Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Matson

Strony: [1]
1
Na warsztacie / Odp: Maszynowy Warszat
« dnia: 16 Września 2020, 10:26:14 »
Z jednej strony praktycznie wszystko było na gotowo i wystarczyło tylko wstawić wnęki. A z drugiej strony nie było wyciętych otworów, ale wystarczyło je wyciąć i wstawić gotowy element oraz przesunąć mapowanie.

Wszystkie wnęki mam już gotowe, później po zrobieniu odpowiedniej tekstury całość będzie wyglądać dużo lepiej. Przy okazji zaincludowałem fiz i mmd (będzie mała polonizacja, więc pojawi się kilka dodatkowych wpisów).

Czyli po zmianach do wariantu 182 2 dojdzie pudło z dodatkowymi stopniami, a do 183 1 poza dodatkowymi stopniami dostanie tylko jedno uchylne okno w maszynowni.

Przy okazji dodałem możliwość zmiany tekstury wózka. Jasnoszary kolor nie pasował do spolonizowanych skód, które najczęściej mają brudne i ciemne wózki.

W kabinie 201Eo mam już gotowy cały komplet tekstur. Teraz zostało zrobić ao, pokroić wszystko co trzeba pod animacje i przygotować podświetlenie.

Dołączam listę numerów, które pojawią się w paczce. Dzisiaj udało mi się ukończyć 183 002-5, do zrobienia zostały już tylko dwie 182. Przy okazji mam już materiały na polonizację kabiny. Zobaczymy jak to czasowo wyjdzie, być może w testach najpierw pojawią się tekstury, a kabina pojawi się w osobnej paczce.

Dzisiaj do grona gotowych Skodziaków dołączyła 182 164-4. Jakby ktoś się zastanawiał, to taki skład można było spotkać w rzeczywistości (https://s23.flog.pl/media/foto/12063386_182-1230.jpg). Te trzy gotowe 18x powstały ze zdjęć jednego boku i jednego czoła. Na ostatnią teksturę, czyli drugą 182, mam oba boki i oba czoła, więc będzie na wypasie.

Dzisiaj skończyłem ostatnią zaplanowaną teksturę, a od jutra zabieram się za edycję kabiny. Przy okazji musiałem dorobić nowy detal, czyli wariant z dwoma typami anten.

Dzisiaj rozpocząłem prace nad spolonizowaną wersją kabiny dla 18x.

Aby kabina była w miarę uniwersalna to pojawią się w niej takie detale jak:
- lampki ca/shp i kwadratowe mierniki
- radiotelefon i panel ENTE zamontowany w narożniku (aby pasowało zarówno do starszych 181/182 bez drzwi z prawej strony jak i młodszych 182/183)
- zagłówki foteli + drugi fotel dla pomocnika
- (prawdopodobnie) nowy układ przełączników na pulpicie i inne manometry
- dodatkowe informacje na ściankach
- drobna kosmetyka kilku elementów

Na koniec dojdzie kilka elementów do ustawienia i sprawdzenia:
- ustawienie animacji wskazówek mierników i kalibracja wskazywanych wartości
- sprawdzenie działania ca, shp i wszystkich funkcji rtf
- zrobienie podświetlenia mierników

Jeśli do piątku wszystko będzie gotowe, to wtedy wrzucę kompletną paczkę. A jeśli nie, to w piątek pojawią się same skodzaki, a sama kabina później.

Aktualnie do zrobienia został już tylko sam pulpit, podłoga i część sufitu.

Aktualnie w kabinie prawie wszystko jest już gotowe, zostało już tylko wykończyć zielony panel i zobaczyć jak wyjdzie ao. Czeską wersją kabiny z racji braku polonizacji raczej nikt nie będzie jeździł, więc skorzystałem z paru gotowych elementów. Ciężko jest znaleźć identyczną kabinę 18x po polonizacji, więc praktycznie prawie wszystko może się różnić.

Wszystko zostało już dokończone i sprawdzone, więc kompletna paczka niedługo pojawi się w testach.

W międzyczasie powstała już piąta tekstura na nowy model 181_v2. Dla tego numeru musiał powstać kolejny wariant, czyli 182_pl3. Od wariantu 2 różni się nożycowymi odbierakami. Akurat fotki tego numeru najbardziej przypadły mi do gustu, miało być kilka tekstur więcej, ale są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Przeglądając listę taboru trafiłem na kolejną 182 156-0, tym razem na model v1. Po publikacji mojej tekstury, tamta zostanie podmieniona na sceneriach i usunięta. Jakby ktoś byłby ciekawy, to w załączniku jest porównanie wersji v1 i v2. A jeśli chodzi o kabinę 201Eo, to tekstury są już wstępnie gotowe i teraz wszystko trzeba pokroić pod animacje.

2
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 17 Października 2020, 22:00:11 »
Tak, semafor za peronami powinien świecić S4. Zaraz się zagłębię w temat eventów od semaforów w ZWK

Wrzucam łatkę na poprzednie zgłoszone błędy. Winowajcą lokomotyw nieodczepiających się od wagonów był rozkład jazdy, a konkretnie brak znaku "|" w odjeździe ze stacji końcowej. Poprawione tekstury bloków. Wywalone różowe ściany. Poprawki sieci trakcyjnej.

Link: https://eu07.pl/userfiles/27025/patch-kaliska-v1.0.2.7z

3
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 15 Października 2020, 11:04:48 »
@Matson posiadam Włókniarza, oto link https://eu07.pl/userfiles/4198/priv-KaliskaWlokniarz.rar

Przed odpaleniem scenerii weź tylko pozmieniaj składy w Rainsted. Jak tylko będę miał wolne to stworzę plik .scn z aktualnymi modelami. Tylko muszę przetestować Włókniarza na aktualnej paczce.

4
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 21 Września 2020, 11:01:51 »
Na razie pobierz paczkę z pierwszego wątku. Będziesz przerzucony do strony z aktualnosciami. Nie zmieniaj tylko plilow nowszych na starsze. Później podeślę pliki na podmianę, łącznie z pozmienianym taborem.

5
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 02 Sierpnia 2020, 16:26:50 »
Zacznijmy od tego czy nie prosciej jednak kliknac mysza na wajche od zwrotnicy?

6
Może kiedyś Pozdze okaze łaske i ten scenariusz dopasuje (pewnie nie prędzej jak za rok).

Słuchaj, tutaj nie chodzi o łaskę. Dziś wyszedłem z domu do roboty przed 7 rano, wróciłem o 21 w nocy. Ja to bym ćwierć Polski zrobił do tego symulatora ... gdybym tylko miał czas. Ale na cegielskim zrobiłem pospiecha na 14 pudeł Wawka- Zagan. Od Łodzi Kaliskiej do Ow my na siodemce, dalej przejmuje SU45. Specjalnie dla Ciebie :-)

7
Na warsztacie / Odp: ST44 Nowy model
« dnia: 15 Kwietnia 2020, 21:21:53 »
Troszkę czasu minęło, więc myślę można pokazać obecny stan. Boki na ukończeniu. Po nich będe zabierał się za dach, a Paweł w między czasie przygotuje już ostateczną wersję tex, bo ta obecna to nadal robocza wersja.

8
Na warsztacie / Odp: Całkowo v2.0 - wersja beta do testów
« dnia: 13 Kwietnia 2020, 16:41:34 »
@tmj: wygląda, że teraz działa, przynajmniej EN76 zaczął zawracać. Nie wiem jeszcze jak SA134, ale zakładam, że też powinno być OK.
@mareczek: znalazłem problem, zaczynał się w Janiszewie, gdzie SU45-172 wyjechała nie na ten tor, co powinna. A zrobiła tak, bo miała rozkład i ignorowała tarcze manewrowe. Będzie ogarnięte w kolejnej wersji.
@ic_kołobrzeg: nie jest to specjalnie, ale "tak wyszło". Generalnie samochody wszędzie powinny stawać przed przejazdem (nawet niestrzeżonym), ale nie zawsze chcą współpracować i już jakiś czas temu zarzuciłem próby dochodzenia, dlaczego tak się dzieje. Uznajmy to za koloryt polskich kierowców.

// edit
Przesyłam patcha do ostatniej wersji paczki ze scenerią: https://eu07.pl/userfiles/7546/calkowo_v2_patch20200413.zip (1,3 MB)

Patch usuwa dotychczas zauważone błędy i wprowadza pewne zmiany:
 • testowa aktualizacja składów w niektórych misjach na bardziej współczesne (na razie tylko misje z dopiskiem _2 w nazwie)
 • wprowadzenie podziału niektórych plików na epoki w celu umożliwienia jazdy w starszych dekoracjach, jak komuś tak wygodnie:
  • wskaźniki i balisy ETCS wydzielone do pliku v2_ETCS.scm
  • elementy.scm w dwóch wariantach: dla 1998 i 2015 r. (lata podano przykładowo, proszę się do nich nadmiernie nie przywiązywać); w wersji 1998 usunięto dotychczasowe tablice peronowe wg nowego wzoru zastępując je starszymi; w wersji 2015 r. wprowadzono m.in. nowe wyświetlacze peronowe w Janiszewie i Janiszewie Zachodnim, a także umieszczono biletomaty w niektórych miejscach; w obu wersjach wprowadzono też drobne modyfikacje
  • przejazdy.scm również w dwóch wariantach - w wersji 1998 usunięto przejazdy z tarczami ostrzegawczymi przejazdowymi, zastępując je przejazdem ze starymi gongami oraz przejazdem niestrzeżonym
  • wskazniki.scm także w dwóch wariantach dla uwzględnienia zmian w przepisach dot. sygnalizacji, w wersji 1998 wprowadzono wskaźniki W27 zamiast W27a oraz zrezygnowano z W6b, usunięto także wskaźniki odnoszące się do tarcz ostrzegawczych przejazdowych
 • wprowadzono wskaźniki W32 określające miejsce zatrzymania składów na peronach w Janiszewie, Różanach, Orzechowie i Macierzewie (tylko wersja 2015); dostosowano także informacje w W4 dla AI; jadąc na wersji 1998 również można się zatrzymywać tam, gdzie byłyby wskaźniki W32
 • dostosowano miejsce oczekiwania pasażerów do nowych miejsc zatrzymania się pociągów na peronach

W związku z aktualizacją składów do używania plików z _2 na końcu konieczne są dodatki z Testu dodatków:

Na chwilę obecną wszystkie misje korzystają tylko ze współczesnych wariantów plików (z dopiskiem 2015). Jak ktoś chce sobie zobaczyć wersję starszą trzeba ręcznie edytować pliki.

Uprzedzając uwagi odnośnie "współczesnych" składów chciałem zwrócić uwagę, że jest to kompromis między wiernością epoce i możliwościami symulatora. Na chwilę obecną w symulatorze nie mamy szynobusów, aby wstawić je do jazdy z poziomu gracza. SA134 i SA106 nie mają kabin, a jedyny "szynobus" (właściwie wagon silnikowy) z dostępną kabiną to SN61, który nie za bardzo pasuje do współczesności. Stąd mamy w scenerii składy wagonowe z SU45 i SU42 na czele, starałem się wybierać jedynie takie wagony i loki, które jeszcze kilka lat temu miały okazję jeździć w rzeczywistości. Jeżeli chodzi o ruch towarowy nie mamy żadnych tekstur ST44 w malowaniu PKP CARGO i modeli bardziej współczesnych ciężkich spalinowozów (ST48 czy ST44 po modernizacji), z tego względu nadal obok ST45 spotkamy zielone ST44 czy ST43 z niebieskimi węglarkami PKP CARGO. Jeżeli kiedyś coś się w tej materii zmieni z chęcią zaktualizuję.

9
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 08 Kwietnia 2020, 13:06:26 »
W załączniku

10
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 08 Kwietnia 2020, 11:30:17 »

Edit: Ok, odkryłem, że trzeba zmienić nastawy w maszynowni. Warto dodać to do sterowania.
Jest w sterowanie.html od 4 Marca.

11
Na warsztacie / Odp: Całkowo v2.0 - wersja beta do testów
« dnia: 06 Kwietnia 2020, 10:37:28 »
Co do składów w tej scenerii sam wstawiam wszystkie po swojemu, eliminuje nowe malowania z różnych spółek. Na pasażerskich pociągach tylko zielone lub czerwone wagony, w pospiechach dodatkowo bagażowy wagon, na osobowych bohuny lub bipy, ewentualnie bezprzedziałowe. Podpinam lokomotywy SU42 lub 45/46, czasem dla urozmaicenia ST43. Żadnych szynobusów ani tekstur obecnych spółek. Towarowe u mnie ciągają SM42, ST43 a jeśli już prywatne spółki to czerwone orlenowskie lub żółte z lotosu. Jeszcze jakby wskaźniki z prędkością szlakową zamienić na te z czarnym tłem. Jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie na ten scenerii i mamy fajny klimat gdzie spalinowozy dominowały na pociągach osobowych. Tak jak było przed 15-10 lat temu.

12
Na warsztacie / Odp: Całkowo v2.0 - wersja beta do testów
« dnia: 02 Kwietnia 2020, 14:36:38 »
Właściwie to w jakim okresie czasowym umiejscowiona jest ta sceneria? Jest sporo diesli z HCP które kursują z wagonami PKP Intercity jako pociągi osobowe, można je też znaleźć w składach InterRegio, zaraz obok nich można spotkać plejadę przewoźników prywatnych oraz zupełnie odstającego od reszty SN61 w Wilisiu. Oznakowanie większości peronów zauważyłem, że jest zrobione według obecnie obowiązującego wzornictwa PLK, podobnie ma się sprawa ze wskaźnikami (W27a zamiast W27), które wchodziło gdy fiaty były w zasadzie już dobijane w węźle Krzyż na osobówkach z jednym wagonem a pociągi IR oraz RE już nie kursowały.

13
Na warsztacie / Odp: Półsprzęgi
« dnia: 01 Kwietnia 2020, 11:44:03 »
Dlatego staramy się przynajmniej raz do roku wypuszczać paczkę, w której są świeżo wygenerowane e3d, żeby ani zestawy kołowe, ani same sprzęgi, nie zdążyły się wysłużyć.

14
Na warsztacie / Odp: Całkowo v2.0 - wersja beta do testów
« dnia: 30 Marca 2020, 22:00:02 »
Nowa wersja: https://eu07.pl/userfiles/7546/calkowo_v2_20200330.zip (247 MB)

Nie jest to wersja idealna, gdyż nie udało mi się wszystkiego poprawić, co chciałem, ale niewątpliwie jakiś krok naprzód jest. Paczka jest dostosowana do PC 20.01. Główne zmiany:
 • nowe misje:
  • CTLwegielA, CTLwegielB – pociągi towarowe CTL z Janiszewa do elektrowni w Macierzewie i z powrotem (dla zwolenników krótkiej jazdy, trwają maks. 1h 15')
  • kontenerA – nocny pociąg z terminalu kontenerowego do Macierzewa
  • osobA_jar_poranek – pierwszy pociąg osobowy z Janiszewa do Jarkawek, z wyjazdem z lokomotywowni
  • osobAB_poranek – pierwszy pociąg osobowy z Wilisia do Jarkawek i następnie do Janiszewa, z wyjazdem z torów postojowych
  • osobB_jar_poranek – pierwszy pociąg osobowy z Jarkawek do Janiszewa (fragment z misji AB_poranek)
 • dodanie kanałów radiotelefonicznych (3 – Janiszew, 6 – reszta scenerii)
 • dodanie zapowiedzi stacyjnych w Janiszewie, Macierzewie i Wilisiu
 • przeteksturowanie terenu na standardowy kafel 10x10
 • dodanie rozkładów jazdy dla części pociągów towarowych

15
Na warsztacie / Odp: ST44 Nowy model
« dnia: 23 Marca 2020, 23:58:47 »
Mały progress i widać pomału już zalążek czoła wreszcie.

16
Na warsztacie / Odp: ST44 Nowy model
« dnia: 15 Marca 2020, 22:51:36 »
Lekki odkop tematu by nie było, że umarło i przepadło. Powstaje nowa cześć kabinowa ze względu na spore różnice względem rysunku.

17
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 13 Lutego 2020, 19:44:32 »
Jeszcze do tego ścinania, zauważyłem, że nie tylko przy ruszaniu myszą to występuje, wskazówki manometrów też chodzą tak "schodkowo" (na zoomie nie), film:


18
Na warsztacie / Odp: Maszynowy Warszat
« dnia: 24 Stycznia 2020, 22:08:08 »
Czas zaprezentować nowości, które pojawią się w najbliższych miesiącach.

W kolejce do testów oczekują pierwsze cztery ET22 ze screena. Ostatnia zielona ET22-153 trafi do testów dużo później.

W przygotowaniu jest wagon typu 9-107.13, czyli zmodernizowany 9-107.6 budowy Vagonka Poprad.

Niedawno ukończyłem nowy model 445W wraz z kompletem tekstur. Wykonałem cztery tekstury, więc zastąpią tekstury z wersji v1. Wagon 247-4 został zrobiony od podstaw, na 111-2 nie ma już dostępnych materiałów a 123-7 i 135-1 zostały zrobione ze słabych zdjęć. Wagony 111-2, 123-7 i 135-1 zastąpią wagony 166-6, 175-7 i 277-1.

Po wydaniu 1415A2 powstaną też modele 1415A1 (http://www.wgk.cal.pl/data/media/235/911.jpg) i 1415A3 (http://www.wgk.cal.pl/data/media/458/33_51_5330_785-5_Eaos.jpg).

Te modele wagonów pokryją zapotrzebowanie na najbardziej popularne wagony spotykane u prywatnych przewoźników. Do pełni szczęścia brakowałoby rumuńskiego wagonu z odchylanymi klapami w podłodze (http://www.wgk.cal.pl/data/media/227/Eacs.jpg). Niestety bez szczegółowej dokumentacji technicznej jak i fotograficznej jest trudny do odwzorowania, więc póki co nie podejmuję się jego wykonania.

Aktualnie nie przewiduję przygotowywania kolejnych wagonów z grupy 'E'. Poza zrobionymi już 425Wa, 428Wa, C462W, R462W, B553W, Eamnos BDZ/E, 1415A1, 1415A2, 1415A3, 9-107 i nowym 445W więcej węglarek w tym roku nie będzie. I tak ich trochę za dużo wyszło.

19
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 03 Stycznia 2020, 00:43:32 »
Sieradz Warta - do dnia 23.12.2019 od strony miasta nie posiadał,

W 2003 na pewno ten wskaznik stał miedzy nastawnią a peronem. Tak zreszta jest i w scenerii. Co do aktualnosci to pracuje teraz nad poprawkami w  tej scenerii.

20
Na warsztacie / Odp: ST44 Nowy model
« dnia: 28 Grudnia 2019, 18:33:31 »
Wracając do tematu model jest pomału poprawiany i w ramach tego powstaje również nowy dach. Jako, że z czasem bywa różnie, to jeszcze trochę potrwa.

21
Tabor kolejowy / Odp: Zdjęcia taboru na tekstury
« dnia: 20 Grudnia 2019, 11:17:41 »
ET22-1060 - 2 boki + 2 czoła
https://eu07.pl/userfiles/23148/ET22-1060.7z

EU07-068 - bok + czoło
https://eu07.pl/userfiles/23148/EU07-068-r3.7z

Jeśli nikt jeszcze nie wziął tego byka, to go rezerwuję. Mamy mało rekinów na model v3, więc robię jeszcze ET22-304.

22
Na warsztacie / Zaczątek shadera wycieraczek
« dnia: 14 Grudnia 2019, 13:22:31 »
https://eu07.pl/userfiles/23180/wycieraczki.7z
Z plikami testowymi dla elfa. Shader pod obecne exe tmj.

Nie mam pomysłu jak rozwiązać buforowanie wody między cyklami pracy pióra, to wrzucam to co jest. Może ktoś mądrzejszy coś wymyśli.

Shader przyjmuje kafelkowaną maskę wody na szybie (w przyszłości można rozbudować o spadające cząsteczki i rozbryzgi na bokach, czy animować to zależnie od pędu. Nakłada ją na podstawie maski śladu wycieraczek RGBA. Planowana jest ona pod osiem wycieraczek na pojazd.
niewycierany rgba=0 0
wycieraczka1 r=6-125 0.02-0.49
wycieraczka5 r=130-249 0.51-0.98
wycieraczka2 g=6-125 0.02-0.49
wycieraczka6 g=130-249 0.51-0.98
wycieraczka3 b=6-125 0.02-0.49
wycieraczka7 b=130-249 0.51-0.98
wycieraczka4 a=6-125 0.02-0.49
wycieraczka8 a=130-249 0.51-0.98
kryty rgba=255 1
Gdzie 1-4 i 5-8 mogą się nakładać. Ślad danego pióra to maska gradientowa od położenia spoczynkowego do max wychylenia.
Stan danego pióra przekazywany jest jako wartość -1:1 gdzie 0 to stan spoczynkowy, 1 to max wychylenie a znak określa kierunek ruchu.
Wycieranie odbywa się poprzez pogowanie wartości maski wartością wychylenia danego pióra.

Materiał inspiracyjny: https://docs.studio-397.com/developers-guide/cars/car-art/rain-effects-and-windscreen-shaders-for-cars

23
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 05 Października 2019, 22:33:57 »
A teraz mi pokazuje brak pliku scenery\gh.scm

BArdzo sie zdziwiłem że, o ten plik woła. To mój taki roboczy plik i w wydanych plikach scenerii nie ma dzialajacych sciezek do niego. Trzeba w koncu poskladac ta dzialajaca paczke.

24
Pomoc doraźna / Odp: Maszyna 19.04 - problemy
« dnia: 09 Maja 2019, 16:56:04 »
W całościówce nie będzie problemu, bo wszystko jest robione od zera, ale nie mamy sposobu jak to robić w patchu.

25
Na warsztacie / Odp: Projekt ST44 - Warsztat Piotr-a93
« dnia: 25 Kwietnia 2019, 15:24:38 »
Jeszcze trochę i składamy paczkę, mam nadzieję że na wakacje będziecie mieli czym śmigać. Nie mamy opóźnień ani nie planujemy zawieszenia nad nim prac w razie gdyby ktoś pytał.

26
Na warsztacie / Odp: Projekt ST44 - Warsztat Piotr-a93
« dnia: 24 Kwietnia 2019, 21:47:07 »
Tamte garnki to już historia. Stasiu i spółka prezentują nowy lepszy wymiar ;).

27
Tabor / Odp: Okropny LOD w niektórych ET41
« dnia: 23 Kwietnia 2019, 20:39:47 »
Poprawiono w rev. 3766

28
Pomoc doraźna / Odp: Maszyna 19.04 - problemy
« dnia: 10 Kwietnia 2019, 21:58:57 »
A, to o ekran chodzi a nie obudowę. Ok, ogarniam w czym problem. Poprawione w 3716. Reszta taboru ma ok wg szukajki.

29
Screeny / Wasze filmy z symkiem w roli głównej
« dnia: 19 Lutego 2019, 16:37:21 »
MUZYKA KLASYCZNA JEST PIĘKNA JAK TEN BYK

30
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 11 Stycznia 2019, 18:02:31 »
Zreaktywuje. Mam czas teraz, wiec siedze nad tym.

Strony: [1]