- Symulator MaSzyna -

Symulator EU07 (i nie tylko) => Na warsztacie => Wątek zaczęty przez: Ra w 30 Sierpnia 2007, 00:53:57

Tytuł: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Sierpnia 2007, 00:53:57
Witam!

Stosunkowo niedawno dotarłem na te strony, wcześniej mnie to nigdy nie interesowało (kolej poniekąd tak). Patrzę na to z mojego punktu widzenia, jako osoby biernie zainteresowanej koleją i w miarę zorientowaną w informatyce.

1. W zasadzie chcąc sobie "pojeździć", w ogóle nie bardzo wiadomo, jak się do tego zabrać. Gdzieś są jakieś paczki, jakieś trasy, jakieś poprawki. Na stronie głównej eu07.pl jest jeszcze jako taki porządek (tylko nieco przeterminowany), ale na forum jest mnóstwo dodatków, większość w postaci linków do nieistniejących (już) plików.

2. W wątkach na forum przeplatają się sensowne dyskusje z wtrąceniami "nie działa mi". Ciężko się to czyta, zwłaszcza w wątkach mających po kilkanaście stron. Nieco zbyt dużo złośliwych uwag...

3. Brak jakiejś dalszej wizji. Mimo przeczytania kilkuset wątków nie wiem, jakie trasy powstają, jakie utknęły, czy jest jakaś perspektywa dla "starego symka" i jaka jest dla SPT.

4. Braki w dokumentacji. Z linków w postach na forum wysnułem wniosek, iż kiedyś na eu07.pl znajdowały się pliki z dokumentacją, które z bliżej nieokreślonych powodów zniknęły.

5. Gdzieś dopiero zza tego rozgardiaszu wyłania się obraz, jak wielka praca została wykonania, żeby to wszystko zrobić. Nie wypróbowałem jeszcze wszystkiego (trochę ciężko za tym nadążyć), jest parę rzeczy, których nie rozumiem (np. dlaczego nie ładują się wagony w Dejawach). Ale na prawdę jestem pod wrażeniem całokształtu.

6. Z wielu wątków na forum wynika dla mnie brak instalatora pakietów. O tym poniżej.


Pomysł na instalator pakietów:

1. Program przeglądałby pliki .scn w celu stworzenia listy plików wymaganych dla danej scenerii. Lista taka miałaby przynajmniej 2 zastosowania: uzupełnianie brakujących oraz tworzenie paczki instalacyjnej do wysłania.

2. W celu rozróżnienia różnych wersji plików program powinien uwzględniać daty oraz sumy kontrolne plików (np. CRC16).

3. Program powinien współpracować z serwerem plików (protokół HTTP). Na serwerze powinny być umieszczone wszystkie oficjalnie wypuszczone pliki (modele, tekstury, includy, dźwięki itd.), we wszelkich dostępnych wersjach (data+CRC). Być może również nieoficjalne wersje testowe.

4. Program powinien umożliwić edycję składów w plikach, zmianę nieba, edycję lub aktualizację pliku "dynamic.dat", być może również edycję plików .chk czy .mmd ze szczegółowym objaśnieniem, co jest co i do czego. Niemniej nie ma sensu kopiować STV.

5. Program powinien sobie radzić ze spakowanymi archiwami. Jest taki pakiet 7zip, którym można by się posiłkować.

6. Do każdego pliku (ścieżka+nazwa+data+CRC) powinna być możliwość wpisywania komentarzy (umieszczanych na serwerze). Komentarze mogłyby być pobierane razem z plikiem. Na podstawie komentarzy można by sobie wybierać odpowiednią wersję pliku (ewentualnie program sam by o tym decydował).

7. Na wszelki wypadek powinna być obsługa mirrorów (serwerów zastępczych).

8. Niektóre osoby (tworzące trasy lub je poprawiające) miały by prawo zapisywania nowych plików bezpośrednio z instalatora.

9. Większa liczba osób (również ograniczona) miała by prawo do komentowania plików.

10. Przy okazji analizowania scenerii, program mógłby sprawdzać pewne rzeczy. Np. niedopasowania torów o kilka mm (tzw. null track), tory zerowe, pionowe, zbyt długie, pliki przeniesione do innego katalogu... Ogólnie informować o innych tego typu błędach.

11. Ewentualnie wykonywać konwersję "starych" scenerii do nowego układu plików (podmiana tekstur i modeli we wpisach node).


Co mogę zrobić:

1. Napisać taki program, o ile ktoś by ze mną współpracował w zakresie jego testowania i zgłaszania mi uwag. Zbyt wiele już rzeczy zacząłem robić samotnie dla siebie i wiem, że to nie jest dobry punkt wyjścia.

2. Dostosować posiadane przeze mnie skrypty PHP do obsługi serwera plików.

3. Zaoferować miejsce i transfer na moim serwerze. Aktualnie posiadam wolne moce, które by się do tego nadawały. Ewentualnie mogę też zrobić jeden mirror. Ktoś inny by musiał uruchomić jeszcze jeden lub dwa.


Czego oczekuję:

1. Powstrzymania mnie, jeśli takie coś już istnieje. Bo może o czymś nie wiem... Nie czuję misji do robienia "lepszej pułapki na myszy". Nie pociąga mnie też tworzenie konkurencji.

2. Rzeczowych wypowiedzi w temacie.

3. Jeśli to możliwe, udostępnienia parsera i klas zastosowanych w symulatorze.

4. Pomocy przy dopracowaniu wyglądu i opisów. Ja się czuję dobrze w przetwarzaniu danych i strukturach abstrakcyjnych, natomiast komunikacja z ludźmi mi gorzej wychodzi.


2009-03-06 Zmiana tytułu wątku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 30 Sierpnia 2007, 01:28:39
Kiedyś robiłem prymitywne stosunkowo narzędzie do wyciągania wszystkich plików używanych w daniej scn. Problem miałem taki, że pliki rozróżniał po rozszerzeniu. Czytał każdy wiersz i jeżeli np. natrafił na frazę np .tga odczytywał nazwę pliku. Problemy były, gdy:
1)plik używany był bmp, a gdzieś w includzie w parametrach nie musi być określenie rozszerzenia dla bmp,
2)był więcej niż jednen plik o takiej samej nazwie ale w różnych katalogach -wtedy użytkownik dokonywał wyboru.
3)program nie powinien kopiować to co autor trasy ma w dynamic/pkp
Poszukaj, gdzieś zdaje się w dziale inne kolejowe.
Ponadto ktoś już chciał podobnego robić co chesz zrobić, zdaje się w dziale na warsztacie, ale coś ucichło.
Tam poznasz moje zdanie na ten temat.
Największy dla mnie ból, to doprowadzanie danych scenerii, aby eventy działały bezproblemowo. Coś tam wspomniałeś o null tracku, często to wynika z błedu eventu scenerii, jakiegoś bugu w modelu, czy w exe. Tu już żaden automat nie pomoże.
Co do tras, często trasy się gryzą ze sobą, bo ktoś nazwał plik, który już istnieje (szczególnie inc semaforów). Trzeba wtedy np. gdzieś w scn zmienic nazwę includowanego pliku i zmienic nazwę samego pliku.
W taborze też sprawa prosta nie jest. Często są te same foldery, a zawartość inna u każdego z userów.
Ponadto nie sądzę, aby autorzy dodatków bawili się jeszcze w instalator, chyba, że będzie szybki i łatwy w obsłudze.
Stan obecny wynika z hobbystycznego podejścia, gdyby pewno komuś płacić, to robiłby ktoś tzw. paczki całościowe, które zawierały by co do tej pory wyszło, a co jest warte uwagi.
Nie chcę przez to zniechęcać, coś przydałby się zrobić, ale pomysłu nie mam, bo odrazu szukam co by było gdyby i pomysł upada.
Myślę, zę jeśli chcesz coś robić, to zacznij od spraw najważniejszych twoim zdaniem z tej całej litanii, którą wypisałeś. Daj do przetestowania, a później dorabiaj te mniej znaczące rzeczy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 30 Sierpnia 2007, 10:35:42
Cytat: "Ra"

3. Zaoferować miejsce i transfer na moim serwerze. Aktualnie posiadam wolne moce, które by się do tego nadawały. Ewentualnie mogę też zrobić jeden mirror. Ktoś inny by musiał uruchomić jeszcze jeden lub dwa.

Jezeli nie jest potrzebne konto roota to ja moge.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Sierpnia 2007, 23:46:06
Wyobrażam sobie to w taki sposób, że autor scenerii (bądź ktoś, komu dana sceneria działa bezbłędnie) - zapuszcza program, który tworzy spis używanych plików wraz z ich datami modyfikacji oraz sumami kontrolnymi (CRC). Dzięki temu będzie można rozpoznać sytuacje, gdy plik ma tę samą nazwę, a inną zawartość. Inny użytkownik pobiera sobie plik scenerii oraz ten spis plików i dalej następuje synchronizacja - albo pobiera sobie brakujące pliki z serwera, albo program sugeruje przenosiny posiadanych plików pomiędzy katalogami, albo modyfikację pliku scenerii. Zakładam przy tym, że na serwerze plików będzie utrzymany porządek i tam będzie ktoś pilnował, by pliki trafiały do właściwych im katalogów.

Czytałem, że ktoś już coś robił. Być może wszystkiego nie doczytałem. Ale nie widziałem koncepcji pobierania plików online ze wspólnego serwera, na którym jest porządek w plikach (tzn. jest jakiś klucz na ich układanie).

http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?t=6127 Archiwum SFX
 - o samorozpakowywujących się archiwach

http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?t=5045 Instalator Dodatków
 - o instalatorze paczek i zawiłym ich tworzeniu

http://www.eu07.pl/forum/viewtopic.php?t=4386 Szopa Loader
 - pomysł i stary program, który już nie działa

Doprowadzanie eventów do działania mnie też gryzie, ale nad ewentualnym edytorem będę myślał później. Akurat w "quarkmce" próbowałem ruszyć machajką i wywalało mi "null track" - okazało się, że między torami jest 1mm przerwy. Poprawiłem i zaczęło działać dobrze. Program mógłby także dopisywać na wszelkich zakończeniach ukryte tory nachylone pod kątem 30° i z dużym współczynnikiem tarcia, aby wszystko co tam wjedzie się samo zatrzymało...


Jeśli trasy się gryzą, widzę takie rozwiązanie:
1. ustalić (automatem) jakie konkretnie pliki są dla danej trasy (nazwa+data+CRC),
2. ustalić (ręcznie), gdzie te pliki powinny być umieszczone i pod jakimi nazwami,
3. zmodyfikować (automatem) pliki .scn dla nowych warunków,
4. zapisać (automatem) te reguły zmian do ewentualnego powtórzenia w przyszłości.

Można zrobić tak, że CRC pliku zostanie dodane do jego nazwy, a następnie ta nazwa zostanie użyta w plikach scenerii. Na serwerze będzie komentarz do tego pliku, iż nie zaleca się jego używania w nowych projektach, ale jest wymagany w scenerii nnn...

To nie ma być instalator w sensie instalatorów programów pod Windows (InstallShield). To ma być raczej synchronizator plików i analizator danych... Coś bardziej jak Windows Update.

Nie wierzę specjalnie w paczki całościowe, że ktoś coś takiego jeszcze zrobi. A uważam, że warto to pozbierać w całość - i lepiej będzie to zrobić w sposób dynamiczny i rozproszony. Przynajmniej odpadnie problem poprawek do starych plików oraz szarych plam.

Dla mnie najważniejsze z tego jest wykonanie spisu plików będących w użyciu, powiązanie ich ze sceneriami oraz ściąganie pliku we właściwej wersji z serwera HTTP. Tego mi najbardziej brakowało, gdy zaczałęm jeździć... Widzę szare wagony i nie wiem czemu. Poczytałem, dociągam jakieś pokątne archiwa i się poprawiło. Ale nadal zdarzają się szare i pilnowanie tego zniechęca. A prosty program wraz z pewnymi działaniami organizacjnymi by to załatwił.

Niemniej zanim zacznę cokolwiek robić, chcę się dowiedzieć, co mają do powiedzenia ludzie bardziej zorientowani. Z doświadczenia wiem, że tak jest lepiej.


Do budowy mirrora potrzebny będzie serwer z ok. 2GB wolnego miejsca (chyba wystarczy...), PHP, MySQL, dostępem do crona i wget.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 31 Sierpnia 2007, 00:08:59
Ja się tam nie wtrącam, ale z reguły najsłabsze ogniwo to człowiek. To co proponujesz to taki a'la SVN.
Co do null tracka wyłapanego, to fuksik, z reguły wynika z innych przyczyn.
Na koniec: MaSzyn jest tyle, ile jej użytkowników i konsekwcencji z tego wynikających.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 31 Sierpnia 2007, 11:29:04
Ja jestem za, mirrora moge udostepnic ;)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Poscikk w 31 Sierpnia 2007, 12:37:24
Cytat: "Mariusz1970"
Ja się tam nie wtrącam, ale z reguły najsłabsze ogniwo to człowiek. To co proponujesz to taki a'la SVN.


Albo takie coś jak stacja załadowcza Trainz.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 31 Sierpnia 2007, 17:32:19
A mnie się podejście kolegi @Ra bardzo się podoba. Ujmuje rzecz fachowo, przedstawia problem konkretne rozwiązanie. Osobiście mogę się zaoferować przy software developing'u. Ale: pracuję tylko na GNU C++:D
No w ostateczności może nawet być Fortran77:D
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 02 Września 2007, 02:46:06
Na razie zdefiniowałem sobie klasy bez metod. Zastanawiam się, jaka dokładność danych jest istotna. Z założenia dane mają być przechowywane w postaci binarnej (nie jako tekst), ale z możliwością ponownego zapisania jako tekst.

Spotkałem się z czymś takim:node -1 0 none triangles material ambient: 149.94 149.94 149.94 diffuse: 149.94 149.94 149.94 specular: 229.5 229.5 229.5  endmaterial GrassDarkGreen2.tga
300.0 0.0 -400.0 0.0 1.0 0.0  66.6998 33.4331 end
300.0 0.0 -500.0 0.0 1.0 0.0  66.6998 0.166399 end
200.0 0.0 -400.0 0.0 1.0 0.0  99.9665 33.4331
endtri
Czy jeśli zaokrąglę wartości ambient:, diffuse:, specular: do liczb całkowitych 0..255 - to będzie duży problem? (Liczba 149.94 to 12 bitów na kolor, czyli RGB miałoby 48 bitów, czyli 281*10^12 możliwych kolorów - ma to sens?) Moim zdaniem można je spokojnie zamienić na 150 i 230, ale być może jestem w błędzie.

Dla współrzędnych w przestrzeni przyjąłem, że 0.001 wystarczy (1mm), a dla współrzędnych na teksturze - 0.000001. Póki co oba typy są jako double float, ale myślę też o zastosowaniu stałoprzecinkowych na bazie int64.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 02 Września 2007, 08:50:22
Cytat: "Ra"
Czy jeśli zaokrąglę wartości ambient:, diffuse:, specular: do liczb całkowitych 0..255 - to będzie duży problem? (Liczba 149.94 to 12 bitów na kolor, czyli RGB miałoby 48 bitów, czyli 281*10^12 możliwych kolorów - ma to sens?) Moim zdaniem można je spokojnie zamienić na 150 i 230, ale być może jestem w błędzie.
Oko ludzkie nie powinno zauważyć takiej zmiany koloru; OpenGL sobie potem i tak zamienia te dane na zakres 0..1.
Cytuj

Dla współrzędnych w przestrzeni przyjąłem, że 0.001 wystarczy (1mm), a dla współrzędnych na teksturze - 0.000001. Póki co oba typy są jako double float, ale myślę też o zastosowaniu stałoprzecinkowych na bazie int64.
Jeśli chodzi o trójkąty w scenerii (np. node triangles), to 1mm wystarczy, natomiast w modelach t3d możnaby dać dokładność 0,0001, gdyż mogą być gdzieś komuś potrzebne takie przesunięcia do jakiś efektów, czy coś. Z teksturami jest taki problem, że mogą być powielane wielokrotnie (w przypadku terenu jako jednej bryły będą to nawet tysiące/dziesiątki tysięcy). Niemniej jednak ta dokładność powinna być dobra :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 08 Września 2007, 01:38:49
Dzięki za komentarze.

Dopracowywuję parser składni... Aktualnie zastanawiam się, jak obsłużyć zmienną ilość liczb w node ... lines. No i zdarza się przepełnienie stosu przy rekurencyjnym usuwaniu wpisów z pamięci po wyborze innej scenerii lub wyjściu z programu. Muszę to zrobić inaczej.

Potrzebuję wyjaśnień co do szczegółów składni (lub działających przykładów) w zakresie:
 1. Wpisu node ... traction z eventem - nie znalazłem takiego.
 2. Wpisu node ... line_strip - nie znalazłem takiego.
 3. Wpisu node ... line_loop - nie znalazłem takiego.
 4. Słowa novis zamiast unvis - są jeszcze jakieś wyjątki?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 08 Września 2007, 10:00:25
w trakcji nie ma nigdy eventow gdyz sie po niej nie jezdzi :)
vis/unvis a nie novis ztcp :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 08 Września 2007, 10:07:10
@Ra: W jakim środowisku programistycznym pracujesz? Jeśli to jakieś C to da się zwiększyć rozmiar stosu. Ew, zamiast stosować rekurencji mógłbyś parsować ten sam plik w kilku przebiegach, za każdym razem poszukując innego interesującego ciągu znaków. Oprużnianie pamieci zwal na destruktory klas (programujesz obiektowo, nie strukturalnie, mam nadzieję:D).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 08 Września 2007, 20:59:33
Nie chcę, żeby mi się składnia wywalała, jak ktoś dopisze event do trakcji i póki co nie wiem, jak go dopisać prawidłowo. Jest tak:
Cytat: Scenery.doc
2.1.2 Traction
(...)
CurrentEvent (opcjonalny) - zdarzenie które zostanie uruchomione gdy dynamic pobiera prąd z sieci.

Słowo novis znalazł mi parser. Jest w wielu plikach, podobnie jak unvis. Na przykład
Cytat: quark-testowo.scm
12590: node -1 0 none track normal 0.2 1.435 0.2 -1 1 1 flat novis
12591: -20.9722 1.10001 334.334  0.0  //point 1
12592: 0.0 0.0 0.0  //control vector 1
12593: 0.0 0.0 0.0  //control vector 2
12594: -20.9722 1.10001 334.634  0.0  //point 2
12595: 0
12596: endtrack

27061: node -1 0 none-stop track normal 10.0 1.435 0.25 20 20 128 flat unvis
27062: -75.7703 0.200012 -320.0  0.0  //point 1
27063: 0.0 0.0 0.0  //control vector 1
27064: 0.0 0.0 0.0  //control vector 2
27065: -75.7701 0.8 -326.709  0.0  //point 2
27066: 0
27067: velocity 5.0
27068: endtrack
Pierwszy jest w koźle za wagonami mieszkalnymi (wg testowo2.scn; WielkiKac_bocznica1), a drugi jest na końcu toru, z którego odjeżdża SN61 z wagonami (tor8).


Używam Borland C++ Builder 4.0 Pro. Zwiększenie stosu to rozwiązanie chwilowe, zawsze ktoś może napisać większą trasę bądź połączyć kilka istniejących. Przy parsowaniu nie ma problemu ze stosem, bo rekurencję tworzą tylko include oraz origin (w porywach też trainset). Problem jest przy usuwaniu obiektów, bo destruktor obiektu sprawdza, czy ma ogon i jeśli tak, to wywołuje destruktor tego ogona. W ten sposób wywoływane destruktory odkładają się na stosie i przy paru tysiącach się on przepłnia (np. dla quarkmc28.scm tworzonych jest 20255 obiektów).

Do tego mam jakiś zawirowanie z funkcjami wirtualnymi - przy śledzeniu destruktora trafiam do funkcji, której wywołania na pewno nie ma. Pomaga dopiero jawne deklarowanie pustych konstruktorów i destruktorów, co jest trochę upierdliwe.


Parser jest na ukończeniu. Poza przetestowaniem wyjątkowo rzadkich wpisów, do zrobienia mam teraz podmianę parametrów formalnych w include, a następnie tworzenie list poszczególnych rodzajów obiektów i plików. Przydało by się również łączyć komentarze z wpisami znajdującymi się przed albo po takim komentarzu, a na razie robione są z nich osobne obiekty.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 08 Września 2007, 23:02:37
Borland jest OK, nie mam zastrzeżeń do kolegi:D

Cytat: Ra
Przy parsowaniu nie ma problemu ze stosem, bo rekurencję tworzą tylko include oraz origin (w porywach też trainset).
Sprawdzasz, czy nie ma wielokrotnego dołączania plików? Jeśli jeden plik był dołączony chociaż raz, to ni ma potrzeby robić z nim drugi raz. Oznaczyć jako zrobiony i nie zajmować ponownie pamięci, a odwoływać się przez wskażnik.

Cytat: Ra
Do tego mam jakiś zawirowanie z funkcjami wirtualnymi - przy śledzeniu destruktora trafiam do funkcji, której wywołania na pewno nie ma. Pomaga dopiero jawne deklarowanie pustych konstruktorów i destruktorów, co jest trochę upierdliwe.
Nie upierdliwe, tylko to jest dobry nawyk. Zawsze w klasie wal deklarację destruktora, choćby miał nic nie robić (bo i tak robi, a kompilator nie wygeneruje błędnych odwołań).

Cytat: Ra
Parser jest na ukończeniu.
No to trzymam kciuki. Uda się na pewno, bo przecież symek jakoś parsuje te wszystkie pliki i jak do tej pory nie widziałem "Stack overflow":D
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 09 Września 2007, 23:44:11
Na razie include ładują się tylko na życzenie. Nie ma jeszcze podstawiania parametrów (p*). Plik tekstowy dla include ładuje się tylko raz, a jest parsowany oddzielnie dla każdego wpisu.

Może nawyk jest dobry, ale dodawanie pustych konstruktorów i destruktorów dla kilkudziesięciu klas kończy się tym, że co jakiś czas znajduję jakąś klasę, do której jeszcze któregoś z nich nie dopisałem. :) W każdym bądź razie, nie łazi mi już gdzie nie powinien.

Z usuwaniem obiektów z listy poradziłem sobie w taki sposób, że zamiast wywoływać destruktor następnego z listy (co powoduje ogromną rekurencję, bo następny usiłuje usunąć kolejnego),
if (next) delete next; //usuwanie rekurencyjnewyjmuję ten następny poza listę i usuwam go pojedynczo.while (next)
 {p=next; //następny (tu na pewno coś jest)
  next=p->next; //skrócenie listy (tu może już być NULL)
  p->next=NULL; //obiekt wyjęty z listy nie ma ogona
  delete p; //i do pieca
 } //pętla opróżnia do zera

Nie mam pojęcia, jak to jest zrobione w Symku. Na pewno tam może być to zrobione prościej, bo nie ma potrzeby zapisania tego ani odporności na błędy składni. Ja chcę to zrobić tak, by po zmianach dało się to zapisać, a także by były analizowane wpisy w komentarzach. Zrobiłem już przymiarki do pomijania błędnych wpisów (program będzie wskazywał wadliwy fragment). W zasadzie to mogę już pokazać, co zrobiłem dotychczas. Program [aktualny link w podpisie] należy umieścić w głównym katalogu, tam gdzie EU07.EXE. Jest bezpieczny - jedynie czyta pliki i nie ma żadnego złośliwego kodu - ale za ewentualne straty nie odpowiadam. Mogą być potrzebne biblioteki Borlanda (993kB) (http://eu07.rainsted.com/release/libs.zip) - rozpakować w to samo miejsce, albo do katalogu SYSTEM Windows. Będę wdzięczny za przekazanie mi informacji, w jakich warunkach się wysypuje i plików scenerii, których nie czyta prawidłowo.

Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 11 Września 2007, 17:37:52
Niestety nie udało się uruchomić. Komunikat o braku biblioteki vclx40.bpl
Bliblioteki umieszczone w windows/ system a także w katalogu głównym maszyny. Katalog główny maszyny ma ścieżkę: G:/def/eu07.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Września 2007, 19:19:43
Hm, "ja wiedziałem, że tak będzie"... Wgrałem bibliotekę VCLX40.BPL do wcześniej podanego archiwum. Z nią powinno już działać.

Zrobiłem też nowszą wersję: [aktualny link w podpisie]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 11 Września 2007, 21:59:02
Mocno przestrzegam testowanie tego programu i wczytywanie nieznanych bibliotek. Nieznane jest niestety działanie i wpływ bibliotek na działanie systemu i symulatora. Autor napisał że nie bierze odpowiedzialności. Mnie próba odpalenia programu zaszkodziła.
Cytuj
Hm, "ja wiedziałem, że tak będzie"...

Skoro wiedziałeś to czemu tak zrobiłeś?
teraz to już nie ważne....
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Września 2007, 22:37:23
Wszystkie biblioteki pochodzą z pakietu Borland C++ Builder Pro i nie są modyfikowane (mają daty z 1998/2000). Prawie każdy program stworzony tym kompilatorem będzie ich potrzebował. Komunikat o braku biblioteki jedynie uniemożliwia uruchomienie programu.

Mnie próba odpalenia programu zaszkodziła.
Coś Ci się uszkodziło?

Jeśli program nie znajdzie bibliotek, wyświetla komunikat, że ich nie ma. Nie mam niestety komputera z systemem bez Borland C++, żebym mógł sprawdzić, jakie to biblioteki. Włożyłem do archiwum trzy, których nazwy znalazłem w kodzie programu (vcl40.bpl, borlndmm.dll, CP3245MT.DLL). Wydawało mi się, że potrzebne były cztery, ale nie byłem pewien - czwarta to vclx40.bpl.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 11 Września 2007, 22:52:12
Problem polega że teraz exe mi się wysypuje, czego wcześniej nie miałem. Niestety dziś nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić co jest tego przyczyną. Ponieważ jednak testowa trasa symulatora przestała się odpalać po próbie uruchomienia Twojego oprogramowania napisałem to ostrzeżenie. Kłopot jest ze wszystkimi sceneriami i prawie każdym exe. Jak z identyfikuje przyczynę wysypywania się exe dam znać.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: firefoxfan w 11 Września 2007, 23:03:11
Powodem sypania symka może być podmiana pliku borlndmm.dll (tą bibliotekę wykorzystuje również symek). Ja osobiście nie instalowałem paczki, ale radzę poszukiwania przyczyn kierować w tą stronę.

Pozdrawiam,
Firefoxfan.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 11 Września 2007, 23:30:32
Usunąłem z dysku wszystkie pobrane biblioteki i program. Usunąłem z katalogu symulatora i z windows/system. Do katalogu symka rozpakowałem świeże biblioteki z kopii bezpieczeństwa. Najważniejsze że chyba wróciło do normy.
Jednym z objawów był wysyp symulatora po około minucie po odpaleniu. Na jednym z exe zwariowało AI a pociągi zaczęły jeździć do tyłu. Sytuacja wydaje się być opanowana.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 12 Września 2007, 02:01:17
Zastanawiające zjawisko. Tym bardziej, że u mnie wszystko działa normalnie. Mam cichą nadzieję, że jednak komuś się uda uruchomić mój program. Póki co odradzam testy, jeśli ktoś się nie czuje na siłach, by określić źródło problemów.

Znalazłem błąd w konwersji liczb. Ja mam ustawienia regionalne na kropkę (0.0) dziesiętną. Na Windows z ustawionym przecinkiem (0,0) dziesiętnym (pewnie większość) borlandowska konwersja AnsiString::ToDouble() się wysypuje na liczbach z kropką. Można albo przestawić chwilowo Windows na kropkę, albo poczekać na nową wersję.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 12 Września 2007, 20:31:03
Zrobiłem kolejną wersję (40kB):
 -poprawiona konwersja liczb z kropką dziesiętną;
 -wyświetlanie listy plików nieznalezionych;
 -zamiana błędnych wpisów na obiekty komentarza;

Potraktowałem tą wersją paczkę z plików EU07[1].part0*.rar (http://mamut.mysza.eu.org/~krzysiek626/), pod kątem brakujących plików. Wyniki są, jak poniżej:

Bochnia.scn:
 -textures\koniec1

Calkowo.scn:
 -scenery\bud\NastawniaKrLobzow.inc.inc

Jelitkowo.scn:
 -scenery\tr\L-STB1-3pK.inc
 -textures\kladka
 -textures\mc\blok4.bmp
 -textures\none48
 -textures\none49
 -textures\none50
 -textures\none51
 -textures\none52
 -textures\none53
 -textures\none54
 -textures\none56
 -textures\none57
 -textures\none59
 -textures\roof\MetalSinedPlate_Rusted1.bmp
 -textures\roof\Roof-RedTiles-aged2.bmp

Krewetkowo_*.scn:
 -scenery\detal\LampaHg-betdziur1.inc.inc
 -scenery\mc\krakowT-SkladowaFa.inc
 -scenery\pm\tablica_boh.inc
 -scenery\pm\tablica_kmt.inc
 -textures\10.0
 -textures\Concrete1.tge
 -textures\PKP\pkp\d6_4.bmp01

Krzyzowa.scn:
 -scenery\LJ\tele_I.inc
 -scenery\LJ\tele_P.inc

linia546_*.scn:
 -scenery\bizon\mb-blok_010405.inc
 -scenery\bizon\mb-dzialka_010405.inc
 -scenery\bizon\mb-kosciol.inc
 -scenery\bud1domtynk02.inc
 -scenery\images\ns.jpg
 -scenery\przejazd2tR-zrobtosam.inc
 -textures\undefined

Manewrowo*.scn:
 -textures\none34
 -textures\none35
 -textures\none38
 -textures\none39
 -textures\none40

Moczniki_*.scn: (jest komplet)

Nowy_Swiat.scn:
 -textures\mc\blok4.bmp
 -textures\Rudawa-nastdysp.tga

Quark_*:
 -scenery\bud\0dombale03.inc

SDR18.scn: (wpisy camera mają o jedno zero za dużo)
 -scenery\Bizon\bd1.inc
 -scenery\bud\biurowiec1.inc
 -scenery\bud\biurowiec5.inc
 -scenery\bud\blok11.inc
 -scenery\bud\stsdoladrewn02.inc
 -scenery\images\strzesowiec.jpg
 -scenery\PKP\przejazd1tRe45ss.inc.inc
 -scenery\PM\blok01.inc
 -scenery\slimson\wejtunel.inc
 -scenery\SSd5zpcpbIbp.inc
 -textures\Chodnik1.tga
 -textures\PKP\SBL\581
 -textures\PKP\SBL\581N
 -textures\PKP\SBL\591
 -textures\PKP\SBL\591N
 -textures\PKP\SBL\592
 -textures\PKP\SBL\592N
 -textures\pkp\W27_16.bmp
 -textures\PlatePlatform_side1.bmp
 -textures\PM\tablica_wost.bmp
 -textures\sck\ilowicamala.bmp
 -textures\Tm17

Testowo_*.scn: (jest komplet)

Zwrotnicowo.scn:
 -scenery\tr\-LSTB1-3pD.inc
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ShaXbee w 12 Września 2007, 21:54:07
Twoje profesjonalne podejście do tematu robi bardzo dobre wrażenie :) Dyskutowaliśmy jakiś czas temu z nbmx'em nad symkowym serwerem pakietów - jeśli jesteś zainteresowany tym co udało nam się ugadać (a nóż widelec coś się przyda) to zgłoś się do mnie :)

PS. Masz może studencką licencję na MS Visual Studio 2003 lub nowsze?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 13 Września 2007, 00:03:03
Kiedyś tam robiłem coś podobnego, miało trochę inną funkcję i za szybkie to nie było:
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,4610.0.html
Nie robiłem parsera i w związku z tym miałem czasami problemy z teks. bmp, ale rodziłem sobie w ten sposób, iż odpalałem symka i sprawdzałem log też automatem.
Zapewne twoje jest o niebo lepsze i szybsze.
Gratuluję.

aaaa jeszcze jedno, pamiętam, iż dla linii546 brakowało więcej plików. Dla sprawdzenia odpal symka i przeczytaj loga-->failed. Tam zdaje się Hunter coś z tabilczkami przy karzełkach się pomylił czy coś. Nie mam tej paczki aby sprawdzić. Miałem też problem z tego co pamiętam z teksturą coal (nie w tym miejscu co include sobie życzył).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 13 Września 2007, 02:09:23
Na razie program analizuje tylko pliki .scn i te włączane przez include. Rozpoznawane są tekstury dla node ... track, node ... dynamic, node ... model, node ... triangles, node ... triangle_strip i node ... triangle_fan, a także modele dla node ... model. Nie są jeszcze analizowane pliki we wpisach node ... sound, ani pliki .t3d, .chk i .mmd - być może coś jeszcze, do czego nie dotarłem. Dlatego na pewno listy brakujących plików nie są kompletne.

Nie jestem pewien, czy jest to szybkie. W przypadku trzech scenerii miałem wrażenie, że program się zawiesił - a on pracował przez kilka minut, zanim skończył. Na pewno działa wolniej, niż STV - ale to może z uwagi na większą ilość przetwarzanych danych (zapamiętuje trójkąty i kataloguje tekstury, które STV może pomijać).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 13 Września 2007, 02:43:35
To są braki tekstur z log.txt z linii546, które mi wywala:
textures\ms1.bmp
textures\ms2.bmp
textures\ms3.bmp
textures\ms4.bmp
textures\ms5.bmp
textures\ms6.bmp
textures\ms7.bmp
textures\ms8.bmp
textures\ms9.bmp
textures\ms10.bmp
textures\ms11.bmp
textures\ms12.bmp
textures\ms13.bmp
textures\ms14.bmp
textures\ms15.bmp
textures\ms16.bmp
textures\ms17.bmp
textures\ms18.bmp
textures\ms19.bmp
textures\ms20.bmp
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 13 Września 2007, 19:17:03
Zrobiłem śledztwo i faktycznie są takie wpisy, że tych plików powinno brakować. Uruchomiłem program jeszcze raz. Na komputerze 600MHz sceneria jest przetwarzana prawie 7 minut. Tym razem pojawiły się braki tekstur textures\ms*, a także jeszcze jeden brakujący plik - textures\mc\blok4.bmp.

Podejrzewam, że na skutek jakiś błędów plik linia546_dane.scm nie został przetworzony w całości. Zauważyłem, że przetwarzanie SDR18.scn urywało się na na wpisie camera zawierającym jedno zero za dużo. Czyli na pewno program nie radził sobie z błędnymi wpisami. Były też problemy z //origin (...) //endorigin (program analizuje też składnię w komentarzach). Teraz jest to poprawione na tyle, że błędny SDR18.scn się wczytuje do końca. Być może coś w pliku linia546_dane.scm zostało potraktowane jako błąd składni.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 16 Września 2007, 18:29:55
Nadal wersja testowa (42kB, link w podpisie):

Nadal nie jest analizowana zawartość plików .t3d i .mmd, przez co wyszukiwanie brakujących plików nie jest kompletne. Niemniej program już w dużym stopniu pozwala sprawdzić kompletność scenerii, a także poprawność wpisów. Czasem informacja o brakującym pliku wskazuje na błąd wpisu, np. brak scenery\bud\NastawniaKrLobzow.inc.inc - rozszerzenie wpisane podwójnie.

Niektóre scenerie mogą się wczytywać bardzo długo (kilka minut). Nie ma wskaźnika postępu, więc może sprawiać wrażenie, że się zawiesił. Kilka sekund może trwać usuwanie scenerii z pamięci (przy wyjściu z programu lub wybraniu innej).

Myślę teraz nad wyświetlaniem składów i sposobem ich edycji.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Września 2007, 18:44:33
Kolejna wersja testowo-rozwojowa (44kB, link w podpisie):
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 22 Października 2007, 14:54:11
Kurcze, swietny ten programik.
No i fajna, prosta alternatywa dla start.exe - nie trzeba sie meczyc z dynamic.dat :)
Zycze powodzenia !
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 22 Października 2007, 21:33:38
To ja rzucę taki pomysł. Osobiście w katalogu głównym mam kilka eu07.exe a podejrzewam że nie jestem jedyny który lubi mieć możliwość posiadania i wyboru exe. Prosił bym o ewentualne dołożenie możliwości wyboru exe na takiej samej zasadzie, jak można wybrać loka. W tej chwili program wczytuje scenerię odpalając domyślną aplikację eu07.exe.
PS: Gratuluje, programik bardzo udany i w obecnej wersji nie miałem już żadnych kłopotów.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 31 Października 2007, 00:23:22
O! Dzięki. To w nagrodę macie kolejną wersję do pomęczenia (52kB, link w podpisie). Dużego postępu nie zrobiłem, bo zajmowałem się czym innym.
Jasne, wybór EXE będzie możliwy. Jak masz je ponazywane? Moja propozycja na nazwy jest taka: EU07-xxx.EXE, gdzie xxx to data wydania zapisana w następujący sposób:

Oczywiście datę z pliku mogę sobie odczytać, ale jakoś te EXE trzeba odróżniać w katalogu, a taki zapis byłby jednoznaczny (mało prawdopodobne, by się ukazały 2 jednego dnia). Data wydania potrzebna będzie do usunięcia/dodania wpisów typu time i sky.

Ps. Z nieznanych mi powodów wiesza mi się Windows (98) podczas wczytywania BMP mini dla wagonów Bd. Myślałem, że to problem z BCB, ale dziś start.exe też mi zawiesił na tych wagonach. Problem z wczytywaniem BMP był przyczyną chwilowego zawieszenia prac.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 31 Października 2007, 14:03:19
Cytuj
Jasne, wybór EXE będzie możliwy. Jak masz je ponazywane? Moja propozycja na nazwy jest taka: EU07-xxx.EXE, gdzie xxx to data wydania zapisana w następujący sposób:

    * rok-2000 - cyfra: 012345678,
    * miesiąc - cyfra dwunastkowa: 123456789ABC,
    * dzień - cyfra trzydziestojedynowa: 123456789A BCDEFGHIJK LMNOPQRST UV.
Oczywiście datę z pliku mogę sobie odczytać, ale jakoś te EXE trzeba odróżniać w katalogu, a taki zapis byłby jednoznaczny (mało prawdopodobne, by się ukazały 2 jednego dnia). Data wydania potrzebna będzie do usunięcia/dodania wpisów typu time i sky.
Tu mamy sprzeczność.
Z jednej strony dokładne usystematyzowanie pliku według nic nie mówiącej daty, z drugiej strony trudność bo jak pamiętać które chce wybrać exe mając do przeczytania tylko datę?
Używając jak dotąd jedynie słusznej nazwy EU07.exe loader start ładuje u mnie exe 664kb.
Przy pomocy Szopa Track Viewer można wybrać exe w ukazującym się oknie katalogu głownego EU07. Zaznaczając potrzebne exe (nie ważne jak się nazywa!) program wczytywał symulator.
Nazwy exeków w moim katalogu:
EU07574.exe
EU07621.exe
EU07664.exe
EU07674.exe
EU07699.exe
Hammer.exe
Hammer1.exe
Hammer2.exe
hammer3.exe
Kurs.exe
Kurs1.exe
istnieją jeszcze różne odmiany w obrębie każego z nich. Ponieważ jestem betatesterem, często zachodzi potrzeba szybkiego porównania możliwości plików. Chciałbym jednak zachować możliwość podglądu opisowej nazwy exeka. o ile możliwe jest to do zrobienia. Takie wyskakujące okienko z głównym katalogiem maszyny i listą dowolnie nazwanych exe byłoby w sam raz dla mnie i innych bałaganiarzy. Zaznaczam interesujący mnie plik i klikam uruchom. To oczywiście tylko propozycja.
Jeśli chodzi o komendę sky to w moim układzie nazw jej wybór następowałby albo oddzielną opcją (w loaderze), lub automatycznie przy pomocy dopisanego do nazwy exe znacznika. Np. HammerS.exe
Można założyć domyślne wczytywanie komend sky i time z reczną opcją wyłączenia ich w loaderze.
Trzeba liczyć że już większość użytkowników dopisała brakujące linijki w plikach scn.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 31 Października 2007, 14:42:19
Acha. OK. Zamieniłem wyszukiwanie plików EU07*.EXE na *.EXE. Pojawiły mi się też DYNAMIC.EXE, STV.EXE, START.EXE... No to wymyśliłem, że można by je schować wpisując w MASZYNA.INI linijkę runable=0. Przykładowy plik jest w załączeniu. Tylko trzeba zmienić tryb pracy, bo przy prostym nie ma wyboru EXE. (53kB, link w podpisie.)
Co do konfiguracji możliwości poszczególnych exe, to zrobię dla każdego oddzielną sekcję w MASZYNA.INI i tam będzie można poustawiać, czy poszczególne wpisy są dozwolone. Jeśli nie będą, to będą usuwane (//) z wybranej scenerii (z głównego pliku tylko), a zmieniony plik będzie zapisywany jako tymczasowy. Z kolei jeśli będą dozwolone, to do pliku startowego scenerii zostaną domyślnie dodane. Oczywiście ten mechanizm da sie wyłączyć (będzie wyłączony w trybie prostym).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 31 Października 2007, 15:01:28
Może ktoś jescze coś dorzuci od siebie. Metod rozwiązania problemu pewnie jest kilka, być może będą jakieś sugestie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 31 Października 2007, 15:13:22
ew pozmieniac wszystkie pliki EXE symka z postaci blabla667.exe do blabla667.wyk.exe i wyszukiwac tylko pliku *.wyk.exe ?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ShaXbee w 31 Października 2007, 15:15:14
Może nazewnictwo w formie EU07[-data][-autor].exe?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 31 Października 2007, 15:24:30
Trzeba pamiętać że jedno exe zawsze odpalane jest domyślnie przez start.exe To jedno domyślne exe powinno być powielone z domyślną nazwą pod start.exe, oraz nazwą uprządkowaną dla instalatora.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 31 Października 2007, 17:18:12
Jeśli chodzi o sugestie, to moja jest taka, aby używać jednego exe.
Ponadto pmietasz Krzysiek ten rozudowany bat, który kiedyś Ci tam napisałem?
Zły był?

Ja to widzę tak:
Jest katalog exe, w którym są składowane eu07.exe pod różnymi nazwami (nie istotne jakimi, byle różnymi).
Jest plik ini do instalatora czy czegoś tam. W pliku ini byłyby wskazówki który eu07XXX.exe co może np. sky, time lub not sky not time itp. Dodatkowo opis słowny danego exe np. "To exe nie obsługuje nieba i są problemy ze sceneriami X, Y" i ta informacja gdzieś byłaby wyświetlona userowi. Na podstawie tych informacji, program np. mógłby z scn dodawać/wycinać komendy sky, time itp. Kopiowałby exe z podkatlogu jakiegoś do głównego katalogu maszyny exe z nazwą EU07.exe, wtedy to będzie możliwość uruchomienia start.exe.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 01 Listopada 2007, 10:20:15
Bat był/jest bardzo dobry, umożliwia przypisanie konkretnej trasy do najlepszego exe jakie tę trasę obsługuje. Jednak idąc z postępem tę funkcję powinien przejąć instalator/serwer.
Są dwie kwestie:
1 Zwykły user dostaje paczkę i jedno dobre exe (jest już takie?), funkcja wyboru exe nie potrzebna. Można ją ukryć/wyłączyć.
2 Betatesterzy, eksperymentatorzy, ciekawscy i twórcy, funkcję wyboru exe włączają w we włąściwościach programu. (tryb zaawansowany).  Takie rozszerzenie możliwości posiada STV.
Mariusz, ja zgodna dusza jestem -Twoja propozycja też mi się podoba.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Listopada 2007, 17:58:19
Obecnie jest tak, że są wyszukiwane *.EXE w domyślnym katalogu. Wszystkie, jakie zostaną znalezione, będą wyświetlone. Chyba, że mi ktoś wytłumaczy, jak ustalić, czy dany plik *.EXE jest Symulatorem, czy czymś innym (liczenie CRC i przeszukiwanie całego pliku w celu znalezienia jakiegoś łańcucha odpada, bo zajmie to zbyt duzo czasu).

Póki co, w pliku MASZYNA.INI można sobie ustawić, że jakiś plik ma się nie pojawiać. Nazwę sekcji należy zapisać wielkimi literami. Przykład:[MASZYNA.EXE]
runable=0

[STV.EXE]
runable=0

[START.EXE]
runable=0

[DYNAMIC.EXE]
runable=0
Niedługo w powyższy sposób będzie można powstawiać parametry dla danego EXE (czy obsługuje sky, time). Chociaż to akurat było by lepiej ustawiać według długości, CRC i daty. Czy bywają EXE z tą samą długością?

Nad przypisywaniem domyślnego EXE dla każdej scenerii jeszcze się zastanowię. Czy miało by to również uwzględniać wybrany skład?

Zwykły (początkujący) user ma do dyspozycji program z minimum funkcji, czyli (założenia):
Pytanie jest, jak zorganizować opis sterowania poszczególnymi lokami dla poszczególnych EXE i do tego jeszcze w paru językach? (To pod kątem ograniczenia ilości typowych postów nowych użytkowników, jakie pojawiają się często na forum.)


Acha, zrobiłem małe poprawki, bo wersja 1.0.7 potrafiła uruchomić tylko *.EXE, a *.exe już nie. No i poprawiłem analizę wpisu //trainset w komentarzu na końcu pliku, zamkniętego przez // endtrainset (ze spacją po ukośnikach - bez spacji by było dobrze). Coś takiego znalazłem w pliku Quarkplus2007.scn i się program wieszał.

Tu uwaga dla trasopisarzy i redaktorów plików *.scn. Bloki trainset "przeszkadzajek", poprzedzone znakami // na początku każdej linii, da się łatwo "odkomentować" moim programem (poprzez wstawienie ptaszka na zakładce Pociągi). Ale pod warunkiem, że po // nie będzie spacji i że blok po usunięciu znaków komentarza będzie prawidłowy. Linie rzeczywistego komentarza w takim bloku najlepiej wpisywać z czterema ukośnikami //// (wyjątek dotyczy opisu //$o itp.). Wpis nie spełniający powyższych wymagań będzie traktowany jako ewidentny komentarz i bez manualnej ingerencji użytkownika się nie obędzie (a ten już musi mieć jakieś pojęcie, by coś z tym zrobić).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 01 Listopada 2007, 19:31:20
Cytuj
Obecnie jest tak, że są wyszukiwane *.EXE w domyślnym katalogu. Wszystkie, jakie zostaną znalezione, będą wyświetlone. Chyba, że mi ktoś wytłumaczy, jak ustalić, czy dany plik *.EXE

Dla mnie jest sprawa prosta, o ile user nie zrobi celowo "sabotażu"
1)założyć podkatalog exe i w nim wyszukiwać *.exe, nastepnie po wyborze exe kopiować do głownego katalogu maszyny
2)założyć iż wszystkie exe będą rozpoczynały się od znaków np. EU i będą w katalagu głównym maszyny, wtedy to wyszukiwać eu*.exe
3)w pliku ini bedą wpisane do listy wszystkie exe, które są symulatorem. Decydował będzie o tym user, a program jedynie będzie wyświetlał ich listę.

Nie traktujmy userów, jako totalnych debili, aby program przejmował w 100% nadzór nad tym.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 06 Listopada 2007, 00:30:02
Aktualnie robię analizę połączeń obiektów typu node ... track. Wychodzą dziwne rzeczy w sceneriach.
Cytat: manewrowo.scm
//linia 4665
node -1 0 none track road 150.0 4 0.85 -1 15 0 flat vis
 Asphalt1.bmp 6.0 Asphalt1_side1.tga 0.2 0.2 0.5
464.044 -8.0 -153.665  0.0  //point 1
0.0 0.0 25.0  //control vector 1
0.0 0.0 -25.0  //control vector 2
464.044 -8.0 -78.6647  0.0  //point 2
0
endtrack

//linia 8394
node -1 0 none track road 100.0 4 0.85 -1 15 0 flat vis
 AsphaltDark1_DashedWhite.bmp 6.0 AsphaltDark1_side1.tga 0.2 0.2 0.5
464.044 -8.0 -153.665  0.0  //point 1
0.0 0.0 25.0  //control vector 1
0.0 0.0 -25.0  //control vector 2
464.044 -8.0 -78.6647  0.0  //point 2
0
endtrack

Cytat: quarkmce28.scm
//linia 8459
node -1 0 none track river 100.0 15.0 0.5 100 5 0 mountain vis
 RiverMnt1.bmp 6.0 RiverMnt1bank.bmp 0.5 0.5 2.0
373.355 -4.0 -7961.2  0.0  //point 1
-6.10831 0.0 15.5068  //control vector 1
6.10831 0.0 -15.5068  //control vector 2
355.03 -4.0 -7914.68  0.0  //point 2
0
velocity 1.0
endtrack

//linia 8469
node -1 0 none track river 100.0 15.0 0.5 100 5 0 mountain vis
 RiverMnt1.bmp 6.0 RiverMnt1bank.bmp 0.5 0.5 2.0
373.355 -4.0 -7961.2  0.0  //point 1
-6.108 0.0 15.5073  //control vector 1
6.108 0.0 -15.5073  //control vector 2
355.031 -4.0 -7914.68  0.0  //point 2
0
velocity 1.0
endtrack
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Listopada 2007, 18:15:29
Pogięło mnie dzisiaj i w wersji 1.0.9 dodałem edytor pliku DYNAMIC.DAT. Na wszelki wypadek przed testowaniem proszę zrobić kopię tego pliku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 07 Listopada 2007, 20:39:01
o, super ! :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 07 Listopada 2007, 22:52:03
Po testach stwierdzam że program jest wspaniały, daje możliwość autorom tras sprawdzenia czego brakuje względem danej paczki, dzięki czemu unika się pytań i próśb o podesłanie jakiegoś pliku. (w drugą stronę też działa świetnie). Jedyny mankament to czas sprawdzania danego pliku. Dla quarka jakieś 9 minut (athlon 3000+  512ramu )
Życzę powodzenia!
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 08 Listopada 2007, 17:08:23
Chętnie postestowałbym ów program, ale nie działa. Dostaję komunikat:
List index out of bounds (262). Biblioteki z pliku libs.zip są tam gdzie plik Maszyna.exe czyli w katalogu głównym MaSzyny, system WIN98SE.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BiałaSowa w 08 Listopada 2007, 17:12:58
U mnie jest identyczny błąd tylko że 682, jeśli wszystko wypakuję do katalogu symka. WIN XP Home SP2
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 08 Listopada 2007, 20:52:51
Hm, ponieważ te komunikaty o błędach mi nic nie mówią, a nie umiem powtórzyć tych błędów u siebie, dodałem do programu 1.0.10 wyświetlanie przy starcie informacji o aktualnym etapie. Kolejno ustawiane są nagłówki (taki pasek u góry okienka):

start
czytanie INI
ustawianie trybu
ustawianie zakładek
czytanie DYNAMIC.DAT
ustawianie przycisków
uruchamianie zakończone

Nagłówki te mogą się zmieniać niezauważalnie szybko. Proszę powiedzieć mi, jaki nagłówek jest widoczny w momencie, gdy wystąpi błąd. W miarę możliwości prosiłbym także o przesłanie pliku MASZYNA.INI lub DYNAMIC.DAT, jeśli program zatrzyma się właśnie na nich. Ewentualnie, jeśli błąd pojawi się po wskazaniu scenerii proszę o przesłanie tego pliku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 08 Listopada 2007, 21:38:15
Ściągnąłem tę wersję. Oto screen po odpaleniu programu:
(http://img155.imageshack.us/img155/3532/abcra8.th.jpg) (http://img155.imageshack.us/my.php?image=abcra8.jpg)

Myślę, że wysypuje się jeszcze wcześniej niż Twoje podejrzenia, czyli gdzieś na odcinku czyli inicjacja inicjacji:).
Zawartość pliku maszyna.ini

[MASZYNA]
usermode=1
exemask=EU*.EXE

[START.EXE]
runable=0

Edycja:
A jednak, to przez plik dynamic.dat :), tak sobie postanowiłem wykasować dynamic.dat z maszyny i program sie uruchomił (dziwne, ale nie było tych caption z nazwami cyklu pracy programu). Liczba 262 przy komunikacie "List index out of bounds (262)" oznacza nr wiersza z pliku dynamic.dat.
Wysypywnie programu ma związek z ilością pustych wierszy na końcu pliku dynamic.dat (enterów). Liczba pustych enterów aby się program wysypał musi być odpowiednia i jest cykliczna, tzn. do mojego dynamic.dat dodam 1 enter, komunikat wyświetla się z liczbą o jeden większą, dodaje następny enter - już się nie wysypuje, dodaje następne enetery i po którymś tam enterze znowu się wysypuje.
Pewno zliczasz ilość wierszy i jeśli będzie odpowiednia ich ilość np. >3 w cyklu 4 wierszy a nie będzie równych 4, to próbuje odczytać jeszcze coś z pliku, a tu jego koniec lub coś tam umieścić w tablicy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Listopada 2007, 15:53:57
Wielkie dzięki. W wersji 1.0.12 poprawiłem czytanie DYNAMIC.DAT. Teraz przed przeczytaniem kolejnej grupy linii sprawdza, czy w pliku dalej są jeszcze co najmniej 3 linie. Poprawiłem też obsługę końca pliku .inc.

Hm, forma pokazuje się dopiero po wykonaniu jej konstruktora, więc zmienianie nagłówków w konstruktorze nic nie da, bo i tak się nie wyświetlą.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 12 Listopada 2007, 22:07:40
Dzisiejsza wersja 1.0.13 raczej tylko dla trasopisarzy. Przerobiłem parser tak, aby zwracał kody błędów. Z tego względu może być mniej stabilna niż poprzednie.

Wyświetlanie błędnych wpisów wygląda mniej więcej tak:
Cytat: dodatkowe zero lub brak kropki w 0.0
camera -21500.0 3.0 18250.0 0.0 0.0 0 0 endcamera //Karpice

Oczekiwano: konkretne słowo
Cytat: include z pomylonym parametrem (p2)
Plik: scenery\ra4.scn
Linia: 43
Wpis: include;ZwrL34R300M.inc;Test_zwr01;R100.0;-0.2;0.0;90.0;zwrot34R300pods-new.tex;end

(p1)=Test_zwr01
(p2)=R100.0
(p3)=-0.2
(p4)=0.0
(p5)=90.0
(p6)=zwrot34R300pods-new.tex

node -1 0 (p1) eventlauncher (p2) (p3) (p4) 3.0 t 0 (p1)- (p1)+ end

Oczekiwano: punkt [x,y,z]
Cytat: wpis node...dynamic, który powinien być w trainset
node -1 0 SN61-183 dynamic PKP\SN61 SN61-183 sn61 0.0 headdriver 0 0 enddynamic
Oczekiwano: liczba - odległość
Kolorem czerwonym zaznaczony jest fragment, który nie został prawidłowo rozpoznany. Kolorem niebieskim jest informacja, czego się parser spodziewał.


Ps. Gwoli informacji, do pliku libs.zip (993kB) dołożyłem własną bibliotekę DATAFILE.BPL, obsługującą struktury danych w plikach .DBF. Zamierzam ją wykorzystać do zebrania danych z plików .chk i .mmd (będzie taka ulepszona wersja DYNAMIC.DAT). Póki co nie jest używana. Kiedy zacznie być potrzebna, będę ją dołączał w kilku kolejnych wersjach, tak więc nie ma potrzeby ponownego ściągania libs.zip.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Listopada 2007, 12:29:13
Wersja 1.0.15 pozwala zmienić parametry dla poszczególnych .EXE i zapisać je do MASZYNA.INI, a następnie odpowiednio przenieść do EU07.INI przy uruchamianiu symulatora. Nie działa jeszcze obsługa tych parametrów, które ustawia się na inną wartość niż no/yes - czyli rozmiar ekranu, głębia koloru, tryb freefly i czułość myszy.

Przed testowaniem proszę zrobić kopię EU07.INI, bo ten plik jest nadpisywany w momencie wybrania Uruchom symulator. Proszę sprawdzić, czy ustawienie parametrów działa prawidłowo. Nazwy parametrów w MASZYNA.INI są identyczne, jak w EU07.INI, jedyne różnice to znak = zamiast spacji i 0/1 zamiast no/yes.


Od wersji 1.0.14 jest poprawione wyświetlanie składów - z użyciem informacji pochodzących z DYNAMIC.DAT. Nie jest jeszcze dobrze sprawdzane to, czy nadają się do prowadzenia i może być problem, jeśli lok jest na końcu składu. Wyświetlania miniaturek nie zrobiłem, bo mi taka funkcjonalność zawiesza Windows.

Gdyby warto było coś poprawić lub dorobić, to proszę o informację na PW/GG, ewentualnie w tym wątku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Listopada 2007, 13:02:00
Witam. Chciałem uruchomić ten program, ale wyskoczył mi błąd, że brak pliku "NMFast40.bpl". Gdzie mogę go znaleźć?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Listopada 2007, 13:29:27
No tak, wspaniałomyślnie dodałem kontrolkę do połączenia internetowego, a do tego potrzebne są dodatkowe biblioteki. Na razie usunąłem ten obiekt i powinno działać bez dodatkowych plików. Podmieniłem plik na serwerze - archiwum ma teraz 70468 bajtów. Pobierz ponownie z tego samego linku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 14 Listopada 2007, 13:47:08
No tak, wspaniałomyślnie dodałem kontrolkę do połączenia internetowego.......ciach.
To jak już o tym wspomniałeś, do czego może nam się przydać takie połączenie?
Gdyby stworzyć sensowny serwer z dodatkami to program mógłby wyszukiwać nowe elementy czy aktualizacje. Tyle że widzę tu same trudności. Nie sądzę że chcesz wprowadzić wprowadzić tryb multiplayer.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Listopada 2007, 14:02:09
Połączenie będzie miało zastosowanie w sytuacji, gdy wgrasz sobie jakąś nową (może raczej starą) scenerię, zrobisz sprawdzanie kompletności i okaże się, że brakuje jakiś plików. Jeśli będzie brakowało mniej niż 20 plików, program się połączy z serwerem i zgłosi mu te braki. Jeśli serwer będzie miał na to jakieś rozwiązanie, poda linki do tych plików, lub innych, które trzeba by podmienić. Jeśli nie, to na jednej ze stron będzie informacja, jakie pliki są poszukiwane. Jeśli autor scenerii podpisze się w niej i założy konto na serwerze, to otrzyma możliwie szybko informację, że czegoś brakuje.

Robię to raczej pod kątem osób zaczynających, niż tych, co jakiś komplet na dysku od wielu lat.

Poza tym myślę o zrobieniu jakiejś linkowni, gdzie będą linki do nowych rzeczy z opisami co jest co - w programie będzie można przejrzeć listę, ściągnąć paczkę i rozpakować ją... ale to jeszcze potrwa.

A multiplayer to w SPT będzie. :)


Ps. Do pliku libs.zip dorzuciłem bibliotekę nmfast40.bpl, która póki co nie powinna być potrzebna, ale się przyda potem do połączeń internetowych. Na razie nie mam jak sprawdzić, co jeszcze będzie potrzebne, więc będę dokładał w miarę potrzeby.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Listopada 2007, 14:44:38
Uruchomiłem program i teraz mam kolejny problem. Chcę włączyć np. trasę manewrowo, jednak wyskakuje błąd "player train not exist". Wygląda na to, że program próbuje uruchomić lokomotywę SM03, natomiast w pliku scenerii nazywa się ona SM03-180. Dopiero, kiedy usunąłem numer loka i zostawiłem sam typ we wpisie w scn, uruchomiłem symulator. Czy to oznacz, że muszę pozmieniać wszystkie wpisy w scn, żeby móc korzystać z tego programu jako startera Maszyny?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Listopada 2007, 20:53:23
No znalazłem błąd. Dziękuję za wskazówkę. Wcześniej była lista lokomotyw do prowadzenia i zamieniłem ją na opis składu. No i nazwa lokomotywy do prowadzenia nie może już być pobierana z tej listy, tylko musi być to zrobione inaczej. Wersja 1.0.16 powinna działać lepiej.

Znalazłem kolejny błąd związany z przydzielaniem ustawień do EXE (znowu małe litery powinny być zamienione na wielkie). Dodałem też ustawienie rozdzielczości oraz trzystanowe checkboxy dla poszczególnych EXE (zaznaczony - yes, odznaczony - no, szary - obowiązuje ustawienie globalne). Jest to dostępne w wersji 1.0.17.

Zmieniłem link w podpisie - teraz wskazuje na stronę z kilkoma ostatnimi wersjami. Ponieważ ta najbardziej ostatnia może nie działać wcale, można spróbować wcześniejszą wersję.


Trzy pytania:
Używanie meteo.txt daje zgodność z programem meteo.exe, autorstwa @Paula. Jak autor zauważył, rozwiązanie include atmo.inc end się nie przyjęło. Na razie zrobiłem import z tego pliku, działający tylko jeśli nie ma sekcji [METEO.TXT] ( w MASZYNA.INI) oraz wyszukiwanie plików models/skj_day*.t3d, jeśli nie ma sekcji [SKY]. Rezultaty są średnie, ale zadowalające - automatem nie da sie zrobić dużo lepiej.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 15 Listopada 2007, 21:07:08
Cytuj
Czy zapamiętywać ostatnio wybrane .EXE i je proponować, czy zawsze domyślnie wybierać EU07.EXE?

Czy ustawienia wyboru atmosfery czytać z pliku meteo.txt, czy trzymać we własnym formacie w MASZYNA.INI?

Czy możliwe do wyboru ustawienia nieba pobierać z MASZYNA.INI, czy też szukać plików models/skj_day*.t3d (nie będzie wtedy opisu słownego)?

1 EXE zawsze domyślne - chyba najwygodniej.

2 Ustawienia wyboru meteo - jakie są konsekwencje wyboru? Wydaje mi się że MASZYNA.INI

3 MASZYNA.INI jeśli już jest taki plik, to nie tworzyłbym następnych możliwości. Szukanie models/skj_day*.t3d zajmie więcej czasu. (nie mam jednak pewności)

Oczywiście to tylko moje zdanie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 16 Listopada 2007, 17:40:12
Mam takie pytanie - czy jest możliwe, żeby Twój program nie pokazywał w okienku "składów na scenerii", pociągów, które są w innych plikach (np. w składy.inc). Z reguły są one przeznaczone do prowadzenia przez AI, a poza tym utrudnia to wybranie prawidłowego składu, kiedy mamy np. 3 x EN57 i żadnego opisu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Listopada 2007, 08:34:15
W wersji 1.0.18 zrobiłem tak, że w dwóch pierwszych trybach pracy (prosty i normalny) nie pokazują się składy dołączane jako include oraz jest sprawdzany plik DYNAMIC.DAT na okoliczność informacji o kabinie lub wnętrzu wagonu.

W pozostałych dwóch trybach (specjalny i maksymalny) wyświetlane są składy jak dotychczas, czyli jeśli ma headdriver lub reardriver to się wyświetla. Nie są wyświetlane pojazdy nieopakowane w trainset.

Z dodatkowych rzeczy, to są kontrolki do wyboru pogody i nieba, które nic jeszcze nie robią. W zakładce Dynamic.dat jest guzik pozwalający zmienić jednym kliknięciem nazwę np. z sm42 na SM42, czyli zamienić litery na wielkie. Ponadto, jeśli na zakładce Wczytanie wybierze się plik .EXE, to jest on automatycznie wybierany również na zakładce Ustawienia.W wersji 1.0.19 poprawiona jest obsługa pierwszego wpisu z DYNAMIC.DAT - wpis ten był pomijany w większości operacji. Dołożone też są nowe kontrolki (ustawienia kolorów dla atmo i light), ale nie są uruchomione.

Dodatkowo, jeżeli komuś się zdarzy zawiesić Windows 98 podczas wyświetlania miniaturek pojazdów, to jest dodany przycisk, którym można poprawić nagłówki w plikach textures\mini\*.bmp na prawidłowe i nie powodują one już więcej problemów.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 20 Listopada 2007, 09:16:51
Postanowiłem dokładnie przejrzeć możliwości programu i jestem pod wrażeniem. Po odpaleniu programu ukazuje się cały zestaw narzędzi i informacji. W zasadzie dopiero teraz dotarło do mnie jakie możliwości drzemią w tej aplikacji i co oferuje użytkownikowi. Jeśli aplikacja rozwinie się dalej będziemy mieli super narzędzie diagnostyczno-naprawcze + loader.
Mam też pewien problem:
(http://img91.imageshack.us/img91/6867/bykvt9.th.jpg) (http://img91.imageshack.us/my.php?image=bykvt9.jpg)
Błąd wywala na niektórych sceneriach, w tym wypadku Quarkplus2007. Podejrzewam jakiś drobny błąd w składni tej scenerii.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 20 Listopada 2007, 16:46:28
Hm, sprawdziłem i u mnie coś takiego nie występuje. Pojawiało się coś podobnego na wcześniejszych wersjach i było związane z obsługą końca pliku (tzn. wpis kończy się na samym końcu pliku, nie jest zakończony spacją ani pustą linią), albo z wpisami w komentarzu (typu //trainset).

Prześlij mi w ZIP te pliki, które to powodują. Ewentualnie możesz spróbować, czy pomaga dodanie linii na końcu pliku scenerii, tudzież usunięcie tego, co jest w komentarzach.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 20 Listopada 2007, 17:03:48
Zaraz to sprawdzę, jednak mam jeszcze jeden pomysł o ile jest coś wart.
Często bywa że na dysku mamy spore archiwa dotyczące symka. W związku z tym, nasunął się pomysł przeszukiwania także dysków lokalnych użytkownika w poszukiwaniu brakujących (wymaganych) plików scenerii. Bywa że pliki są, lecz w innym katalogu.
Obok adresu serwera plików można zrobić okienko z opcją przeszukiwania dysków lokalnych.
To taki mój kaprys, nie wiem czy wart realizacji.

Sprawdziłem, dopisałem po jednej spacji i dodałem pustą linijkę na końcach plików. Teraz nie ma żadnych błędów.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 21 Listopada 2007, 17:30:16
Myślę, że wart. Czasami się zdaża (jak na przykład na piaskowej @Żabka), że jakiś plik jestna dysku, ale w innym katalogu. Aplikacja mogła by sprawdzić, czy taki plik gdzieś jest i poprawić wpis gdzie trzeba.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 21 Listopada 2007, 23:36:19
Okazało się, że błąd pojawia się na bardzo karkołomnych wpisach, typu //trainset none zTestowa_start1 0.0 0.0
//trainset none gagarin_start 0.0 0.0
//(...)
//endtrainset
Zostało to poprawione w wersji 1.0.20. Teraz //trainset jest również rozpoznawany jako koniec ostatniego otwartego trainset. Program może błędnie rozpoznawać składy zawierające wpis //trainset, ale póki co składów nie da się edytować, więc nie będzie to miało konsekwencji.


Co do plików w innych miejscach, mogę zrobić listę katalogów do przeglądania i napisać odpowiedni kod. Tylko, co dalej? Skopiowanie tego pliku jest dosyć proste i sensowne, o ile ktoś ma kilka katalogów z Symkiem. W sytuacji, gdy plik jest znaleziony jedynie w innym podkatalogu (ale w tym samym drzewie EU07), należało by raczej zmienić wpis (to trochę potrwa, bo do edycji plików jeszcze mam kawałek). Poza tym wszelkie zmiany we wpisach trzeba by zapisywać w jakimś logu. Tutaj rośnie pole do możliwych błędów.

Tymczasem, jeśli np. brakuje pliku textures\none36.bmp, może się okazać, że do naprawienia tego trzeba podmienić plik scenery/pm/hala1.inc, bo wstawia on model ze stałą teksturą i tylko robi wrażenie, że tekstura jest zmienna. Na serwerze można takie rzeczy zakodować i umieścić odpowiednie poprawki. A z szukaniem po innych katalogach będzie to nieco karkołomne.

Na razie postanowiłem zrobić sobie przerwę, wrócę do tego za jakiś tydzień...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 21 Listopada 2007, 23:59:56
Ja kiedyś robiłem na własne potrzeby takie podobne coś (tylko do tekstur). Miałem na HDD kilka zestawów Maszyn i tą moją właściwą a także wszystko to co jest związane z Maszyną np. paczki z trasami. Programik na podstawie log.txt wypisywał brakujące tekstury wraz ze scieżką, następnie szukał takiej samej nazwy pliku w zestawach łącznie z tą właściwą (to nic, iż jeśli znalazł we właściwej i kopiował później do właściwej w inne miejsce - nie było tego dużo, a bajtów paczce procentowo b. niewiele przybyło). Jeśli znalazł umieszczał w tabeli o 4 kolumnach:
1)ścieżka gdzie brakuje plik
2)nazwa pliku
3)ścieżka znalezionego pliku
4)do zaznaczenia

Po zakończonym procesie przeszukiwania, ja jako użytkownik decydowałem poprzez 4 kolumnę, które pliki ma skopiować. Po zazneczeniu naciskałem przycisk kopiuj.
To był taki półautomat, dzięki któremu w znacznym stopniu ułatwiło mi uzupełnianie plików.
Myślę, iż warto się pokusić, by coś takiego zrobić i rozszerzyć to nie tylko na tekstury, ale i na inne rzeczy. Rodzi to pewne niebezpieczeństwo, gdyż taka sama nazwa pliku może o niczym nie świadczyć, ale średnio zaawansowany użytkownik powinien celenie decydować co kopiować.

Tak tylko poglądowo napisałem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Listopada 2007, 08:45:23
Hmmm, zrobię przeszukiwanie katalogów w wyższych trybach pracy. W prostym i normalnym będzie się łączył z serwerem w pierwszej kolejności.

W wersji 1.0.22 dodałem póki co sprawdzanie długości torów (dłuższe od 500m i krótsze od 1.4mm są uznawane za błędne). W efekcie tory wolniej się wczytują.

Dla ambitnych jest możliwość częściowego wyeksportowania scenerii do formatu .utr, używanego przez symulator SRK autorstwa @Paula - patrz więcej o SRK (http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/kolej/srk.php). Eksportowane są tylko tory, rozjazdy oraz semafory przypisane do torów eventami *_sem_info (przez co mogą się dublować, jeśli jeden semafor jest przypisany do kilku torów).
 1. Włączyć tryb ekstremalny na zakładce Ustawienia.
 2. Wybrać scenerię na zakładce Wczytanie.
 3. Doczytać include bez parametrów na zakładce Struktura (to trochę trwa).
 4. Wygenerować połączenie torów na zakładce Debugger.
 5. Nacisnąć Generuj tory UTR na zakładce SPT (to trochę trwa).
 6. Zostanie wygenerowany plik TEST.UTR oraz lista semaforów i wskaźników INCLUDE.TXT.

Efekt jest taki (sceneria Quark, wyjazd z Wielkiego Kaca do Dejaw):
(http://eu07.pl/imageshack.us/img516/tsrkwkkd0.th.png) (http://eu07.pl/imageshack.us/img516/tsrkwkkd0.png)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 30 Listopada 2007, 17:29:01
Skoro robisz kombajn, mam pytanie, czy mógłbyś odwrócić działanie pewnej części programu tak, aby wypisał mi listę plików w Maszynie, które nie są używane?
Co rusz znajduje takie pliki i niektóre są zbędne w ogóle np. pozostałości po jakieś trasie, a niektóre mogą się przydać do czegoś np. wczoraj odkryłem niewykorzystywany plik shp.inc, a ciekwy on jest.
Może być problem z teksturami np. modele, które mają replacableskin, ale nawet jeśli lista byłaby za długa, to niekszodzi. Można też tekstury pomijać przy analizie.
Do ciekawych wniosków można dojść poprzez taką listę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 09 Grudnia 2007, 12:58:50
W aktualnej wersji są drobne poprawki:
Wyszukiwanie nieużywanych plików można by zrobić tak, że przy wczytaniu scenerii tworzona byłaby lista używanych w niej plików i zapisywana do jakiegoś pliku. Następnie, opcja wyszukiwania nieużywanych plików wczytywała by te listy i przeszukiwała dysk. W przypadku nieznalezienia na żadnej liście, plik uznany byłby za nieużywany. Niemniej wymagało by to wcześniej kompletnego wczytania wszystkich scenerii. (Na razie nie są wczytywane pliki .t3d i zawarte tam nazwy tekstur byłyby pominięte.)

W wersji 1.0.24.867:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 09 Grudnia 2007, 13:32:45
Komunikacja z serwerem jest ok (HTTP/1.1 200 OK), nie są wymagane żadne dodatkowe biblioteki. Mój firewall (KIS7) zapytał po kliknięciu pliku w okienku o pozwoleństwo nawiązania połączenia. Gra i bucy:D
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 11 Grudnia 2007, 18:08:47
Cytuj
Wyszukiwanie nieużywanych plików można by zrobić tak, że przy wczytaniu scenerii tworzona byłaby lista używanych w niej plików i zapisywana do jakiegoś pliku. Następnie, opcja wyszukiwania nieużywanych plików wczytywała by te listy i przeszukiwała dysk. W przypadku nieznalezienia na żadnej liście, plik uznany byłby za nieużywany. Niemniej wymagało by to wcześniej kompletnego wczytania wszystkich scenerii. (Na razie nie są wczytywane pliki .t3d i zawarte tam nazwy tekstur byłyby pominięte.)

Ja myślałem o bardziej skomplikowanym ustrojstwie. Program po kolei ze wszystkich scnów sam z siebie tworzy taką listę. Bierze pierwszą scn, analizuje, zapisuje gdzieś w tablicy wszystkie pliki używane przez daną scn, następnie bierze następną z HD scn i także zapisuje pliki używane. Po przeleceniu wszystkich scn porówuje z tablicą wszystkich plików znajdujących się w maszynie i jeśli jakiś plik jest niewużywany zapisuje gdzieś w jakimś logu.
Rozumiem, iż na razie nie wczytuje t3d, ale może kiedyś w przyszłości będzie Ci się chciało to zrobić, choć na dobrą sprawę sam nie jestem do końca przekonany, czy na końcu taka analiza będzie miała jakiś głębszy sens, a roboty trochę z tym jest.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2007, 04:44:05
Wersja alfa 1.0.25 z wyświetlaniem składów mini

W wersji 1.0.25 rozgrzebałem trochę strukturę programu, dzięki czemu mam drogę do edycji i zapisywania plików tymczasowych, a także stało się możliwe wyświetlenie obrazków mini dla całych składów.

Dołączony w paczce plik METEO.TXT służy tylko temu, aby jego zawartość została skopiowana do MASZYNA.INI. (Nie potrzeba go nadpisywać, jeśli ktoś posiada.) Na zakładce Ustawienia można już obejrzeć parametry atmo i light przypisane dla poszczególnych ustawień, ale jeszcze nie da się tego wkleić w scenerię.

Wersja alfa 1.0.26 - test zapisu scenerii do pliku tymczasowego

Tak więc stało się. Program modyfikuje plik wybranej scenerii i zapisuje go jako $.SCN. Dzięki temu możliwe są następujące operacje:
Konkretnie podmianę określa się za pomocą trójstanowego checkboxa: niezaznaczony - nic nie zmieniać, zaznaczony - zawsze podmieniać (lub dodawać), szary - dopisać, jeśli nie było. Bardzo bym prosił o przetestowanie tego we wszystkich możliwych konfiguracjach.

Jeśli w oryginalnym pliku po FirstInit występują include z dodatkowymi składami, składy te zostaną dopisane bezpośrednio do pliku $.SCN. Umożliwi to niedługo edycję składów, a także automatyczne ustawianie headdriver czy passenger w dowolnym składzie, który wybierzemy. (Również zamianę connected na nobody dla starszych EXE.)

Aby program nie utworzył pliku tymczasowego i uruchomił symulator z oryginalnego pliku scenerii, należy odznaczyć kwadrat na dole (to jest rozwiązanie chwilowe).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 15 Grudnia 2007, 05:15:20
Z grubsza potestowałem w różnych sytuacjach (konfiguracjach) i nie zauważyłem jakiś błędów :).
Czyli (przynajmniej u mnie) w wersji 1.0.26 wszystko działa :D.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 15 Grudnia 2007, 10:41:14
Ostatnio powstaje duzo tekstur do wagonow osobowych i towarowych - moze jakas opcja 'utworz sklad' ktora sposrod dostepnych  tekstur losowo nam stworzy sklad?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU05 w 15 Grudnia 2007, 13:21:29
To może dotyczyć także byka i innych maszyn: jak na razie mamy 5 modeli i 25 tekstur ET22: można przypisać do każdego modelu dane tekstury (np. do 201E przypisane są 201E-299.tga, 201E-602.tga itd, do 201E-w 201E-w-218.tga, 201E-w-239.tga i tak dalej) - każda lokomotywa jest serii ET22, więc wybieramy sobie lokomotywę ET22, a program z dostępnych lokomotyw (każdej odpowiada 1 tekstura: np ET22-168 odpowiada tekstura 201E-wzez-168.tga, ET22-922 odpowiada tekstura 201E-922.tga) losuje jedną lokomotywę (np. ET22-168), przypisuje jej teksturę (201E-wzez-168.tga) a potem model (201E-wzez). Można wprowadzić również kryterium Zakładu Taboru - wybieram sobie ET22 z Zakładu Taboru w Białymstoku (ZT mogą być określane numerkami), a symulator losuje (spośród tych maszyn, które są w tym Zakładzie Taboru - mamy tu ET22-602, 744, 745, 998, 1007), po wylosowaniu maszyny dobierana jest tekstura, model itd.

Jest to wykonalne? Ma to sens?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2007, 13:46:47
Ogólnie pomysł losowego dobierania tekstur bardzo mi się podoba. Do tego stopnia, że dodam jeszcze losowe ustawienie nieba i meteo (nie wiem jeszcze, czy to sensownie wyjdzie).

Zastanawiałem się właśnie, co zrobić z teksturami, jeśli mamy do wyboru kilka modeli. Pomysł na powiązanie między teksturami a modelami opisałem w wątku topic,4386.0.html (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,4386.0.html). Problem jest tego typu, że zarówno jest kilka modeli PKP\201E, które są wymienne, ale również kilka modeli jest w PKP\EU07 - tu nie wszystkie modele są wymienne (203E-A nie ma sensu zamieniać z 4E). Trzeba by jeszcze dodać do pliku konfiguracyjnego tekstur informację, które modele są wymienne. Być może wystarczy ta informacja, co już jest (myślę tu o nazwie, która jest podana za nazwą modelu). Może na początek zrobię podmianę tekstur bez zmiany modelu i zobaczymy, jak to funkcjonuje.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU05 w 15 Grudnia 2007, 14:56:06
Myślę, że można to rozpisać w formie takiego drzewa:

lokomotywa serii ET22 - folder dynamic PKP/201E
                                                  ||
   możliwe lokomotywy do wyboru      ||
                                                  ||

ET22-135   ET22-168  ET22-218  ...  ET22-1007  ...  ET22-1146 (do każdej lokomotywy w liście wyboru linjka tekstu z opisem, do każdej lokomotywy osobna miniaturka)

po wybraniu lokomotywy symulator wczytuje już zdefiniowaną teksturę i model, dla każdej lokomotywy w odpowiednim pliku tekstowym wg klucza, który później się ustali -  zdefiniowana nazwa tekstury oraz modelu (tekstura i model leżą we wcześniej określonym folderze: tutaj dynamic/PKP/201E)

Do każdej tekstury obok definiowania modelu i tekstury można zdefiniować Zakład Taboru - każdemu będzie odpowiadał odpowiedni numerek, np. 01-Białystok, 02-Bydgoszcz itd

Podczas wyboru lokomotywy albo wybieramy maszynę z listy wszystkich ET22 (np. ET22-135) i wg informacji zawartych w pliku tekstowym jest do niej dobierana tekstura (201E-135.tga) i model (201E)

Jeśli bierzemy losowo, to z listy wszystkich ET22 (a więc ET22-135, ET22-168, ... , ET22-1146) jest wybierana jedna lokomotywa, potem do niej dobierana jest tekstura i model

Jeśli bierzemy tylko z ZT Białystok, wtedy program sprawdza wszystkie lokomotywy i wyświetla listę tylko tych, które w linijce ZT mają "01", my wybieramy lokomotywę z listy i program wczytuje resztę danych j.w.

Jeśli bierzemy losowo z ZT Białystok, najpierw komputer wybiera te białostockie, j.w. a potem z kilku dostępnych losuje jedną i wczytuje do niej teksturę i model j.w.

Możemy też wprowadzić kryterium reflektorów (modele 201E, 201E-zez, 201E-w itd), wtedy wybieramy model, a komputer wyszukuje wszystkie ET22, które mają ten typ reflektorów i podaje listę, analogicznie może być losowa z tych maszyn

Możemy także wprowadzić kryterium malowania czoła (zielone/żółte), listew (są/nie ma), ewentualnie zakładu który robił naprawę.

Informacje nt lokomotywy, modelu, tekstury, ZT i ew. innych danych byłby dodawane do specjalnego pliku przy okazji instalowania tekstury instalatorem (wypakowywałby teksturę do odpowiedniego folderu oraz dopisywał dane do odpowiedniego pliku, tak że program do odpalania symulatora widziałby tę lokomotywę bez zbędnych komplikacji).

Myślę że coś takiego byłoby sensowne. Co o tym sądzisz?
 
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2007, 19:09:28
Wydaje mi się, że taka zaawansowana konfiguracja losowego doboru tekstur będzie zbyt skomplikowana, żeby tego używać. Myślę, że w zupełności wystarczające będzie pozostawienie dwóch opcji: ręcznego ustalania tekstury dla każdego pojazdu i losowych ustawień dla wszystkich pojazdów. Ewentualnie oddzielić losowość tekstur dla wagonów i dla lokomotyw (aby tylko tekstury wagonów były losowane).

Wersja alfa 1.0.27 z opcją losowego ustawiania nieba i pogody

Na razie, w wersji 1.0.27 dodałem opcję losowego ustawienia nieba i pogody. Dosyć ciekawie to wygląda, bo nigdy nie wiadomo, na jakie warunki trafimy. :) Po paru próbach mam wrażenie, że niektóre ustawienia atmo i light, jakie były w pliku METEO.TXT programu @Paula nie bardzo się nadają do użytku. Na przykład budynki w oddali robią się białe, co na tle granatowego nieba wygląda dość dziwnie (bardzo duży kontrast).

Gdyby komuś się udało wypracować ciekawe wpisy atmo i light, to będę wdzięczny za podzielenie się. Na razie można je ręcznie poprawiać w pliku MASZYNA.INI. Wpis zaczyna się nazwy, która jest wyświetlana, dalej znak równości i składnia jak w scenerii (tylko że wszystko musi być w jednej linii).

Kod: (Dotychczasowe ustawienia) [Zaznacz]
[METEO.TXT]
Pogodny dzień=atmo 0.60 0.70 0.85 300 1700 0.60 0.70 0.85 endatmo light -500 500 200 0.43 0.45 0.49 0.95 0.94 0.90 0.55 0.52 0.50 endlight
Noc=atmo 0.0 0.0 0.0 200 1000 0.0 0.0 0.0 endatmo light -100 100 50 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.5 0.3 0.3 endlight
Wczesny poranek=atmo 1.0 0.7 0.7 100 300 1.0 0.7 0.7 endatmo light -100 100 50 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 0.2 1.0 0.2 0.2 endlight
Mgła=atmo 1.0 1.0 1.0 70 200 1.0 1.0 1.0 endatmo light -500 500 200 0.43 0.45 0.49 0.95 0.94 0.90 0.55 0.52 0.50 endlight
Deszczowy dzień=atmo 0.4 0.4 0.43 100 300 0.4 0.4 0.43 endatmo light -100 100 50 0.35 0.35 0.35 0.35 0.35 0.35 1.0 0.45 0.45 endlight

NB Wersję 1.0.26 pobrało dotychczas 17 osób.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 15 Grudnia 2007, 19:31:33
Rozchodzi sie tez o to aby potem majac przykladowo pociag pospieszny 'wylosowalo' nam sie zestawienie
B+A+B+A+B+A+A+A :]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: loleczek w 15 Grudnia 2007, 21:42:29
Ver. 1.0.27...jedyny "błąd" jaki zauważyłem to to, że gdy za szybko coś klikne (Np szybko przelącze 2  kategorie) to programik sie zawiesza, czasem odprawia z kwitkiem do windowsa :|
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU05 w 16 Grudnia 2007, 18:50:12
Jeśli chodzi o opis pojazdów [tekstur], to myślę, że można zapisać to takim kluczem:

type: ET22
folder: dynamic/PKP/201E

ET22-135
201E-135.tga
201E
//ET22-135 należy do ZT w Ostrowie Wielkopolskim, ostatnią naprawę przeszła ble ble ble ZNTK Poznań ble ble żółte czoło ble ble.

ET22-168
201E-wzez-168.tga
...
//ET22-1146 należy do... ble.

endtype

type: EU07
...

gdzie type oznacza serię lokomotywy, folder - folder z plikami tekstur i modeli, a potem: pierwsza linijka - nazwę dynamic, druga - nazwę pliku tekstury replacableskin, trzecia - nazwę modelu, czwarta - opis lokomotywy dla potrzeb użytkownika programu startowego.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 16 Grudnia 2007, 19:25:59
Ver. 1.0.27...jedyny "błąd" jaki zauważyłem to to, że gdy za szybko coś klikne (Np szybko przelącze 2  kategorie) to programik sie zawiesza, czasem odprawia z kwitkiem do windowsa :|
Nie wiesza się, raczej nie zdąży zrobić wcześniej zadaną czynność.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 17 Grudnia 2007, 12:18:42
Zrobiłem wczoraj losowanie tekstur. Są jeszcze dwie rzeczy do przemyślenia.

Po pierwsze, każdy człon EN57 dostaje inną teksturę. :) Podobnie jest z lokomotywami dwuczłonowymi. Trzeba by sprawdzić, czy dobrym rozwiązaniem będzie utrzymanie tej samej tekstury dla wszystkich pojazdów w ukrotnieniu.

Po drugie, przydałoby się automatyczne sprawdzanie posiadanych tekstur, bo ich ręczne wpisywanie jest uciążliwe. Wstępnie przyjąłem, że pliki graficzne wielkości powyżej 192kB będą uznawane za tekstury pojazdów. Może się zdarzyć, że czasem coś zostanie oteksturowane nie tym, co trzeba. Wtedy będzie trzeba w katalogu danych pojazdów zaznaczyć, że dany plik teksturą nie jest.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Quark-t w 17 Grudnia 2007, 12:57:15
Po pierwsze, każdy człon EN57 dostaje inną teksturę. :) Podobnie jest z lokomotywami dwuczłonowymi. Trzeba by sprawdzić, czy dobrym rozwiązaniem będzie utrzymanie tej samej tekstury dla wszystkich pojazdów w ukrotnieniu.
Raczej nie. Ustawiając 2xEU07 w ukrotnieniu (vide np. Moczniki Zdrój) dostaną tą samą teksturę. Moim zdaniem lepiej zrobić spis obiektów, które muszą dostać tą samą teksturę. Wszak nie jest ich zbyt wiele (3 lokomotywy i parę jednostek).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 17 Grudnia 2007, 17:26:23
To jest taka wersja tymczasowa, jakby ktoś bardzo chciał sprawdzić działanie losowych tekstur. Wymaga to na razie nieco własnego wkładu pracy. Przygotować trzeba tak:

Uruchomienie z losowo dobranymi teksturami (po uzupełnieniu plików TEXTURES.TXT):

Uwaga! Wersja 1.0.28 zapisuje w głównym katalogu plik LIST.TXT, który zawiera spis wszystkich znalezionych modeli (w zasadzie nazw plików *.chk) oraz ilość tekstur dla danego modelu.
Cytat: przykładowy fragment z dopisanym komentarzem
PKP\EU07\303E=3  //3 tekstury dla EU07
PKP\EU07\4E=2      //2 tekstury dla EU06/EU07-001
PKP\ET22\201E=0  //tekstury dla ET22 nie zostały spisane

Scneria ze zmienionymi teksturami zapisywana jest do pliku SCENERY\$.SCN. Nie sprawdzałem, jak to działa w przypadku dużych scenerii umieszczonych w jednym pliku (Krewetkowo, calk1 - może lepiej wydzielić z nich plik .scm?). Żadne inne pliki nie są modyfikowane.

Nie polecam tej zabawy osobom, które się nie orientują w katalogach i plikach symulatora. W kolejnych wersjach wykrywanie tekstur będzie uproszczone i zautomatyzowane. Niemniej opracowanie ogólnego algorytmu wiązania modelu do tekstury wymaga więcej pracy, niż początkowo sądziłem.

Ps. Będę wdzięczny za jakiś screen, jak komuś się uda uruchomić scenerię z losowanymi teksturami. Ja nie posiadam zbiorów tekstur.

2008-04-25 usunięty link do pliku z przykładowymi opisami tekstur. Od wersji 1.0.43 opisy tekstur można pobrać programem z serwera. Obecnie przycisk pobierania jest na zakładce Tabor posiadany i pod-zakładce Narzędzia.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: kolejarz LHS w 17 Grudnia 2007, 18:58:18
Tak wygląda losowanie tekstur:

http://img142.imageshack.us/img142/7420/testia8.jpg

a skład to: ET41-133A+ET41-100B + ET41-100A+ET41-148B + EU07-485

wpis do SCN

node -1 0 ET41-145-A dynamic PKP\EU07 et41-145.bmp 203E-A 0.0 headdriver 23 0 enddynamic
node -1 0 ET41-145-B dynamic PKP\EU07 et41-145.bmp 203E-B 0.0 connected 3 0 enddynamic
node -1 0 ET41-148-A dynamic PKP\EU07 et41-148.bmp 203E-A 0.0 nobody 3 0 enddynamic
node -1 0 ET41-148-B dynamic PKP\EU07 et41-148.bmp 203E-B 0.0 nobody 3 0 enddynamic
node -1 0 EU07-424 dynamic PKP\EU07 EU07-424.bmp 303E-m 0.0 nobody 0 0 enddynamic

Dodatkowo utworzył mi się plik $.SCN który jest kopią scenerii ale ze zmienionymi wpisami.

Pozdrawiam.

Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Grudnia 2007, 13:32:26
Myślę, że z losowaniem tekstur dla wagonów wyjdzie mu to lepiej. :) Póki co na razie z lokomotywami dwuczłonowymi i EZT będzie większy chaos niż na PKP.

Aby trochę ułatwić, uruchomiłem edytor plików TEXTURES.TXT na zakładce Tabor posiadany. Po naciśnięciu Sprawdź posiadany tabor wyświetlają się wszystkie znalezione modele po lewej stronie. Po kliknięciu na pozycję w tym spisie, pojawia się po prawej stronie obrazek mini (dobierany według DYNAMIC.DAT) oraz zawartość pliku TEXTURES.TXT.

Przy czym do pokazanego pliku TEXTURES.TXT są automatycznie dopisane tekstury znalezione w katalogu (z domyślnym modelem). Można ustawić minimalny rozmiar pliku, który jest uważany za teksturę pojazdu (dla Eaos tekstury mają 96kB, z kolei dla EU07 tekstury manometrów mają 512kB). Tak więc w niektórych przypadkach zbyt małe tekstury się nie pojawią, albo zostanie dopisana masa śmieci.
Cytat: przykład niepotrzebnych wpisów dla EU07
EU07MANO.TGA=303E,EU07
EU07PULPIT.TGA=303E,EU07
EU07VOLTO.TGA=303E,EU07
Linie te należy bądź usunąć, bądź zamienić na następujące:
Cytat: poprawne zablokowanie niepotrzebnych wpisów dla EU07
EU07MANO.TGA=-
EU07PULPIT.TGA=-
EU07VOLTO.TGA=-
I dopiero wtedy nacisnąć Zapisz TEXTURES.TXT. Inaczej można się nieźle zdziwić widząc efekty. (Uwaga! Zmiany nie zapisują się same.)

Zastanawiam się jeszcze, czy pozostawić automatyczne dopisywanie tekstur tak, jak jest, czy też zrobić przycisk Dodaj tekstury uruchamiany ręcznie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 18 Grudnia 2007, 15:47:34
A może analizuj nazwę pliku z teksturą. Zauważyłem, iż tekstury na pudło zawierają w znacznej większości znak "-", czyli dodaj może do tych warunków jeszcze ten powyższy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Grudnia 2007, 16:24:33
Dobry pomysł. Ale dotyczy to raczej tekstur lokomotyw. Zrobiłem rozpoznawanie typu pojazdu po linijce !=? i dla typów e, r, s, x, z tekstury bez minusa są pomijane.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: kolejarz LHS w 19 Grudnia 2007, 21:27:49
Witam.
Mam pytanie, czy do byków z 201E Packa potrzebne są te komentarze w pliku TEXTURES.TXT. Chodzi mi o zakład taboru i po jakim zakładzie jakie ma czoło?

PS. Ra w jakim programie to otworzyłeś?? http://img516.imageshack.us/my.php?image=tsrkwkkd0.png

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 19 Grudnia 2007, 21:49:19
Witam.
Mam pytanie, czy do byków z 201E Packa potrzebne są te komentarze w pliku TEXTURES.TXT. Chodzi mi o zakład taboru i po jakim zakładzie jakie ma czoło?

PS. Ra w jakim programie to otworzyłeś?? http://img516.imageshack.us/my.php?image=tsrkwkkd0.png

Pozdrawiam.
symulator srk paula :]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 19 Grudnia 2007, 21:55:37
...czy do byków z 201E Packa potrzebne są te komentarze w pliku TEXTURES.TXT...
Witam. Nie, nie trzeba tego dopisywać. Ja wpisuję sam typ, np. 201E i też działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 19 Grudnia 2007, 22:14:36
Komentarze nie są potrzebne i obecnie nie są używane. Były w pliku z opisem tekstur, więc je przeniosłem do informacji o teksturach. Docelowo komentarze te będą wyświetlane podczas edycji składów. Po prostu jest możliwość opisania tekstury, co ona sobą prezentuje. Można to zignorować, albo napisać własny komentarz.

Aktualnie usiłuję zrobić poprawianie brakujących pojazdów na posiadane.

Zrzut ekranu pochodzi z symulatora SRK. Myślę, że @Paul się niedługo sam pochwali. :) Program nie jest łatwy w obsłudze, ale idzie się tym pobawić.

Ja wpisuję sam typ, np. 201E i też działa.
Na chwilę obecną po nazwie modelu (pliku .chk) niezbędny jest jeszcze przecinek.
201E-W-203.TGA=201E-W,Nazwy plików mini będą używane później, więc lepiej je od razu wpisywać.
201E-W-203.TGA=201E-W,ET22
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Kawu w 19 Grudnia 2007, 22:39:26
Nie wiem od czego to zależy, ale przy niektórych modelach taboru program nie dopisuje żadnych modeli do tekstur. Mam tak np. z: 201E, ET42, ET40, EP/U-05 i różnymi wagonami. Dodatkowo niektórym teksturom kibla dopisuje modele, a niektórym nie - np. w katalogu "EN57" są modele dopisane, a w katalogu "EN57_z" już nie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 22 Grudnia 2007, 04:09:41
Po prostu dla niektórych katalogów wiem, jakie powinny być modele i zapisałem to w programie. Nie mam jednak pojęcia o wszystkich modelach, poza tym każdy może mieć jakieś własne utwory. Pisałem, że trzeba się sugerować opisem i przykładami. Nie da się tego zrobić z automatu.

Proszę mi podać nazwy katalogów i nazwy modeli, jakie mają być dopisywane, to postaram się uwzględnić je w kolejnych wersjach programu.


Na dłuższą metę, jeśli kilka osób poopisuje prawidłowo tekstury, będzie to można wyeksportować na serwer i wtedy pozostali będą sobie mogli ściągnąć poprawne wpisy.

Co do EN57, to modele są dopisywane błędnie, i jak się tego nie poprawi, to tekstury z silnikowych trafiają do rozrządczych i na odwrót, co wygląda komicznie. Poprawiłem to w kolejnej wersji.

Wersja alfa 1.0.31 - test poprawiania brakujących pojazdów

W tej wersji nie trzeba wchodzić na zakładkę Tabor posiadany przed losowaniem tekstur. Sprawdzenie taboru wykonuje się automatycznie.

Również lepiej przypisują się modele do tekstur EN57 (sprawdzana jest ostatnia litera w nazwie tekstury). Przy wyszukiwaniu nowych tekstur w pierwszej kolejności sprawdzane jest istnienie pliku .chk o nazwie utworzonej z początku nazwy tekstury (np. dla 303E-n-483.tga powinien się ustawić model 303E-n, o ile zostanie znalezione 303E-n.chk).

Poza tym nowość: poprawianie brakujących pojazdów na inne. Przy pierwszym użyciu pojawi się dodatkowe okienko. Po lewej stronie będą wypisane modele brakujących pojazdów, po prawej z listy posiadanych trzeba wybrać, czym należy je zastąpić. O ile dla zastępującego modelu zostały zdefiniowane tekstury (w pliku TEXTURES.TXT), dla zastępowanego pojazdu zostanie wylosowana tekstura (tylko dla zastępowanych, pojazdy znalezione nie są modyfikowane). Podmienianie są również tekstury dla posiadanych modeli, jeżeli nie posiadamy tekstury zapisanej w scenerii, a mamy zdefiniowane tekstury (w pliku TEXTURES.TXT) dla tego modelu. Oczywiście zapis zmian tylko do pliku SCENERY\$.SCN.

Ustawienia podmiany zapisują się w pliku MASZYNA.INI w sekcji [DYNAMIC]. Po uzupełnieniu katalogów brakujących modeli, wpisy te przestają mieć znaczenie (nie będą używane, jeśli w przyszłości oryginalnie wpisany w scenerii model zostanie znaleziony).

Sceneria nie da się uruchomić, jeśli po podmianie nadal będzie brakowało pojazdów (tzn. nie ustawimy wszystkich modeli zastępujących). Uruchamianie scenerii w takiej sytuacji i tak nic nie da, ponieważ symulator się wysypie z błędem. Uwaga! możliwe jest zastąpienie brakującego pojazdu z kabiną przez DUMB albo WRAK. (Np. zmiana PKP\SM42\6D na PKP\SM42\SM42DDUMB.) W takiej sytuacji nie będzie możliwe jego prowadzenie, a w przypadku zmiany na WRAK sceneria może nie działać prawidłowo.


Zrobiłem definiowanie następstwa modeli w pojazdach wieloczłonowych. Ustawia się to dopisując kolejne linie do TEXTURES.TXT, z nazwą modelu poprzedzoną dwiema gwiazdkami. Obecnie takie następstwo ustawiłem sobie dla EN57 oraz ET41. Wygląda to następująco:

Cytat: następstwo modeli EN57
**6BB=6BS,S-R,SB-R,SB-RB
**6BS=6BA,R-S,RA-SA,RA-S=6BS,SA-SB,-

Cytat: następstwo modeli ET41
**203E-B=203E-A,A-B,-

Teraz o co w tym chodzi. Po dwóch gwiazdkach mamy nazwę modelu, na który tekstura ma być uzależniona od tekstury poprzedniego modelu. Jak widać, w przypadku EN57 nie ma definicji dla modelu 6BA, ponieważ jego tekstura nie zależy od poprzedniej. Gdyby dopisać **6BA=6BB,RB-RA,-, kolejne zestawy EN57 w ramach jednego trainset zostałyby obleczone tą samą teksturą.

Po znaku równości jest nazwa poprzedniego modelu, jeśli uzależnienie tekstur ma wystąpić. To lepiej wytłumaczyć na przykładzie ET41: jeśli wstawimy 203E-A+203E-B, to uzależnienie zadziała. Jeśli zaś wstawimy 203E-A+Eaos+203E-B, albo 203E-B+203E-A - to każdy człon może dostać inną teksturę, ponieważ nie ma właściwej kolejności modeli.

Dalej, po przecinku, są reguły zmiany końcówek w nazwie tekstury, rozdzielane przecinkami. Przykłady znaczenia zapisów:Za każdym razem przy zmianie końcówki sprawdzane jest, czy tak zmieniony plik istnieje. Jeśli nie, przetwarzana jest kolejna reguła.

Po ostatniej regule dla danego poprzedniego modelu, można po kolejnym znaku równości określić reguły zmian nazwy pliku dla innego poprzedzającego modelu.

Rozwiązanie na chwilę obecną ma kilka wad.
Nie będę na razie publikował tej zmiany, spróbuję jeszcze coś poprawić.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 22 Grudnia 2007, 10:34:22
Bardzo fajnie - teraz tylko utworzyc na serwerze baze danych ktora bedzie miala przypisane dane modele do tekstury i po sprawdzeniu przez program jaki plik .t3d mamy odpowiednio wyłoni nam odpowiednie tekstury :]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 22 Grudnia 2007, 19:36:29
Ponieważ poprzednią wersję pobrało już 26 osób, postanowiłem wydać nową. :)

Wersja alfa 1.0.32 - następstwo modeli

Przy zapisie pliku SCENERY\$.SCN sprawdzana jest obecność rozkładów podanych dla trainset i jeśli rozkładu nie ma, jego nazwa zastępowana jest przez none.

Wprowadzony jest mechanizm następstwa modeli, opisany wcześniej. Należy wejść w zakładkę Tabor posiadany, przycisnąć Sprawdź posiadany tabor, a następnie wejść w katalogi PKP\EN57, PKP\EU07 i PKP\BIPA i zapisać z nich plik TEXTURES.TXT z dodatkowymi wpisami następstwa modeli (wpisy z ** na początku). Dla innych katalogów należy to dopisać ręcznie, posiłkując się wymienionymi przykładami.

Zostało poprawione losowanie tekstur, jeśli dla pojazdu istniał tylko DUMB i WRAK (SM42D).

Testowo dodana jest lista użytych tekstur dla lokomotyw. Jeśli wylosowana zostanie już użyta tekstura, losowanie jest powtarzane maksymalnie tyle razy, ile jest tekstur. Czyli w skrajnym przypadku jest możliwe, że tekstury lokomotyw się powtórzą, mimo że nie powinny, bo jest ich wystarczająca ilość.

Myślę, że temat losowania tekstur można chwilowo uznać za wyczerpany, bo pozostałe niedociągnięcia mają już marginalne znaczenie. Do poprawienia są jeszcze ewentualnie:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 23 Grudnia 2007, 10:27:02
ubieranie połączonych EN57 w ten sam zestaw tekstur (można osiągnąć dopisując linię **6BA=6BB,RB-RA,- do TEXTURES.TXT).
Cóż, zależy od składu, bo zdarzają się zestawy z róznymi zestawami kolorystycznymi, co swoją drogą wygląda dosyć ciekawie. Jednakże tu pojawaia się inna kwestia - trzeba by porządkować schematy w jakieś zestawy, ew. całe katalogi EN57_bla, gdzie bla to oznaczenie malowania. Bo jednak w składzie jednostki mają inne numerki :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Grudnia 2007, 02:37:38
Wersja alfa 1.0.33 - podgląd tekstur pojazdów

Tym razem nową rzeczą jest podgląd plików BMP, TEX i TGA. Poza tym drobne poprawki, z bardziej istotnych:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: przepioramarcin w 26 Grudnia 2007, 18:42:54
Gdy uruchomiłem przy pomocy instalatora trasę GNASZYN-HS1 nie ruszyły AI.
ET22 i EU07 nawet nie podniosły pantografów.
Od razu sprawdziłem Bochnię . Wszystko OK. Pociągi sterowane komputerem jeździły jak należy.
Nadmienię, że gdy trasę GNASZYN uruchomiłem przy pomocy start.exe w/w pociągi sterowane przez komputer ruszyły z miejsca.
Proponuję to sprawdzić.
Pozdrowienia z Sochaczewa . Marcin.

PS
Dziękuje za ten program. Bardzo ułatwia korzystanie z Symulatora.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: uetam w 26 Grudnia 2007, 19:00:26
A mi sie cos w ostatniej wersji nie chca losowac tekstury pojazdow...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 26 Grudnia 2007, 19:08:06
A mi w Quarku eventy wywala. Co więcej, nawet zdarza się (jakimś cudem losowo), że na wczytywaniu taboru symek się wysypuje. A gdy odpalam za pomocą start.exe to wszystko jest ok.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Grudnia 2007, 20:53:05
Co do GNASZYN-HS1, to może dlatego, że w pliku scenery\bohun\sklady.inc są składy z prędkością początkową podaną jako 0.1.0, co nie jest rozpoznawane jako poprawne i zamieniane domyślnie na 0, przez co składy są zahamowane.
Cytat: scenery\bohun\sklady.inc, fragment
trainset none herby_dumb1 1.0 0.1.0
//$o TEN SKŁAD JEST WYZWALACZEM EVENTÓW!!! wersja testowa niema rakcji na semafory!!!
node -1 0 eu07-536 dynamic PKP\EU07 eu07-536 303E-M 0.0 headdriver 3 0 enddynamic
node -1 0 505120-00256-2 dynamic PKP\Bd Bdu-0.tga 111a 0.0 nobody 3 10 Passengers enddynamic
node -1 0 505120-00256-3 dynamic PKP\Bd Bdu-0.tga 111a 0.0 nobody 3 10 Passengers enddynamic
node -1 0 505120-00351-4 dynamic PKP\Adu #1klasa2.tga 112a 0.0 nobody 3 0 enddynamic
node -1 0 505120-00351-5 dynamic PKP\Adu #1klasa2.tga 112a 0.0 nobody 3 5 Passengers enddynamic
node -1 0 505120-00256-6 dynamic PKP\Bd Bdu-0.tga 111a 0.0 nobody 3 10 Passengers enddynamic
endtrainset

Trzeba by to poprawić na 0.1 i sprawdzić, czy będzie lepiej. Podobne kwiatki są w pliku scenery\bohun\sklady2.inc.


W przypadku błędów lub dziwnego zachowania proszę o porównywanie wygenerowanego pliku scenery\$.scn z oryginalnym i pisanie o różnicach. Można także sprawdzić działanie scenerii po odznaczeniu kwadratu Zapis pliku tymczasowego, wtedy sceneria uruchomi się z oryginalnego pliku.

Ja zauważyłem, że sceneria z automatycznie podmienionym taborem (konkretnie drawinowo_ET22-1.scn) sypie się na EXE 717kB, a na 699kB działa poprawnie (pomijając fakt, że pociąg z wagonami Z1 powinien sobie pojechać dalej, a tymczasem przełącza się do jazdy manewrowej i po dojechaniu do przejazdu zaczyna jechać tyłem, zabierając przy okazji wagony Z1 zostawione przez SU45). Nie wiem, czemu się tak dzieje. Być może brakuje jakiś parametrów w plikach .chk.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 26 Grudnia 2007, 21:44:45
Zbadałem to dziwne wywalanie eventów i wyszło, że dzieje się u mnie tak, gdy mam ustawione w zakładce Ustawienia: Niebo na 'ustaw losowo', Pogoda na 'nigdy nie zmieniaj'. Ostatnio wywaliło mi: MemCell "f" does not exist. I w pliku tymczasowym nie znalazłem odwołania do takiej komórki.

EDIT:
Chociaż po dalszych badaniach ta dość niewiarygodna teoria odpada. Teraz symek mi się zaczął odpalać bez błędów. Nie mogę zdiagnozować czemu tak mi nawala...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Grudnia 2007, 22:27:50
Jeśli niebo jest jako ustaw losowo, to powinno zostać zapisane w pierwszej linii pliku $.SCN. Zobacz, czy się z czymś nie połączyło i co się stało z oryginalnym wpisem nieba, jeśli taki był.

Zobacz też zawartość pliku MASZYNA.INI, w szczególności czy w sekcji [SKY] nie ma śmieci. Powinno być tam coś takiego:
Cytat: MASZYNA.INI, fragment

[SKY]
letnie z chmurami=sky skj_day1.t3d endsky
bezchmurne=sky skj_day2.t3d endsky
zachmurzone=sky skj_day3_chmury.t3d endsky
dzien mglisty=sky skj_day3mgly.t3d endsky
wieczór zimowy=sky skj_day_zima.t3d endsky
Całkowo=sky skaj.t3d endsky

z liniami odstępu przed i po. Nazwy wpisów nieba mogą się różnić, zwłaszcza jeżeli nie zostały dodane ręcznie, tylko program sam je znalazł.

Komórka pamięci i odwołanie do niej może być w którymś pliku dołączanym przez include.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 26 Grudnia 2007, 22:35:13
Jeśli niebo jest jako ustaw losowo, to powinno zostać zapisane w pierwszej linii pliku $.SCN. Zobacz, czy się z czymś nie połączyło i co się stało z oryginalnym wpisem nieba, jeśli taki był.

Zobacz też zawartość pliku MASZYNA.INI, w szczególności czy w sekcji [SKY] nie ma śmieci. Powinno być tam coś takiego:
Cytat: MASZYNA.INI, fragment

[SKY]
letnie z chmurami=sky skj_day1.t3d endsky
bezchmurne=sky skj_day2.t3d endsky
zachmurzone=sky skj_day3_chmury.t3d endsky
dzien mglisty=sky skj_day3mgly.t3d endsky
wieczór zimowy=sky skj_day_zima.t3d endsky
Całkowo=sky skaj.t3d endsky

z liniami odstępu przed i po. Nazwy wpisów nieba mogą się różnić, zwłaszcza jeżeli nie zostały dodane ręcznie, tylko program sam je znalazł.
Tu mam dobrze:
[SKY]
day1=sky skj_day1.t3d endsky
day2=sky skj_day2.t3d endsky
day3mgly=sky skj_day3mgly.t3d endsky
day3_chmury=sky skj_day3_chmury.t3d endsky
day_zima=sky skj_day_zima.t3d endsky
night1=sky skj_night1.t3d endsky

Cytuj
Komórka pamięci i odwołanie do niej może być w którymś pliku dołączanym przez include.
No tak, ale to się przecież nie zmienia. A jak tak jest, to nie powinno wywalać tego błędu tylko przy uruchomieniu tym programem, ale za pomocą start.exe też.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: RooteK w 27 Grudnia 2007, 10:54:34
Może by uniknąć sytuacji jak na poniższym skreenie, wprowadzić specjalne kodowanie nazw dla tekstur. Na przykład :

ET22-001-201E.bmp

Gdzie ET22 to typ pojazdu a zarazem nazwa folderu w którym znajduje się model.

001 to nazwa tekstury

201E co to może być :) Nazwa modelu. Np. w siódemkach by wyróżnić tex dla 4E 303E itp.

Program by to wszystko przemielił i podał tekstury pasujące tylko do danego modelu.

(http://img245.imageshack.us/img245/5406/bladnr8.th.jpg) (http://img245.imageshack.us/my.php?image=bladnr8.jpg)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 27 Grudnia 2007, 11:26:12
Nie wyobrażam sobie takiego manewru.
Nie wziąłeś pod uwagę że Twoja propozycja zmienia wszystkie wpisy taboru do scenerii dotyczące tekstur. Do poprawek jest więc wszystko, a to moim zdaniem jest zły pomysł.
Problem jeszcze jest taki że nie iwdzę powodu na Twoim screenie który usprawiedliwiałby takie zmiany.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 27 Grudnia 2007, 13:12:37
@GlowaWojtas,

Po pierwsze, od samego początku pisałem, że przypisanie modeli do tekstur trzeba robić ręcznie na podstawie opisów i przykładów, bo nie da się tego zrobić z automatu. Ponieważ, od zarania MaSzyny tekstury dla modeli nie zostały oddzielone logicznie od tekstur pozostałych. I teraz już się tego wprowadzić nie da, bo trzeba by totalnie wszystko przerobić, co spowodowało by masę nowych błędów. Nawet jakby program miał to przemielić i pozmieniać, to i tak najpierw ktoś by musiał ręcznie poopisywać tekstury, które są na jaki model, a które są pozostałymi.

Po drugie, mimo wszystko zrobiłem automat, który ma ułatwić to zadanie. Niemniej jednak nie działa on idealnie, bo po prostu nie może. Mam trochę różnych katalogów z modelami i teksturami, dla tych katalogów zdefiniowałem domyślne wpisy. Jednak jest możliwe, że każdy stworzy jakiś własny model i umieści go w dowolnym katalogu, albo posegreguje pojazdy według własnych, sobie znanych zasad. Nie jestem w stanie nadążyć za nazwami katalogów i zdefiniować prawidłowych wpisów w takich sytuacjach. Również prosiłem o podawanie nazw katalogów oraz domyślnych dla nich modeli, abym mógł to uwzględnić w kolejnych wersjach (chociaż uważam takie rozwiązanie za mocno przesadzoną protezę).

Po trzecie, powinieneś w pierwszej kolejności na zakładce textures.txt zrobić wpis !=e,EP01. Spowoduje to odrzucenie tekstur bez minusa w nazwie. W tym przypadku odpadnie również EP01.TGA, dlatego tej najpierw trzeba przypisać model (o ile to jest tekstura podmienialna na model).

Po czwarte, po to zrobiłem podgląd tekstur, żeby tekstury pozostałe (nie na model) można było wyłączyć np. poprzez wpis WNAMPERO.BMP=-.

Po piąte, w drodze jest zarządzanie teksturami przez serwer. Ale aby miało to sens, najpierw parę osób musi prawidłowo opisać swoje tekstury, a następnie wysłać te opisy na serwer (to jeszcze nie działa). Dzięki temu wszyscy, którzy nie potrafią opisać sobie tekstur, będą mogli skorzystać z cudzego opisu. Zwiększy to znacznie prawdopodobieństwo, że każdy będzie miał tekstury poprawnie opisane. Niemniej jednak w jednostkowych przypadkach i tak będą błędy.

Po szóste, dzięki za pomysł i myśl dalej, co by dało się ulepszyć. :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: RooteK w 27 Grudnia 2007, 15:37:57
Cóż, wiem, że to by wymagało przeteksturowania wszystkich nazw tekstur ale mim zdaniem mógłby to zrobić program który by "wylosował" tekstury w trasach :) Akurat by były nowe. No cuż :) I tak świetny program. Gratulacje!
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 27 Grudnia 2007, 15:43:48
W sumie pomysł GW nie jest sam w sobie zły, tylko technicznie trudno wykonalny. Już dawno myślałem nad wprowadzniem jakiś standardów do Maszyny dla autorów dodatków, aby się tego trzymać, no ale z drugiej strony wiem, że to jest utopia.
(przeprszam za taki małe OT)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Grudnia 2007, 00:12:23
Hm, pomysł dobry i wykonalny, ale moim zdaniem tylko zwiększy obecny bałagan. Lepiej się skupić na opracowaniu standardów do SPT.

Cytat: Mateu, 2007-12-26 21:15
ogolnie to wiesz co by bylo jeszcze fajne
takie predefiniowane skladu typu sklad jakiegos pospiecha tak jak jezdzi w realu
zeby nie trzeba bylo sobie recznie za kazdym razem skladac
Do edycji składów mam jeszcze daleko, ale na razie zrobiłem coś prostszego.

Wersja alfa 1.0.34 - magazyn składów

Działa to w sposób następujący. Należy wybrać scenerię oraz zaznaczyć skład. Wtedy naciskając prawy przycisk myszy na lewym okienku w ramce Wybierz skład do jazdy otworzy się menu z opcją Dodaj skład do magazynu. Możemy sobie w ten sposób zapisać dowolny skład jaki się tam wyświetli. Składy zapisywane są kolejno, w pliku MASZYNA.INI. Na razie nie ma możliwości usunięcia niepotrzebnych (można to zrobić ręcznie, edytując plik MASZYNA.INI, poprzez usuniecie sekcji [TRAINSETn], gdzie n to numer składu w magazynie). Kiedy już zapiszemy sobie jakiś skład, w menu pojawi się on jako Zamień na: xxx.

Uwaga! Jeśli do magazynu wrzucimy skład nienadający się do prowadzenia (np. sieciowec z SM42Dwrak), to po zmianie składu nadającego się do prowadzenia na taki nienadający się, zniknie on z listy składów do wyboru.

Poza tym, na zakładce Tabor posiadany dodana jest zakładka Narzędzia. Można też obliczać CRC32 dla plików tekstur (sposób obliczania jest zgodny z PKZIP).


Uwaga odnośnie opisywania tekstur do losowania. Na zakładce Tabor posiadany proszę wybrać zakładkę textures.txt, a następnie dla każdego katalogu na liście po lewej sprawdzić, czy aktywny jest przycisk Zapisz TEXTURES.TXT. Jeśli przycisk jest aktywny, oznacza to, że program coś dodał lub automatycznie zmodyfikował treść. Trzeba wtedy przeanalizować wyświetloną zawartość, ewentualnie poprawić i zapisać. Dotyczy to również wersji 1.0.33.

Wersja alfa 1.0.35 - poprawki

Ponieważ w wersji 1.0.34 działało błędnie losowanie tekstur po wklejeniu składu z magazynu, obecnie dostępna jest wersja 1.0.35, gdzie jest to poprawione. Ponadto poprawione jest dopisywanie nieba i pogody (chyba błędnie działało usuwanie nieba). Na zakładce Składy można teraz podejrzeć grupowanie tekstur (wpisy !=... w TEXTURES.TXT). Również z tej zakładki można podglądać tekstury (zmiana opisu tekstury tylko na zakładce Tabor posiadany/textures.txt).

ListBox z obrazkami mini wygląda bardzo fajnie - przynajmniej mi się to podoba. :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Paul w 30 Grudnia 2007, 16:30:12
Zrzut ekranu pochodzi z symulatora SRK. Myślę, że @Paul się niedługo sam pochwali. :) Program nie jest łatwy w obsłudze, ale idzie się tym pobawić.

Generalnie to nie jest program a narazie jedynie surowy komponent, który będzie stanowił engine dla przyszłych symulatorów różnych stacji, przewidywane także stacje z urządzeniami mechanicznymi (proszę nie pytać kiedy to będzie :P). A widoczny program to program do jego testowania. Jeżeli ktoś jest ciekaw:

http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/tsrk.rar

Pozdr, Paweł
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 04 Stycznia 2008, 11:26:09
Wersja alfa 1.0.36

Została poprawiona i ulepszona nieco komunikacja z serwerem. Ponieważ poprawiłem pliki w scenerii Manewrowo, można je już pobrać z serwera i podmienić (na zakładce Struktura). Poszukuję brakujących plików w pozostałych sceneriach. Lista była podana na pierwszej stronie tego wątku (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,6252.msg64475.html#msg64475). (Rzecz jasna nie wszystkie wypisane tam nazwy są brakującymi plikami, część to są błędy wpisów.)

Ponadto do testów jest uruchomiona rejestracja na serwerze danych.

Wersja alfa 1.0.37

Miałem się ograniczyć z wydawaniem nowych wersji... Ale zauważyłem, że podmiana składów w trybach prostym i normalnym nie działa prawidłowo, dlatego wrzucam nową wersję. W sumie to tylko poprawki są, nie ma specjalnie nowej funkcjonalności.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Class66 w 04 Stycznia 2008, 17:48:56
Czy próbował ktoś odpalić ten programik pod wine na linuxie? Moge wczytać ten program tylko poprzez Total Commandera, mogę poruszać się po tym programie, zmieniac wpisy w dynamic.dat ale nie mogę odpalić scenerii. Czy ktoś sobie z tym poradził? Ps. Nie mam Windowsa i nie będę mieć przez jakiś czas.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 04 Stycznia 2008, 21:59:35
@Ra, taka pierdoła choć dla mnie cenna. Czy można zrobić pełnoekranowe okno dla tego programu? Obecnie przycisk rozszeżenia jest nieczynny, a dla mnie każde powiększenie liter na monitorze to bardzo duża ulga. Może też innym to przypasuje.
No i jeszcze świetny opis obsługi, gratulacje dla autora.
Symulator bardzo zyskał.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 08 Stycznia 2008, 02:12:54
Zacząłem katalogować paczki do MaSzyny. Na początek poszły paczki z Archiwum (http://www.zabikowo.net/kolej/EU07/old/). Do tego dorzuciłem jeszcze takie pościągane z różnych miejsc. Na razie na serwerze mam skatalogowane około 120 paczek, został mi jeszcze cały 2007 rok.

Dorzucę te 50 paczek, które mam i będę miał do Was prośbę, abyście przejrzeli posiadane paczki w celu ich skatalogowania. Nie interesują mnie paczki z plikami niedokończonymi i testowymi - tylko takie, które można (było) oficjalnie ściągnąć. Nie interesują mnie również paczki "całościowe", przekraczające objętością 200MB. Również nie będą mi potrzebne paczki nie związane w żaden sposób z MaSzyną.


Jak to działa? Wskazujemy katalog, gdzie są paczki. Program tworzy ich listę, uwzględniając pliki .RAR, .ZIP oraz .EXE. Po wybraniu paczki z listy uruchamiany jest program 7zip, który kataloguje jej zawartość (trwa to do kilkunastu sekund). Tak uzyskany plik jest  przetwarzany, aby zostały tylko nazwy plików, ich długości, CRC i daty. Plik ten jest następnie wysyłany na serwer.

Aby serwer przyjął plik, należy mieć założone na nim konto (jak to zrobić, opisałem w innym wątku). Jeśli paczka już jest zarejestrowana, serwer poinformuje o tym. Jeśli nie była, a konto zostanie prawidłowo autoryzowane, serwer doda opis paczki do spisu paczek. Dodatkowo można zmienić datę paczki na datę najnowszego pliku, jaki się w niej znajduje (daty katalogów nie są uwzględniane) oraz będzie można zdjąć flagę A, żeby zaznaczyć, że została już przetworzona.

Musiałem się nieźle nagimnastykować, żeby plikom w niektórych paczkach zostały przypisane odpowiednie katalogi. Najgorsze, co do tej pory znalazłem, to taka struktura katalogów:
Dynamic\SM31-165\
Dynamic\sounds\

oraz paczka edek-fizyka_pop.zip, której sensu trzeba dochodzić po zawartości plików. Bardzo bym prosił o większą dbałość i przynajmniej odwzorowanie struktury katalogów Symka.


Do czego to się przyda? Po skatalogowaniu większości dostępnych paczek będę zbierał linki do nich. Będzie można wpisać nazwę pliku i zostanie wyświetlona lista znanych wersji tego pliku oraz nazwy pierwszej i najnowszej paczki, w jakiej każda z wersji się znajduje. Korzystając z bazy linków będzie można pobrać potrzebną paczkę.

Linki na serwerach będą sprawdzane cyklicznie. Jeśli link przestanie być aktywny, nie będzie się wyświetlał, ale nadal będzie w bazie. W ten sposób będzie można znaleźć aktywny link do szukanego pliku, podając stary.

Potem jeszcze trochę pracy będzie wymagało opisanie poszczególnych paczek i stworzenie listy zależności. Wtedy będzie można już zrobić instalator.


Do poprawienia mam jeszcze parę rzeczy. Problemem na razie jest odczekanie na zakończenie działania 7zip oraz przesyłanie więcej niż 7kB przez HTTP POST (biblioteka NMFast40 ma z tym problemy). Nowa wersja będzie, jak się z tym uporam, chyba że znajdę i poprawię jakiś poważny błąd w działaniu dotychczasowych funkcji.


Ps. Od niedawna tworzony jest opis korzystania z mojego programu pod adresem http://eu07.rainsted.com/wczytanie.html (http://eu07.rainsted.com/wczytanie.html). Autorem większości jest mój brat, za co mu dziękuję.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Class66 w 08 Stycznia 2008, 22:51:28
Witam! Pracowałem ostatnio nad strukturą katalogów w folderze "dynamic" i stworzyłem pewien standard. Każdy pojedynczy wpisy do pojazdów z kabiną znajduje się w pliku pod tym linkiem http://milicz.co.uk/maszyna/PC/wpisy.txt . Jesli doszukasz się czegoś co mogę spakować w osobną paczkę daj znać. Służę wolnym miejscem na moim serwerze jesli jesteś zainteresowany. Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 09 Stycznia 2008, 13:51:47
W obecnej wersji dodałem wysyłanie informacji o paczce.

Jest to opcja wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników. Nie działa w trybie prostym i normalnym, trzeba przełączyć na jeden z 3 wyższych trybów. Pojawi się wtedy zakładka Debugger, na której jest ramka o nazwie Wysyłanie informacji o paczkach na serwer danych - do testów. Wcześniej jeszcze trzeba upewnić się, że konto na serwerze zostało założone i są wypełnione pola w ramce Ustawienia komunikacji z serwerem plików na zakładce Ustawienia. Działa to następująco:

Narzędziem tym udało mi się wysłać informację o około 180 paczkach, jakie zdobyłem. Niemniej nadal jest to wersja testowa i może się zdarzyć, że program nie zadziała tak, jak powinien. Na pewno nie uszkodzi żadnych plików na dysku, ale może się zawiesić, albo w pewnych sytuacjach wyświetlić dziwne rezultaty.

Aby niepotrzebnie nie wysyłać paczek, które już są skatalogowane, można sprawdzić listę pod adresem [link nieaktualny]. Na razie jest to w formacie CSV, w razie potrzeby mogę zmienić. Lista ta zawiera identyczne wpisy, jak pierwsze linijki plików ARCH.TXT.


Dziś pobrałem sobie plik Eaospack.rar (http://www.sendspace.pl/file/rAMU2y6X/). Skatalogowałem paczkę i wysłałem na serwer. Jednak nie udało mi się połączyć linku z tą paczką. Zauważyłem jednak, że paczka ma inna długość, niż podaje strona, z której ją ściągnąłem. Okazało się, że na końcu paczki jest dopisek "Error: Lost connection to MySQL server during query<br/>File: /var/www/". Po obcięciu paczki do długości podawanej przez serwer, skatalogowałem ją ponownie i tym razem się prawidłowo dowiązała do linku. Wniosek jest taki, że przynajmniej w przypadku Sendspace lepiej by było, żeby paczki były katalogowane przez osoby umieszczające paczki.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Stycznia 2008, 10:13:07
Wersja alfa 1.0.39 - test edytora składów

Dzisiaj uruchomiłem edytor składów. Jest on na razie bardzo ograniczony. Umożliwia:
Aby edytować skład w scenerii, trzeba:
Miłej zabawy!


Wersja alfa 1.0.40 - drobne poprawki

Pierwsze błędy wyszły bardzo szybko, w miarę szybko zostały też poprawione. W edytorze można było wstawiać jedynie lokomotywy z kabiną, teraz można również WRAK i DUMB. Dodana została opcja usunięcia wszystkich pojazdów z wybranego składu oraz poprawione jest kopiowanie składu ze scenerii do schowka (tekstowo).

Na zakładce Tabor posiadany / Textures.txt dodany jest przycisk wyszukiwania tekstur. Jeśli do jakiegoś modelu są tekstury niewielkich rozmiarów, to wystarczy wpisać mniejszą liczbę i nacisnąć nowy przycisk Sprawdź.

Na zakładce Debugger jest poprawione uruchamianie 7zip. Jeśli ramka wysyłania informacji o paczkach nie jest aktywna, oznacza to, że na zakładce Ustawienia nie są wprowadzone dane konta.

Dziś sprawdzałem i wysyłanie informacji o paczkach działa prawidłowo na Windows XP. Okno 7zip zamyka się automatycznie i nie trzeba robić tego ręcznie. 7zip, oprócz katalogowania paczek, będzie również używany do rozpakowywania paczek pobranych.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 19 Stycznia 2008, 18:38:18
Witam.

Chciałem się zapytać czy przyszłościowo istniałaby możliwość stworzenia niejakiej bazy składów? Już wyjaśniam o co mi chodzi.
Otóż po Polskich szlakach jeździ od groma różnych składów z różnymi pociągami, jednakże spora liczba pociągów ma zawsze (lub w większości) taką samą ilość wagonów danego typu i jest prowadzona takim samym lokiem (przynajmniej seria jest taka sama). Zatem stworzenie takowej bazy (uaktualnianej przez samego użytkownika programu, lub poprzez serwer), przyczyniłaby się do zwiększenia realizmu ("wyglądu") składów poruszających się w Symku. Każdy skład z takiej bazy miałby krótki opis (gdzie zazwyczaj jeździ i jaki numer ma ten oto pociąg w rzeczywistości), a w parametrach pozmieniane miałby wartości dot. np obciążenia wagonów.
Oczywiście jest to tylko propozycja/zapytanie, na czas przyszły bliżej nie określony ;), bo obecnie wiem, że pracy jest bardzo dużo i nie ma czasu a niekiedy i chęci (co jest oczywiście w pełni zrozumiałe) do dodawania kolejnych to opcji i urzeczywistniania zachcianek forumowiczów :> .

Pozdrawiam i życzę wytrwałości @Ra :).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 25 Stycznia 2008, 00:17:49
Aby takie składy dało się łatwo wklejać do scenerii, musiałyby być do wczytywania przez jako include w folderze scenery. Trzeba by sprawdzić, czy include wewnątrz trainset będzie działało (bo trainset musi być z nazwą toru od scenerii).

Dalej, proponowałbym umieszczać takie składy w podkatalogach o nazwach utworzonych z roku oraz nazwy przewoźnika, czyli np. scenery/2008PKP. W miarę możliwości rok należałoby zaokrąglić do podzielnego przez 5 lub dziesięć, żeby tylko z grubsza sygnalizować okres historyczny funkcjonowania danego składu. Dzięki wpisaniu roku jako pierwszego, mój program mógłby rozpoznawać takie składy jako gotowe do wstawienia.

Alternatywa jest taka, żeby utworzyć oddzielny katalog, np. trains i w nim zapisywać składy z podaniem roku i krótkiego opisu w nazwie. To chyba by było mniej funkcjonalne.

Trzeba by jeszcze opracować znaczniki w komentarzach, które by opisywały dany skład (podobnie jak //$o opisuje misję). Częściowo można by się oprzeć na mojej propozycji opisu warunków miejscowych (//$w), chociaż to opisuje bardziej trasę, a w mniejszym stopniu również budowę składu i zasady losowania tekstur.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 28 Stycznia 2008, 17:14:16
Wersja alfa 1.0.42 - poprawki

Dopatrzyłem się paru błędów i poprawiłem je. Po pierwsze, po pewnych zmianach flag obiektów zaczęły się ponownie wczytywać include w komentarzu - zablokowałem to. Po drugie, po wczytaniu struktury był problem z jej usuwaniem (array out of bounds) - poprawione. Po trzecie, dołączony plik /download/start-pl.txt, służący do opisu uruchamiania lokomotywy (działa tylko w trybie prostym).

Na tym się zatrzymam na chwilę. Plik ten ma strukturę pliku INI, to znaczy sekcje i klucze z wartościami ([sekcja] klucz=wartość). Podstawowa sekcja nazywa się [start] i zawiera listę lokomotyw oraz skoki (^) do sekcji z opisem.
Cytuj
[start]
EN57=^EN57
EU06=^E
EU07=^E
EP08=^E
EP09=^E
SA109=^SA109
SM03=^SM03
SN61=^SN61

Znak ^ oznacza, że należy wyświetlić sekcję o nazwie umieszczonej za nim. Wskazaną sekcję wyświetla się po kolei, linijkami. Na przykład sekcja [E] to sterowanie lokomotywami elektrycznymi (wspólne dla wszystkich). Oprócz tekstu do wyświetlenia można umieścić odwołanie do innej sekcji, albo tylko do wybranej linii z innej sekcji. Dodatkowy opis jest w pliku /download/start-pl.txt.

Nie działa jeszcze wyświetlanie sekcji o długości wybranego EXE. Ma to służyć do opisania szczególnych właściwości danego EXE. Byłbym wdzięczny, gdyby komuś udało się doprowadzić opis sterowania do większego sensu, niż jest to obecnie.


Poza tym, nowością jest wysyłanie plików TEXTURES.TXT na serwer, aby inni mogli pobrać sobie opis tekstur. Pobieranie będzie w przyszłych wersjach. Wysyła się wciskając przycisk na zakładce Narzędzia zakładki Tabor posiadany, po wybraniu modelu z listy po lewej stronie. Trzeba mieć aktywne konto na serwerze danych (21 osób obecnie ma).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 02 Lutego 2008, 19:17:45
Wersja alfa 1.0.43

Zmierzam do dokończenia edytora składów. Aby edytor działał poprawnie, musi mieć informację o tym, jakie tekstury można użyć na wybranym modelu. Informacje takie zapisywane są w pliku TEXTURES.TXT. Dotychczas trzeba było edytować te pliki ręcznie. Teraz można je również pobrać z serwera.

Aby pobrać opisy tekstur z serwera, trzeba wejść na zakładkę Tabor posiadany i wybrać katalog/model z listy po lewej stronie. Następnie po prawej stronie wybrać zakładkę Narzędzia. Dla lepszego efektu można zaznaczyć kwadrat Nadpisuj już ustawione (może to skasować naniesione wcześniej poprawki). Ostatecznie nacisnąć przycisk Pobierz opisy tekstur i modeli z serwera.

Może się okazać, że pobrane opisy nie obejmą wszystkich tekstur, albo w ogóle nic się nie pobierze. W takim przypadku pozostaje opisać tekstury ręcznie, albo poczekać, aż opisze je ktoś inny i wyśle na serwer.

Proszę osoby, którym udało się poprawnie opisać tekstury (tzn. działa prawidłowo losowanie tekstur i pojawiają się one poprawnie w edytorze składów), o przesyłanie danych na serwer. Informacja o teksturach na serwerze nie stworzy się sama, ani ja nie mam pojęcia, jakie tekstury, modele i w jakich katalogach mogą być w użyciu. Wysłanie własnego opisu wymaga uaktywnienia konta na serwerze.

Poza tym jest parę poprawek:


Ponadto uruchomiłem katalog paczek i linków oraz wyszukiwarkę plików:

Jeśli na stronie z listą paczek z danego miesiąca pojawi się Weryfikator aktualności linków, należy nacisnąć przycisk Sprawdź. Pozwoli to uchronić niektóre linki przed wygaśnięciem.

Obecnie na serwerze jest zarejestrowanych:
390 linków,
210 skatalogowanych paczek (drugie tyle jeszcze nie jest),
22 kont użytkowników.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: DiDok w 03 Lutego 2008, 12:33:32
Jak skończysz program to bez instrukcji się chyba nikt nie połapie =] W sumie myślałem o tym, aby napisać elegancką instrukcję do MaSzyny (w PDF) dla nowych uzytkowników - zawsze mniej dziwnych pytań by było na forum...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ajusto w 03 Lutego 2008, 13:03:37
Ja już takiego PDF-a robię mam napisane 23Str. Jak skończę to udostępnie:) Taki jak by poradnik do MaSzyny
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 03 Lutego 2008, 14:02:53
Jak skończę program, to on większość rzeczy będzie robił sam.

W trybie prostym, dla początkujących użytkowników, będzie sam pobierał pobierał paczki z internetu, instalował je, dociągał poprawki, opisywał tekstury, i przed każdym uruchomieniem pisał, jak sterować wybraną lokomotywą (co będzie sobie można wydrukować). Wszelkie opcje, które nie będą niezbędne, zostaną ukryte.

W trybie normalnym wszystkie powyższe operacje da się wykonać ręcznie, plus będzie wybór EXE, przeglądarka do taboru i edytor składów. Instalator paczek będzie również uwzględniał paczki, które nie są kompletem do scenerii (np. pojazdy, które będzie sobie można wstawić do scenerii, jak Ma090). Do tego edytor wersji językowych.

W trybie specjalnym będzie możliwość przeglądania struktur (wpisów) oraz poprawiania ich. Zarówno scenerii, jak i taboru. Będą opcje do wyszukiwania i naprawiania błędów. Również konwersja formatów.

W trybie maksymalnym będą dodatkowo opcje dla tych, którzy tworzą trasy. Na przykład generator ukresów, sprawdzanie przechyłek, krzywych przejściowych, rozmieszczenia słupów trakcji. Być może uproszczona symulacja ruchu składów i sterowania.

W trybie ekstremalnym ma być prototyp serwera ruchu dla nowych wersji symulatora. Czyli program, do którego będzie można podłączyć kilku użytkowników, niektórych jako obsługa pociągu, innych jako obsługa nastawni, a serwer ruchu będzie przesyłał informacje pomiędzy nimi (taki multiplayer). Serwer ruchu będzie pamiętał stan scenerii przez całą dobę i jak ktoś się wykolei, to trzeba będzie przyjechać z dźwigiem i posprzątać.

Każdy sobie włączy taki tryb pracy, jaki mu będzie odpowiadał i jakim się będzie w stanie posługiwać.

A jakby co, instrukcja jest tutaj: http://eu07.rainsted.com/wczytanie.html (http://eu07.rainsted.com/wczytanie.html). Jedyny problem jest taki, że program jest w trakcie rozwoju, więc nie ma jeszcze pewnych rzeczy, które powinny być (np. nakładanie łatek na pliki tekstowe, analiza plików .mmd), a pewne rzeczy ma nadmiarowo (np. edytor Dynamic.dat - zostanie kiedyś usunięty).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 12 Lutego 2008, 19:59:06
Wersja alfa 1.0.44

Ponieważ mnożą się na forum ekrany startowe, dodałem znajdywanie potencjalnych oraz kopiowanie wylosowanego jako textures/logo.bmp. Ekrany startowe można umieścić w katalogu textures jako logo*.bmp, albo w katalogu textures\logo pod dowolną nazwą (byle .bmp - może kiedyś dodam wczytywanie innych formatów).

Ponieważ idę w stronę zautomatyzowania pobierania paczek z internetu i instalowania ich, potrzebny będzie do tego program 7-Zip. Jeśli ktoś jeszcze nie ma zainstalowanego, zobaczy sugestię pobranie go z internetu - po wciśnięciu [OK] otworzy okno przeglądarki w pobierania pliku instalacyjnego (ok. 1MB). Potem trzeba jeszcze ten plik uruchomić i dokończyć instalację. (W kolejnych wersjach sam pobierze i uruchomi.)

Trzecia drobnostka to wyświetlanie ustawień na ekranie z opisem. Poza trybem prostym można to wyłączyć na zakładce Ustawienia. Opis ten nie jest kompletny (tu liczę na Waszą inicjatywę).


Z ciekawszych rzeczy, na stronie zbieraczki linków http://eu07.rainsted.com/archives/ (http://eu07.rainsted.com/archives/), po wejściu w miesiąc, można podejrzeć, jakie pliki zostały umieszczone w wybranej paczce. Wystarczy kliknąć na nazwę paczki.

Wyświetla się dokładnie ten sam plik ARCH.TXT, który jest wysyłany przy katalogowaniu paczki.


Wersja alfa 1.0.45

Nie będę kisić nowej wersji, skoro jest już gotowa.
Nadal apeluję o pomoc przy katalogowaniu paczek (tzn. w robieniu spisu zawartości). Na stronie http://eu07.rainsted.com/archives/ (http://eu07.rainsted.com/archives/) zarejestrowanych jest około 150 linków do paczek, które nie zostały jeszcze skatalogowane. Cała masa niedopisanych linków i paczek jest jeszcze na stronach twórców taboru.

Na chwilę obecną jest około 250 skatalogowanych paczek i 480 linków. Oceniam, że jest to połowa wszystkich dostępnych paczek i 3/4 linków.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 03 Maja 2008, 00:06:43
Wersja alfa 1.0.46

Ta wersja inaczej pobiera program 7-Zip. W odróżnieniu od poprzednich wersji, nie jest pobierany przez przeglądarkę, tylko bezpośrednio do katalogu download. Jeśli już jest pobrany, zostanie uruchomiony instalator.

Wersja alfa 1.0.47

Poprawiłem dwa błędy. Pierwszy to zmiana rozmiarów okna z informacjami o sterowaniu i ustawianiach. (Okno to pojawia się w trybie prostym, a w pozostałych trybach może być włączone lub nie.) Drugi dużo bardziej istotny - odhamowanie stojących składów. Jeśli autor trasy wpisał prędkość składu poniżej 0.1, mogła ona zostać zaokrąglona do zera, przez co pozostałe składy na sceneriach mogły stać nieruchomo. Teraz wartość większa od zera, a mniejsza od 0.1 jest zaokrąglana do 0.1. Dzięki temu uruchamiane scenerie będą działać lepiej.

Nową rzeczą do testów jest automatyczne pobieranie nowszej wersji programu z serwera. Ale to da się przetestować dopiero jak pojawi się kolejna wersja. (Wymagany jest program 7-Zip oraz polecenie CHOICE w systemie.)

Wersja alfa 1.0.48

Wersja ta potrafi zrobić listę końców torów (również dróg i rzek) w postaci pliku .inc dołączającego jakąś konstrukcję do każdego zakończenia. W archiwum przykładowo plik zawierający czerwoną tablicę. Można to wykorzystać do sprawdzenia ciągłości trasy w trakcie jej tworzenia, zabezpieczenia niewidocznymi torami podczas używania i testowania, a także jako generator kozłów oporowych na końcach torów. Czytaj więcej... (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,7884.0.html)

Wersja alfa 1.0.49

Końcówki torów, dróg i rzek zostały rozdzielone według typu - oddzielne pliki .inc. Poprawione jest instalowanie nowej wersji (ścieżka do 7-Zip w cudzysłowie, opóźnienie za pomocą ping, ponowne uruchomienie MaSzyna.EXE w sposób zależny od wersji Windows). Dodane pytanie, czy sprawdzić obecność nowej wersji na serwerze.

Wersja alfa 1.0.50

Wersja alfa 1.0.51

W tworzonym manifeście scenerii pomijanie są tekstury pojazdów. Katalogowanie paczek przeniesione na zakładkę Paczki. Na zakładce Debugger zaczęty randomizer roślinności (zupełnie nie działa). Na zakładce Ustawienia dodana możliwość zmiany języka - do testów. Proszę o zgłaszanie błędów w tłumaczeniach.

Wersja alfa 1.0.52

Poprawione tłumaczenie na język angielski. Dostępne tłumaczenie na język włoski. Rozpoznanie języka na podstawie rejestru Windows. Możliwość dodania kolejnych języków. Dodana rozdzielczość 1440×900.

Wersja alfa 1.0.53

Możliwość zapisu manifestu scenerii w dwóch wersjach: CSV oraz INI (hierarchiczna). Zaczęte klasy serwera ruchu. W eksporcie scenerii do UTR poprawione wyliczanie pozycji semafora. Ukrywanie form przed pokazaniem jako Modal (pojawiał się błąd). Poprawione usuwanie nieba, jeśli wybierane losowo (nie usuwało się). Na zakładce Debugger jest możliwość ustawienie tolerancji odległości dla łączenia torów (domyślnie wartość 15, czyli 1.5mm). Wyświetlanie plików .SCM, .INC, .CTR z podkatalogów (wcześniej tylko z głównego scenery). Zmiana formatu w generatorze nullstop. (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,7884.0.html)

Wersja alfa 1.0.54

Poprawione kolejne drobiazgi. Usunięte paski przewijania z formy startowej (co to niby ma sterowanie lokomotywą opisywać, ale treść nie jest napisana). Ignorowanie nieba w komentarzu (było uznawane za wpis nieba i powodowało usunięcie kolejnych wpisów, w tym właściwych). Zapisywanie wybranego języka - język będzie wykrywany tylko, gdy nie został zapisany.

   Na zakładce Debugger, dla mocno zaawansowanych dostępne są funkcje obróbki torów. Funkcje te są na razie "na brudno" i pewnie zostaną zmienione w przyszłości. Na zakładce Wczytanie należy wybrać plik .inc albo .scm zawierający tory. (Gdy mowa jest o torach, dotyczy to także road i river.)

Przycisk Napraw nulltrack w połączonych wymaga wcześniejszego użycia przycisku Generuj połączenia torów (najlepiej kolejno z tolerancją ustawioną na 15, 50, 200, 1000, 5000) i powoduje przeliczenie współrzędnych końców torów w taki sposób, aby nie było między nimi przerw. Wynik obliczeń zapisywany jest do pliku TEST.INC. Przeliczanie jest robione w następujący sposób: jeśli kolejno połączone są odcinki normal, ich końce zostają przesunięte na środek odcinka, jaki był między tymi końcami. W przypadku połączenia normal i switch, koniec normal przesuwany jest do punktu końcowego zwrotnicy, a punkty zwrotnicy nie są modyfikowane. Podanie zbyt małej tolerancji przy generowaniu połączeń spowoduje, że tory nieprzylegające do siebie zostaną uznane za niepołączone. Podanie od razu dużej wartości tolerancji (np. 5000) może spowodować, że bardzo krótkie odcinki toru zostaną połączone odwrotną stroną. Podanie tolerancji większej od 30000 (3m) może spowodować ściągnięcie do siebie równoległych torów.

Przycisk Napraw łuki zwrotnic służy do przeliczenia punktów kontrolnych we wczytanych zwrotnicach. Punkty te wyliczane są w sposób uproszczony. Pierwszy punkt jest umieszczony w 1/3 długości odcinka prostego, a drugi w 2/3 odległości od końca toru odchylonego do środka toru prostego. Jeśli obydwa tory są odchylone, punkty kontrolne nie są przeliczane. Aby plik z modyfikacjami został zapisany, należy przycisnąć Napraw nulltrack w połączonych.

Przycisk Usuń łuki z krótkich odcinków powoduje wyzerowanie punktów kontrolnych w torach, których długość w linii prostej jest mniejsza niż 1m. Aby plik z modyfikacjami został zapisany, należy przycisnąć Napraw nulltrack w połączonych.

Przycisk Transformuj powoduje przeliczenie pozycji wczytanych torów i zwrotnic. Tory przesuwane są o wektor wpisany w pola dx, dy, dz, a następnie obracane względem osi OY (pionowej w początku układu współrzędnych) o podany kąt. Aby plik z modyfikacjami został zapisany, należy przycisnąć Napraw nulltrack w połączonych. Uwaga! Nie są przemieszczane pozycje dla plików include oraz inne elementy, nie będące torami.

Nie przewiduję tworzenia bardziej szczegółowego opisu tych narzędzi.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mejdzel w 03 Maja 2008, 10:13:04
@Ra
Mam pytanie odnośnie 7zip.
Można jakoś wyłączyć instalowanie 7zip'u ? Bo to mnie wkurza; Gdy włączam starter instalacja... , nie potrzebuje 7zip mam WinRAR'a
Pozdro :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Żuk w 03 Maja 2008, 10:43:16
nie potrzebuje 7zip mam WinRAR'a

Czasami a nawet często 7zip okazuje się lepszy niż popularny WinRar pod względem błędów.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: eu07_304 w 03 Maja 2008, 11:46:45
Z maszyna.exe korzystam od niedawna. Błędy, jakie zauważyłem do tej pory to: pod opcjami po uruchomieniu symulatora do tej pory był pusty guzik, Teraz jest na nim napis "BitBtn9"; po uruchomieniu Koltomowa z zaznaczoną opcją "Zapis pliku tymczasowego" wywala mi: "Unrecognized command: Rail_screw_used1". Program wygenerował w pliku tymczasowym
atmo 0.6 0.7 0.8 300 1600 0.6 0.7 0.8 endatmo  light -500 500 200  0.3 0.33 0.35  0.70 0.65 0.6  0.75 0.74 0.70 endlight //camera -861 4 -2619 0 0 0 endcamera  camera 0 4 0 0 0 0 endcamera  node -1 0 none track normal 100.0 1.435 0.25 25.0 20 0 Flat vis
 Rail_screw_used1 4 TpBpS-new2.tex 0.2 0.5 1.1
. Poza tym, w porównaniu do start.exe, brakuje programowi wyświetlania obrazka dla danej scenerii, a było to bardzo przydatne /przynajmniej dla mnie/.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 03 Maja 2008, 11:47:02
Mój program potrzebuje rozpakowywać paczki w celu instalowania dodatków. Wybrałem używanie zewnętrznego programu 7-Zip, bo jest darmowy i wystarczający do moich potrzeb. Od razu uprzedzam, że bez 7-Zip nie będzie działało pobieranie nowszej wersji programu, katalogowanie paczek, ani automatyczne instalowanie dodatków w przyszłości.

Licencja jednostanowiskowa na WinRar kosztuje ponad 100zł. Ja nie będę fundować licencji na WinRar użytkownikom mojego programu, ani nie chcę wymagać, by sobie sami kupili.

Na razie nie planuję rezygnacji z 7-Zip. Jeśli nie chcesz, aby 7-Zip był instalowany, wpisz taki klucz do rejestru:
HKEY_CURRENT_USER\Software\7-Zip\Path=

Można jeszcze, zamiast instalować 7-Zip jego instalatorem, skopiować na dysk pliki 7z.exe oraz biblioteki do niego (nie wiem w tej chwili, jakie są wymagane) i wpisać ścieżkę do niego w powyższy klucz. A zupełnie nie robić powiązania z rozszerzeniami plików i nie dodawać do menu itp. Ale nie podejmuję się wytłumaczenia, jak to zrobić - jeśli potrafisz, to zrób.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Bogumil.S w 03 Maja 2008, 22:37:55
Mam propozycję. Chciałem zrobić program, ale pomyślałem, że to nie ma sensu, robienie 100 innych programów, że można by to w jednym...
Więc tak chciałem zrobić tak:
Była by opcja dopasowywania składów, wpisów, atmo, light i time do czasu kompa. Czyli:
1.program sczytuje godzinę
2.na podstawie czasu dobiera skład i wpisy
   np.
 a)jest godzina 10:30, o tej godzinie jest dostępny pociąg "A", przypisanie wpisu time: 10:30, atmo: ...(dzień)... light: ...(dzień)...
 b)jest godzina 22:30, o tej godzinie jest dostępny pociąg "B", przypisanie wpisu time: 22:30, atmo: ...(noc)... light: ...(noc)...

Myślę że to fajny pomysł, więc można by to "wklepać" w program. Jeżeli ktoś by chciał normalnie (tak jak jest teraz), po prostu odznaczył by opcję...
Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi, pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz KK w 03 Maja 2008, 22:47:08
Była by opcja dopasowywania składów, wpisów, atmo, light i time do czasu kompa. Czyli:
1.program sczytuje godzinę
2.na podstawie czasu dobiera skład i wpisy
wpisy ok rozumiem ale składy ?, na jakiej zasadzie miałby dobierać je ?, jedziemy 23:15 nocka to co "starter" ci kuszetki doczepi :)? a w dzień klasa 1/2 :). Chyba skład to samemu dobieramy chyba że może ci chodzi o "losowe uformowanie składu"

a)jest godzina 10:30, o tej godzinie jest dostępny pociąg "A", przypisanie wpisu time: 10:30, atmo: ...(dzień)... light: ...(dzień)...
 b)jest godzina 22:30, o tej godzinie jest dostępny pociąg "B", przypisanie wpisu time: 22:30, atmo: ...(noc)... light: ...(noc)...
1). O której siadasz do kompa taką masz pore(chcesz mieć) czyli 22:00 za oknem ( to i w symku), masz 15:00 (symek 15:00).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 03 Maja 2008, 22:53:32
Druga sprawa to to:

Cytuj
przypisanie wpisu time:

Komenda time w exe nie została dokończona i nie działa jak powinna. Wręcz psuje pogodę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Bogumil.S w 04 Maja 2008, 08:18:23
Co do time nie nie wiedziałem...
A jeżeli chodzi o składy...
Można by tak zrobić tak, jak tu chyba było napisane, czyli składy scenerii przechowywało by się w folderze scenerii, jako *.inc.
Jeden plik na jeden skład. Oczywiście nie będzie 24h*60min składów. Będą sobie np. 4. Program wyszukiwał by najbliższy danej godzinie, kopiował do kolejnego pliku *.inc (np. skład_do_scenerii.inc), a w pliku *.scn , wpis ładował by właśnie ten skład_do_scenerii.inc .

Wpisy atmo i light dopasowywało by się do składów:
 
(Czas na kompie 13:20)
Składy:
-skład A wyrusza o 10:45, wpisy atmo i light: (poranek)
-skład B wyrusza o 12:45, wpisy atmo i light: (środek dnia)
-skład A wyrusza o 22:00, wpisy atmo i light: (noc)

Wybrany przez program skład to skład B
Wiem, że tak piszę, że trudno mnie zrozumieć, ale chyba sobie poradzicie ;P
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 04 Maja 2008, 20:09:43
Wersja alfa 1.0.55

pod opcjami po uruchomieniu symulatora do tej pory był pusty guzik, Teraz jest na nim napis "BitBtn9";
Robiłem tam mały remont, bo się paski przewijania pokazywały i taki efekt uboczny się zrobił. Usunąłem ten przycisk.

po uruchomieniu Koltomowa z zaznaczoną opcją "Zapis pliku tymczasowego" wywala mi:
Poprawiłem zapis wpisów do pliku. Po każdym dodawana jest pusta linia.

Poza tym, w porównaniu do start.exe, brakuje programowi wyświetlania obrazka dla danej scenerii,
Dodałem.

Ponadto dodałem możliwość zapisania w katalogu textures/logo plików .jpg, które będą konwertowane automatycznie na plik textures/logo.bmp o odpowiednich rozmiarach (potęgi dwójki).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: SM31-113 w 05 Maja 2008, 08:19:10
Tylko skąd mam wziąść klucz instalatora do tego programu?
Jest napisane że trzeba wpisać klucz ze swojego profilu na forum ale tam go nie ma.

Brakuje mi jeszcze w programie podglądu rozkładu jazdy
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: REWIZOR w 05 Maja 2008, 08:23:00
Nie potrzeba klucza. Kliknij Ustawienia potem na >> (tak na te strzałki) i pobierasz.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 17 Maja 2008, 22:07:56
Wersja alfa 1.0.56

Tym razem zmiany przydatne dla zaawansowanych.

 
Szczegółowy opis zmiany działania programu w zakresie tekstur.

1. Dotychczas były wyszukiwane pliki TEXTURES.TXT i wczytywane do pamięci. Obecnie otwierany jest plik TEXTURES.INI, w którym są wszystkie niezbędne informacje, skopiowane z plików TEXTURES.TXT. Można podejrzeć zawartość tego pliku, aby zorientować się w brakach. Pliki TEXTURES.TXT nadal muszą pozostać tam, gdzie są, a ich struktura się nie zmieniła.

2. Przy wyszukiwaniu pojazdów określonego typu (np. elektrowozów), przeszukiwana była lista wszystkich katalogów, obecnie ta lista jest kopiowana z TEXTURES.INI (z sekcji [e*]).

3. Dotychczas zmiana tekstury możliwa była w zakresie modelu (np. 303E), a EU07 powtarzało się na liście pojazdów tyle razy, ile było modeli. Obecnie zmiana jest możliwa w zakresie rodzaju (czyli obrazka mini, np. dla EU07 modele 303E, 303E-N oraz 303E-M traktowane są równorzędnie).

4. Dotychczas ilość tekstur dla danego modelu była zliczana przy wczytywaniu TEXTURES.TXT. Obecnie ilość tekstur dla danego rodzaju jest zapisana i ewentualnie zliczana przy pierwszym użyciu.

5. Usunięte zapisywanie plików DIRS.TXT oraz LIST.TXT. Nie ma potrzeby ich zapisywania, ponieważ można podejrzeć sekcję [MODELS] w TEXTURES.INI. Dla każdego modelu podany jest rodzaj i nazwa obrazka mini. Wcześniej informacje te były podane dla katalogów, a dla modelu tylko ilość tekstur.

Sekcje w pliku TEXTURES.INI:
1. [MODELS] - zawiera informację o modelach: rodzaj i mini. Sekcja ta pozwala zamienić nazwę modelu na nazwę obrazka mini, do czego wcześniej był używany plik DYNAMIC.DAT. Jednocześnie pozwala ustalić typ pojazdu.

2. [JOINS] - zawiera informację o łączeniach i następstwie modeli, jak w TEXTURES.TXT.

3. [A*] (litera i gwiazdka) - lista nazw mini pojazdów należących do klasy posiadających napęd.

4. [A**] (litera i dwie gwiazdki) - lista nazw mini pojazdów należących do klasy wagonów.

5. [AAA] (inne znaki) - pozostałe sekcje są nazwami modeli (.chk) i zawierają listę tekstur. Człony nazw modeli - DUMB i WRAK - są odcięte.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 17 Maja 2008, 22:14:40
  • Na zakładce Debbuger dodany został przycisk Łuk pierwszy w prawych zwr.. Służy on do zamiany torów w zwrotnicach prawych, które obecnie nie są poprawnie wyświetlane w Symulatorze.
Ach, to nie mówiłem, że już to poprawiłem? :D
Kolejne exe będzie już to czynić poprawnie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 17 Maja 2008, 23:46:23
Uff... Dość nieciekawie mi się teraz zrobiło... Raz że po uruchomieniu programu na liście składów mam tylko to:

http://members.lycos.co.uk/ziomalcl/hpbimg/scr3.jpg

Dwa - po kliknięciu na "Sprawdź posiadany tabor" wyskakuje taki fajny i treściwy komunikat:

http://members.lycos.co.uk/ziomalcl/hpbimg/scr2.jpg

Zawartość listy się w tym momencie nie zmienia. Dopiero gdy zmienię zakładkę i wrócę do tej mam tylko to:

http://members.lycos.co.uk/ziomalcl/hpbimg/scr1.jpg
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Maja 2008, 03:22:56
Ustaliliśmy, że błąd jest spowodowany przez nieprawidłowy opis tekstur w katalogu dynamic/road/ford. Po nazwie modelu nie było nazwy obrazka mini, linia kończyła się przecinkiem. Opis tekstur dla tego katalogu został poprawiony, zarówno na serwerze, jak i w pliku textuall.txt, dołączonym w archiwum.

Ponadto, w wersji 1.0.56.2000 zostało skorygowane dodawanie pojazdów wieloczłonowych do składu. Wcześniejsze wersje dodawały pojazd z pierwszym modelem podanym w opisie tekstury, czyli zwykle z pierwszym członem (A). Wersję tę można pobrać w standardowy sposób, przyciskiem Sprawdź, czy jest nowsza wersja na formie komunikacji z serwerem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 18 Maja 2008, 05:28:44
Co do prawych zwrotek - mankamentem jest fakt, że po uruchomieniu symka, ich domyślnym położeniem jest po tych "upiększających" zabiegach '-'. Gdy w sceneriach wywołuje się eventy przekładające pierwszy raz dane zwrotnice mimo faktu, że wie się że dana jest już żądanym położeniu, nie robi nam to różnicy. Jednak gdy przekładanie feralnych zwrotek zostało pominięte (bo wiadomo, że są w żądanym położeniu) - teraz może sprawić to problem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU43-004 w 18 Maja 2008, 11:59:04
Chcę wyłączyć program i wyskakuje "Inwalid pointer operation"
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Maja 2008, 19:48:58
Wersja alfa 1.0.57

Uporządkowałem trochę zakładkę Paczki, bo się opis zrobił nieaktualny. A do tego znikał bezpowrotnie przy pierwszym użyciu. Teraz można go przywrócić przyciskiem Pomoc. Może komuś będzie prościej skatalogować jakąś paczkę...

Dodałem pokazywanie rozkładu jazdy. Może można by to zrobić lepiej, ale chwilowo nie miałem pomysłów. Proszę przetestować i wypowiedzieć się, czy tak może być.


@EU43-004:
Jakie masz Windows? Czy ten błąd pojawia się zawsze, czy od czegoś zależy? Co trzeba zrobić, żeby powtórzyć ten błąd?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 18 Maja 2008, 22:44:24
W paczce brakuje biblioteki vcljpg40.bpl, program nie startuje
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Maja 2008, 23:27:27
Bibliotekę dodałem do paczki, zamieściłem też archiwum z nią na stronie, jest też od dawna w libs.zip.

Ogólnie to objawił się problem z tym, jak dodawać kolejne biblioteki, które mogą być potrzebne. Dodaję je natychmiast albo nawet z wyprzedzeniem do libs.zip. Czyli ktoś, kto ściąga po raz pierwszy na pewno będzie je posiadał. Dodaję też do archiwum, w którym po raz pierwszy zostaje użyta. W tym przypadku począwszy od 1.0.55. Wersję tę ściągnęło 138 osób. Musiałeś uaktualniać jakąś wcześniejszą.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 19 Maja 2008, 11:12:19
Dokładnie, przeskoczyłem jedną, albo nawet dwie wersje. Tak się składa, że nie mam możliwości robić update za każdym razem, nie wiem jak inni. Zobaczę do libs.
Jescze pytanko: Czy dużo program przybrałby na wadze po statycznym wlinkowaniu tych bibliotek?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 19 Maja 2008, 11:43:44
Na razie rozwiązałem to na serwerze w taki sposób, że pobierając aktualizację wersjami do 1.0.56 włącznie, pobierze się najpierw wersja 1.0.57, która ma komplet plików. A dopiero mając 1.0.57 można będzie pobrać kolejną, która nie będzie posiadała wszystkich plików w paczce.

Problem dotyczy nie tylko bibliotek, ale również dodatkowych plików: tłumaczeń, nullstop, ewentualnie innych, jakie pojawią się w przyszłości. Muszę to jakoś rozpracować, bo chcę zrobić automatyczne pobieranie nowej wersji również do moich pozostałych programów.

Zlinkowanie z bibliotekami da pewnie tyle, ile zajmują te biblioteki, czyli program miałby prawie 4MB, a do pobrania byłoby 1.5MB zamiast 250kB. Nie przepadam za takim rozwiązaniami, gdzie przy każdej drobnej poprawce trzeba ściągać 20MB, a potem 15 razy klikać Dalej.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 19 Maja 2008, 13:58:20
Witam. Po zainstalowaniu najnowszej wersji przestało działać losowanie tekstur, a przy pierwszym uruchomieniu pojawia się taki błąd:
(http://img261.imageshack.us/img261/4217/schowek01vt0.jpg)
Wydaje mi się, że powstaje on podczas tworzenia się pliku textures.ini, bo później ten komunikat nie wyskakuje.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 19 Maja 2008, 14:25:57
Witam. Po zainstalowaniu najnowszej wersji przestało działać losowanie tekstur, a przy pierwszym uruchomieniu pojawia się taki błąd:

Przeczytał byś co napisałem wyżej... Błąd taki sam...

Cytuj
Wydaje mi się, że powstaje on podczas tworzenia się pliku textures.ini, bo później ten komunikat nie wyskakuje.

Wyskakuje - jak klikniesz na "Sprawdź posiadany tabor". Błąd spowodowany jest złym opisem tekstur (brakiem informacji o obrazku mini - czy to w linijce z wykrzyknikiem np. !=e,obrazek mini (EU07 np.), czy też przy opisie tekstury: EP07-424.BMP=303E-M,obrazek mini (np. EU07). Nie pozostaje Ci nic innego, jak przewertować wszystkie textures.txt i szukać takich błędów.

Odpowiedź też jest wyżej...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 19 Maja 2008, 18:47:21
Ehh... przez weekend musiały mi te posty gdzieś uciec :) Poprawiłem to i błąd się nie pojawia.
Tylko nadal nie działa mi losowanie tekstur.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 19 Maja 2008, 19:01:42
Prawda, nie losują się...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 19 Maja 2008, 22:31:01
Wersja alfa 1.0.58

Naprawiłem dziś losowanie tekstur, powinno być już dobrze. Losowanie tekstur zepsuło się w związku z przegrzebaniem całej obsługi informacji o teksturach. Zapomniałem o tym napisać, że może nie działać. Tekstury są losowane tylko w zakresie modelu, który jest we wpisie. (Tak samo było dotychczas, ale teraz teoretycznie również można zrobić tak, by model mógł być zmieniony podczas losowania.) Model można zmienić tylko przez edycję składu.

Znalazłem też jedno miejsce, które może powodować błąd z ntdll.dll. Podejrzewam, że chodzi o dostęp do sekcji o pustej nazwie. Obecnie tekstury opisane w textures.txt, które nie będą miały podanego obrazka mini, nie będą przenoszone do textures.ini.

Do przetestowania jest ewentualnie też ściąganie nowej wersji z serwera. Dla wersji do 1.0.56 powinien być podawany plik m85i.zip, natomiast wersja 1.0.57 powinna ściągać m85j.zip.

Nowa wersja jest na razie do pobrania tylko przez sprawdzenie nowej wersji. Na stronie będzie udostępniona później.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 19 Maja 2008, 23:15:50
Ekhm... No u mnie nie jest. Po kliknięciu na "Losuj tekstury" każdy wagon/lok dostaje inną, ale zawsze taką samą teksturę... Jeśli chcę ręcznie zmienić tex w zakładce "Składy" - po wybraniu innej pojawia się błąd związany z vcl40.bpl. Mało tego, gdy na jakiejś scenerii mam do prowadzenia 3 pociągi złożone z EN57 - po kliknięciu na "Losuj tekstury" wyskakuje błąd "List index out of bounds (3)". Na razie tyle...

EDIT: Z tymi jednostkami to nie do końca jest tak. Raczej chodzi ogółem o pojazdy wieloczłonowe... Tak samo jest, gdy w scenerii znajduje się np. 2 składy z EN57 i ET41...

EDIT2: No i mam coś ciekawego związanego z listą tekstur do manualnego wybrania w zakładce "Składy" w grupie "Wybrany pojazd". Część taboru od razu po wczytaniu startera ma tam zaznaczoną teksturę, która jest we wpisie, a część nie i pole jest puste... Tekstury są opisane. Nawet pewne tekstury tego samego modelu, z tego samego katalogu się na liście nie pokazują, a inne tak.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 19 Maja 2008, 23:54:09
Pierwsze dwie rzeczy już poprawiłem. Przy losowaniu była użyta niewłaściwa zmienna do wyboru tekstury, stąd komunikat o błędzie. Przy edycji składu również nieodpowiednia zmienna. Do pobrania jest na razie wersja 1.0.58.2076.

Problem trzeci zaczyna się robić wtedy, gdy dla różnych tekstur mamy ten sam model (np. 1XXA), ale różne obrazki mini do nich (ADU, BD, DS, SYP, WLAB, WRBD). Wtedy program się gubi, bo przy nazwie modelu w sekcji [MODELS] jest tylko jedna nazwa mini. A biorąc tę jedną, nie zostanie znaleziona właściwa sekcja zawierająca definicję tekstury (bo tekstury zostają rozdzielone na te 6 sekcji).

Można by sobie z tym poradzić, definiując model w taki sposób:
[MODELS]
PKP\1XXA\1XXA=*,ADU,BD,DS,SYP,WLAB,WRBD
oraz podobnie w pliku textures.txt oznaczyć, że dany katalog zawiera więcej niż jedną definicję mini na model i że trzeba ustalać typ wagonu według tekstury. Litera typu wagonu musiałaby być brana z nazwy obrazka mini, określonego przy teksturze...!=*,ADU,BD,DS,SYP,WLAB,WRBDObsługa tego będzie w kolejnej wersji.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 20 Maja 2008, 09:59:09
To może ja podrzucę pomysła w sprawie pobierania aktualizacji:
Przed pobraniem właściwej paczki z binarkami program mógłby najpierw pobierać tekstowy pliczek typu update.def w którym byłaby lista plików używanych w kolejnej wersji. Program sprawdziłby, czy użytkownik już je posiada i ew. dociągnie razem z paczką binarek.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 20 Maja 2008, 12:52:25
Znalazłem jeszcze taki problem, że program przy losowaniu tekstur nie powiązuje folderów, w których jest tekstura z folderami gdzie znajduje się model, np. en57 mam w kilku folderach i w każdym z nich inne tekstury. Gdy losuje tekstury dla modelu z folderu en57mk-z brane są tekstury z folderu en57mk-s, w yniku czego mam nieoteksturowany model w scenerii.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 20 Maja 2008, 15:29:56
Hmm... Mi losuje tylko te tekstury, które są w folderze wybranego modelu. Nie zmienia katalogu podczas losowania...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 20 Maja 2008, 19:11:06
Poprawiłem obsługę wyboru mini zależnego od tekstury dla wagonów 1XXA. W pliku textures.txt należy zmodyfikować linijkę z wykrzyknikiem, jak napisałem we wcześniejszej wiadomości.

Ponadto w ramach rezygnacji z dynamic.dat oraz poradzenia sobie z modelami bez wymiennych tekstur, zrobiłem obsługę tekstury NONE. We wszystkich pojazdach bez wymiennych tekstur trzeba dopisać dodatkową linijkę, by możliwe było ich wstawianie w edycji. Przykłady:

Kod: (dynamic\PKP\Ty2\textures.txt) [Zaznacz]
!=p,TY2,TY2BECZKA
*TY2=19,TTY2BECZKA
NONE=TY2,TY2=TTY2BECZKA,TY2BECZKA

Kod: (dynamic\PKP\sieciowiec\textures.txt) [Zaznacz]
!=X,SIEC-A,SIEC-B,SIEC-C
NONE=A,SIEC-A=B,SIEC-B=C,SIEC-C

Kod: (dynamic\PKP\machajka\textures.txt) [Zaznacz]
!=d,DREZYNA
NONE=MACHAJKA,DREZYNA


Do pobrania jest wersja 1.0.58.2108. Losowania tekstur nie sprawdzałem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 24 Czerwca 2008, 13:12:03
Wersja alfa 1.0.59

Ponieważ narosło trochę zmian, a sam ich nie dam rady przetestować, zdecydowałem się na wydanie kolejnej wersji. Powinno być wszystko dobrze, ale może się też czasem pojawiać Access violation przy losowaniu tekstur (nie znam przyczyny).

Największą zmianą jest podgląd torów. Na zakładce Debugger, na samym dole po lewej jest wejście na podgląd scenerii. Wcześniej trzeba wybrać scenerię i wczytać include z torami (nic innego się jeszcze nie wyświetla). Tory można przesunąć i obrócić (ale tylko tory!). Na podglądzie można włączyć zaznaczanie końców oraz nulltrack. (Na początku nulltrack wyświetlany jest na wszystkich łączeniach torów - trzeba użyć Generuj połączenia torów, co może chwilę potrwać.)

Z innych rzeczy, to jest:

Wersja do pobrania przez mechanizm aktualizacji. Archiwum zawiera dodatkową bibliotekę DataFile.BPL, mojego autorstwa.

Wersja alfa 1.0.60

Dodałem możliwość wydruku układu torów w skalach od 1:10000 (10cm na kilometr) do 1:200000 (pół cm na kilometr) z siatką kilometrową. Większość tras się mieści na kartce A4 w skali 1:100000, niektóre tylko wymagają 2 kartek A4. Zasadniczo program jest przystosowany do drukowania na kartkach A4. Ustawienie innego papieru powinno dać oczekiwany efekt, ale nie było testowane. Wydruk scenerii jest zrobiony z myślą o złożeniu obecnych scenerii w jedną całość - czytaj więcej... (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,6863.0.html)

Poprawiona jest obsługa wpisu NONE= w plikach textures.txt. Wcześniej modele bez zmiennej tekstury nie opisywały się samoczynnie. Po pobraniu tej wersji zalecam wejść w zakładkę Tabor posiadany, dalej Narzędzia, zaznaczyć kwadrat z opisem Jednorazowo dla wszystkich katalogów i przycisnąć Pobierz opisy tekstur i modeli z serwera. Jeśli ktoś opisywał sobie tekstury sam, powinien odznaczyć opcję Nadpisuj już ustawione. Efekty można przejrzeć na zakładce Składy, wybierając dalej zakładkę Dostępne pojazdy do edycji składu.

Jeśli po tej operacji jakieś pojazdy nie pojawią się do wyboru, należy sobie samodzielnie je opisać w pliku textures.txt, posiłkując się działającymi. Następnie, gdy opisy tekstur zadziałają poprawnie, wykonać Wyślij ustawienia (TEXTURES.TXT) na serwer (wymaga założenia konta) na zakładce Narzędzia. W przypadku znalezienia błędnego opisu pobranego z serwera, proszę mi to zgłosić na PW albo GG, ponieważ nie ma innej możliwości poprawienia błędnego opisu na serwerze.

Wersja alfa 1.0.61

Pomału usuwamy awarię sprzętową - dopiero dziś miałem okazję uruchomić mój program na Windows 2000. W efekcie zrobiona jest poprawka, która likwiduje błąd z biblioteką ntdll.dll. Błąd ten pojawia się przy odwołaniach do sekcji o pustej nazwie [] w pliku .INI - na Windows 98 to działa. Poprawienie tego jest główną przyczyną opublikowania nowej wersji.

Ponadto poprawione jest wczytywanie plików .chk. Zmienione zostały nazwy mini dla SM04 i EN71 - poprzednio były SM03 i EN57, co powodowało mieszanie tekstur. Program jest zmodyfikowany tak, że przy braku obrazków mini SM04 i EN71, wyświetla te od SM03 oraz SN57. Jeszcze na podglądzie terenu można zaznaczyć odcinek toru, ale ta funkcja nie ma żadnego znaczenia.

Wersja alfa 1.0.62

Został poprawiony edytor składów o możliwość ustawienia "zajętości kabiny", tzn. np. headdriver zamiast nobody.

Usprawniona jest obsługa sytuacji, gdy z tego samego modelu (.chk) korzystają różne modele lokomotyw. Dotychczas dotyczyło to wyłącznie wagonów 1XXA na zasadzie wyjątku. Obecnie można oddzielić EN71 od EN57 (6BA, 6BS, 6BB), SU45 od SP45 (301D) oraz EU06 i EU07 (4E) - ustawiając inną nazwę obrazka mini dla tekstury.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 24 Czerwca 2008, 19:30:51
Co do ostatniej wersji (alfa 1.0.62).
Jesteś w stanie coś na to (załącznik) poradzić? Nie mogę jej zainstalować.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 24 Czerwca 2008, 20:10:09
Hm. Dziwne. Sprawdź, czy ten plik nie jest zabezpieczony przed zapisem, albo jeśli jest na NTFS, czy masz prawa do zapisu. Zobacz, czy istnieje i czy się da skasować. Albo może jakiś program antywirusowy blokuje?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 24 Czerwca 2008, 20:33:07
Hm. Dziwne. Sprawdź, czy ten plik nie jest zabezpieczony przed zapisem, albo jeśli jest na NTFS, czy masz prawa do zapisu. Zobacz, czy istnieje i czy się da skasować. Albo może jakiś program antywirusowy blokuje?

Problem rozwiązany.
 Robiłem porządki w Symku i wziąłem zaznaczyłem któryś plik jako ukryty...  i to było powodem problemu.
Dzięki za zainteresowanie i sorka za zawracanie głowy :).

Pozdrawiam.

Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Nicolass w 05 Lipca 2008, 20:00:32
Witam, próbowałem ściągnąć instalator, jednak serwer zwraca mi komunikat Hey, it worked ! The SSL/TLS-aware Apache webserver wassuccessfully installed on this websiteŚciągam z linka w podpisie @Ra, czy istnieje jakiś alternatywny adres?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 05 Lipca 2008, 20:15:00
Niestety, specjaliści od mojego hostingu napisali wszem i wobec, że "zostały przywrócone wszystkie konta na serwer", niestety moje nadal nie działa. Nie ma definicji domen, a wgrane obecnie na konto dane są sprzed 2 miesięcy.

Mój drugi hosting diabli wzięli 2 miesiące temu.


Strony są aktualnie przywracane na serwerze eu07.pl, dzięki uprzejmości @Iwana i @ShaXbee. Drobne rzeczy mogą nie działać do czasu ich przerobienia lub powrotu na poprzedni serwer.


Link http://rainsted.com/release/libs.zip został naprawiony.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 13 Lipca 2008, 19:08:09
Wersja alfa 1.0.63

Nie jestem przekonany co do stabilności tej wersji, ale zrobiłem tyle zmian, że chciałbym ją już oddać do testowania. Zmiany są następujące:

Proszę o przetestowanie i zgłaszanie błędów. Jak widać, chociaż poprawek jest trochę, to zmiana funkcjonalności jest nieduża względem poprzedniej wersji.

Zmieniłem też serwer, przenosząc wszystko na poprzedni. Ponieważ DNS potrzebuje trochę czasu na propagację zmian, program może się połączyć z nieodpowiednim serwerem. Nowa wersja programu jest tylko na jednym, przez co przez parę godzin może nie być dostępna dla wszystkich.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Bombardier w 16 Lipca 2008, 17:22:40
Ra, mam wielką prośbę, abyś do programu dodał rozdzielczości panoramiczne (1280×800, 1440×900, 1600×1024, 1680×1050, 1920×1200). Ta pierwsza jest najważniejsza, a chociażby 1024 x 768 wykracza poza pasek zadań. 
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 16 Sierpnia 2008, 12:35:24
Wersja alfa 1.0.64

Ponieważ ostatnio niewiele zmieniam w programie, a jeśli już to w zakresie edycji scenerii, postanowiłem wypuścić aktualny stan zaawansowania. Główną zmianą są kolejne rozdzielczości ekranu (rozmiary okienka). Przy czym są one filtrowane i te, które są większe od aktualnego rozmiaru pulpitu są usuwane. Dodany jest też wskaźnik postępu wczytywania include na zakładce Struktura - ale nie pokazuje się jeszcze postęp w wypełnianiu drzewka struktury i na ten moment program "się zawiesza".

Poza tym zmiany są następujące:


Wersja alfa 1.0.65

Dzisiaj dokończyłem wskaźnik postępu wczytywania. Ponieważ dużo częściej korzystam z podglądu scenerii niż drzewka wpisów na zakładce Struktura, a drzewko to dosyć długo się ładuje, postanowiłem je wyłączyć. Jak ktoś potrzebuje, to może włączyć, odznaczając ptaszek na dole. W czasie wczytywania include górny pasek postępu pokazuje kolejne include umieszczone w głównym pliku scenerii, a ten poniżej postęp we wczytywaniu aktualnego include. Pasek postępu się również wyświetla podczas łączenia torów (do znajdowania nulltrack i operacji na formie Teren). Dodatkowo poprawiłem wyświetlanie danych wodnych - zbiorniki z wysepkami nie mają już niepotrzebnych linii.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 25 Sierpnia 2008, 23:36:09
Witam. Mam propozycje pewnej funkcji do startera. Chodzi o dodawanie ładunków, do wstawionych za pomocą startera wagonów, w postaci Passengers, Coal, itp. Jak dotąd jest to jedyna rzecz, której mi brakuje w obecnej wersji programu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 27 Sierpnia 2008, 12:16:59
Wersja alfa 1.0.66

Zmiany:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Bombardier w 27 Sierpnia 2008, 21:38:25
http://i38.tinypic.com/6f0c9w.jpg

Jeśli chodzi o zakładkę Dynamic.dat.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 27 Sierpnia 2008, 21:42:24
Dzięki za czujność, ale to już zostało zgłoszone i poprawione w wersji 1.0.66.2570 - ściągnij ostatnią wersję. No cóż, akurat na tej zakładce było miejsce na trzymanie śmieci, a że na nią praktycznie nie zaglądam, to nie zauważyłem, że bebechy tam wystają...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 23 Września 2008, 00:00:31
Wersja alfa 1.0.67

Dodany jest edytor scenerii. Mapy można wyświetlać w dodatkowych rozdzielczościach dziesiętnych, od 125px/km do 64000px/km, dotychczas były tylko binarne od 2px/km do 4096px/km. Dla rozdzielczości 125px/km do 1000px/km oraz dla 2px/m do 16px/m są ortofotomapy (zdjęcia lotnicze) w rozdzielczościach odpowiednio 500px/km i 4px/m. Mapy te można pobierać automatycznie z serwisu geoportal.gov.pl (http://geoportal.gov.pl), wedle potrzeby. Okolicę można wybierać z listy, domyślnie ustawiają się cztery (więcej można dopisać w MASZYNA.INI). Współrzędne kursora myszy wyświetlają się i można je odczytać (współrzędne względne na scenerii). Po wczytaniu pliku SRTM również współrzędną pionową.

Możliwe jest zaznaczenie ciągu torów prostych jako grupy do przesuwu. Możliwe jest przestawianie punktów toru. Po wykonaniu operacji łączenia torów, przesuwają się również sąsiednie. Można zamienić tor prosty w łuk i odwrotnie. Zwrotnice można przesuwać i obracać, a także zmieniać prawa/lewa. Aktualnie działają tylko zwrotnice 27138mm R=190m 1:9. Wczytane tory można przemieścić w pionie na poziom wyznaczony przez SRTM (nie przesuwa semaforów itp.).

Znane błędy i niedociągnięcia:
 -w rozdzielczości 1000px/km tory są wyświetlane na tle mapy nieprawidłowo,
 -zapis dotyczy tylko wczytanego głównego pliku, wykonuje się go przyciskiem Napraw nulltrack w połączonych, jedynie do pliku TEST.INC,
 -konwersja z formatu UMP nie zwraca uwagi na typ ścieżki i nadaje wszystkim teksturę peronu,
 -obsługiwany jest tylko jeden typ zwrotnicy,
 -nie można wstawiać ani usuwać torów,
 -redukowanie torów prostych (zamiana dwóch w jeden dłuższy) może produkować błędne wpisy podczas zapisywania,
 -przy braku pliku SRTM nie pojawia się żaden komunikat,
 -niektóre przyciski i kontrolki są poniekąd chaotycznie rozmieszczone.

Błędy te będą poprawiane w kolejnych wersjach, ale raczej nieprędko. Wypuszczam tą wersję w takim stanie, ponieważ przez jakiś nie będę się zajmował ulepszaniem tego programu.


Wersja alfa 1.0.68

W tej wersji zostało poprawionych kilka błędów. Po pierwsze, przeliczanie punktów kontrolnych już na pewno nie robi pętelek. Po drugie, mapki były wczytywane do pamięci aż do jej zapchania i w efekcie system się wieszał - obecnie w pamięci utrzymywane jest 45 mapek, a te najdalej położone od aktualnej są wyrzucane. Po trzecie, można zdefiniować punkt obrotu grupy, zaznaczając tor, wybierając punkt z listy i przyciskając przycisk M:=P (zapamiętanie punktu).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 30 Września 2008, 15:11:26
Póki co o wykorzystaniu pięknych map z geoportalu możemy zapomnieć:
Cytuj
System Geoportal.gov.pl jest obecnie przebudowywany.
Zapraszamy do korzystania z systemu po 1 listopada.
Administratorzy

W sumie byłem bliski ogarnięcia LHSu ale wypadki z ostatnich godzin póki co zablokowały tę inicjatywę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Września 2008, 16:25:01
Kurcze, a korciło mnie napisać jakiś czas temu, żeby się pospieszyć z pobieraniem, bo może być różnie. Powinienem słuchać intuicji, bo jak widać przebłyski mam...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 01 Października 2008, 12:09:51
@Ra wybacz ale czas publicznie pochwalić się ostatnimi dokonaniami. Obecnie stworzenie układu torowiska(mówię tu o szlaku), przy założeniu, iż posiadamy mapę UMP (którą możemy sami zrobić) zajmuje 20minut. Dlaczego nie zrobi za nas układu torowego stacji? - Odpowiedź jest prosta - nikt nie był na manewrach z GPSem.
 
   Jak wiecie (albo nie) tworzenie map działa w oparciu o punkty zapisywane co jakiś czas przez odbiornik GPS. Powodowało to, że łuk składał się z 3 lub czterech punktów co prowadziło nieuchronnie do tego, iż łuk był 3 przesuniętymi prostymi. Jednakże obecnie wystarczy 'Zamiana Prosta<->Łuk' - otrzymujemy doskonale policzony łuk. Bywało też tak, że po eksporcie niektóre proste miały 9km i nie były renderowane, dzisiaj w nocy owe przeoczenie zostało naprawione.
 
    Wielu mogłoby zapytać "po co więc ściągać jeszcze mapy z geoportalu skoro z map UMP samo się wszystko generuje". Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza. Najbardziej prozaiczny powód to możliwość zorientowania się gdzie jesteśmy, innym może być naciąganie układu torowego tak by realnie odwzorowywał rzeczywistość i ostatni powód, a raczej melodia przyszłości - do wstawiania nowych torów, dróg i rzek, może kiedyś inców.
 
    Ci, którzy na bieżąco ściągają update'y mogą zauważyć wyeliminowanie bugu związanego z nie wybraniem scenerii i kliknięcie w jedną z zakładek(u mnie było to na Strukturze, Plikach wg typu, a u autora na Podglądzie trasy).
  Jeśli uda wprowadzić się dopasowywanie wysokości elementów scenerii do danych SRTM będziemy mieć bardzo konkretne narzędzie do tworzenia długich realnych tras - od tego już tylko krok do wprowadzenia 'komórek', a w dalszej kolejności Multi.

Mam nadzieję, że nie pominąłem nic ważniejszego. W najbliższych dniach postaram się napisać 'how to'
P.S. Dobrze, że jestem chory bo praca do 2 w nocy wykańcza ;)
Pozdrawiam
Ja :D
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ShaXbee w 02 Października 2008, 15:29:27
Kurcze, a korciło mnie napisać jakiś czas temu, żeby się pospieszyć z pobieraniem, bo może być różnie. Powinienem słuchać intuicji, bo jak widać przebłyski mam...

Powiem tylko sakramentalne - "A nie mówiłem!" :) Była nawet dyskusja z Tobą o mirrorach.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Października 2008, 13:26:54
Wersja alfa 1.0.69

Zebrało mi się już na wydanie nowej wersji, głównie ze względu na drobne, ale ważne poprawki:

Ponadto pozostałe zmiany dotyczą edytora i są istotne dla trasopisarzy:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 20 Października 2008, 20:59:11
Wersja alfa 1.0.70

Trochę poprawek:


Wersja alfa 1.0.71

Kolejna seria poprawek:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 11 Listopada 2008, 18:14:05
Witam. Zauważyłem taką przypadłość w starterze, że gdy klikne w element w oknie brakujące elementy, wyskakuje mi błąd widoczny na obrazku poniżej. Jeszcze miałbym pytanie, czy da się uruchomić możliwość ręcznego ustawiania parametrów atmo i light?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 11 Listopada 2008, 18:19:19
[MASZYNA]
checktime=39763
usermode=4
exemask=*.EXE
debugmode=0
fullscreen=0
startinfo=0
setsky=2sunset2
[DYNAMIC]

[SKY]
day4_poburzy=sky skj_day4_poburzy.t3d endsky
night3=sky skj_night3.t3d endsky
night_=sky skj_night_.t3d endsky
sunset2=sky skj_sunset2.t3d endsky

Chyba o to właśnie chodzi. Plik MASZYNA.INI
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 11 Listopada 2008, 18:27:26
Nie. Chodzi mi o to, żeby można było zmieniać parametry w tej części:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Listopada 2008, 19:26:17
OK, ten błąd z RichEdit poprawiłem w wersji 1.0.72.3106.

Co do pogody, to jest z tym pewne zamieszanie. Przede wszystkim, ustawienia atmo i light powinny być połączone logicznie w jedną całość z teksturą nieba, a w tej chwili jest to oddzielnie. Do rozwiązania też jest kwestia, czy edytujemy te wybrane z menu (ComboBox) z zapisem, czy wybieramy z menu, czy jakoś inaczej. Nie mam na razie sensownej koncepcji, jak by to miało działać.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 11 Listopada 2008, 22:01:02
Jeśli chodzi o połączenie pogody z teksturą nieba, to jestem jak najbardziej za. Byłoby to przydatne, np. przy ustawionym losowaniu nieba i pogody. Być może dałoby się to połączyć ze sobą poprzez danie takiej samej nazwy w opisie tekstury nieba i pogody w pliku Maszyna.ini?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Marcin1992 w 11 Listopada 2008, 22:32:03
Również popieram ten pomysł połączenia atmo z light. Jednak co do regulacji proponowałbym zamiast ComboBoxa - suwaki. Dzięki nim mielibyśmy pełny zakres kombinacji od A do Z. :]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Listopada 2008, 23:36:27
Z tego, co zdążyłem się przez ostatnie miesiące zorientować, to do określonej tekstury nieba pasują tylko pewne szczególne ustawienia pogody. I raczej lepiej jest wybierać ze zbioru przetestowanych wartości, niż sobie dowolnie ustawiać. Raczej nie chcę robić narzędzia do dobierania tych parametrów, to już sobie ambitni szybciej sami w notatniku zrobią.

Wpisy są obecnie zapisane następująco:
[METEO.TXT]
pogodny dzień=atmo 0.60 0.70 0.85 300 1700 0.60 0.70 0.85 endatmo light -500 500 200 0.43 0.45 0.49 0.95 0.94 0.90 0.55 0.52 0.50 endlight
noc=atmo 0.0 0.0 0.0 200 1000 0.0 0.0 0.0 endatmo light -100 100 50 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1 0.5 0.3 0.3 endlight

[SKY]
letnie z chmurami=sky skj_day1.t3d endsky
bezchmurne=sky skj_day2.t3d endsky

a trzeba by z tego zrobić jedną sekcję, np jeden przykładowy wpis:[POGODA]
pogodny dzień=sky skj_day2.t3d endsky atmo 0.60 0.70 0.85 300 1700 0.60 0.70 0.85 endatmo light -500 500 200 0.43 0.45 0.49 0.95 0.94 0.90 0.55 0.52 0.50 endlight

I w ogóle by się przydało jakąś bazę fajnych zestawów do pobrania z serwera zrobić...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 12 Listopada 2008, 00:22:34
To ja chciałbym przypomnieć, że w paczce z teksturami nieba, które kiedyś wydałem, były konkretne wpisy atmo i light do każdej tekstury. Myślę, że to na początek by wystarczyło.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: firleju w 22 Listopada 2008, 00:15:15
Wersja 1.0.71 nadal wywala błąd ntdll.dll. Vista SP1 64bit.
Błąd pojawił się podczas uruchamiania symulatora przy przechodzeniu do okna podsumowania opcji (po kliknięciu ok przechodzi dalej). Po przejściu do okna opcje nie da się ponownie uruchomić symulatora.

EDIT:
Dodatkowo po poprawkach taboru (nie mam wagonu 443V-2) i zamianie w popraw tabor wywalił symulator. Końcówka logu:
Cannot load dynamic object 443v-2 from
pkp\zaes\401ra Error=0@1
Cannot load dynamic object 443v-2 from
pkp\zaes\401ra Error=0@1
Czyli jak sądzę exe coś źle podstawiło. Może nie rozumiem zasady działania programu albo cuś.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 22 Listopada 2008, 10:11:47
Wersja alfa 1.0.72

Do pobrania jest nowa wersja ze zmienionymi ustawieniami pogody i podglądem mini tekstury nieba.

W pliku MASZYNA.INI jest zmieniona składnia. Sekcja [SKY] zawiera obecnie nazwę opisową dla T3D nieba - wpisać można ją tylko ręcznie. Natomiast wpisy w sekcji [METEO.TXT] powinny zawierać wpis nieba (kolejność nieistotna, nie może być tylko znaku nowej linii). Takie przykładowe:
[SKY]
skj_day2.t3d=bezchmurne
skj_day3mgly.t3d=dzien mglisty

[METEO.TXT]
pogodny dzień=atmo 0.60 0.70 0.85 300 1700 0.60 0.70 0.85 endatmo light -500 500 200 0.43 0.45 0.49 0.95 0.94 0.90 0.55 0.52 0.50 endlight sky skj_day2.t3d endsky
deszczowy dzień=atmo 0.4 0.4 0.43 100 300 0.4 0.4 0.43 endatmo light -100 100 50 0.35 0.35 0.35 0.35 0.35 0.35 1.0 0.45 0.45 endlight sky skj_day3mgly.t3d endsky


Panel ustawienia pogody nie jest dostępny w trybie prostym, a wygląda mniej więcej tak:
(http://eu07.pl/forum/attachments/meteo.png)

Obrazek mini nieba jest generowany przy pierwszym wybraniu, z tekstury wpisanej do pliku T3D nieba i zapisywany w katalogu textures\mini (tam gdzie mini taboru). W przypadku zmian w plikach T3D trzeba te pliki mini pokasować.

Dla uproszczenia konfigurowania nieba, zamieściłem na serwerze listę konfiguracji pogody do ściągnięcia guzikiem Pobierz. Po ściągnięciu całej listy, program sprawdza, czy użytkownik posiada odpowiednie pliki T3D nieba i tylko te wpisy dodaje. Jeśli istnieje już ustawienie o jakiejś nazwie, jest ono pozostawione bez zmian. Ściągnięty plik zapisuje się w download\pogoda.txt - tam można sobie obejrzeć, co się nie dopisało. Gdyby któreś z tych ustawień były do poprawienia, to proszę mi pisać - zmienię plik na serwerze. Plik z serwera nie jest pobierany, jeśli znaleziony na dysku nie jest starszy niż 7 dni.


Oprócz zmian w konfiguracji pogody, zmniejszone zostało zapotrzebowanie na dane z pliku DYNAMIC.DAT. Obecnie jedynie dla trybu prostego i zwykłego pobierana jest z niego informacja o kabinie i wnętrzu.

Ponadto dodałem wczytywanie ortofotomap w rozdzielczości 128px/km. Pojawiał się problem z Geoportalem - przy ściąganiu obrazków o rozmiarze 1000×1000, albo 1024×1024 (tak było dla rozdzielczości 500px/km i 128px/km), bardzo często miały biały pasek na dole. W związku z tym zdecydowałem się zmniejszyć rozmiar map o połowę - na 500×500 dla rozdzielczości 500px/km oraz na 512×512 dla rozdzielczości 128px/km. Jest to najprostsze rozwiązanie, a mniejsze mapy się szybciej wyświetlają. Mapy dla tych rozdzielczości trzeba pobrać ponownie, ponieważ dotychczasowe nie są wyświetlane poprawnie. Kolejna wersja będzie albo rozdzielać te zbyt duże na mniejsze, albo tylko je usuwać. Aby mapę pobrać ponownie, trzeba przycisnąć duże [G] - jeśli nie zadziała, trzeba zmienić zakładkę, żeby nie było widać guzika pobierania z Geoportalu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: eu07_304 w 22 Listopada 2008, 16:00:06
Dodatkowo po poprawkach taboru (nie mam wagonu 443V-2) i zamianie w popraw tabor wywalił symulator. Końcówka logu:
Cannot load dynamic object 443v-2 from
pkp\zaes\401ra Error=0@1
Cannot load dynamic object 443v-2 from
pkp\zaes\401ra Error=0@1
Czyli jak sądzę exe coś źle podstawiło. Może nie rozumiem zasady działania programu albo cuś.
Plik 401Ra.chk ma błąd. powinno być:Author chk=Kakish t3d=Kakish tex=Kakish
Param. Category=train M=23000 Vmax=100
Load: MaxLoad=49 LoadQ=tonns LoadAccepted=Fuel LoadSpeed=0.1 UnLoadSpeed=0.1
Dimensions: L=12.24 H=3.87 W=3.04 Cx=0.1
Wheels: D=0.92 Tw=1.435 AIM=300 Axle=2'2' Ad=1.9 Bd=6.8 Rmin=30 BearingType=Roll
Brake: BrakeType=Oerlikon NBpA=4 MBF=42.6 MaxBP=0.41 BCN=1 BCR=0.29 BCD=0.35 BCM=5.0   
BuffCoupl. CType=Screw kB=9000 DmaxB=0.12 FmaxB=350 kC=4500 DmaxC=0.15 FmaxC=780 beta=0.52
Cntrl. BrakeSystem=Pneumatic LocalBrake=ManualBrake BrakeDelays=GP
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: SM31-113 w 26 Listopada 2008, 08:47:38
Zauważyłem jeden błąd startera. Chodzi o to że program zawiesza się i nie wczytuje składów do powadzenia gdy próbuje ponownie wybrać scenerie po przejechanej misji. 
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: REWIZOR w 26 Listopada 2008, 09:55:22
Myślałem, że tylko ja tak mam (próbowałem na różne sposoby).


Edit: Po instalacji dzisiejszej wersji, wszystko działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Monczan_SP32 w 26 Listopada 2008, 10:49:46
Ja z kolei zauważyłem błąd, polegający na zawieszaniu się startera, gdy w opcjach zmienimy tryb (np. z uproszczonego na ekstremalny, lub odwrotnie), a potem wrócimy do wybierania składów.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Marcin1992 w 26 Listopada 2008, 14:35:18
U mnie zaś nie działa wybieranie tekstury nieba. Lecą dziwne błedy (Read of address) przy kliknięciu na Uruchom Symulator i starter lubi się wtedy zawiesić.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Listopada 2008, 15:25:19
Proszę podawać numer wersji.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Marcin1992 w 26 Listopada 2008, 15:33:40
Zaktualizowałem program do wersji 1.0.73.3290 i wszystko działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: SM31-113 w 26 Listopada 2008, 15:56:10
Proszę podawać numer wersji.
Jeśli chodzi o wczytywanie składów to błąd pojawia się odkąd pamiętam ( w każdej wersji).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 26 Listopada 2008, 15:58:49
Jeśli chodzi o wczytywanie składów to błąd pojawia się odkąd pamiętam ( w każdej wersji).
Pobierz ostatnią (1.0.73.3290) i sprawdź jeszcze raz. U mnie wszystko (to co wymieniono wcześniej) działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 26 Listopada 2008, 18:06:35
Bo błąd ze zmianą trybów zgłosiłem już dawno temu, Jarek elegancko to naprawił. Jako posiadacz najnowszej wersji przychylam się do słów Mechatronika, wszystko działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 26 Listopada 2008, 18:14:01
Kolega pewnie myśli, że jak odpala starter i mu się pojawi okienko 'czy sprawdzić, czy jest dostępna nowsza wersja' i kliknie na pobierz, to pobierze najnowszą wersje. Nie, nie pobiera najnowszej. Pobiera nowszą od posiadanej, ale żeby mieć rzeczywiście najnowszą, trzeba przechodzić do okienka połączenia z serwerem i sprawdzać, czy jest nowsza wersja, pobierać tą nowszą... Proces powtarzać, aż w końcu pokaże się napis, że masz najnowszą.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Listopada 2008, 18:57:44
Różnie to bywa. Czasem są jakieś dodatkowe pliki wrzucone do paczki i wtedy trzeba przejść przez tą paczkę do najnowszej, żeby te pliki na dysku zostały.

Aktualnie jest tak, że dla wersji starszych od 1.0.67, pobierana jest wersja 1.0.67 z kompletem plików i biblioteką vcljpg40.bpl. Po tej wersji jest pobierana ostatnio wydana - 1.0.72 i na tym jest koniec.

Chyba, że ktoś ma ustawiony tryb dla betatesterów lub wyższy, to wtedy po wersji 1.0.72 pobierze jedną z wersji testowych. Zdarzały się już takie całkiem zrypane, więc ogólnie nie polecam pobierania w tych trybach, jeśli ktoś nie potrafi sobie poradzić. Wersje testowe pobierają się z katalogu betatest, a wersje wydane z katalogu test - można to zauważyć pobierając nową wersję ręcznie. W przypadku zmian w edytorze scenerii, wersje testowe są dostępne od trybu dla trasopisarzy. W tej chwili jest dostępna do pobrania wersja 1.0.73.3290, ale to się może zmieniać co parę minut, bo wysyłam nową wersję testową jak tylko poprawię jakiś istotny drobiazg. Na warsztacie mam teraz instalator i skrypty instalacyjne do paczek. Wersja 1.0.73 będzie wydana dopiero, gdy zrobię jakieś minimum w zakresie instalowania paczek, albo uznam, że zajmie mi to jeszcze zbyt dużo czasu, a zostały poprawione jakieś krytyczne błędy i lepiej to udostępnić od zaraz.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: MuNiO w 26 Listopada 2008, 19:57:37
Ra za czesto wypuszczasz nowe wersje wrecz z kosmetycznymi poprawkami. Czy nie lepiej poczekac i wypuscic paczke z wieksza iloscia poprawek ?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 26 Listopada 2008, 20:19:37
Ale kto ma czekać i z czym? Po to jest opcja automatycznych aktualizacji, żeby można było w miarę szybko ściągać nową wersję. Zajmuje to około jednej minuty i robi się samo.

Część poprawek wynika z tego, że ktoś mnie prosi o dodanie czegoś, albo zgłasza błąd do naprawienia.  Jest to nadal wersja rozwojowa, do której ciągle coś dokładam. A np. zmiany edytora scenerii robię w miarę potrzeb swoich i cudzych. Nie widzę sensu robić trzeciego kanału dystrybucji - jeden to są oficjalnie wydane wersje, w miarę stabilne, drugi to wersje testowe, wypuszczane często, ale głównie w celu wyłapania błędów. Jeśli komuś nie odpowiada ściąganie nowych wersji, trzeba w pliku MASZYNA.INI zwiększyć parametr np. checktime=40100 i na prawie rok będzie spokój. Z drugiej strony nie mam prywatnej ekipy testerów, więc wypuszczam kolejne wersje, by ktoś jeszcze je przetestował i zgłaszał błędy na bieżąco. Łatwiej jest naprawić jeden błąd w tym, co było ostatnio przerabiane, niż gromadzić zmiany przez miesiące, a potem sobie przypominać, skąd się coś mogło wziąć.

Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 26 Listopada 2008, 22:12:02
Co ma działać zwykłym userom to działa. Jeśli ktoś używa programu do czegoś więcej niż odpalanie scenerii wymaga się pewnych większych umiejętności (ot chociażby precyzyjne określenie kiedy wyzwalany jest jakiś błąd etc). Nowe wersje są dla odważnych oraz tych którzy wykorzystują te zaawansowane możliwości. Wersje stabilne są opisane 2 posty wyżej.EDIT: Tak długo pisałem post, że Jarek mnie uprzedził.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 30 Listopada 2008, 15:46:34
@Ra a`propo startera. Czy nie lepiej zastąpić ręczne ustawianie koloru nieba i światła dziennego czymś takim jak w MTSie?
Mam tu na myśli:
przyporządkować wpis np. na mgłę: małą, średnią lub dużą do przycisku wyboru oraz tak samo zrobić ze światłem dziennym.
Ułatwiło by to ludziom tworzenie tras w nocy :)
Zakładając że taka możliwość istnieje.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Listopada 2008, 15:55:14
Hm, nie wiem jak jest w MSTS, nigdy jeszcze nie używałem...

Obecnie wpisy nieba są zrobione w postaci listy, którą można ściągnąć z serwera. Dopiszą się tylko te ustawienia, dla których zostanie znaleziony model nieba. Uważam, że jest to optymalne rozwiązanie, gdyż do danego nieba można dopasować idealne parametry reszty (które nie będą wyglądać dziwnie) i opublikować je na serwerze.

Druga możliwość, to pliki time* w których mogą być różne ustawienia nieba a także różne składy i różne eventy do misji.

Samo ręczne ustawianie parametrów pogody służy raczej do eksperymentowania, niż do ustawienia czegoś z sensem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 30 Listopada 2008, 16:54:22
Mnie chodziło po prostu o realizm. Np. pora dnia: wczesny ranek (opcja wczesny ranek = ranne niebo + wpis atmo na wczesny ranek) + małe zamglenie (opcja zamglenie = średnie). Pora dnia: noc z mgłą: (opcja noc = nocne niebo + wpis atmo na noc) + duże zamglenie (opcja zamglenie = duże). Na tej zasadzie :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Grudnia 2008, 20:15:05
Wersja alfa 1.0.73

Wersja przełomowa o tyle, że zawiera działający instalator paczek.

Zaraz po uruchomieniu, a przed wybraniem scenerii, w miejscu guzika Losuj tekstury jest guzik Instalator dodatków. Otwiera on formę (okno) instalatora. Instalator nie ma nic wspólnego z pozostałymi zakładkami głównej formy programu. Na formie instalatora górnymi zakładkami wybieramy kategorię dodatku. Poniżej zakładek, umieszczone są listy:Po wybraniu typu, wersji i paczki, w okienku po prawej pojawi się informacja tekstowa o wybranej paczce. Jeśli istnieje tylko jedna wersja lub jedna paczka, zostaną one automatycznie wybrane, a lista będzie zablokowana.

Po wybraniu paczki powinien się uaktywnić przycisk Pobierz informacje. Pobiera on skrypt instalacyjny z serwera, a następnie zmienia opis paczki na ten ze skryptu oraz pobiera i wyświetla miniatury obrazków, o ile są one określone w skrypcie. Jeśli skrypt jest już pobrany, przycisk nie będzie aktywny, a informacja tekstowa i miniatury wyświetlą się od razu. Po kliknięciu na miniatury pobierze się i wyświetli obrazek powiększony.

Przycisk Sprawdź instalację sprawdza, w jakim stopniu paczka została już zainstalowana - porównując długości plików i ich sumy kontrolne z zapisanymi w skrypcie instalacyjnym. Wyświetla się procent zgodnych plików. Jeśli paczka została już zainstalowana, pokaże się 100.00%, a 0.00% to kompletny brak plików z paczki. Czasem przed zainstalowaniem może być np. 9.09%, co oznacza, że 1 z 11 plików został znaleziony. (Docelowo będzie szczegółowa informacja o różnicach pomiędzy plikami.)

Przycisk Pobierz paczkę sprawdza obecność paczki w katalogach wpisanych na zakładce Paczki głównej formy programu. Jeśli nie zostanie ona znaleziona (w sensie długości i sumy kontrolnej), zostanie pobrana z linku podanego w skrypcie instalacyjnym i zapisana w katalogu download. Zalecane jest, by przed użyciem instalatora wejść na zakładkę Paczki i dodać wszystkie katalogi, w których mogą być umieszczone paczki z plikami do MaSzyny. Nie będą one wtedy ściągane po raz kolejny.

Przycisk Instaluj paczkę robi to samo, co wymieniony wyżej, a następnie uruchamia instalację.

Na chwilę obecną dostępne są skrypty instalacyjne dla Lxd2, wagonów Villach oraz dla nowego nieba Sigmana.

Idea instalatora

Struktura paczek jest odczytywana z pliku packinfo\install.ini, pobieranego z serwera. Są w nim 4 główne sekcje:W każdej sekcji są wpisy typu:nazwa.wersja=opis wersjiDalej są sekcje  [nazwa.wersja] z listami paczek. W takiej sekcji znajduje się lista paczek w następującej postaci: paczka.rar=*DATA-DŁUGOŚĆ-CRC32
*DATA-DŁUGOŚĆ-CRC32=opis paczki
gdzie ciąg DATA-DŁUGOŚĆ-CRC32 jest kluczem identyfikacyjnym paczki, który będzie umożliwiał zainstalowanie paczki poprzez przeciągnięcie jej myszą do programu. Klucz ten jest użyty również do nazwania pliku (skryptu) instalacyjnego.

Po wybraniu paczki w oknie instalatora, pobierany i przetwarzany jest skrypt instalacyjny.

Budowa skryptu instalacyjnego

Skrypt instalacyjny ma format pliku INI o następujących sekcjach:
Obecnie są obsługiwane 3 metody instalacji:
 - temp - paczka rozpakowywana do tymczasowego katalogu, a wyszczególnione w sekcji następnie pliki kopiowane pojedynczo,
 - copy - służy do kopiowania pliku, który nie został spakowany, np. wav, scn,
 - raw - paczka jest wypakowywana bezpośrednio (w przyszłości będą dodatkowo możliwe zmiany nazw plików i usuwanie zbędnych po rozpakowaniu).
W planach:
 - exe - do paczek z instalatorem - uruchomienie instalatora (np. UHARC),
 - ini - uruchomienie innego skryptu instalacyjnego,
 - fix - uruchomienie pliku poprawkowego,
 - one - wypakowywanie pojedynczych plików z paczki.

Metoda instalacji znajduje się w sekcji każdej paczki, w linii z *=. Dla każdej paczki możliwy jest inny typ instalacji, jeśli na jeden dodatek składa się kilka paczek.


W obecnej wersji, instalator potrafi:

Oczywiście zachęcam też do tworzenia skryptów instalacyjnych. Najwięcej pracy wymaga przygotowanie zestawu obrazków do kompletu. Przy przerabianiu plików produkowanych podczas katalogowania (i dostępnych na stronach paczek) trzeba uważać na zamianę kresek z / na pecetowe \ oraz pierwszego przecinka po nazwie pliku/paczki na znak równości. Spakowany plik instalacyjny wraz z obrazkami (miniatura ma dodatkowo kreskę przed kropką rozszerzenia) można przesłać standardową procedurą zgłaszania nowych dodatków do testów poprzez uploader (http://eu07.pl/upload/) - po sprawdzeniu umieszczę na serwerze. Posiłkować się proszę również tym, co się ściąga do katalogu packinfo.

Problematyczne jest na razie instalowanie tekstur, ponieważ powinny trafić do odpowiedniego katalogu (np. EU07.v05), a nie ma jeszcze oficjalnego podziału pojazdów na wersje.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Stycznia 2009, 12:46:39
Wersja alfa 1.0.74.3519

Ponieważ aktualnie rozpocząłem prace nad edytorem scenerii i zajmie mi to trochę czasu, postanowiłem udostępnić aktualną wersję, która ma trochę poprawek.Ponadto dołożona zakładka Komórki, na której większość nie działa, oprócz 2 przycisków na dole. Jeden z nich zapisuje wczytaną scenerię w formacie binarnym do pliku bin.rsf (tylko tory), a drugi otwiera nową formę Edytora, która wczytuje ten plik. Edytor jest podobny do tego na formie Teren, ale nie ma jeszcze pełnej jego funkcjonalności.

Plan jest taki, że na formie Teren zostawię tylko podgląd terenu i wyrzucę stamtąd wszystkie narzędzia edycyjne (a przynajmniej te do przesuwania torów). Na formie Edytor będą tylko rozdzielczości dziesiętne (od 62.5px/km do 64px/m) i będzie ona wczytywać i zapisywać scenerie w specjalnym formacie binarnym (na razie RSF). Wyświetlanie na Teren będzie wolniejsze, ale za to obiekty torów będą zajmować mniej miejsca. Będzie konwersja z formatu MaSzyny do RSF i odwrotnie. W nowym formacie binarnym, będzie można rysować linie pomocnicze, by przyklejać do nich tory, a dodatkowo zapisane tory będą już połączone w ciąg. Idąc wzdłuż takiego toru, będzie można wstawiać sieć trakcyjną, słupki i profilować tory oraz najbliższe otoczenie (nasyp, rów, skarpa).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 02 Lutego 2009, 20:41:22
Wersja alfa 1.0.75

Ponieważ nadal pracuję nad edytorem, a w wersji 1.0.74 wygasł z końcem stycznia instalator dodatków, postanowiłem udostępnić aktualną wersję. Główną zmianą wprowadzoną przez tę wersję (poza uaktywnieniem instalatora i rozwojem edytora) jest zmiana nazw katalogów używanych przez program. Zmiany mają na celu synchronizację ze strukturą katalogów na eu07.pl i wydzielenie w osobnym katalogu danych geograficznych dla edytora. Zmiany nazw katalogów są następujące:
 - z packinfo na download\install (skrypty instalacyjne),
 - z rainsted\pl4000px na gisdata\pl4000px (mapy),
 - z rainsted\pl500px na gisdata\pl500px (mapy),
 - z rainsted\pl128px na gisdata\pl128px (mapy).

Do katalogu gisdata zostaną również przeniesione katalogi SRTM i SWBD, ale to dopiero jak zrobię obsługę SRTM w nowym edytorze (i pobieranie ich z FTP). Usuwanie pustych podkatalogów z katalogu rainsted również będzie zrobione w terminie późniejszym.

Ponieważ zmiany w edytorze mają charakter dynamiczny i nie zostały jeszcze wypracowane całkowicie stabilne struktury, nie będę tu zamieszczał opisu edytora i dokonanych w nim zmian. Lista zmian w edytorze dostępna jest w dziale Test dodatków. Na życzenie udostępnię treść również dla zainteresowanych osób bez pozycji na forum - proszę pisać PW.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Gorn w 03 Lutego 2009, 02:51:17
http://eu07.pl/download/2008/286j-eu_pack.rar

Ten link nie dziala ^^
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Sakorius w 03 Lutego 2009, 07:44:05
(...)
Ten link nie dziala ^^
Działa, tylko troszkę trzeba pomyśleć... http://eu07.pl/download/2008/286j-eu_pack.rar
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 05 Lutego 2009, 13:18:20
Wersja alfa 1.0.76.3962

Z potrzeby chwili ulepszyłem instalator. Dodane są dwie kolejne metody instalowania paczki (zobacz opis wersji 1.0.73):
 - one - wypakowanie pojedynczych plików z paczki, nadpisuje istniejące pliki,
 - miss - wypakowanie pojedynczych plików z paczki, ale tylko, jeśli pliku docelowego pliku nie ma - przydatne do uzupełniania dźwięków dla pojazdów z innych paczek.

Po wykonaniu skryptu instalacyjnego, jeśli instalacja nie zakończyła się na 100%, pokazywana jest lista brakujących plików. Lista pokazywana jest również przy sprawdzeniu stanu instalacji. (Pokazywane są pliki z sekcji [VERIFY], których parametry nie zgadzają się z zapisanymi w tej sekcji).

Ponadto naprawione jest usuwanie wpisu sky dla starszych wersji EXE i rozpoznawane automatycznie są EXE o długości 679936 i 943104.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 05 Lutego 2009, 15:07:48
A można by zrobić rozpoznawanie exe po buildzie?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 05 Lutego 2009, 16:16:21
Zrobić można, tylko o ile się orientuję, duża ich ilość ma ten sam numer, a różnią się długością. Np. START.EXE 1.15 ma dwa różne rozmiary, a informacji wewnętrznej o wersji nie posiada.

Poza tym, rozpoznawanie długości jest głównie w celu wyłączenia nieobsługiwanych komend sky i time, a także w celu wyłączenia START.EXE i STV.EXE z listy EXE do uruchomienia.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 05 Lutego 2009, 16:23:50
O nowe (zwłaszcza testowe) exeki staram sie dbać i uaktualniam numerki build, bo za wiele exeków ma te same rozmiary (zaokrąglone do całych KiB).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: fotolokomotyw w 07 Lutego 2009, 21:17:06
Mam problem, pobrałem pliki ze strony (link: http://eu07.rainsted.com/ ) rozpakowałem, klikam na MaSzyna.exe potwierdzam instalacje i wyskakuje i błąd:
" Uruchomienie tej aplikacji nie powiodło się, ponieważ nie znaleziono borlndmm.dll ".Czy ktoś mógł by mi pomóc?

REWIZOR
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Rozi w 07 Lutego 2009, 21:19:03
" Uruchomienie tej aplikacji nie powiodło się, ponieważ nie znaleziono borlndmm.dll "

Na przyszłość najpierw sprawdź w wyszukiwarce. Plik znajduje się w tym pliku:
http://eu07.pl/download/2000/2087-system.exe

Łap (załącznik):
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 07 Lutego 2009, 21:24:50
Plik borlndmm.dll znajduje się w katalogu głównym symulatora. Na stronie, którą podałeś pisze wyraźnie, że starter należy wypakować do tego właśnie folderu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 04 Marca 2009, 01:31:25
Wersja alfa 1.0.77.4249

Z powodu chwilowego zastoju w pracach postanowiłem udostępnić kolejną wersję, zanim znów rozgrzebię edytor (tzn. zrobię formę do edycji profili pionowych). Na razie to, co jest w edytorze, działa stabilnie. Do zrobienia jest sortowanie profili poprzecznych, żeby mogły przechowywać informację o profilu pionowym trasy (teraz profil wpisany jest na sztywno w funkcję odczytującą wysokość). Do uporządkowania jest również sprawa nazw edytowanych plików - prawdopodobnie zostanie na nie założony oddzielny katalog.

Ponadto są zrobione drobne, ale istotne zmiany. Pierwsza, to zmiana nazwy programu na Rainsted.exe. Używany pod wcześniejszą nazwą MaSzyna.exe będzie ściągał nowsze wersje z zachowaniem tej nazwy. Druga zmiana to usuwanie pustych katalogów z podkatalogu rainsted, które to katalogi się niepotrzebnie namnażały przy wybieraniu scenerii. Katalogi te służą do przechowywania opcjonalnych plików ze zmodyfikowanymi parametrami startowymi scenerii (zmienione składy). Z kolei katalogi z mapami oraz plikami SRTM i SWBD zostaną przeniesione do nowo utworzonego podkatalogu gisdata.

Ponieważ na forum jest ograniczenie na wielkość obrazków, zrobiłem oddzielną stronę (http://rainsted.com/), na której będę umieszczał opisy działania edytora. W tekście zamieszczone są obrazki ilustrujące o rozmiarze poziomym 800 pikseli. Program zamieszczony na owej stronie zawiera w paczce nieco plików z danymi do celów demonstracyjnych, niemniej ich przydatność jest znikoma. Program umieszczony w katalogu, w którym nie ma pliku eu07.ini uruchomi się w trybie edytora.


   « Dodano: 07 Marca 2009, 23:21:52 »
W kolejnej wersji będzie pobieranie map topograficznych 1:10000 w rozdzielczości edycyjnej 1px/m z powiększeniem do 2px/m. Na mapach tej skali tory na stacjach rysowane są każdy osobno i z dużą dokładnością pokazane są zwrotnice.

Wersja zostanie udostępniona jak zrobię sortowanie profili poprzecznych.


   « Dodano: 13 Marca 2009, 23:12:55 »
Wersja alfa 1.0.78.4405

Przedstawiam do testów kolejną wersję programu. Z ważniejszych rzeczy, zrobione są:

1. Wybór nieba za pomocą listy z obrazkami nieba. Obecnie nie ma już słownych opisów nieba, a w sekcji [SKY] pliku z konfiguracją jest nazwa modelu i nazwa znalezionej w nim tekstury. Sekcja ta przebuduje się przy pierwszym uruchomieniu. Jednocześnie możliwy jest podgląd pełnej tekstury nieba.

2. Dodana została obsługa wpisu do scenerii postaci (przykładowe współrzędne dla Sochaczewa)://$g PUWG1992 584 484 Jest ona zamiast sekcji [TEREN], które zostaną docelowo usunięte. Wpis ten określa współrzędne prostokątne płaskie środka scenerii w układzie PUWG 1992 i jest potrzebny do pobierania map podkładowych z Geoportalu na formie podglądu terenu oraz konwersji scenerii do formatu binarnego. Również sceneria eksportowana z edytora binarnego posiada taki wpis.

3. Wejście do edytora scenerii (używającego pliku binarnego) zostało przeniesione na główną formę. Przycisk wejścia do edytora znika po wybraniu scenerii.

Pozostałe zmiany dotyczą edytora binarnego:

4. Pliki binarne dla edytora zapisywane są w katalogu rsfdata. Jeśli zostanie znaleziony plik BIN.RSF w głównym katalogu, zostanie on przemieszczony do katalogu rsfdata.

5. Przy zapisie edytowanego pliku, do nazwy pliku dodawany jest kolejny numer. Jest to prymitywny mechanizm tworzenia kopii zapasowych, do których można powrócić w przypadku uszkodzenia zawartości pliku.

6. Dopracowane zostało dodawanie nowego toru do zaznaczonego. Można wskazać koniec (1, 2 albo 4 dla zwrotnicy), do którego zostanie dodany nowy tor (zawsze punktem 1). Dodany tor otrzyma te same parametry linii kierunkowej, które miał zaznaczony tor. W przypadku dodawania toru do punktu 4 zwrotnicy, zwrotnica zostanie ustawiona jako linia kierunkowa dla dodanego toru (o ile sama jest dowiązana do linii kierunkowej). Możliwe jest również dodawanie zwrotnicy po wskazaniu toru połączonego z innym - zwrotnica zostanie wstawiona pomiędzy te tory, zawsze punktem 1 (wspólnym; ostrzem) do wskazanego punktu zaznaczonego toru.

7. Dla rozdzielczości 1px/m oraz 2px/m pobierają się z Geoportalu mapy topograficzne 1:10000 (z parametrem TOPO_10_42). Mapy te są przydatne do ustalania punktów wysokościowych oraz układów torowych na zlikwidowanych stacjach.

8. Po wskazaniu toru albo przekroju poprzecznego można przycisnąć przycisk Własności. Wyświetli się dodatkowa forma z informacjami i możliwością edycji niektórych parametrów. Forma ta będzie sukcesywnie uzupełniana. Po lewej stronie formy wyświetlana jest lista sąsiednich obiektów.

9. Dane z pliku binarnego można wyeksportować do pliku scenery\EXPORT.SCN. Eksportują się tylko tory. Dla zwrotnic dodawane są wpisy include (na razie na sztywno, nie są dodawane dla rozjazdów krzyżowych). Wpisy include zwrotnic będą musiały być całkowicie przerobione, ze względu na możliwość układania rozjazdów na pochyleniach. Na początku pliku dodawane są wpisane na sztywno ustawienia pogody, a na końcu - FirstInit oraz generowany jest wpis dla SM03 na ostatnim znalezionym torze dłuższym niż 10m. Dla szybszego wczytania i uzyskania większego FPS można przy eksporcie wyłączyć podsypki.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 27 Marca 2009, 02:21:10
Wersja alfa 1.0.79.4473

Kolejna odsłona edytora. Główną przyczyną do wydania tej wersji jest zmiana pobieranej wersji programu 7-Zip na 4.65. Na formie połączenia z serwerem został dodany pasek postępu pobierania, dzięki temu nie robi ona wrażenia zawieszenia podczas ściągania plików.

W edytorze dodana jest możliwość zablokowania przekroju poprzecznego tak, aby przechodził on przez określony punkt w planie (XY). Oddzielnie i niezależnie od tego można zablokować przekrój na określonej wysokości (Z). Nie ma jeszcze przeliczania współczynników niwelety tak, żeby trafiła określonym kilometrażem na zablokowany w planie przekrój.

Finalnie zostało naprawione przeliczanie łuków. Obecnie naprawienie odcinka będącego łukiem nie przelicza już kąta nachylenia stycznej na łączeniu z sąsiednim łukiem. Przeliczana jest tylko długość wektora kontrolnego, położonego na stycznej definiowanej przez wektor kontrolny sąsiedniego odcinka (albo własny przy braku sąsiedniego). Styczna pozostaje bez zmian i może być zmieniona poprzez ustawienie promienia łuku, albo przez przesunięcie punktu kontrolnego (CVec1, CVec2) sąsiedniego odcinka.

Dla miłośników Virtual Bus dodany został eksport dróg w formacie MS2 do programu vJezdnie. Z uwagi na ograniczenie tegoż programu na ilość odcinków i punktów łączenia (maksimum 2048), eksportowanie jest mocno niedoskonałe. Aktualnie obszar eksportu jest obcięty do prostokąta 3km×4km w sposób niemożliwy do skonfigurowania. Nie jest eksportowana współrzędna pionowa (zawsze jako 0).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Eryś w 31 Marca 2009, 16:57:09
Witam.

Zainstalowałem najnowszą wersję programu i przy próbie ściągania brakującego pliku z serwera pojawia się taki błąd:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Monczan_SP32 w 31 Marca 2009, 17:26:56
Zapewne w szkole miałeś niemiecki ;-) Ten komunikat nie jest błędem przy ściąganiu pliku. Swoją treścią informuje, że nie ma takiego pliku do ściągnięcia. (Dokładnie to jest "Nie znaleziono rozwiązania. Spróbuj później")
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 02 Kwietnia 2009, 23:42:23
Miałem poczekać do 04-04, ale że zrobiłem dziś poprawkę na przeliczanie rozjazdów krzyżowych, a wcześniej trochę istotnych zmian w edytorze, to publikuję dziś.

Wersja alfa 1.0.80.4529


Analiza plików map pobranych z Geoportalu pokazuje raczej niewielkie zainteresowanie edytorem. Poza projektami w których uczestniczę, widać że zostały pobrane okolice Sochaczewa, Szczecina i Trójmiasta oraz linia Tczew - Elbląg - Braniewo - Rosja.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Maja 2009, 20:48:30
A tym razem to się zagapiłem i nie zdążyłem na 05-05. Ale za to poprawiłem dziś dosyć krytyczne błędy.

Wersja alfa 1.0.81.4756

Zmiany dotyczą głównie edytora oraz powiązanych z nim form pomocniczych.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Cambiado w 10 Maja 2009, 19:51:39
Hej.
Mam pewną uwagę co do edytora. A dokładniej rzecz biorąc, co do przybliżenia. Jest ono bardzo niewygodne. Na przykład korzystając z przybliżenia 4px/m, to bardzo mało widać. Jeżeli ma się na przykład odcinek 20km torów, trzeba klikać 10 minut strzałkę, aby dotrzeć z jednego końca na drugi. Jeśli natomiast zmieni się przybliżenie 250px/km, to się pojawia inna mapa, trzeba pobierać nowe kwadraty z geoportalu i co gorsza, te przybliżenia ze sobą nie współpracują, są niezależne. Jak się przesunie mapę na mniejszym powiększeniu, to na mniejszym pozostaje dalej w tym samym miejscu.

(Piszę to dlatego, gdyż zacząłem tworzyć nową trasę, i gdy uruchamiam edytor, to pokazuje mi miejsce oddalone o jakieś 2 km od stacji, którą wykonuję. Pobrałem zdjęcia w przybliżeniu 4px/m, i teraz aby to znaleźć muszę poświęcić kilka minut.)

I teraz moje pytanie. Czy nie można by zrobić, aby przybliżenia ze sobą współdziałały?

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: surgeon w 10 Maja 2009, 20:33:07
Ja nie mam żadnych problemów z przesuwaniem mapy. Owszem, początkowo było ciężko, ale szybko przywykłem i nie chciałbym zmian w tym względzie. ;)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 11 Maja 2009, 19:01:28
Są dwa okienka, które wyglądają podobnie, w obydwu działa pobieranie map podkładowych. Jedno z tych okien to jest podgląd terenu SCN/SCM i ma pewne funkcje edycyjne. Drugie to edytor krzywoliniowy pliku binarnego RSF.

Jeśli chodzi o podgląd terenu, to tam jest coś namieszane z paskami przewijania przy zmianie rozdzielczości. Dlatego w edytorze wyłączyłem obsługę pasków, bo się dziwne rzeczy działy. Aktualnie pracuję nad edytorem, a podgląd terenu leży odłogiem i tylko dorywczo coś w nim poprawiam. W edytorze na pewno środek ekranu się nie przesuwa przy zmianie rozdzielczości. Popatrzę, czy da się to wyłączyć na podglądzie terenu.


   « Dodano: 23 Maja 2009, 02:16:40 »
Wersja alfa 1.0.82.4886

Jako że jadę na kilka dni do Bydgoszczy, prace nad programem będą zawieszone do mojego powrotu. Takoż udostępniam to, co się zebrało od ostatniej publikacji.

Ze spraw nie związanych z edytorem, poprawione zostało wyświetlanie obrazków mini, jeśli dla danej tekstury zdefiniowano kilka obrazków mini. W praktyce można stosować trzy poziomy obrazków mini. Pierwszy, najbardziej ogólny, zawiera głównie sylwetkę pojazdu (np. EP07.BMP), a jego nazwa służy również do podziału pojazdów na grupy. Drugi poziom powinien być charakterystyczny dla malowania (np. EP07-1XXX.BMP). Trzeci - podgląd konkretnej tekstury, uwzględniający indywidualne kształty (np. inny pantograf), odcień, zabrudzenia (np. EP07-1001.BMP).

Na podglądzie terenu (scenerii) zostały dodane dodatkowe skale wydruku, co może być przydatne dla autorów scenerii realistycznych. Z wydrukowanym układem torów w dużej skali (1:1000) można udać się na wizję lokalną i nanieść niezbędne poprawki. Niemniej obrys obszaru drukowania nie wyświetla się prawidłowo.

Na formie edytora został dodany eksport torów do ATS. Po umieszczeniu programu w folderze ATS, tory scenerii z ATS można przetworzyć na plik tekstowy, co jest przydatne przy wyszukiwaniu błędów.

Nową funkcjonalnością w edytorze jest poszerzone naprawianie odcinka o podłączanie do sąsiadów. Jeśli odcinek nie jest z którejś strony połączony z innym, cały plik zostanie przeszukany i zostanie podłączony pierwszy napotkany odcinek z wolnym końcem, o ile ten koniec nie leży dalej niż 1m. Po połączeniu odcinki zostaną przeliczone. Dotychczas połączenie odcinka z sąsiednimi wymagało 8 do 12 kliknięć myszą, obecnie wystarczą dwa (zaznaczenie i naprawienie).

Na formie dodawania danych zewnętrznych zostało uruchomione pobieranie danych UMP za pomocą programu  CVS.EXE. Szczegóły w kursie emailowym, dostępnym ze strony opisującej edytor.

W następnej kolejności planowany jest import danych UMP bezpośrednio do edytora. Niemniej wymaga to jeszcze odpowiedniego rozpoznawania typów danych UMP, aby odcinki otrzymywały odpowiednie tekstury, a drogi - odpowiednią szerokość. Oprócz torów, dróg i rzek, dostępny będzie import struktur pionowych, jak linie lasów oraz obrysy budynków.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 29 Maja 2009, 18:41:53
Witam, oto kilka moich spostrzeżeń co do programu Rainsted (używam wersji 1.0.82.4886):
Jestem ciekawy czy takie błędy występują jeszcze u kogoś, czy jest to w jakiś sposób wina mojego komputera? Chyba tyle, generalnie jestem pod wielkim wrażeniem efektu pracy @Ra, powyższe błędy to tylko drobiazgi które w niewielkim stopniu wpływają na przyjemność czerpaną z używania symulatora. Niemniej jednak gdyby dało się coś z tym zrobić to było by jeszcze lepiej :). Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 29 Maja 2009, 20:18:39
Dziękuję za szczegółowy opis. Jak tylko będę siadał do kodu, to przyjrzę się i sprawdzę, co da się zrobić.

Zmiany nie są nigdy zapisywane do oryginalnego pliku SCN (głównie z powodu pomijania mniej istotnych informacji przy zapisie). Zapis do pliku tymczasowego dotyczy pliku $.SCN, gdzie powinny zostać zapisane modyfikacje. Zmienione składy w scenerii można również zapisać do pliku time*.sct (gwiazdka jest zastępowana cyframi odpowiadającymi godzinie i minucie, przy uruchomieniu symulacji wybierany jest plik najbliższy aktualnemu czasowi).

Wstawianie składów ze schowka nie zostało dokończone - pewnie dlatego, że magazyn składów lepiej się sprawdza.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 31 Maja 2009, 21:48:22
Przydało by się w końcu zrobić dodawanie taboru z paczek do symulatora, bo ręczne klepanie textures.txt skutecznie odstrasza, za dużo parametrów do spamiętania;]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 31 Maja 2009, 22:02:28
Jak ktoś raz dobrze zrobi TEXTURES.TXT dla jakiś tekstur, to może wysłać rezultat na serwer, skąd inni mogą pobrać i nikt potem nie musi wpisywać tego ręcznie. Mechanizm wysyłania i pobierania działa od dosyć dawna.

Cóż z tego, jeśli oprócz mnie prawie nikt tego nie wysyłał? Niestety, nie mam upodobania w kolekcjonowaniu taboru i nie ściągam najnowszych modeli ani tekstur, a co za tym idzie, nie opisuję ich w TEXTURES.TXT i nie wysyłam opisów...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 31 Maja 2009, 22:15:03
Przecież nie będę wysyłał na serwer niepublicznych dodatków:P A że idzie nowe, to niestety trza ręcznie klepać pliki testures.txt dla nowego taboru, żeby pojawił się na zakładce edycji składów, a program zrobiłby to znacznie szybciej i przyjaźniej. No i raczej bez błędów;] A może Mariusz coś skleci?:D Tylko żeby pod OpenOffice chodziło...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 31 Maja 2009, 22:28:50
Pliki można zrobić i wysłać na serwer, niezależnie od tego, czy dotyczą opublikowanych pojazdów, czy nie. Oprócz wysłanych przeze mnie, zostały wysłane na serwer jedynie opisy wagonów 1XXA oraz drezyny EM120.

Program ma możliwość generowania "domyślnych" plików, na podstawie nazw katalogów. W sprawie nowych katalogów, które miałyby być rozpoznawane, nikt się do mnie nie zgłosił.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 31 Maja 2009, 22:45:32
Tutaj proponuję zrobić półautomat. Wskazujemy programowi nowy, świeżo wypakowany do dynamic katalog, program sprawdza pliki chk/mmd, ustawiamy typ pojazdu i możliwości jego (w sensie sprzęg, warkocze, gumy), i dopiero teraz zajmujemy się teksturami. Coś jak połączenie w jedną całość zakładek "Dostępne pojazdy do edycji składu" do ustalania typu taboru i jego możliwości, i zakładki "Tabor posiadany" do tekstur.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 31 Maja 2009, 23:12:49
Cytuj
A może Mariusz coś skleci?:D Tylko żeby pod OpenOffice chodziło...
Mogę coś sklecić w VB6 i zrobić exe, ale potrzebuje bardzo dokładnych wytycznych co ma robić program, bo podobnie jak Ra, ja też nie grzebie w składach i w ogóle nie jestem zaznajomiony z koncepcją przyjętą przez Ra odnośnie składów, tekstur, ich typów etc.

Ale słuchaj, piszesz, że znasz C++, Pascala itp (ja nie znam :) ), może sam coś skrobniesz, znaczy się wiesz, potrzeba jak to się mówi jest matką wynalazku, więc jeśli Tobie zależy na czymś, a potrafisz, to można coś samemu spróbować.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 31 Maja 2009, 23:34:55
Moim zdaniem, ilość pracy włożona w jednorazowe opisanie tekstur jest tak mała, że tworzenie automatu jest nieopłacalne. No i nie ma też za bardzo co automatyzować. Automat nie sprawdzi, czy tekstura "leży" na modelu, nie zrobi obrazka mini, nie dobierze sposobu ukrotnienia dla modeli i nie zorientuje się w nazewnictwie tekstur dla modeli wieloczłonowych, a to są główne zagadnienia do opisania.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: nortonex w 01 Czerwca 2009, 23:30:18
Ja się obeznałem w textures.txt, tak więc w paczce całościowej wszystkie wpisy są na chwilę obecną już takie, jakie być powinny... Naprawdę nie trzeba dużo pamiętać, a reszta jest intuicyjna :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 02 Czerwca 2009, 10:38:11
Widzicie, dla mnie struktura pliku textures.txt jest cholernie zagmatwana. Opanowałem jakoś linijki plik.graf=model,mini, ale reszta jest zakręcona jak tampon w... wiecie gdzie;] Dlatego sam nie podejmuje się robić programu do robienia tych plików, tylko notatnikiem zmieniam wpisy w scn;]
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Robert051 w 04 Czerwca 2009, 19:41:23
Może by zrobić coś takiego że jak se ściągnę np. nową wersję eaosów. To nie muszę zmieniać wpisów w iluś tam plikach scn tylko starter zrobi to za minie??
Nawet jeśli to by się sprowadzało do zasady zamień z wordpada.
Bo zmienianie iluś tam wpisów (pół biedy jak to lokomotywa/ezt/wagon osobowy) jest męczące.
Tyle żeby to było zapisywane w oryginalnych plikach scenerii.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: maciekmaciek w 04 Czerwca 2009, 19:45:27
Może by zrobić coś takiego że jak se ściągnę np. nową wersję eaosów. To nie muszę zmieniać wpisów w iluś tam plikach scn tylko starter zrobi to za minie??
Nawet jeśli to by się sprowadzało do zasady zamień z wordpada.
Bo zmienianie iluś tam wpisów (pół biedy jak to lokomotywa/ezt/wagon osobowy) jest męczące.
Tyle żeby to było zapisywane w oryginalnych plikach scenerii.

Wtedy miałbyś na wszystkich sceneriach wszystkie dane wagony pozmieniane na jedną wersję a skoro to symulator to już nie zdarza się (szczególnie na towarówkach, no chyba że jedzie sznureczek po rewizji :P )żeby każdy wagon jednej serii miał taką samą barwę, cień, no i nie może mieć tego samego nr inwentaryzacyjnego czy jakoś tak :P
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 04 Czerwca 2009, 20:07:38
Tak "na szybko", to wystarczy wykasować stare, albo zmienić nazwę katalogu ze starymi. Wtedy starter nie znajdując starych modeli poprosi o wskazanie, na co je zamieniać i po wykonaniu podmiany pojazdów będą jeździć nowe.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Robert051 w 05 Czerwca 2009, 19:29:08
A co za problem dać że jeden stary wpis jest zamieniany przez losowy wybrany wpis z listy który by się do startera wrzuciło ?? Wtedy rzędy jednakowych wagonów były by mało prawdopodobne.

Z tym poprawianiem pojazdów to też nie trafione bo starter poprawia tabor ale w pliku tymczasowym scenerii a nie w oryginalnym pliku. I nie pyta się jakie tektury wsadzić na poprawiony tabor. A żadko kiedy tekturki ze starszej wersji taboru działają na nowych wersjach taboru
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: przepioramarcin w 09 Czerwca 2009, 11:13:26
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz w związku z ostatnią wersją.
W czasie ładowania scenerii wyskakuje "abnormal program termination".
Log wskazuje np na kod "light" lub "camera" w pliku scn.(Na tym log się kończy)
Ponowne uruchomienie trasy (bez dokonywania zmian) rozwiązuje problem - trasa się uruchamia.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Czerwca 2009, 03:27:38
Wersja alfa 1.0.83.5113

Zgodnie z życzeniem przerobiłem nieco edytor składów i obsługę schowka:
Ponadto wykrywane są nieba o nazwach cgskj_*. Proszę o niewymyślanie nowych przedrostków dla modeli nieba...

W edytorze dopracowana została obsługa niwelet, aczkolwiek wymagają jeszcze pracy niwelety na łącznicach. Stan zmian jest następujący:
Dodatkowo:

Dziękuję koledze @surgeon za pomoc w testowaniu niwelet i cenne uwagi dotyczące poprawy efektywności edytora.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: libertyn89 w 26 Czerwca 2009, 16:45:52
Co do edytora skladow (pracuje na wersji 1.0.83.5113) mialbym taka prosbe. Teraz, gdy chcemy dodac do magazynu zmieniony sklad (np. dodalismy 3 wagony) musimy wykonac po kolei nastepjace czynnosci:
1. Wczytanie
2. PPM (na sklad, ktory zmienilismy)
3. Dodaj skład do magazynu

A zamiast tego moznaby (po edytowaniu skladu caly czas jestesmy w zakladce Składy na scenerii):
PPM na edytowany sklad i Dodaj skład do magazynu.

Poza tym zauwazylem, ze jak wyedytujemy sobie jakis sklad z magazynu, to potem w zakladce Wczytanie przy probie podmiany jakiegos skladu na sklad z magazynu nie wyswietla nam sie ten zmieniony sklad tylko ten pierwotny (przed edycja).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Monczan_SP32 w 26 Czerwca 2009, 17:10:12
Ja dodam, że od dwóch miesięcy mam spory problem z podmianą pojazdów na posiadane. Starter po prostu wiesza się na amen, gdy po wybraniu odpowiedniego taboru naciskam przycisk podmiany. Mam Windows Vista Business 32bit, 2GB Ram, CPU: Core2 Duo 2GHz, GPU: Radeon x1600.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: nail_bomb w 26 Czerwca 2009, 18:19:41
Ja dodam, że od dwóch miesięcy mam spory problem z podmianą pojazdów na posiadane. Starter po prostu wiesza się na amen, gdy po wybraniu odpowiedniego taboru naciskam przycisk podmiany.

Witam.
Mam ten sam problem, Starter zawiesza się gdy włączam " Popraw ". Co dziwne po zrestartowaniu dane pojazdy, w tej samej scenerii przy której nastąpił "zwis", są już poprawione.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 27 Czerwca 2009, 18:04:12
Po odpaleniu startera i wybraniu sobie jakiegoś nieba wszystko jest OK, niebo działa. Natomiast po zakończeniu symulacji i ponownym odpaleniu tego scenariusza (bo po zmianie scenariusza jak już pisałem znikają składy do wyboru) tekstura nieba jest OK, ale coś sie dzieje z atmo, bo na wszystkim jest taka zielona poświata a zielone rzeczy (trawa, lasy) są białe... Po ponownym odpaleniu startera wszystko wraca do normy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: SQT w 28 Czerwca 2009, 10:28:04
Jako że dawno mnie tu nie było i wiele się pozmieniało mam pytania dotyczące tego projektu:
1. Czy dobrze rozumiem że na serwerze leżą paczki z dodatkami ale trzeba je instalować ręcznie bo nie są przystosowane do instalatora ?
2. Jak u licha użyć magazynu składów ? tzn. mam dodany skład do magazynu i nie wiem jak w późniejszym czasie wstawić go do scenerii.
3. Posiadam dobrze doinstalowane pojazdy. Wiem że wszystko z nimi ok ponieważ gdy ręcznie wpisze wpis do scenerii to działają, można nimi jeździć. Jednak w "Dostępne pojazdy do edycji składu" nie ma ich. Co robię źle ?

To było by na tyle :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 28 Czerwca 2009, 15:26:56
Ad1: Z tym instalowaniem to różnie bywa, u mnie czasami sie coś ściągnie, czasami nie, część paczek się instaluje, część nie...
Ad2: Magazyn nie działa tak jak powinien, teoretycznie jak na karcie "wczytanie" klikniesz prawym na którymś ze składów pojawią się opcje "zamień na skład z magazynu", ale są z tym jakieś problemy... Za to całkiem dobrze działa kopiowanie i wklejanie składów ze schowka.
Ad3: Musisz dorobić wpisy w plikach textures.txt, tutaj ściąga: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,11687.msg114243.html#msg114243

Jeszcze co do instalowania paczek: u mnie udało się ściągnąć starterem paczki które były dostępne te jakby "domyślne", cośtam z obrazkami mini, jakieś nieba. ale zainstalować już się nie chciały, musiałem je ręcznie rozpakować. Natomiast po kliknięciu na karcie "struktura" opcji "pobierz brakujące pliki" po kliknięciu każdego pliku pokazuje się tylko hasło że "request reported" czy coś takiego i tyle... Ponadto chciałem wysłać na serwer opisy tekstur, ale program nie wykazuje ochoty do wysyłania czegoś na serwer, usera i klucz mam wprowadzony więc nie wiem o co chodzi. Po kliknięciu "wyślij opisy..." pokazuje się okno połączenia z serwerem i na tym koniec.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 28 Czerwca 2009, 15:39:07
Ad.1. Tak właśnie - paczki są, ale trzeba by do nich napisać skrypty instalacyjne, które by sprawdzały kompletność po zainstalowaniu paczki i ewentualnie dociągały brakujące pliki.
Ad.2. Na karcie Wczytanie jest menu pozwalające dodać skład wpisany w scenerię do magazynu. Po dodaniu składów do magazynu powinno dać się je wstawiać zamiast składów w scenerii. Kiedyś to działało prawidłowo - przyjrzę się temu w przyszłym tygodniu. Edycja składów w magazynie chyba nie działała, chociaż na aktualnym poziomie rozwoju można by to uruchomić bez większych problemów.
Ad.3 Pliki textures.txt można pobrać z zakładki Narzędzia. Jednak jest to podstawowy zestaw do paczki Mariusz/Defiler. Do innych pojazdów nie robiłem, bo taboru nie kolekcjonuję. Jeśli ktoś inny zrobił do pozostałego, to raczej się tym nie podzielił (trzeba wysłać na serwer z zakładki Narzędzia, po wcześniejszym wpisaniu nicka i klucza).


   « Dodano: 28 Czerwca 2009, 15:41:43 »
U mnie wysyłanie opisów tekstur działa. Proszę się ze mną skontaktować na GG w przyszłym tygodniu, to prześledzę, co się dzieje, że się nie wysyłają.

Instalowanie paczek jest chyba aktualnie zepsute w związku ze zmianą serwera oraz katalogu. Też się temu przyjrzę za niedługo.


   « Dodano: 05 Lipca 2009, 03:57:51 »
Wersja alfa 1.0.84.5331

Kolejna wersja rozwojowa, z głównymi zmianami w edytorze. Poza edytorem poprawione zostało wstawianie do składu pojazdów bez zmiennych tekstur (np. EP05).

Zmiany w edytorze:
Podsumowując postęp prac nad edytorem, zakończyłem (mam nadzieję) główny etap obliczeń analitycznych związanych z niweletami.  Niwelety jako takie nadal wymagają pracy (np. łączenie niwelety pomocniczej dla toru bocznicy z niweletą szlaku), ale można już bez większych problemów wyliczać wysokości obiektów ponad torem jako funkcję kilometrażu (słupki już są). Daje to możliwość wstawiania w najbliższym czasie semaforów, sieci trakcyjnej oraz pozostałych obiektów infrastruktury.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 12 Lipca 2009, 14:34:43
Trochę odświeżę, ale mam małe uwagi odnośnie podmieniania taboru (którego nie posiadamy) przez starter. Otóż mam tak, że starter nie chce podmieniać eaosów na 401W. Stare modele wraz z teksturami oraz chk i mmd usunąłem. Teoretycznie przy braku taboru, starter powinien nam go zastąpić wybranym wcześniej przez nas zamiennikiem (który jest poprawnie opisany). Tak się nie staje. Podsumowując: Na liście taboru do podmiany jest eaos zamieniany na 401W. Eaosa starego nie ma w żadnym folderze w dynamic. Model 401W jest poprawnie opisany. Więc czemu się nie zamienia?

No chyba, że od nadmiaru informacji pomyliło mi się coś i nigdy nie powinno być takiej możliwości przy takiej konfiguracji (zdarza się ;]).
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Lipca 2009, 03:52:57
Odnośnie usuniętego taboru - myślę, że ma gdzieś zapisane (konkretniej: dynamic/textures.ini), ze stare Eaosy są, więc nie zauważa braku. Spróbuj wykonać Sprawdź posiadany tabor, ewentualnie usuń ten plik i zobacz, czy to daje jakieś efekty.Wersja alfa 1.0.85.5481

Kolejny etap prac nad edytorem, wersja udostępniona w związku z planowaną przerwą w dalszym rozwoju. Zmiany poza edytorem:
Zmiany w edytorze:

Przeliczanie wysokości dla torowisk leżących na połączeniach niwelet wymaga jeszcze dopracowania, ponieważ sporadycznie potrafią się zrobić "wystające" tory, jeśli łącznie jest na pochyleniu.

Dalsze plany:
 - ustawianie sygnalizatorów, wstawianie nowych, jak również wstawianie wskaźników itp. infrastruktury sterującej ruchem,
 - wieszanie przewodów trakcyjnych,
 - edycja profili poprzecznych (nasypy, przekopy),
 - wypełnienie trójkątami przestrzeni pomiędzy przekrojami poprzecznymi.

Podziękowania dla @surgeona za cenne uwagi i pokazanie, że praktycznie bez żadnego wcześniejszego doświadczenia w tworzeniu tras można w cztery miesiące ułożyć ponad 600km torów, łącznie z profilami podłużnymi odczytanymi z mapy topograficznej.


   « Dodano: 31 Lipca 2009, 01:27:53 »
Wersja alfa 1.0.86.5487

Taka szybka, acz istotna poprawka. Z powodu błędu w funkcji sprawdzającej istnienie katalogu, nie był tworzony katalog gisdata/UMP. W efekcie dane UMP mogły być pobierane do głównego katalogu i nie można było ich wczytać do edytora. Poprawka tworzy ten katalog i ewentualnie przenosi do niego pobrane pliki.

Ponadto zmieniana jest nazwa pliku MASZYNA.INI na RAINSTED.INI.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 07 Sierpnia 2009, 18:18:24
@Ra, a czy planujesz w edytor wstawić funkcjonalność układania torowiska od zera?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Sierpnia 2009, 18:20:38
Jest taka możliwość już teraz.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 23 Sierpnia 2009, 17:23:26
Proszę o sprawdzenie, na ile wersja rozwojowa 1.0.87.5555 radzi sobie bez DYNAMIC.DAT. Po uruchomieniu albo dograniu nowych pojazdów z kabinami należy na zakładce Tabor posiadany przycisnąć przycisk Sprawdź posiadany tabor.

Przy pierwszym uruchomieniu (konkretnie przy braku pliku dynamic/textures.ini) powinien się pobierać plik download/textuall.txt zawierający opisy tekstur i tabor się powinien sprawdzać automatycznie.

W efekcie sprawdzenia taboru, w pliku dynamic/textures.ini tworzona jest sekcja [CAB], zawierająca listę pojazdów posiadających kabiny. Pojazd jest uznawany za posiadający kabiny, jeśli w MMD istnieją co najmniej trzy linie zaczynające się od "cab?model: " (gdzie w miejscu znaku zapytania może być dowolny znak) oraz istnieją pliki o podanych w dalszej kolejności nazwach (tekst po znakach // jak również po pierwszej spacji jest ignorowany. Nazwa none nie jest uznawana za kabinę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 24 Sierpnia 2009, 14:29:38
Moim zdaniem działa prawidłowo, jak brakuje któregoś pliku kabiny albo korytarza to nie pokazuje takiego pojazdu na liście. Po usunięciu pliku dynamic.dat w podstawowym trybie działania startera nie pokazują się stare EN57 (np. ten z mocznik czy linii 546). bo mają w mmd tylko cab1model i cab0model. I co teraz, chyba trzeba by im dopisać to czego brakuje?

EDIT: po dopisaniu w modelu 6BA.mmd wpisu na cab2 i w modelu ep40-41 wpisu na korytarz wygląda na to że wszystko działa, w trybie prostym bez pliku dynamic.dat wszystkie składy z pliku scn wyświetlają się prawidłowo
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Września 2009, 02:41:39
Wersja alfa 1.0.87.5570

Z uwagi na dużą ilość zmian przekazuję kolejną wersję do dalszych testów. Zmiany poza edytorem:
Zmiany związane z edytorem:

Ps. Nie wiem dlaczego ktoś bez ostrzeżenia zamknął mi wątek, w którym zwykle opisywałem zmiany.

Scaliłem i wątek otworzyłem.
ZiomalCl
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 01 Września 2009, 16:04:31
W zakładce Składy Dostępne pojazdy do edycji składu, jest możliwość zapisu składów do pliku time. Co to właściwie daje?

Nie wiem dlaczego, starter nie widzi składów, którymi można jeździć. Składy zniknęły, od momentu zapisania składu w magazynie, a następnie przy próbie jego wstawienia do scenerii (swoją drogą, jak to zrobić).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Września 2009, 19:05:39
Odnośnie zapisywania składów, tu jest wątek:
Zmiany w trasach zależne od godziny uruchomienia (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,8703.0.html)

Co dokładnie zrobiłeś, że składy zniknęły?

Opis kopiowania składów do magazynu i wstawiania z magazynu jest tu:
http://eu07.rainsted.com/zamiana_skladu.html (http://eu07.rainsted.com/zamiana_skladu.html)
Na zakładce Składy powinno to działać identycznie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 01 Września 2009, 19:29:05
Ściągnąłem najnowszą wersję startera. Chciałem zobaczyć co i jak z tym schowkiem (pewnie działał już wcześniej, ale...). Wczytałem Krzyżową, na której już wcześniej zapisałem składy do pliku time, tyle że nie wiedziałem co z tym zrobić. Zawsze jak wciskałem Dołącz plik time, wszystkie składy znikały z miejsca wyboru (w Składach były).
Wcześniej wystarczyło choćby zrestartować starter aby wszystko wróciło do normy.
Dziś, kiedy wczytałem Krzyżową plik time od razu miałem wczytany. Nie zważając na to zajrzałem do składów i zacząłem się bawić (odkryłem, że prawy przycisk myszy do czegoś służy).
Zapisałem jeden skład. Drugi "skład" zapisałem przypadkowo, był to pusty tor.
Następnie zauważyłem, że nie mogę wybrać żadnego składu do jazdy.
W zakładce składy wszystko jest po staremu.

EDIT.
Przypomniałem sobie, że w międzyczasie włączyłem edytor. Jako nie nawykły do tego przyrządu popatrzyłem, pozmieniałem zakładki, wcisnąłem pobierz z geoportal.gov i wyszedłem.

Teraz kiedy sobie o tym przypomniałem, zrobiłem to samo. Składy znowu się wyświetlają.

EDIT 2.
Był wątek, w dziale pomocy dotyczący wyświetlania nieba i startera. Ten w którym zaczęto rzucać błotem.
Wątek zniknął, tak jak i mój post z moim problemem.
Starter przestał wyświetlać mi tekstury nieba. Nieba mam podstawowe, karta graficzna jest w stanie je wyświetlić. W tymczasowej scenerii mam zawsze zmieniaj.
Zamiast nieba mam białe (lekko beżowe) tło, i brak właściwości atmosfery (mgła, kolor...).
Ostatnio wyświetliło mi się ciemno zielone niebo i biała mgła. Pamiętam, że gdzieś ktoś pokazał sceen'a z takim problemem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 02 Września 2009, 20:08:10
Cytuj
Zamiast nieba mam białe (lekko beżowe) tło
To chyba brakuje tekstury (albo coś z nazwą nieteges), sprawdź w logu który model nieba Ci wczytuje, sprawdź czy masz ten model i teksturę do niego w tym katalogu co trzeba. U siebie pamiętam jak sie bawiłem z niebami że kilka tekstur miało nieprawidłowe wymiary. Z tą wszechobecną zielenią to mi też sie zdarzało, pomagało zamknięcie i ponowne odpalenie startera.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 02 Września 2009, 20:17:21
Problem z tym, że nieba działały. I nagle przestały działać. W plikach nie grzebałem. Czasami włącza się skj_day_zima.t3d
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 02 Września 2009, 20:29:04
No ale w logu masz jakieś faile? Bo jak mówisz ze niebo masz białe, to model sie ładuje ale bez tekstury.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 17:32:00
No ale w logu masz jakieś faile? Bo jak mówisz ze niebo masz białe, to model sie ładuje ale bez tekstury.
Właśnie niebo jest kremowe, a nie białe. To jest najdziwniejsze.

Żadnych błędów nie znalazłem, ale może się nie znam.

Starting MaSzyna rail vehicle simulator.
Compilation 140904v13 - UNOFFICIAL <wersja niepubliczna>
Online documentation and additional files on http://www.eu07.pl
Authors: Marcin_EU, McZapkie, ABu, Winger, Tolaris, nbmx_EU, OLO_EU, Bart, Quark-t, ShaXbee, Oli_EU, youBy and others
Renderer:
RADEON 9100 DDR x86/SSE2
Vendor:
ATI Technologies Inc.
OpenGL Version:
1.3.1072 WinXP Release
Supported Extensions:
GL_ARB_multitexture GL_EXT_texture_env_add GL_EXT_compiled_vertex_array GL_S3_s3tc GL_ARB_occlusion_query GL_ARB_point_parameters GL_ARB_texture_border_clamp GL_ARB_texture_compression GL_ARB_texture_cube_map GL_ARB_texture_env_add GL_ARB_texture_env_combine GL_ARB_texture_env_crossbar GL_ARB_texture_env_dot3 GL_ARB_texture_mirrored_repeat GL_ARB_transpose_matrix GL_ARB_vertex_blend GL_ARB_vertex_buffer_object GL_ARB_vertex_program GL_ARB_window_pos GL_ATI_element_array GL_ATI_envmap_bumpmap GL_ATI_fragment_shader GL_ATI_map_object_buffer GL_ATI_texture_env_combine3 GL_ATI_texture_mirror_once GL_ATI_vertex_array_object GL_ATI_vertex_attrib_array_object GL_ATI_vertex_streams GL_ATIX_texture_env_combine3 GL_ATIX_texture_env_route GL_ATIX_vertex_shader_output_point_size GL_EXT_abgr GL_EXT_bgra GL_EXT_blend_color GL_EXT_blend_func_separate GL_EXT_blend_minmax GL_EXT_blend_subtract GL_EXT_clip_volume_hint GL_EXT_draw_range_elements GL_EXT_fog_coord GL_EXT_multi_draw_arrays GL_EXT_packed_pixels GL_EXT_point_parameters GL_EXT_rescale_normal GL_EXT_secondary_color GL_EXT_separate_specular_color GL_EXT_stencil_wrap GL_EXT_texgen_reflection GL_EXT_texture3D GL_EXT_texture_compression_s3tc GL_EXT_texture_cube_map GL_EXT_texture_edge_clamp GL_EXT_texture_env_combine GL_EXT_texture_env_dot3 GL_EXT_texture_filter_anisotropic GL_EXT_texture_lod_bias GL_EXT_texture_mirror_clamp GL_EXT_texture_object GL_EXT_texture_rectangle GL_EXT_vertex_array GL_EXT_vertex_shader GL_HP_occlusion_test GL_NV_blend_square GL_NV_occlusion_query GL_NV_texgen_reflection GL_SGI_color_matrix GL_SGIS_generate_mipmap GL_SGIS_multitexture GL_SGIS_texture_border_clamp GL_SGIS_texture_edge_clamp GL_SGIS_texture_lod GL_SUN_multi_draw_arrays GL_WIN_swap_hint WGL_EXT_extensions_string WGL_EXT_swap_control
glClearColor (FogColor[0], FogColor[1], FogColor[2], 0.0);
glFogfv(GL_FOG_COLOR, FogColor);
glClearDepth(1.0f); 
glEnable(GL_TEXTURE_2D);
glShadeModel(GL_SMOOTH);
glEnable(GL_DEPTH_TEST);
glEnable(GL_ALPHA_TEST);
glEnable(GL_ALPHA_TEST);
glAlphaFunc(GL_GREATER,0.04);
glBlendFunc(GL_SRC_ALPHA, GL_ONE_MINUS_SRC_ALPHA);
glDepthFunc(GL_LEQUAL);
glHint(GL_PERSPECTIVE_CORRECTION_HINT, GL_NICEST);
glPolygonMode(GL_FRONT, GL_FILL);
glFrontFace(GL_CCW);
glEnable(GL_CULL_FACE);
glLineWidth(1.0f);
glPointSize(2.0f);
glLightModelfv(GL_LIGHT_MODEL_AMBIENT,ambientLight);
glLightfv(GL_LIGHT0,GL_DIFFUSE,diffuseLight);
glLightfv(GL_LIGHT0,GL_SPECULAR,specularLight);
glLightfv(GL_LIGHT0,GL_POSITION,lightPos);
glEnable(GL_LIGHT0);
glEnable(GL_COLOR_MATERIAL);
glColorMaterial(GL_FRONT, GL_AMBIENT_AND_DIFFUSE);
glMaterialfv( GL_FRONT, GL_AMBIENT_AND_DIFFUSE, whiteLight );
glEnable(GL_LIGHTING);
glFogi(GL_FOG_MODE, GL_LINEAR);
glFogfv(GL_FOG_COLOR, FogColor);
glFogf(GL_FOG_START, 1000.0f);
glFogf(GL_FOG_END, 2000.0f);
glEnable(GL_FOG);
Font init
Font init OK
Sound Init
Loading - texture: textures\logo.bmp
OK
Sound Init OK
Textures init
Textures init OK
Models init
Models init OK
Ground init
Scenery camera definition
Loading - texture: textures\rail_screw_used1.bmp
OK
Loading - texture: textures\tpbps-new2.tex
OK
Loading - texture: textures\pmppw/d2.bmp
OK
Loading - text model: models\pmppw/wzrr.t3d
Loading - texture: textures\pmppw/zwrr.tga
OK
Loading - texture: textures\pmppw/d4.bmp
OK
Loading - text model: models\pmppw/wzrl.t3d
Loading - texture: textures\pmppw/d6.bmp
OK
Loading - text model: models\pmppw/wzll.t3d
Loading - texture: textures\pmppw/zwrl.tga
OK
Loading - texture: textures\pmppw/d8.bmp
OK
Loading - text model: models\pmppw/wzlr.t3d
Loading - texture: textures\sandfine1.bmp
OK
InitNormals
InitNormals OK
InitTracks
InitTracks OK
InitEvents
InitEvents OK
InitLaunchers
InitLaunchers OK
InitGlobalTime
InitGlobalTime OK
Loading - text model: dynamic\pkp\409da\409da.t3d
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\w1.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\wiazar.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\kolko_sm03.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\trabka.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\#sprzeg.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-klamka.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\409da-568.bmp
OK
1
init
Ground init OK
Player train init: sm03-568
Loading - text model: dynamic\pkp\409da\409da-cab.t3d
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-sciana.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-laminat.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\knorr.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\hamulec.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-rureczki.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-fotelik.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-poducha.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\wskazowka.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-mano.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-klapka.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-pulpit.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\#sm03-nastawnik.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\hole.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\book1.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\mlotto.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\book2.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\book3.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-floor.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\wiadero.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-nawrotnik.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\braz.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\coś.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-kokpit.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\obrotomierz.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\wskaz_obrot.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\smar_przek.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\wsk.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\smar_siln.bmp
OK
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\ster_hydrauliczne.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\temp_wody.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\pradnica.bmp
OK
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-guzik.bmp
OK
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Degenerated triangle found
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-lampki.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-wajcha.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\gniazdko_klucza.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\klucz.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-listwa.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-przegrodka.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\szyba.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-szafa.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\#sm03-hamulec.tga
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-sufit.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\sm03-lampa.bmp
OK
Loading - texture: dynamic\pkp\409da\kaloryfer.tga
OK
Player train init OK
Loading - texture: textures\smuga.tga
OK
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 03 Września 2009, 17:42:36
Pokaż screena.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 03 Września 2009, 17:46:02
W Rainsted.ini/maszyna.ini odpowiednie wpisy muszą być w dwóch sekcjach. Wpisy w [METEO.TXT] oraz w [SKY].

Przykład wpisu w sekcji METEO:

altostratus004=sky cgskj_altostratus004.t3d endsky    atmo 0 0 0 1000 3000 0.745 0.714 0.655 endatmo light 1000 3000 -4000 0.2 0.2 0.2 0.843 0.843 0.843 0.42 0.443 0.4 endlight
Przykład wpisu w sekcji SKY:
cgskj_altostratus004.t3d=cgskj_altostratus004.t3d
Dzięki temu po odpaleniu scenerii i wybraniu nieba altostratus004 (z wybraną opcją 'zawsze zmieniaj') musi być ok. A, i modele z teksturami nieba muszą być wypakowane tam, gdzie trzeba (w przypadku nieba adsima, tekstury znajdują się w /textures/sky/, a modele w głównym katalogu modeli (/models/)).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 03 Września 2009, 17:48:04
W logu wogóle nie widać żeby się jakieś niebo ładowało, co to za sceneria? Na innych sceneriach też tak się dzieje?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 18:05:23
Pokaż screena.
Dobra kompletnie zgłupiałem. Bo tym razem jest.

W Rainsted.ini/maszyna.ini odpowiednie wpisy muszą być w dwóch sekcjach. Wpisy w [METEO.TXT] oraz w [SKY].
W .ini nic nie zmieniałem. Czy te wpisy trzeba dodawać ręcznie?

Dzięki temu po odpaleniu scenerii i wybraniu nieba altostratus004 (z wybraną opcją 'zawsze zmieniaj') musi być ok. A, i modele z teksturami nieba muszą być wypakowane tam, gdzie trzeba (w przypadku nieba adsima, tekstury znajdują się w /textures/sky/, a modele w głównym katalogu modeli (/models/)).
Korzystam  ze starego zestawu nieb. (SKJ)
W logu wogóle nie widać żeby się jakieś niebo ładowało, co to za sceneria? Na innych sceneriach też tak się dzieje?
Kiedy wtedy odpaliłem scenerię niebo było zielone, a tory znikały za białą mgłę. Co do scenerii, jest to test ręcznych zwrotnic.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 03 Września 2009, 18:15:27
Posprawdzaj inne scenerie i inne nieba.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: PEKAP w 03 Września 2009, 18:32:02
Kiedy wtedy odpaliłem scenerię niebo było zielone, a tory znikały za białą mgłę.

To jest chyba oznaką, że wpis atmo w ogóle nie jest obecny w scenerii.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 18:46:02
Ściągnąłem nieba HD by adsim.
Wpisy zgodnie z instrukcją i radą ZiomalCl.
Tekstury zmniejszone do rozmiaru 2048x1024.
Niebo cgskj_altostratus015.t3d na mini scenerii z 409Da wyświetla się poprawnie.

Sceneria Zwierzyniec POSP. Niebo cgskj_sunset008.t3d, exe Dizelpack.
Efekt:

EDIT.
Dobra, dałem ciała. Było nigdy nie zmieniaj. Po zmianie na zawsze zmieniaj: niebo3
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 03 Września 2009, 19:04:56
Zamknij starter, odpal ponownie i sprawdź czy dalej będzie zielono. Nieba wybieraj z tej listu po lewej, wtedy zmieniają się modele razem z wpisami atmo, jak wybierasz na tej liście po prawej (tam gdzie miniatury) to zmieniasz tylko model, ale wpis atmo zostaje ten sam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 19:19:56
Wygląda na to, że problem rozwiązany.

Czas na problem drugi. W składach do jazdy spalinówki z przekładnią elektryczną są niewidoczne. We wczęsniejszej wersji wszystko działało bez zarzutu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: libertyn89 w 03 Września 2009, 19:34:52
Wybierz "Sprawdz posiadany tabor" i potem sprobuj.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 19:44:11
Brak efektu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 03 Września 2009, 19:53:49
A w jakim trybie masz starter? Daj tryb zaawansowany, sprawdź na zakładce składy czy masz te spalinówki  i czy nie mają "none" ustwionego.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 03 Września 2009, 20:23:37
A w jakim trybie masz starter? Daj tryb zaawansowany,
Mam.
Cytuj
sprawdź na zakładce składy czy masz te spalinówki
Mam 
Cytuj
i czy nie mają "none" ustwionego.
Nie mają.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 03 Września 2009, 20:28:03
Dzieje się tak na wszystkich sceneriach?

Proponowałbym wydzielić te posty z problemami @BLAcKboY do nowego wątku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 04 Września 2009, 14:05:50
Popieram. Może jakieś FAQ przykleić w dziale pomocy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 28 Września 2009, 15:44:11
Wersja alfa 1.0.88.5672

Zmiany poza edytorem:
Zmiany dotyczące edytora:


   « Dodano: 28 Września 2009, 19:51:47 »
Film obrazujący aktualne możliwości edytora:
http://www.youtube.com/watch?v=XuIOtGJo1Uw (http://www.youtube.com/watch?v=XuIOtGJo1Uw)

Dalsze prace będą szły w kierunku zmian modelu semafora oraz wstawiania słupów sieci trakcyjnej i innych obiektów powiązanych z torami (mosty, przejazdy, wskaźniki).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 06 Listopada 2009, 18:52:57
Wersja alfa 1.0.89.6037

Rozszerzony został eksport scenerii z SCN do pliku RSF (zakładka Debugger). Obecnie eksportują się również semafory, wskaźniki oraz niektóre inne obiekty include.

Zmiany w edytorze:
Zmiany w oknie własności obiektów:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mihau w 09 Listopada 2009, 11:21:30
Daaaawno nie odpalałem symulatora ze względu na brak czasu. Dzisiaj pomyślałem sobie że wreszcie śmignę sobie siódemką a tu taki klops. Nie che czytać pliku MASZYNA.ini z tego co widzę. Jak to naprawić? (screen w załączniku)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: REWIZOR w 09 Listopada 2009, 13:21:33
Daaaawno nie odpalałem symulatora...
Ała moje oczy :>
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 09 Listopada 2009, 14:53:44
Nazwę pliku MASZYNA.INI trzeba zmienić na RAINSTED.INI, jeśli program tego nie zrobi sam (powinien). Jeśli nie może pisać do tego pliku, to sprawdź prawa dostępu i czy nie jest czasem zabezpieczony przed zapisem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 06 Grudnia 2009, 07:17:14
Wersja alfa 1.0.90.6161

Przy okazji przygotowań paczki całościowej, postanowiłem zrobić porządek z domenami i instalatorem. Aktualnie przeniosłem wszystko na eu07.rainsted.com (http://eu07.rainsted.com). Naprawiony został instalator.

Poza poprawkami drobnych błędów w starterze, naprawiłem wydruk scenerii z podglądu terenu. Obszar drukowania jest bardziej na środku, a dla skali 1:10000 i większych skok pozycji lewego górnego rogu wydruku może być mniejszy niż 1km. Zwrotnice powinny się drukować z obydwoma torami.

Z kolei w edytorze dodałem możliwość wyszukania obiektu po nazwie (na razie wyszukują się tylko linie), poprawiłem przeliczanie słupów oraz dodałem szablon podwójnego rozjazdu.

Jednocześnie proszę wszystkich o zaktualizowanie do bieżącej wersji. W starszych wersjach nie będzie działał instalator ani pobieranie plików (ustawienia pogody, opisy tekstur), a możliwość ich automatycznej aktualizacji zostanie niedługo wyłączona (dziennie wykonywane jest około 4-5 aktualizacji z wersji wcześniejszych niż 1.0.80 oraz około jednej z wersji wcześniejszych niż 1.0.69).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Rozi w 06 Grudnia 2009, 18:22:50
Coś się zepsuło. Nie wyświetlają się mini.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: nastawniczy w 08 Grudnia 2009, 19:51:50
Pobrałem najnowszą wersję, i nie wyświetla mi składów w sceneriach Co robic?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Rozi w 08 Grudnia 2009, 20:12:23
Pobrałem najnowszą i się wszystko wyświetla. Wejdź w zakładkę "tabor posiadany" i wciśnij "Sprawdź posiadany tabor".
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Grudnia 2009, 21:58:44
@Ra, zauważyłem pewien problem w starterze z EW55 z PC2009. W przypadku ręcznego wstawienia tego EZT w zakładce składy, exe wysypuje się podając błąd scene parse error near node. W pliku $.scn wszystko wygląda normalnie oprócz nazwy składu EW55, która wygląda tak: EW55--RA itd. Czy to możliwe, że to przez te dwa myślniki?
I jeszcze jedno, czy wstawiany ręcznie w starterze tabor mógłby mieć inną widoczność niż -1?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 14 Grudnia 2009, 22:05:39
A jaka jest nazwa okienka symulatora (nie konsolki)? Jeśli inna, niż nazwa pierwszego członu EZT, to starter przekazuje symulatorowi złą nazwę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Grudnia 2009, 22:12:46
Skład nie ma kabiny, więc wstawiam go jako ozdobę.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2009, 00:03:51
W pliku $.scn wszystko wygląda normalnie oprócz nazwy składu EW55, która wygląda tak: EW55--RA itd. Czy to możliwe, że to przez te dwa myślniki?
Możliwe. Podaj cały wpis. Zmień nazwę na inną, otwórz w starterze i sprawdź, czy podaje błąd składni na zakładce Struktura.

I jeszcze jedno, czy wstawiany ręcznie w starterze tabor mógłby mieć inną widoczność niż -1?
A jaką?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 15 Grudnia 2009, 00:18:58
Po zmianie nazwy chk i mmd na EW55RA itd. (bez myślnika) i poprawieniu pliku textures.txt, błąd znikał. Na zakładce struktura nie ma błędów. Tak wygląda wygenerowany przez starter wpis w $.scn:
FirstInit


trainset rozklad start 0 0
//$o Tor doświadczalny
node 800 0 ET22-135 dynamic PKP\ET22_V1 201E-135.tga 201E 0 headdriver 0 0 enddynamic
//node 800 0 163-048-2 dynamic //CD\163_V1 163.bmp 163 0 nobody 0 0 enddynamic
node -1 0 EW55--RA dynamic PKP\EW55_V1 EW55-R.BMP EW55-RA 0 nobody 3 0 enddynamic
node -1 0 EW55--S dynamic PKP\EW55_V1 EW55-S.BMP EW55-S 0 nobody 3 0 enddynamic
node -1 0 EW55--RB dynamic PKP\EW55_V1 EW55-R.BMP EW55-RB 0 nobody 0 0 enddynamic
endtrainset
Jeśli chodzi o widoczność składów to w PC na przykład wszędzie jest ustawiona na 800.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2009, 02:04:51
W wersji 1.0.91.6265 zrobiłem 800. Co do błędu, to nie umiem zlokalizować przyczyny. Nazwa node nie powinna mieć znaczenia, chyba że wybiera się pojazd do jazdy. Dwa myślniki obok siebie mogą się brać z braku numeru w teksturze. Ale nie powinno to dawać żadnych skutków.

Czy w paczce ma być plik instalacyjny 7-Zip, czy zakładamy, że użytkownik już ma? (Paczkę 7Z można rozpakować też w WinRAR.)

Zastanawiam się jeszcze nad otwieraniem ze startera pliku HTML z opisem. Wtedy nazwę pliku trzeba by wpisać jako //$o, albo użyć innego tagu.

Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Dolmio89 w 15 Grudnia 2009, 06:28:53
W paczce powinien się znaleźć plik instalacyjny, albo gotowy, wypakowany starter.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Grudnia 2009, 08:54:11
Ze Starterem nie ma problemu, tylko z 7-Zip, który powinien być zainstalowany w systemie, jeśli ma działać (nie musi) Instalator oraz pobieranie nowych wersji startera. Jeśli 7-Zip nie jest zainstalowany, Starter będzie próbował go zainstalować, a jak nie będzie pliku instalacyjnego, to będzie próbował ściągnąć. Ostatnio się coś zmieniło na sourceforge i 7-Zip się nie chciał pobierać z linku wpisanego w program. Chyba zrobię pobieranie linku do instalacji 7-Zip z serwera współpracującego z programem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 15 Grudnia 2009, 14:21:54
W wersji 1.0.91.6265 zrobiłem 800...
Dzięki:).

...Co do błędu, to nie umiem zlokalizować przyczyny. Nazwa node nie powinna mieć znaczenia, chyba że wybiera się pojazd do jazdy. Dwa myślniki obok siebie mogą się brać z braku numeru w teksturze. Ale nie powinno to dawać żadnych skutków...
Tylko że błąd brzmi near node, czyli w pobliżu node, a najbliżej jest właśnie nazwa składu. Postanowiłem to sprawdzić i uruchomiłem scn z pliku eu07.ini, bezpośrednio przez exe. Jako nazwę lokomotywy dałem ET22--1147. Efekt - ten sam błąd. Po prostu exe nie trawi dwóch myślników obok siebie.
Wracając do EW55, faktycznie nazwa tekstury nie ma nr. Po dodaniu go, skład ładuje się bezproblemowo.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 21 Grudnia 2009, 17:34:02
Wersja alfa 1.0.91.6342

Poprawione wyświetlanie obrazków mini, głównie EP05, poprawione generowanie wpisów z edytora składów. Poprawiony instalator - po instalacji z pobraniem pliku od razu sygnalizuje 100% zainstalowania. Wersja przygotowana do umieszczenia w paczce całościowej, ewentualnie drobne rzeczy mogę jeszcze poprawić i zrobić kolejną.

Ponadto zmiany w edytorze:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 17 Stycznia 2010, 11:23:34
@Ra, czy to: http://rodm.marssociety.pl/ (http://rodm.marssociety.pl/) nadało by się do robienia terenu ze zdjęć lotniczych/satelitarnych?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 17 Stycznia 2010, 20:37:34
Ciężko stwierdzić, bo się konkretów nie doczytałem, poza tym że na Marsie jest inne oświetlenie. Póki co próbuję skalibrować SRTM. Wyczytałem, że przed wygenerowaniem poziomnic trzeba przesunąć o pół oczka siatki w obu kierunkach. Nie wiem, czy takie przesunięcie poprawia dokładność SRTM, czy redukuje błąd w programie rysującym poziomnice.

Celem jest generowanie modeli kwadratów kilometrowych z opcją teksturowania ich za pomocą zdjęć pobranych z serwerów WMS i ARS. Wstępnie na taki model przypadnie 25 tekstur o boku 2048px, co da maksymalną dostępną na dzień dzisiejszy rozdzielczość 10px/m. Oczywiście dla tras kolejowych nie jest potrzebne pełne pokrycie takimi teksturami każdego kilometra i można będzie to uprościć. Obiekty mają być edytowalne programami 3D. Z edytorem będą współpracowały w taki sposób, że będzie można "odciskać" w trójkątach wymodelowaną trasę, powodując zmianę położenia trójkątów w bezpośredniej okolicy torów i dróg (nasypy, przekopy, rowy). Również z poziomu edytora będzie można dzielić trójkąty na mniejsze.


   « Dodano: 21 Stycznia 2010, 17:48:23 »
Wersja alfa 1.0.92.6460

Poprawki poza edytorem:

Zmiany w edytorze:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: bve2 w 03 Lutego 2010, 23:24:33
@Ra - a czy planujesz dolaczenie do edytora takiego okna z podgladem w 3d? Bardzo by to ulatwilo budowanie trasy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 03 Lutego 2010, 23:50:25
Być może jeszcze w tym roku. Wcześniej chcę zakończyć definiowanie struktur dla poszczególnych typów obiektów. Aktualnie wypracowuję koncepcję zapisu terenu, tak aby w informacji o terenie zapisać dane z numerycznego modelu terenu (wysokość konkretnych punktów wraz z tolerancją), krzywoliniowe poziomice odczytane z mapy topograficznej, brzegi nasypów, dróg, lasów, obrysy i wysokości budynków itd., a następnie na tej bazie tworzyć trójkąty terenu i otoczenia. Poza tym do zrobienia zostały mi krzywe przejściowe, przeliczanie przechyłek, słupy z możliwością podłączenia kilku drutów, słupy energetyczne, wyrównywanie długości toru do obiektu (np. mostu, obrotnicy), eksport z podziałem na komórki, mechanizmy ułatwiające układanie dróg i skrzyżowań, edytory dla przekroju poprzecznego oraz niwelety.

Na razie nie widzę potrzeby dla podglądu 3D i nie sądzę, żeby to jakoś szczególnie ułatwiło pracę. Prawie 3000km torów zostało ułożone na podglądzie 2D. Natomiast będę musiał zrobić zmianę wyświetlania w związku z chęcią użycia ortofotomap ciętych wzdłuż południków i równoleżników, a te najlepiej nakładać na trójkąty zrobione przez OpenGL. Również jest zapotrzebowanie na możliwość obracania okna edycyjnego. To są priorytety, a podgląd 3D będzie raczej dodatkiem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mihau w 07 Lutego 2010, 09:34:50
Jak skład z magazynu dodać do wybranej przeze mnie scenerii?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Lutego 2010, 11:57:21
http://eu07.rainsted.com/zamiana_skladu.html (http://eu07.rainsted.com/zamiana_skladu.html)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: muri w 07 Lutego 2010, 11:57:52
Z magazynau do schowka, a na karcie wczytanie "podmień ze składem w schowku", hej! ;)

echh... Rewizor, to było umyślnie w ten sposób napisane.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mihau w 07 Lutego 2010, 12:31:11
Dzięki. Wszelkie moje wątpliwości zostały rozwiane.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: firleju w 07 Lutego 2010, 21:23:30
Czy do edytowania składów na scenerii musi koniecznie być zainstalowany 7zip?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Lutego 2010, 22:59:48
Nie. Pisałem wcześniej w tym wątku, co można zrobić zamiast instalowania 7-Zip. Mogę też w kolejnej wersji przenieść sprawdzanie zainstalowania 7-Zip do fragmentów programu, w których jest on rzeczywiście wykorzystywany. Tylko że do pobrania nowej wersji będzie potrzebny 7-Zip…
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 07 Lutego 2010, 23:08:17
Czy możliwe jest pozbawienie programu funkcji wymagających uprawnień administracyjnych?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Lutego 2010, 23:21:46
Tak, o ile będę wiedział, o jakie funkcje chodzi.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 07 Marca 2010, 21:38:02
Wersja alfa 1.0.93.6706

Poza edytorem zostało poprawione sprawdzanie obecności kabin w taborze.

Zmiany w edytorze:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 25 Kwietnia 2010, 11:25:17
Wersja alfa 1.0.94.6900

Dodane zostało tworzenie spisu plików tekstowych w katalogach Symulatora. Tworzenie spisu uruchamia się poprzez naciśnięcie przycisku Raport plików. Informacje o wszystkich znalezionych plikach tekstowych (SCN, SCM, INC, T3D, MMD, CHK) oraz EXE. Na czas tworzenia spisu program "się zawiesza". Powstaje plik raport.txt o strukturze pliku INI. Dla każdego katalogu utworzona jest oddzielna sekcja, w niej jest lista znalezionych plików, a po znaku "=" są parametry pliku, takie jak długość, suma CRC32 i data modyfikacji.

Poza tym zmiany przede wszystkim w edytorze.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 25 Lipca 2010, 19:37:31
Drobną poprawkę sugeruję, do pliku textures.txt. W polu opisującym konkretną teksturę dorobić jeszcze jeden rekord pod tytułem "przewoźnik", bo dziwnie wygląda węglarka poskładana z taboru Cargo, Zabrza, CTL...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: youBy w 25 Lipca 2010, 21:51:18
Z drugiej strony, przewoźnicy potrafią mieć wagony wypożyczone — PCC wozi talboty własne, CD i może jeszcze jakieś.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 25 Lipca 2010, 22:20:27
Ja miałbym małą prośbę odnośnie startera. Czy w wolnej chwili byłaby możliwość dodać do startera w zakładce "składy" taki mały kalkulator wyciągający z plików *.chk długość wagonu, jego masę netto oraz masę dodanego przez nas ładunku? Program liczyłby nam masę netto pociągu, masę brutto oraz długość. Znacznie ułatwiłoby to życie zwłaszcza gdy mamy np 30 różnych wagonów, różnie załadowanych.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 25 Lipca 2010, 22:29:05
To ja jeszcze dodam od siebie, że przydałoby się wyciąganie z chk nazw i maksymalnej ilości obsługiwanych ładunków i wyświetlanie tego na odpowiedniej liście przy wstawianiu wagonu. Obecna lista jest myląca, bo zawsze pokazuje to samo.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 01 Sierpnia 2010, 20:42:58
Wersja alfa 1.0.95.7355

Zmiany poza edytorem scenerii:
Zmiany w edytorze RSF:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Października 2010, 00:39:10
Wersja alfa 1.0.96.7719

Zmiany poza edytorem dotyczą głównie serwera ruchu. Dodałem nową formę, która prezentuje podgląd scenerii i umożliwia przestawianie zwrotnic i zmiany sygnałów na semaforach. Daje również możliwość uruchomienia serwera TCP/IP. W oknie dodanym w poprzedniej wersji został dodany klient TCP/IP i jest możliwość zalogowania się do serwera. Login oraz hasło nie są używane na obecnym etapie prac. Z okna klienta działa komunikacja z Symulatorem, jednak EXE z taką funkcjonalnością nie zostało wydane z powodu błędów obsłudze AI. Nie wiem, czy prace nad tym EXE są nadal kontynuowane, ale rozwój serwera ruchu póki co się zatrzymał z tego powodu.

Zmiany w edytorze:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ABu w 22 Października 2010, 13:09:46
Propozycja:
- miarka do mierzenia długości składu (może być pod podglądem składu, z jednostkami np. 10m)
- dodatkowy parametr (wpisany w scenerii dla każdego pociągu) oznaczający maksymalną długość składu aby dało się prawidłowo ukończyć misję + oznaczenie w starterze np. czerwonym paskiem pod/zamiast w/w miarki

W załączniku przykład, z jednym wagonem wychodzącym poza 'zakres'.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 22 Października 2010, 18:44:35
W takim razie proszę dopisywać w trainset następującą linijkę, przykładowo://$w type=p,lmax=400,vmin=40,vmax=120,d=1.435
Szczegółowy opis parametrów:
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,6453.msg65309.html#msg65309
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 19 Grudnia 2010, 13:22:17
Wersja 1.0.97.8015

Zmiany poza edytorem:
Zmiany związane z edytorem RSF:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Siecool w 14 Marca 2011, 20:58:28
Ra zaktualizował mi się do wersji powyższej i przy próbie otwarcia podglądu jakiejkolwiek trasy po zakończeniu etapu łączenia torów wywala mi "Access violation at adress 00480A15 in module 'Rainsted.exe'. Read of adress 00000000." Komunikat odpala się trzy razy, po czym pokazuje okienko jak na screenie nr 2. Co ciekawe po ponownym uruchomieniu programu wybieram tą samą scenerię, w strukturze wczytuję include'y i wtedy już podgląd trasy generuje się normalnie. Kolejne scenerie wczytują się już później bez kombinowania tj. po wciśnięciu Podglądu terenu.

Win 2000 Professional SP4 Kompilacja 2195, NVidia GeForce4 MX 440, sterowniki 53.03
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Marca 2011, 21:27:42
Zaktualizuj o dwie kolejne i wtedy zobacz.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Siecool w 14 Marca 2011, 21:39:00
Nie wiem, jak go zmusić do zaktualizowania się o te dwie kolejne, ale zapomniałem dopisać, że na 1.0.98.8018 jest identycznie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Marca 2011, 21:44:05
Ustaw wyższy tryb pracy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Marca 2011, 22:27:03
Tryb pracy jest dobry, skoro są widoczne te zakładki. Na zakładce Ustawienia przyciśnij Połączenie, a następnie Sprawdź, czy jest nowsza wersja. Potem jeszcze raz, jak się ponownie uruchomi.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Siecool w 14 Marca 2011, 22:43:07
Ok, teraz mam 1.0.98.8161 i nadal ten błąd występuje, tylko zmienił się adres:
"Access violation at adress 00480EA9 in module 'Rainsted.exe'. Read of adress 00000000." Metoda obejścia przez wczytywanie includów najpierw, a potem klikanie w podgląd też działa.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Marca 2011, 00:10:11
Wygląda na to, że błąd się pojawiał tylko w trybie maksymalny - dla trasopisarzy. Zrobiłem ten tryb tak, żeby wykonywał pewne czynności automatycznie, kiedy poprawiałem tory PMPPW wczytywane z pliku SCN. Po zrobieniu edytora RSF przestałem korzystać z tego trybu i coś się tam popsuło… Poprawka jest udostępniona do pobrania.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Siecool w 15 Marca 2011, 15:49:37
Jakoś z przyzwyczajenia zawsze z tego trybu korzystałem. W każdym razie teraz działa elegancko, dzięki. ;)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 12 Kwietnia 2011, 04:32:51
Wersja 1.0.98.8274

Ponieważ została wydana paczka całościowa z tą wersją Rainsted, postanowiłem ją udostępnić jako oficjalną. W paczce aktualizacyjnej (pobieranej automatycznie przez Rainsted) znajduje się biblioteka DataFile.BPL, która zawiera funkcje przetwarzania danych. W aktualnej wersji obsługuje prawidłowo wykładniczy zapis liczb (z literą e). Niewielki zakres zmian przez ostatnie cztery miesiące jest związany ze skoncentrowaniem prac na EU07.EXE, a także koniecznością przemyślenia dalszych struktur pliku RSF, jak zapis trójkątów terenu, definiowalne szablony rozjazdów (np. łukowe), czy konstrukcji skrzyżowań dróg.

Zmiany poza edytorem:
Zmiany związane z edytorem RSF:
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mutopompka w 20 Kwietnia 2011, 21:57:19
Mam pytanie do @Ra. Chodzi mi o kliknięcie w rozkaz "O" lub "S" (Rainsted w wersji 1.0.99.9301). U mnie po kliknięciu w starterze wyskakuje okno z odpalającym się wine i internet explorerem ?!?!?!?! chcącym wczytać plik *jpg z rozkazem. Pliki z opisami trasy (.html) odpalają się w FF bez najmniejszego problemu.

Czy jest jakichś "string" w postaci %default_viewer_jpg% zarówno dla systemów Windowsowych oraz ubuntowych aby móc odpalić w defaultowej przeglądarce te obrazki oraz zaimplementować to w starterze?
W załączniku screen z odpalenia rozkazu "S" misji Bałtyk. (oczywiście paczka DDS z przekopiowanym folderem inne).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 20 Kwietnia 2011, 22:27:58
Wszystko, co robię, to wywołanie windowsowej funcji ShellExecute z parametem "open" i nazwą pliku (aktualnie poprzedzoną "file:///", bo inaczej FireFox pisał, że nie zna protokołu "c" albo "d"). Pewnie jakiś taki string jest w rejestrze Windows, który opisuje jaki program powinien zareagować na "open". Jak widać jest to zupełnie nieudany mechanizm.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Mutopompka w 20 Kwietnia 2011, 22:35:01
Pomysł z otwieraniem jest jak najbardziej dobry, jednak ja, jako user ubuntu kliknięciem w rozkaz "O" lub "S" nic nie zyskam :)
Pozostanie mi "ręczne" kopanie się w katalogu "inne". Oczywiście to nie problem dla mnie, ale łatwiej by było :)

A może po prostu zastosować format html do rozkazów? Wtedy poleci "normalnie", gdyż jak pisałem starter bez problemu otwiera mi opisy misji (pliki html) ale już rozkazów "jotpegowych" już ubuntu nie chce.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 20 Kwietnia 2011, 22:43:56
No jest to jakiejś obejście problemu. Oprócz JPG są jeszcze pliki XLS i TXT, być może też PDF. Moim zdaniem sensowniej by było zrobić podgląd potrzebnych informacji z poziomu symulacji, szczególnie rozkazów i rozkładów i planów manewrowych. Ale to nie prędko będzie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: szogun w 27 Lipca 2011, 12:48:36
Od którejś tam wersji do 1.0.99.8528 zapisywanie pliku tymczasowego jest domyślnie odznaczone.
Przy próbie aktualizacji do 1.0.99.8538 pobiera się nowa wersja, ale po uruchomieniu startera nadal jest 1.0.99.8528.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: niemiec w 27 Lipca 2011, 13:04:27
Przydałoby się jakieś powiadomienie, kiedy Rainsted skończy sprawdzać posiadany tabor.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: surgeon w 27 Lipca 2011, 13:05:52
Przy próbie aktualizacji do 1.0.99.8538 pobiera się nowa wersja, ale po uruchomieniu startera nadal jest 1.0.99.8528.
Były zgłaszane błędy w 8538, dlatego nadal pozostaje 8528.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 24 Grudnia 2011, 01:14:51
Wersja 1.0.99.8994

Przez ostatni rok zmieniałem głównie EU07.EXE, poprawiając odwieczne błędy i dodając brakujące funkcjonalności, przez co w zakresie rozwoju Rainsted niewiele zrobiłem.

Najważniejsza zmiana w starterze to guziki do otwierania plików powiązanych ze scenerią (PDF, XLS, HTML). Poza tym zostało poprawionych parę drobiazgów. Został też nieco uporządkowany edytor RSF (górne menu, dopracowane przeliczanie niwelet, dokładniejsze szablony rozjazdów). Uruchomiony jest też serwer ruchu w postaci pozwalającej na bardziej zaawansowane testy.

Szczegółowy opis zmian w tej wersji jest pod adresem:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.0.99

Najprawdopodobniej ta wersja znajdzie się w najbliższej paczce całościowej. Mam zamiar poświęcać teraz więcej czasu na edytor — zrobić wreszcie edycję przekroju poprzecznego (generowanie nasypów/przekopów), definiowalne szablony rozjazdów, przęsła naprężające dla sieci oraz tworzenie skrzyżowań dróg i edycję trójkątów terenu.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 29 Grudnia 2011, 01:10:09
Ja mam taką małą propozycję. Mamy możliwość korzystania z ortofotomap i to jest fajne, ale są dostępne również mapy topograficzne. Prawdę mówiąc ich jakość nie powala, ale można by z nich korzystać do tworzenia rzeźby terenu. Widziałbym to tak:
*pobieramy interesujący nas fragment mapy topo (żeby było łatwiej, to przydałoby się, żeby była to osobna warstwa widoku)
*ustawiamy odczytaną z mapy wysokość danej poziomicy
*ręcznie malujemy linię, która jest kopią poziomicy

Może jest to durne, ale pozwoliłoby działać w zakresie wyglądu rzeźby terenu. Problemem byłoby nauczyć program generowania siatki pomiędzy poziomicami.

Dzisiaj spróbuję przeliczyć odpowiednio dane z GPS i się okaże czy można wyciągnąc dane do ustalenia profilu pionowego torowiska ;)
Ślady już mam ;)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 02 Stycznia 2012, 17:26:48
Nie wiem, czy nie będziesz musiał uśrednić sobie tych danych. W przypadku mojego urządzenia rozrzut jest rzędu kilku - kilkunastu metrów. Mimo to dobrze uśredniony profil widać na wykresie wysokości od drogi.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 02 Stycznia 2012, 18:37:11
Tak czysto teoretycznie są punkty przecinające się z drogami. Mam nadzieję, że jakaś poziomica trafi właśnie w takie miejsce i będę mógł sobie to aproksymować. GPS ma dość duży rozrzut dla pomiaru wysokości, niemniej jest to opcja która pozwoli ułożyć trochę szlaku ;)

Można śmiało przyjąć, że 2 identyczne co do współrzędnych horyzontalnych ślady, po aproksymacji i wpasowaniu w punkty jawne itd, pozwalają na całkiem zadowalający profil pionowy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: firleju w 18 Lutego 2012, 09:29:37
Znalazłem fajnego bug-a :) Po wyborze nieba, przejściu na pierwszą zakładkę, a następnie przejściu z powrotem niepoprawnie wyświetla informację o wybranym niebie. Tzn zawsze wyświetla informację o pierwszym, pomimo że zaznaczone w oknie wyboru jest to właściwe. Testowałem na najnowszej wersji dostępnej z aktualizacji.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: vB w 14 Czerwca 2012, 15:20:29
Jako że to mój pierwszy post na forum to witam wszystkich serdecznie.

Proszę o uwzględnienie w kolejnej aktualizacji "rainsted.exe" możliwości dodania w zakładce "ustawienia" w sekcji "rozdzielczość ekranu" rozdziałek dla snobów/grafików ;) (jestem tym pierwszym), czyli 2560x1600. Każdorazowa zmiana skutkuje zmniejszeniem rozdzielczości i koniecznością ręcznej interwencji w "eu07.ini". Wiem, że to duperela a nie błąd, ale miło byłoby, gdyby rozdzielczość pod większe monitory znalazła się na liście :)

Pozdrawiam -
vB
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: PX48-28 w 14 Czerwca 2012, 16:03:50
A nie łatwiej by było dać "tryb pełnoekranowy"?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: vB w 14 Czerwca 2012, 16:31:37
Tak też mam zaznaczone, ale wtedy ścina mi do 1920x1200 - różnica jest widoczna. Status monitora również pokazuje taką rozdzielczość.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: BLAcKboY w 14 Czerwca 2012, 16:34:44
Jako że 30" pomału wymiera, a na jego miejsce forsuje się 27" w formacie 16:9, proponuję dodać również 2560x1440 :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: firefoxfan w 14 Czerwca 2012, 17:16:33
Jako że 30" pomału wymiera, a na jego miejsce forsuje się 27" w formacie 16:9, proponuję dodać również 2560x1440 :)
Albo konfigurowalną ręcznie listę w jakimś ini ;).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ShaXbee w 15 Czerwca 2012, 11:52:04
Od 2 lat powtarzam ze jest w WinAPI funkcja do listowania dostepnych na danym komputerze rodzielczosci - nawet wrzucalem gdzies przyklad...
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 15 Czerwca 2012, 11:54:04
Nawet parę lat temu już to zrobiłem, tylko że jakieś dalsze problemy z tym były i wywaliłem.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ShaXbee w 15 Czerwca 2012, 12:01:19
Moglbys przygotowac testowa wersje z ta funkcjonalnoscia zebysmy mogli ja potestowac?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 29 Czerwca 2012, 13:17:22
Wersja 1.1.100.9097

Tak dla formalności dodam, że wersja ta została umieszczona w Paczce Całościowej 2011. Najważniejsze zmiany to redukcja trybów pracy do trzech i dostosowanie do przetwarzania scenerii zgodnie z możliwościami EXE zamieszczonego w paczce. Szczegółowy opis zmian w tej wersji jest pod adresem:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.1.100
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Stycznia 2013, 19:56:30
Wersja 1.1.101.9262

Po wydaniu SPKS udostępniłem wersję, która nie usuwa informacji o hamulcach z rozszerzonych wpisów sprzęgów. Opis pozostałych zmian w jest pod adresem:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.1.101

Wersja 1.1.102.9371

Obecnie udostępniona wersja ma przede wszystkim zreorganizowaną zakładkę Ustawienia, gdzie dodana została obsługa nowych parametrów, które rozpoznaje EU07.EXE. Więcej informacji:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.1.102
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 18 Stycznia 2013, 22:17:47
Pobrałem i na dzień dobry symek odmówił posłuszeństwa. Cała poczka w... niebyt. Pobrane za pomocą opcji "Sprawdzić czy jest aktualna wersja?"
Nie wiem jak z wersją pobieraną "ręcznie" bo tego nie sprawdziłem.
LOG poniżej.

EDIT: Sprawdziłem paczkę "rezerwową" bez pobierania aktualizacji (paczka bliźniacza). Paczka bliźniacza działa. Więc to nie kłopoty u mnie z lapkiem.
Objawy: odpalanie Drawinowa i Drawinowa Noc przebiega do końca, wywala zaraz po załadowaniu kabiny. Na TD obraz miga 3 razy, po czym symek ładuje się do końca, ale nie ma obrazu tylko jest sam dźwięk. Z tym się jeszcze nie spotkałem.
Ustawienia ekranu (nie wiem czy ważne) 1440x900. Tryb pełnoekranowy.
System: Win 7

P.S. Stare logo wg mnie było fajniejsze :P
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Stycznia 2013, 22:36:06
Może masz rozdzielczość nieodpowiednią? Spróbuj uruchomić w oknie, w 800×600.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 18 Stycznia 2013, 23:45:11
Zrób tak, jak Ci radzi Ra. Miałem ten sam problem. Na pewno zadziała, testowałem na 3 kompach (notebook, 2 różne PC).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 19 Stycznia 2013, 10:10:35
Czy może mieć wpływ to że jest to karta ATI? Druga rzecz, u mnie Lenovo nie przyjmuje rozdzielczości symka innej niż 1440x900. Inne ustawienia powodują pojawienie się komunikatu o niepoprawnej rozdzielczości i zamknięciu przez to programu.
@Ra, czy można u Ciebie zgłosić wolny wniosek o uwzględnienie w programie rozdzielczości innych niż standardowe? :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 19 Stycznia 2013, 10:21:52
A co to za problem wpisać rozdzielczość w eu07.ini? Miałeś spróbować uruchomić symka w oknie z małą rozdzielczością. Zrobiłeś to?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 19 Stycznia 2013, 11:02:02
Tak zrobiłem to. Efekt jest ten sam. Poza tym jak sam dobrze wiesz, wpisanie rozdzielczości w ini daje to samo co zamiana w oknie. Nie wiele to pomogło.
I nie rób ze mnie głupa, sprawdzałem kilka możliwości i żadna nie przyniosła pożądanego efektu.
Poza tym nawet jak w ini poprawię na 1600x900 (a wcześniej w oknie ustawień dam 800x600) to i tak Starter automatycznie sobie plik ini poprawi i spowrotem wpisze 800x600. Więc wniosek że trzeba to ręcznie poprawiać w starterze. A teraz zonk. I jestem zdziwiony że takiej rozdzielczości nie ma. Starter NIE OBSŁUGUJE rodzielczości 1600x900 (a powinien).
Any ideas? Bo cokolwiek bym nie zrobił i jak bym nie ustawił rozdzielczości w ustawieniach startera efekt jest ten sam (czyli żaden).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 19 Stycznia 2013, 11:40:54
To sprawdź czy odpali się bezpośrednio z EU07.exe. Jak nie pójdzie, to problem nie leży w starterze.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 19 Stycznia 2013, 13:34:30
ST44-003,zaznacz w ustawieniach,,synchronizację z częstotliwością monitora" oraz ,,tryb pełnoekranowy" i ustaw obraz 800 x 600. Na wszelki wypadek monitor postaraj się ustawić na najmniejszą rozdzielczość. No, jak na jednym z moich gratów z 2003 r. da radę, to z pewnością i u Ciebie. Idzie na XP, Windows 7 bez problemów.
W razie problemów pisz na pw. 
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Darth Luk w 19 Stycznia 2013, 18:25:30
Skad poprac recznie najnowsza wersje startera? Mam teraz dostep do neta tylko przez telefon, wiec aktualizacja nie wchodzi w gre.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: szogun w 19 Stycznia 2013, 18:27:21
http://rainsted.com/release/ud1i.7z (http://rainsted.com/release/ud1i.7z)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 20 Stycznia 2013, 00:31:51
To sprawdź czy odpali się bezpośrednio z EU07.exe. Jak nie pójdzie, to problem nie leży w starterze.
Niewiele dało odpalenie przez EU07.exe.
@EU40, te ustawienia też były przerabiane i też niewiele to pomogło. Wniosek jest taki, że przy pobieraniu paczki z automatycznego pobierania musiało dojść do uszkodzenia albo plików źródłowych Startera, albo samego startera. Bo innej odpowiedzi raczej nie ma.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: vB w 20 Stycznia 2013, 14:30:43
Pozwolę sobie wtrącić o sposobie uruchamiania z ręcznymi modyfikacjami pliku eu07.ini, bo przerabiałem to miesiącami, zanim doczekałem się wyboru rozdzielczości 2560x1600 (za co serdecznie dziękuję :) ).
Najpierw w rainsted wybieramy co trzeba i na co mamy ochotę, później klikamy "uruchom symulator" a dopiero jak wyświetla się okno "informacje startowe" modyfikujemy eu07.ini, zapisujemy i uruchamiamy symulator.
U mnie działało i miałem rozdzielczość 2560x1600.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 25 Stycznia 2013, 21:10:21
Pobrałem i na dzień dobry symek odmówił posłuszeństwa. Cała poczka w... niebyt. Pobrane za pomocą opcji "Sprawdzić czy jest aktualna wersja?"
Nie wiem jak z wersją pobieraną "ręcznie" bo tego nie sprawdziłem.
LOG poniżej.

EDIT: Sprawdziłem paczkę "rezerwową" bez pobierania aktualizacji (paczka bliźniacza). Paczka bliźniacza działa. Więc to nie kłopoty u mnie z lapkiem.
Objawy: odpalanie Drawinowa i Drawinowa Noc przebiega do końca, wywala zaraz po załadowaniu kabiny. Na TD obraz miga 3 razy, po czym symek ładuje się do końca, ale nie ma obrazu tylko jest sam dźwięk. Z tym się jeszcze nie spotkałem.
Ustawienia ekranu (nie wiem czy ważne) 1440x900. Tryb pełnoekranowy.
System: Win 7

Witam, u mnie objawy identyczne - ładuję np TD, miga kilka razy i program się zawiesza zaraz po załadowaniu trasy. Czasami działa kilka sekund, ale mam pokaz slajdów - 1 klatka na sekundę i potem się zawiesza. Windows czasem wyświetla komunikat o błędzie sterownika graficznego (Win 7 64 bit). Poprzednia wersja sprzed aktualizacji działała bez zarzutu, odpaliłem też świeżą nieaktualizowaną paczkę - działa ok. Próby odpalania samego eu07.exe lub trybu w oknie dają ten sam efekt - zawiesza się. Laptop - samsung rf511 z dwiema kartami graficznymi - zintegrowany intel plus nvidia - może to powoduje problemy.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 25 Stycznia 2013, 22:25:50
Log? Pewnie włącza się na intelu i trzeba ręcznie przestawić na nvidie w panelu sterowania nvidia.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Stycznia 2013, 23:11:30
Osoby mające problem taki jak miał @Federerer niech zaktualizują starter i ustawią multisampling na x1 w starterze (już nie trzeba ręcznie wpisywać w eu07.ini przy uruchamianiu).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 25 Stycznia 2013, 23:19:15
Pobrałem i na dzień dobry symek odmówił posłuszeństwa. Cała poczka w... niebyt.
Może o to chodzi?:
LOG poniżej.
(...)
Renderer:
Mobile Intel(R) HD Graphics
Vendor:
Intel
OpenGL Version:
3.0.0 - Build 8.15.10.2342
(...)

  Dodano: 26 Stycznia 2013, 12:34:53
Wersja 1.1.103.9489

Zmiany w starterze:
1. Pobieranie rozdzielczości monitora z Windows (działa po wyborze pełnego ekranu).
2. Aktualizacja rozszerzeń w textures.txt. Jeśli występują problemy z wyświetlaniem miniaturek w składach, należy uruchomić opcję Sprawdź posiadany tabor na zakładce Tabor posiadany. Jeśli przyczyną były nieprawidłowe rozszerzenia nazw plików, zostanie to naprawione.
3. Informacja o paczce MaSzyna 01.13. Będzie się uruchamiać tylko po zaktualizowaniu Rainsted w starszych paczkach.

Więcej informacji:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.1.103
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Dzemoglowy w 27 Stycznia 2013, 17:47:00
Na stronie rainsted.com/pl napisane jest ,że ma być wersja 1.1.104.Czy to prawda?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 27 Stycznia 2013, 17:49:15
Co jakiś czas jest nowsza wersja. Przez ostatnie 2 lata nie było ich dużo, bo większość czasu wkładałem w EU07.EXE.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pawlosblack w 07 Lutego 2013, 16:23:03
Pobrałem dzisiaj całą paczkę Symka 01_13 no i odpaliłem gierkę, wszystko ładnie pięknie wchodzę w zakładkę składy a tu wyskakuje mi że nie posiadam wagonów. Jest czarny wagon z wielkim znakiem zapytania... Co mam w tej sytuacji zrobić ??
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 07 Lutego 2013, 16:26:10
Było. Zaktualizuj Rainsted, a potem "Tabor posiadany"-> "Sprawdź [...]".
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: szogun w 07 Lutego 2013, 16:26:20
Poszukać tematów tego dotyczących na forum?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pawlosblack w 07 Lutego 2013, 16:31:39
Jak zaktualizować rainsted ? moze ktoś powiedzieć ?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: hanys w 07 Lutego 2013, 16:36:44
Uruchom Rainsted, wejdź w ustawienia, podaj hasło i login z forum i klucz instalatora (znajdziesz go w swoim profilu) i daj połączenie. Później naciskasz na zakładkę "Sprawdź, czy jest nowsza wersja". Jak ci wyskoczy że jest nowsza wersja i się zapyta czy ma ją pobrać, wówczas klikasz "OK" i już. Później wyskoczy ci plik cmd.exe i zainstaluje ci aktualkę. Uruchamiasz na nowo Rainsted i Sprawdź tabor posiadany i już.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: pawlosblack w 07 Lutego 2013, 16:41:55
No dobra, tak zrobiłem jest tabor jest wszystko :) Lecz gdy naciskam uruchom symulator to on się nie włącza :D I tu to już naprawdę nie wiem o co chodzi :D
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 28 Lutego 2013, 22:53:12
Wersja 1.1.104.9574

Dziś udostępniłem kolejną wersję Rainsted. Najważniejszą zmianą jest podgląd tekstur DDS. Są one wyświetlane jako odwrócone, więc wyglądają tak, jak ich odpowiedniki TGA.

Pozostałe, mniej istotne zmiany opisane są pod adresem:
http://rainsted.com/pl/Wersja/1.1.104
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 14 Marca 2013, 19:24:56
Na 1920x1080 trochę brzydko się wyświetla okienko.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Marca 2013, 19:31:55
Nie potwierdzam, ale widzę, że masz ustawioną powiększoną czcionkę i to pewnie jest przyczyna.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 14 Marca 2013, 19:36:49
Nic nie zmieniałem w ustawieniach. Gdzie czcionkę zmienić, bo chyba trafia mi to na plamkę ślepą.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: adsim w 14 Marca 2013, 19:41:08
W win8 nie pomogę. Tam jest wszystko pochowane nie wiadomo gdzie.
W win7 można to zmienić np. tak (screen).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 14 Marca 2013, 19:52:13
Aaaaa... Powiększona czcionka w Windowsie; myślałem, że w Rainstedzie. :) Teraz się dobrze wyświetla. Zmienia się w tym samym miejscu co w W7. Dzięki za pomoc. :)
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: domints w 01 Grudnia 2013, 14:12:19
Witam, niestety zauważyłem, że wersja .9766 Rainsteda nie chce zainstalować plików .r_i. Gdy przciągnę lub dwukliknę na tenże plik, Rainsted pokazuje okno z pustymi wszystkimi polami. Dziś próbując zainstalować nowy ST43 wyskoczyła mi prośba o aktualizację, więc  zezwoliłem, po czym już więcej nie zainstalowało żadnego dodatku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Alexej w 01 Grudnia 2013, 15:35:01
Jeśli nie działa upuszczenie na samą ikonę Rainsted-a, to upuść plik .r_i na otwarte okno Rainsted-a.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: domints w 01 Grudnia 2013, 15:55:11
Jesteś bogiem :D zadziałało :D Szkoda, że nie działa z dwukliku, byłoby jeszcze prościej, a chyba było to zamierzone.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Squash w 01 Grudnia 2013, 16:23:32
Dwuklik działa. W zakładce Otwórz za pomocą wybierz Rainsted i gotowe.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 01 Grudnia 2013, 17:08:32
A jeszcze prościej jest skojarzyć z Rainsted rozszerzenie r_i w samym starterze i wtedy masz z dwukliku.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: niemiec w 01 Grudnia 2013, 21:31:51
A ciężej jest otworzyć plik .r_i w Notatniku i skopiować bezpośredni link do paczki. Na końcu rozpakować.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: domints w 01 Grudnia 2013, 21:58:00
Dwuklik otwiera rainsteda, lecz jak pisałem pokazuje mi się okno z masą pustych okienek i zakładkami, jakby chciał, ale nie miał co instalować.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 01 Grudnia 2013, 22:37:28
W win8 nie pomogę. Tam jest wszystko pochowane nie wiadomo gdzie.
W win7 można to zmienić np. tak (screen).
Drogi adsimie, sam jestem w posiadaniu Windows 8 (teraz Windows 8.1) i zapewniam Cię, że nic się w Panelu Sterowania w W8.1 się nie zmieniło. Wszystko jest tam gdzie było w Windows 7.

Dwuklik otwiera rainsteda, lecz jak pisałem pokazuje mi się okno z masą pustych okienek i zakładkami, jakby chciał, ale nie miał co instalować.
A próbowałeś na nowej kopii symulatora M 08.13 zainstalować dodatek?
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Eisenmann w 02 Grudnia 2013, 07:03:13
Dwuklik otwiera rainsteda, lecz jak pisałem pokazuje mi się okno z masą pustych okienek i zakładkami, jakby chciał, ale nie miał co instalować.

Też miałem wczoraj ten problem przy instalacji ST-43. Jednak po kilku głębszych wpadłem na pomysł, że można by w nazwie pliku który nie chce się zainstalować, wpisać po kropce rozszerzenie r_i. O dziwo to pomogło.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Sawi w 29 Września 2014, 11:19:21
Ogrzewam kotleta z powodu pojawienia się pewnych problemów. Otóż po aktualizacji startera Rainsted do wersji 14.9.107.10062 na każdej scenerii wywala mi okienko Player train not exist!. Brak istniejących pojazdów od razu wykluczam, bo wcześniej przed aktualizacją do tejże wersji było ok. Jak ktoś może niech sprawdzi u siebie, i da znać jak jest u niego. Spotkałem się też z jeszcze dziwnym przypadkiem, a mianowicie świeżo pobrana paczka 08.13 po aktualizacji do tejże wersji śmigała bez zarzutu. Jednak gdy tylko dograliśmy z @Rudim wszystkie patche po kolei, nawet tylko tego kwietniowego zaczęło wywalać nam to okienko. Jak wspomniałem wcześniej w obu przypadkach na pewno wykluczam brak istniejących pojazdów. Zatem co może być nie tak? Poniżej screen.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 29 Września 2014, 13:31:03
Potwierdzam, wywala okienko. Mam wgrane patche aż do ostatniego.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Września 2014, 13:57:45
Nie wczytuje żadnych dynamiców. Wczytanie bezpośrednio z scn działa poprawnie. W $.scn nie widzę jednak niczego podejrzanego.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Września 2014, 11:45:36
Problem mógł wyniknąć ze zmian w bibliotece DataFile.BPL, w której doszły nowe funkcje. Ponadto dodałem obsługę eventu Voltage, bo się nieprawidłowo zapisywało TD.scn, a także poprawiłem zapis bloków komentarza (dotychczas znikały).
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: MariuchA w 30 Września 2014, 12:18:23
 Cześć. U mnie wszystkie scenerie poprawnie. Nie wczytuje pojazdów z "EXPORT". Jest na to jakaś rada?
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Września 2014, 13:01:37
Nie wczytuje pojazdów z "EXPORT".
Co masz na myśli? Ja nie kojarzę nic takiego. Ewentualnie może chodzi o plik EXPORT.SCN, generowany domyślnie z RSF — w takim przypadku nie jest to raczej problem z programem. A przynajmniej opis nie jest wystarczający.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: MariuchA w 30 Września 2014, 13:46:37
 Nie uruchamia scenerii z "EXPORT.scn".


Font init
Used font from GLUT32.DLL.
Font init OK
Sound Init
Loading - texture: textures\logo.bmp
Sound Init OK
Textures init
Textures init OK
Models init
Models init OK
Ground init
Loading scenery from $.scn
Scenery sky definition
cgskj_altostratus004.t3d
Scenery atmo definition
Scenery light definition
Loading - texture: textures\rail_screw_used1.dds
Loading - texture: textures\tpd-oil1.dds
Loading - texture: textures\rail_screw_rused1.dds
Loading - texture: textures\tpd-oil3.dds
Loading - binary model: models\pkp/rezonator.e3d
Loading - texture: textures\pkp\rezonator.dds
Loading - texture: textures\ip\pkp\2006\w6_001.dds
Loading - binary model: models\ip/pkp/w6.e3d
Loading - texture: textures\\metalplatedirt1.dds
Loading - texture: textures\tabl\d3-m.dds
Loading - binary model: models\sem/glowice/s5ypzpcpb_dd.e3d
Loading - texture: textures\sem\glowice.dds
Loading - texture: textures\sem\#pkplight_lenses.dds
Loading - texture: textures\sem\pomaranczowy.dds
Loading - texture: textures\sem\bialy.dds
Loading - texture: textures\sem\zielony.dds
Loading - texture: textures\sem\czerwony.dds
Loading - texture: textures\sem\slupy.dds
Loading - binary model: models\sem/slupy/s5ypml.e3d
Loading - binary model: models\sem/drabinki/d5yp.e3d
Loading - binary model: models\sem/wskazniki/w24v1.e3d
Loading - texture: textures\sem\w_lens.dds
Loading - binary model: models\ip/pkp/w9.e3d
Loading - texture: textures\pkp\wskazniki1.dds
Loading - binary model: models\tory/napedy/ele1-rzp-p.e3d
Loading - texture: textures\tory\napedy\naped_jea29.tga
Loading - texture: textures\tory\napedy\zwrr.tga
Loading - texture: textures\tory\napedy\zarowka.tga
Loading - texture: textures\tpbps-new2oil.tex
Loading - binary model: models\tory/napedy/ele1-rzl-p.e3d
Loading - texture: textures\tory\napedy\zwrl.tga
Loading - texture: textures\6-9-9\noil1.dds
Loading - binary model: models\tory/napedy/ele1-rzl-l.e3d
Loading - texture: textures\rail_screw_unused1.dds
Loading - texture: textures\tpd-stare.dds
Loading - texture: textures\tpd-stare.tex
Loading - texture: textures\rail_screw_reused1.dds
Loading - binary model: models\rainsted/r190-r.e3d
Loading - texture: textures\metal\rust.dds
Unrecognized command: 0.0
InitNormals
InitNormals OK
InitTracks
InitTracks OK
InitTraction
InitTraction OK
InitEvents
InitEvents OK
InitLaunchers
InitLaunchers OK
InitGlobalTime
InitGlobalTime OK
FirstInit is done
cgskj_altostratus004.t3d
init
Loading - binary model: models\cgskj_altostratus004.e3d
Loading - texture: textures\sky\sky_altostratus004.dds
Ground init OK
Player train init: sm04-002

 Przed aktualizacją startera było ok.

 
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Stele w 30 Września 2014, 13:52:17
Normalne scenariusze wczytują się poprawnie po kolejnej aktualizacji.
Dodane pojazdy przy eksporcie z .rsf również.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 30 Września 2014, 14:47:38
Loading - texture: textures\metal\rust.dds
Unrecognized command: 0.0
To sugeruje błędny wpis gdzieś. Należało by przeanalizować plik EXPORT.SCN i znaleźć ten wpis, a potem ustalić, skąd on się wziął i co jest przyczyną błędu i czy takie błędne generowanie występuje nadal. Nie jest to standardowy plik z paczki i nie widzę możliwości rozwiązania tego po mojej stronie.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: MariuchA w 30 Września 2014, 15:13:43
 Dzięki Ra za naprowadzenie na trop. Przyczyną było kilka błędnych wpisów. Wszystko gra. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: MariuchA w 04 Października 2014, 23:13:19
Witajcie. Nie znalazłem podobnego wątku, dlatego zapytuję tutaj. Jak wstawić ścianę lasu w edytorze Ra? Kombinuję różnie niestety bez skutku. Czy zakładka "dodaj ścianę lasu" w edytorze działa?

Odkopałeś temat sprzed 10 lat. Scaliłem wiadomość z tym tematem.
Benek
Tytuł: Odp: Instalator+Starter+Edytor (Rainsted)
Wiadomość wysłana przez: Ra w 05 Października 2014, 11:20:53
Ściany lasów są na wczesnym etapie testowym i mogą nie działać poprawnie. Jakoś tam działają, bo ustawiałem je na Tarniowie2 (tzn. przemieszczałem wcześniej istniejące). Trudno też mi jest opisywać coś, czego funkcjonowanie nie zostało do końca określone i może się jeszcze zmienić. W szczególności powinno się dać określić sposób mapowania tekstury (co ile m ma się powtarzać), a mapowanie powinno być naliczane z zachowaniem ciągłości od jakiegoś punktu, aby nie powstawały pionowe linie na łączeniach. Nie jestem pewien, czy to tak już działa.