Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - selsyn

Strony: [1]
1
Infrastruktura kolejowa / Odp: Dyskusja na temat przebicia w szynie
« dnia: 11 Sierpnia 2013, 02:55:37 »
Cytuj
Bezpiecznik iskiernikowy to raczej w odgromnikach. W momencie uderzenia pioruna następuje przeskok.

Dokładnie, ale nie tylko. Jest wiele zastosowań i nazw właśnie tego rozwiązania. Chociażby w połączeniach punktów gwiazdowych transformatorów w liniach średnich napięć. Normalnie są przesyłane tylko 3 fazy bez przewodu neutralnego, cała linia jest odseparowana od ziemi. Jedynym połączeniem jest w zależności od konstrukcji albo bezpiecznik iskiernikowy albo cewka Petersena. Ma to za zadanie ograniczyć zwarciowe prądy doziemne, jedynie do wartości pozwalających na prawidłowe zadziałanie zabezpieczeń. Sam osobiście widziałem jak elektryk przez nieuwagę dotknął uziemieniem przenośnym toru prądowego pod napięciem 6 kV. Efekt był w postaci lichej iskierki i zadziałanego zabezpieczenia ziemnozwarciowego RIG a w następstwie wyłączenie tego obwodu. Gdyby nie było cewki Petersena w punkcie gwiazdowym trafa zasilającego tą linię, a bezpośrednie połączenie, uziemienie i elektryk pewnie by wyparowali.

Co do ochronników warystorowych, jest ich wiele rodzajów i rozmiarów. Najmniejsze w postaci pastylki do ochrony niskonapięciowych układów elektronicznych, do potężnych kilkumetrowych kolosów służących do ochrony linii elektroenergetycznych wysokich napięć. Są to tzw. odgromniki kombinowane, czyli stosy warystorowe połączone z bezpiecznikami iskiernikowymi na przemian. Zaletą tej konstrukcji jest brak upływności, i jednocześnie wysoka skuteczność ochronna, ponieważ elektrody w iskiernikach są w niewielkiej odległości (zależy od napięcia pracy). Dioda Zenera działa podobnie jak warystor, jedynie jej zdolność prądowa jest bardzo ograniczona i posiada kierunkowość przewodzenia, jak każda dioda. Duży warystor jest w stanie przewodzić prądy rzędu kiloamper, dioda Zenera raczej nie, przynajmniej o takiej nie słyszałem. To takie ciekawostki.

Strony: [1]