką wytrzymałość i to wolne miejsce, należałoby wyciąć ze stalówki na laserze, bądź z jakiegoś innego twardego materiału, bo OSB się kruszy, a sklejka strzępi.

Co do elektroniki, mamy o ile pamiętam około 4-5cm wolnego miejsca na wysokość, na szerokość i głębokość tyle ile ma obudowa. Chyba wystarczy :) Ja chciałem zrobić to bez enkodera, (bo ich nie lubię) a wyglądałoby to tak:
Płytka PCB jak w starym mierniku uniwersalnym (z niego pomysł wzięty) czyli w kółeczko ścieżka miedziana, podzielona na X części (X = ilość pozycji z zerową licząc), każda ścieżka łączy się z innym pinem na Arduino Mega (Tasiemki SCSI bardzo dobre do tego są, wymiary dziurek jak znalazł, a kosztują 5zł za metr taśmy, na której jest 6 wtyczek, czyli 3 kable po pocięciu), a po tej ścieżce przesuwa się suwaczek (jak w potencjometrze) który dowarty jest do masy układu. Kod na Arduino dla tego rozwiązania mam gotowy, mogę dodać jak ktoś chce się w to bawić. Na tej samej zasadzie chciałem robić pozostałe wały.

A nawiasem mówiąc, jeżeli chcesz pooglądać w 3d, to prócz tego że jest tam kilka pdf-3d, to Inventora można pobrać na zasadzie wykorzystania niekomercyjnego jeżeli "uczysz się" w jakiejś szkole ;) --->  https://www.autodesk.com/education/free-software/inventor-professional

11
Ja bym to zrobił tak żebym nie musiał ściągać sąsiada żeby obrócić, a i też tak żeby nie latało na wszystkie strony. Wiem że na loku to wszystkie z jednej fabryki pewnie i może nie będzie wtedy aż tak oryginalnie, ale nie chodzi przecież o to żeby sobie w domu siłownię urządzać :)

12
Nie wiem czy się to komuś przyda, ale coby było:

http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-Nastawnik.7z

Ostrzegam, duże :)
Rozrysowane wszystkie elementy z modelami, rysunkiem złożeniowym. Wszystko zgodnie z wymiarami być powinno (za wymiary, szczególnie kąty podziękowania dla @miko22). Sprężyny trzeba samemu ustawić, bo tutaj ich nie ma. W razie pytań do paczki, służę pomocą na tyle na ile umiem :)

EDIT: Odnosząc się do wiadomości niżej, dodam od siebie: grubości są tak pomyślane, aby dało się w obudowie o oryginalnych wymiarach umieścić i mechanizm i elektronikę odpowiedzialną za wykrywania położeń wałów :)

13
Z tego co mi wiadomo, wynikałoby że wszystkie mają jednakowe średnice, różne są tylko głębokości zębów na kołach. Gdzieś chyba mam rysunki zrobione we współpracy z kolegą @miko22 jak wydłubię to mogę podrzucić.

14
Ogłoszenie takie małe, w temacie pulpitu :) -Nieaktualne-

Mam na zbyciu kilka mierników typu Lumel M13, którymi można zastąpić w pulpicie Lumele M15 (wyglądają nieco inaczej i są większe, ale lepsze to niż nic :D ). Jak ktoś byłby zainteresowany szczegółami, zapraszam na PW.

15
Bieżące kolejowe / Odp: Hasler - specyfikacyjne wątpliwości
« dnia: 15 Sierpnia 2017, 12:17:21 »
U mnie L = 161.0 mH  przy: 0.315A i 13.30V 50Hz,   R jednej fazy = 25.0 Ohm EDIT: powinno być: 37.5 Ohm, (w złe miejsce w obliczeniach popatrzyłem),   Z jednej fazy = 63.0 Ohm (jednej fazy, czyli jednego ramienia trójkąta silnika)

Czyli krótko mówiąc, co hasler to inaczej :)

16
Bieżące kolejowe / Odp: Hasler - specyfikacyjne wątpliwości
« dnia: 13 Sierpnia 2017, 12:00:44 »
Cóż, co do tej indukcyjności to pewnie na tym skończę, miałem tylko nadzieję że ktoś coś wie, bo falownik bym se zaprogramował od razu przy zamawianiu, ale trudno. Opór segmentów nadajnika jest rozpisany dokładnie, ale brakuje wartości tego nieszczęsnego opornika, co utrudnia mi życie przy liczeniu.
Z prądem jest tak, że owszem, 0,6 i 1,2, ale czy część tego prądu nie leci przez te oporniki od razu do masy?

Zerknę potem na te strony i popytam, dziękuję za poradę co do części i link do katalogu :)

17
Bieżące kolejowe / Hasler - specyfikacyjne wątpliwości
« dnia: 12 Sierpnia 2017, 19:48:34 »
Witam,
Pytanie będzie dosyć nietypowe, bo niestety nie udało mi się znaleźć wszystkiego co potrzebowałem. Na początek link do wątku do którego będę się odnosił w pytaniach: http://eu07.pl/forum/index.php?topic=9195.0
Pytania:
1. Jaka jest indukcyjność jednej fazy silnika? Tzn. Jaka jest indukcyjność pomiędzy dwoma "nóżkami" silnika?
2. Jaka w przybliżeniu jest wartość "opornika węglowego" w przemienniku częstotliwości w lokomotywie? (Wspomniany jest tutaj: Strona 101, na obrazku 10 w poście #19).
3. Jaka jest wartość prądu płynącego przez jedną fazę silnika? (mniej więcej)
4. Z "praktycznych" rzeczy - części z kategorii wtyczka silnika, pokrywka żarówki itd. można dostać tylko w Darpolu i ewentualnie przy sprzyjającym szczęściu na szopie?

18
Z hamulcem czy bez, zrobić to prosto, wystarczy dodać zmienną zliczającą pozycje nastawnika - po przekroczeniu zera w kierunku dodatnim będzie naliczać do przodu, po przekroczeniu w kierunku ujemnym odwrotnie. Jednocześnie można na bazie znaku tej zmiennej ustalić jakie sygnały ma wysyłać do symulatora - na przykładzie stonki (wg. sterowania w symku): Obrót z pozycji zerowej do przodu daje wartość dodatnią zmiennej X , więc mikrokontroler będzie wysyłał do symka komendy odpowiadające + i - z numerycznej. Obrót z pozycji zerowej lub jej przekroczenie z pozycji dodatniej powoduje przyjęcie przez zmienną X wartości ujemne, a mikrokontroler zamiast + i - podaje do komputera 1 i 7 z klawiatury numerycznej. Analogicznie można to zrobić na dowolnym nastawniku. W zasadzie dałoby się do układu dołączyć dodatkowo dwa przełączniki obrotowe ustalający ilość pozycji, bo czułość programu to maksymalna wartość odczytu z pinu analogowego podzielona przez całkowitą liczbę pozycji (osobno dla hamowania, osobno dla jazdy) - wartość wybieraną na podstawie nastawy na potencjometrze wielopozycyjnym o stałych nastawach. Wtedy program byłby uniwersalny.

19
Nie wiem czy pomysł dobry, ale można przecież zaprogramować mikrokontroler tak żeby zamieniał odczyt napięcia z potencjometru na odpowiednie impulsy odpowiadające plusowi i minusowi. W przypadku np. Arduino odczyt z pinu analogowego daje zmienną o wartości od 0 do 1023 - tylu pozycji nie otrzymamy, ale bez problemu uda się zmieścić kilkanaście lub więcej - do takiego nastawnika w formie dźwigni w zupełności powinno wystarczyć (moim skromnym zdaniem rzecz jasna :)  )

20
Bieżące kolejowe / Odp: Prośba o indentyfikację kranu hamulca
« dnia: 20 Maja 2017, 20:55:26 »
Dziękuję za wszystkie informacje, problem rozwiązany :)

21
Bieżące kolejowe / Odp: Prośba o indentyfikację kranu hamulca
« dnia: 20 Maja 2017, 20:28:33 »
Westinghouse? To to będzie jakiś staroć chyba. Westinghouse to o ile pamiętam era parowozów?

22
Bieżące kolejowe / Prośba o indentyfikację kranu hamulca
« dnia: 20 Maja 2017, 16:08:33 »
Witam,
Jak w tytule - mam kran, nie wiem jaki, nie wiem gdzie był stosowany.
Ma trzy przyłącza - dwa po bokach, jedno od dołu. Rączka kręci się w zakresie około 170st. (lub nieco mniej) i jest blokowana zapadką w pozycji środkowej. Po odkręceniu nakrętek z przyłączy ukazują się jakieś kawałki chyba tektury, wyglądają na jakieś filtry albo coś tego typu sądząc po ich kształcie. Jak trzeba, mogę zrobić jakieś dodatkowe zdjęcia.


23
Wydaje mi się że w temacie będzie, więc piszę tutaj - mam na zbyciu pulpit i nastawnik z EN57 (chciałbym się ich pozbyć możliwie szybko) - ewentualnych zainteresowanych proszę o kontakt na PW
Nieaktualne.

24
Dokładnie o to mi chodziło, dziękuje bardzo :)

25
Witam,
Takie pytanie, szukałem, szukałem i nie znalazłem, ma ktoś może rysunki mechanizmu nastawników i nawrotnika, oraz wymiary tych pudeł (chyba z laminatu były robione) na których montowane były blachy pulpitów?
Drugie pytanie jeszcze, gdzie i jak można ewentualnie zdobyć krany hamulców pomocniczego i zasadniczego? Znajomy radził podejść na lokomotywownię, ale dosyć skutecznie udaremniła me zamiary zamknięta brama.

26
Dziękuję bardzo :)

Podziękowania wysyłamy na PW.
jakubg1

27
Witam,
Ja mam pytanie niekoniecznie związane z bieżącym tematem dyskusji - jakie są odległości pomiędzy przełącznikami, guzikami i lampkami na pulpicie w EU07? Oryginalnych blach nie zdobędę, a nie mogłem nigdzie znaleźć wymiarów żeby to po prostu wyciąć.

28
Inne niekolejowe / Odp: Nagrywanie poczynań w MaSzynie
« dnia: 01 Marca 2016, 18:44:12 »
Fraps chodzi jak marzenie, dziękuję bardzo za pomoc.

29
Inne niekolejowe / Odp: Nagrywanie poczynań w MaSzynie
« dnia: 01 Marca 2016, 18:07:07 »
Uwielbiam grzebać w ustawieniach i jest to pierwsza rzecz jaką robię po instalacji czegoś nowego i z tego co mi się wydaje wszystko tam jest jak należy, bo nie zmieniałem nic, przyjmując że autorzy byli mądrzejsi ode mnie w tej kwestii. :) O FRAPS-ie nie słyszałem, muszę poeksperymentować.

30
Inne niekolejowe / Nagrywanie poczynań w MaSzynie
« dnia: 01 Marca 2016, 17:59:07 »
Witam wszystkich,
Mam problem z nagrywaniem swych poczynań w symulatorze. Wypróbowałem już następujące programy: Snagit, Bandicam i HyperCam. Rzecz w tym, że każdy z w/w rejestruje przez całe nagranie tylko ekran ładowania lub jedną klatkę z samego początku symulacji. Mimo że ja widzę symulację, to tak jakby jej nie było. Mam nadzieję, że ktoś będzie miał jakiś działający pomysł, czym to nagrywać.

Reg. obowiązki 2.
Proszę zmniejszyć wagę załącznika.
Benek

Strony: [1] 2