- Symulator MaSzyna -

Symulator EU07 (i nie tylko) => Bieżące Symulatorowe => Wątek zaczęty przez: Marcin S w 09 Lutego 2012, 12:36:29

Tytuł: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Lutego 2012, 12:36:29
Witam. :)

Ze względu na to, iż zdobycie nastawnika od siódemki jest dość nazwijmy to trudne, postanowiłem go zrobić od zera. Niestety, mieszkam w bloku, nie mam warsztatu, o tokarce czy innych tego typu maszynach mogę zapomnieć, więc pozostało mi drewno. Jest bardzo łatwe w obróbce i nie wymaga jakiś specjalistycznych maszyn. Mi wystarcza póki co: wyrzynarka, wiertarka, różnego kształtu tarniki, pilnik, itd... Oczywiście będą też elementy metalowe, ale tylko takie jakie mogę w domu sam obrobić. Główny schemat całego nastawnika sporządziłem przy pomocy DTR'ki z 303E. Obecnie zaokrąglam krawędzie górnej "kopuły". Wątek ten zakładam główne na celach pomocniczych tzn gdyby ktoś miał jakieś porady, uwagi czy sugestie to bardzo proszę. :) Również zdjęcia poglądowe z zewnątrz czy od strony bebechów jak są ułożone łożyska czy zębatki będą mile widziane. A najlepiej jak ktoś miałby do sprzedania kierownicę, dźwignię bocznikowania czy gniazdo nastawnika kierunkowego to było by fajnie. ;)

Wpadłem na pomysł robienia zdjęć tego projektu przed chwilą, dlatego też te zdjęcia przedstawiają obecny stan prac, a jak to było jeszcze rozrysowane na drewnie to nie mam.

Zapraszam do komentowania :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 13 Lutego 2012, 13:00:48
Fajnie to wygląda. Jak to mówią -jak się nie ma, co się lubi - to się lubi, co się ma ;). Powiem Ci, że sam przez to przechodziłem swego czasu. Obecnie mój niedoszły nastawnik robi za dodatkowy stolik techniczny koło biurka ;). W kwestii układu mechanicznego to polecam wycieczkę do Castoramy i zakup pręta gwintowanego M20 o długości 1m. Do tego zestaw nakrętek M20 na klucz 30 i podkładki duże kwadratowe. Z moich doświadczeń konstrukcyjnych wynika, że taka średnica wału głównego nastawnika jest optymalna. Przy średnicach mniejszych rzędu 8, 10, 15mm potrafi dojść do ukręcenia wału albo tworzą się na tyle duże luzy że operowanie nastawnikiem jazdy jest utrudnione. Do tego przydałyby się zestaw łożysk pod pręt 20. Ułożyskowanie jest proste i nie wymaga jakiegoś szczególnego tłumaczenia. Ważne aby konstrukcja była jak najsztywniejsza. Dzięki temu nie będziemy mieli zwiększonych oporów wałka na łożyskach. Ja do budowy wykorzystałem części z małej palety -belki szerokie na 90 i grube na 40. Podstawa jak i góra wykonana z blatu 30. Na zakończenie dodam linki do filmików z budowy. Może coś Ci przyjdzie do głowy w kwestii rozwiązań. W wolnej chwili też poszukam resztek z mojego pulpitu ET22 (jak zrobiłem pozycje od bocznikowania).
http://www.youtube.com/watch?v=GhPDVJM08b0
http://www.youtube.com/watch?v=PLgosvRb1wM
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 13 Lutego 2012, 14:12:23
Cholera, a właśnie mam pręt M15 na wał nastawnika jazdy i M8 na nastawnik kierunkowy i bocznik.
Jaką średnicę ma otwór w kierownicy do osadzenia go na wał?
Coś czuję, że może być ciężko ze zdobyciem gniazda nast. kierunkowego czy dźwigni bocznikowania. Są gdzieś jakieś schematy tych dwóch elementów? Dokładnie chodzi mi o wymiary, bo chyba też będzie je trzeba zrobić z drewna... :/
Z pierwszego filmiku widzę, że zrobiłeś zębatkę ustalającą pozycję, czy jest tam jakaś blokada, aby nie przekroczyć pozycji 0 lub R?

Oczywiście te filmiki bardzo się przydadzą, dzięki :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 13 Lutego 2012, 14:34:18
Już spieszę z odpowiedzią. M8 będzie w sam raz na wał od bocznikowania oraz na wał nastawnika kierunku jeśli nie planujesz nic spawać. Ja tam zawsze wolę toporniejsze rozwiązania bo oznacza to mniej problemów no i łatwiej przyspawać coś do M20 niż do M8 ;). Odnośnie osadzenia kierownicy na wale to mocowana jest na wieloklinie i zabezpieczona nakrętką z podkładką. Średnica zewnętrzna wieloklina to około 18mm. Z gniazdem kierunkowego to żaden problem. idziesz na złom, kupujesz wałek ~45 nacinasz go po bokach i wykańczasz pilnikiem a całość spawasz do pręta (dlatego polecam M20 a nie M8 ;) ). Natomiast rękojeść bocznikowania robisz sam. Potrzebny jest również wałek, tym razem 40 i kawałek płaskownika ok 150x20x10. Płaskownik wykańczasz, polerujesz drobnym papierem (mnie wykończenie zajęło 3 dni pracy) a następnie spawasz pod kątem do wałka. Wałek spawasz natomiast do wału bocznikowania ;).
Wracając do mojego nastawnika. Ograniczenie 0 i R było jak najbardziej. Wystarczą 2 nakrętki M20, i podkładka M20 prostokątna. Na wał nakręcasz nakrętkę (na dole), nad nią dajesz podkładkę a wyżej nakrętkę. Wszystko skręcasz (robisz coś na wzór przeciwnakrętki). Do podkładki spawasz wałek stalowy i do podstawy przykręcasz albo dwa kątowniki albo jakieś pionowe ograniczniki tam gdzie ma Ci blokować 0 albo R. W kwestiach zębatki to pamiętam ją dobrze bo wywaliłem ponad 50zł za nią ;). Muszę poszukać czy jej gdzieś jeszcze nie mam.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 13 Lutego 2012, 15:29:40
Jedyny problem jaki mi się teraz nasuwa to kwestia spawania, bo takowej możliwości nie mam. Będzie trzeba z chłopakami z kotłowni pogadać. ;) Co do tych wałków 45 i 40 na jaką wysokość "odstają" od obudowy? I czy te wałki oraz płaskownik muszą być ze stali czy może to być aluminium? Natomiast w kwestii przedniej osłony wału, jakiej jest grubości blacha?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 13 Lutego 2012, 15:38:56
Wysokość to dla kierunkowego około 45mm, a dla bocznikowania ~40. Co do materiału to ja polecam stal bo pręta gwintowanego z aluminium nie zespawasz. Stal moim zdaniem jest lepsza bo jest tańsza, trwalsza i da radę ją łatwo zespawać. Aluminium natomiast łatwiej obrabiać ręcznie (pilnik itp) ale za to jak trzeba ja połączyć ze stalą albo Al z Al to są problemy, a tu de facto będziesz musiał jakoś połączyć wałek aluminiowy z prętem ze stali. No chyba, że w wałku nawiercisz centralny otwór, nagwintujesz i go przykręcisz. Z tym, że należałoby wtedy przewiercić się na wylot przez wałek i pręt w wałku żeby móc wbić tam bolec zabezpieczający przed odkręceniem.
Blacha wysłaniajaca to bodaj 1 albo 1,5 czymś oklejona (filc, i inne rzeczy)

  Dodano: 13 Lutego 2012, 20:06:29
http://allegro.pl/przelacznik-wieloobrotowy-45-cio-pozycyjny-i2104348532.html do EU07 jak znalazł :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 13 Lutego 2012, 21:37:19
@Marcin powiedz mi kolego czy wymiary na których się opierałeś przy tworzeniu obudowy nastawnika są zgodne z rzeczywistością?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Mytnik w 13 Lutego 2012, 21:42:41
Sam się zastanawiam nad zastosowaniem takiego przełącznika obrotowego w hamulcu do EN57.
Chodzi mi np. o coś takiego:
http://allegro.pl/przelacznik-obrotowy-6poz-0-5a-250vac-0995-i2067156209.html
Tylko nie wiem czy to zadziała, ponieważ jak wiadomo w klawiaturze np. do klawiszy 2,5,8,4 itd. prowadzą inne ścieżki.
Chodzi mi o to, czy taki przełącznik jak np. podany w linku wyżej, ma dla każdej pozycji poprowadzone osobne piny.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: youBy w 13 Lutego 2012, 21:47:18
Zawsze można zwierać styki dla danego klawisza tranzystorem :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Mytnik w 13 Lutego 2012, 21:53:14
Możesz rozwinąć bardziej swoją myśl? Jak miało by to wyglądać ?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 13 Lutego 2012, 22:48:13
@Marcin powiedz mi kolego czy wymiary na których się opierałeś przy tworzeniu obudowy nastawnika są zgodne z rzeczywistością?
Główny schemat całego nastawnika sporządziłem przy pomocy DTR'ki z 303E.

Obecnie "kopuła" która jest na zdjeciach z pierwszego posta, jest już gotowa i czeka na malowanie, ale to dopiero po zrobieniu reszty. Wymiary są identyczne jak w orginale, jedynie mogą być wychylenia do ~3mm. Póki co robota zostaje wstrzymana z braku części i surowców. Nie wiem czy będzie gdzieś możliwość zdobycia oryginalnego gniazda nast. kierunkowego i dźwigni bocznikowania, jeśli nic nie znajdę to będę musiał zrobić tak jak kolega @mechatronik podpowiada z wałków i płaskowników rzeźbić...
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 13 Lutego 2012, 23:50:23
Cytuj
Możesz rozwinąć bardziej swoją myśl? Jak miało by to wyglądać ?
Kolektor - Emiter - Baza :) piny danej pozycji zastosować jako sterujące. Jest tylko jeden problem: w jaki sposób zamienić wyjście jako jeden impuls, czyli zasymulowanie jednorazowego wciśnięcia ,,+"? Jednakże powstaje problem z działaniem układu w drugą stronę (na ,,-"). Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzależnienie pozycji nastawnika jazdy (na przełączniku), od tego w symulowanej kabinie. Łatwiejsze to było do wykonania na MECHANIKU, gdzie było ścisłe uzależnienie pozycji nastawnika jazdy od przycisków na klawiaturze.
Obecnie jestem w trakcie opracowania schematu do nastawnika jazdy. Podpowiem tylko, że zamierzam wykorzystać 2 przekaźniki czasowe z nastawą na 1-ną sekundę ;)
http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Nasza-oferta/Przekazniki/przekazniki-czasowe/Przekazniki-czasowe-w-obudowach-przemyslowych/PIR15 (http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Nasza-oferta/Przekazniki/przekazniki-czasowe/Przekazniki-czasowe-w-obudowach-przemyslowych/PIR15)
Oczywiście poszukuję czasowego na jak najniższe napięcie.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 14 Lutego 2012, 00:24:54
Ludzie kochani! :D Wy chcecie to wszystko robić za pomocą przecinaka i młota jak macie pod ręką młot pneumatyczny? To wszystko jest proste jak budowa cepa. @EU40 przekaźniki czasowe to są dobre jak rozruch silnika 3~ robisz ale nie do sterowania klawiaturą ;) Nie popadajmy w skrajności ;). Jest sobie taki układzik 74123 -dajesz długi impuls na wejście a na wyjściu impuls pojawia się raz i to o takiej długości jakiej chcesz (stała RC). Nie ma problemu z drganiami na stykach jak jest w przypadku przekaźników i nie ma innych problemów. Rozwiązanie tanie i proste.
Nie ma co noc cudów dzisiaj. Odtajniam część moich konstrukcji ;P. W załącznikach budowa nastawnika bocznikowania. Kwestia do tego podpiąć zasilanie i podłączyć się do płytki z układem wykrywającym kierunek na + lub na -. Dalej to już tylko wyjście na transoptory i wszystko gra. Wybaczcie, że element taki brudny ale dosłownie 10min temu przyniosłem go z piwnicy po kilku latach leżakowania ;). Jeśli będzie jakieś zainteresowanie to opiszę dokładnie jak wygląda wykrywanie kierunku i jak to wszystko działa. Postaram się też zrobić jakieś schematy co i jak.

  Dodano: 14 Lutego 2012, 15:37:09
Nagrane w nocy ;)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 14 Lutego 2012, 20:16:28
Jestem na to za głupi, zresztą jak pozostała większość czytająca ten wątek :) Jak na razie próbuję z przekaźnikiem czasowym. Zamierzam podłączyć Symka pod prawdziwy nastawnik, i nie bardzo widzę w takim układzie rozwiązanie impulsowe. A czy nie można dostosować wersji exe w taki sposób, aby pozycje nastawnika jazdy nie były sterowane impulsowo klawiszem ,,+" ; ,,-" ? Czyli tak jak w MECHANIKU.. Wówczas podłączenie byłoby dziecinnie proste :P Byłby tylko problem, bo na klawiaturze, w przypadku nastawnika EU07, nie starczyłoby klawiszy na każdą pozycję + boki.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 14 Lutego 2012, 20:25:47
W kwestii prawdziwego nastawnika polecam sprawdzone rozwiązanie z zamianą aktualnej pozycji wału głównego (oraz wałów nastawnika bocznikowania i nastawnika kierunkowego) na postać binarną. Możliwości jest kilka. Albo przerabiamy nastawnik, albo sygnały ze styków puszczamy na uK, zamieniamy to na binarkę a dalej robimy programik który przy zwiększaniu  lub zmniejszaniu wartości pozycji wykrywa czy idzie na + czy na -. Można też pokusić się o zrobienie przetwornika A/C poprzez podłączenie potencjometru (abo dekady oporowej sterowanej nastawnikiem) a następnie zamianę sygnału analogowego (napięcia) na system binarny. Opcji jest sporo jednak ja twardo obstaję przy przerobieniu nastawnika i zamianie pozycji na wartość binarną. Eliminuje to problemy z rozrzutem czasowym załączania się styków (poprzez krzywki) oraz nie występują drgania styków, które musielibyśmy programowo i elektronicznie eliminować.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 15 Lutego 2012, 17:56:46
Nastawnik, zaczyna już prezentować swoje kształty ;) Pozostała już praktycznie kwestia kosmetyki i przygotowania do malowania, ale to już na końcu. Przednia osłona "bebechów" najprawdopodobniej będzie z arkusza blachy 1mm. Natomiast teraz "pod nóż" leci wał bocznikowania i nastawnika kierunkowego. Co do nastawnika jazdy, muszę czekać na kierownicę... :/
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 15 Lutego 2012, 19:05:37
Moim zdaniem troszkę za delikatne mocowanie tylnej ścianki do podstawy. Dorzuć tam z 2 kątowniczki od wewnętrznej strony i będzie ok. To białe na boku to co to jest? To jakaś szpachlówka? Ogólnie polecam do takich konstrukcji tzw warstwę sczepną produkcji np Atlasu. Jest bardzo mocna i świetnie daje się szlifować. Później na nią można kłaść inne warstwy wykańczające i tak to nie pęka. Co do kierownicy to idź na jakiś szrot i znajdź żuka do pocięcia. Kierownica będzie w sam raz ;).
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 15 Lutego 2012, 19:40:59
To białe na boku to co to jest? To jakaś szpachlówka?
Niestety tak... A przez kilkukrotne uderzenie obok młotkiem zaczęło się kruszyć... :/ Będzie trzeba to zdrapać i na nowo.
Ogólnie polecam do takich konstrukcji tzw warstwę sczepną produkcji np Atlasu. Jest bardzo mocna i świetnie daje się szlifować.
Jak mniemam szykuje się wycieczka do castoramy? ;) A jak się przedstawia to cenowo?
Co do kierownicy to idź na jakiś szrot i znajdź żuka do pocięcia. Kierownica będzie w sam raz ;).
Chętnie bym się przeszedł gdzieś na jakiś szrot gdzie mogą być żuki, ale czy jest gdzieś taki w okolicach Warszawy lub w samej Warszawie? Bo w necie nic nie mogę znaleźć, albo tak szukam... :P
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: siodemkanaoporach w 15 Lutego 2012, 21:17:20
Ewentualnie poszukaj na alledrogo, kierownicę od Żuka można nabyć za ok. 30 zł.

EDIT:
http://allegro.pl/listing.php/search?string=%C5%BCuk+kierownica (http://allegro.pl/listing.php/search?string=%C5%BCuk+kierownica&sourceid=Mozilla-search)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 16 Lutego 2012, 08:44:58
Słabo szukałeś tego szrotu. Popatrz tu:
http://panoramafirm.pl/autoz%C5%82om/mazowieckie,,warszawa (http://panoramafirm.pl/autoz%C5%82om/mazowieckie,,warszawa)
Z mojego doświadczenia, najlepiej zadzwonić przed wyprawą, zapytać o towar i cenę.
Na alegro za drogo.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 17 Lutego 2012, 14:35:59
Kierownica już zamówiona, teraz wystarczy tylko czekać... ;)
Póki co przysiadłem nad gniazdem nastawnika kierunkowego i dźwigni bocznikowania. Niestety z opcji metalowej musiałem zrezygnować z braku odpowiednich maszyn, pozostało mi drewno. Efekt jest całkiem nie zły ;) Jeszcze tylko wykończyć rączkę dźwigni bocznikowania, zrobić ostrze wskaźnika danej pozycji, pomalować i gotowe.

1. Potrzeba, matką wynalazków. :) Prowizoryczna tokarka, ale swoją funkcję elegancko spełniała.
2-3. Gniazdo nastawnika kierunkowego.
4. Dźwignia bocznikowania.
5. Wstępny efekt jak to wygląda.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 17 Lutego 2012, 18:55:34
Cóż, możesz opatentować pierwszy w pełni ekologiczny nastawnik :D
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: MasterYoda w 17 Lutego 2012, 20:44:25
Ty się nie nabijaj:P Zrobił kolega coś z niczego :)

Proszę przestać nabijać posty /ShaXbee
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 18 Lutego 2012, 07:01:39
Tak to jest jak obudzę się o 2 w nocy.. ;D Gotowa rączka dźwigni bocznikowania, tylko już pomalować.

  Dodano: 20 Lutego 2012, 19:44:43
Mam prośbę do osób, które mają dostęp do orginału tego nastawnika, lub go posiadają. Potrzebne mi są wymiary tarcz (średnica wew., zew.) z oznaczeniami pozycji, dla wału nastawnika jazdy (0 |||||| S |||||| R) oraz wału bocznikowania (0...6).
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 20 Lutego 2012, 19:52:22
Tarczka dźwigni bocznikowania: średnica wewnętrzna- 35  średnica zewnętrzna- 75
Tarczka nastawnika jazdy: średnica wewnętrzna- 105  średnica zewnętrzna- 150
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 20 Lutego 2012, 20:11:53
Super, podziękował :)

A przy okazji takie pytanie, a w sumie może i zagadka...
Przejrzałem ostatnio kilkadziesiąt zdjęć kabin siódemek i 4E i 303E. Uwagę przykół mi mały szczegół, a mianowicie. Dosłownie w jednostokowych przypadkach gniazdo kierunkowego było wyposażone w małe ostrze wskazujące aktualne położenie wału na jakiejś pozycji. Jednak, że na żadnym ze zdjęć nastawnik nie był wyposażony w tarczkę dla wału kierunkowego. I tu pytanie, czy kiedy kolwiek taka tarczka wogóle była stosowana na tego typu nastawnikach? Jeśli tak to jak ona wyglądała? Natomiast jeśli nie, to po co był ten wskaźnik? Moje przypuszczenia są takie, że gniazdo mogło być "zapożyczone" z innych lokomotyw, ale nie mam pewności dlatego się pytam. ;) Na nie których nastawnikach są za to strzałki.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 20 Lutego 2012, 20:29:24
Pokaż może te zdjęcia o których mówisz to coś ustalimy ;). Podejrzewam, że kierunkowy mógł być zapożyczony z ET22 gdzie masz dostosowanie sił w kierunkowym (N2-N1-0-T).
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 20 Lutego 2012, 20:51:15
Akurat jedno mam ze swoich zbiorów :P Tam parę innych co widziałem to znalezione przypadkowo w necie, ale gdzie to było to nie pamiętam. ;D
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: szogun w 21 Lutego 2012, 09:55:39
W ET22 masz tak, także pewnie jak pisał @mechatronik pożyczyli sobie z byka.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 27 Lutego 2012, 18:51:45
Po kilku dniowym oczekiwaniu, wreszcie dotarła kierownica :) W związku z tym mam kolejną prośbę o wymiary.
Tym razem są mi potrzebne od "stopki" pod kierownicą, tzn.:
A: Górna krawędź (obwód).
B: Dolna krawędź (obwód).
C: Wskaźnik pozycji ([długość prostych] można go podzielić na 4 odcinki).
D: Wysokość, licząc od dolnej krawędzi końca wspornika wskaźnika.
E: Długość i szerokość wspornika.
F: Wysokość, licząc od dolnej krawędzi usytuowania wskaźnika.

Mam nadzieje, że nie przedstawiłem tego dość chaotycznie... ;)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 27 Lutego 2012, 19:00:58
Napisz kilka słów o tej kierownicy. Cena i gdzie kupiona?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 27 Lutego 2012, 19:30:30
A - 50
B - 100
C - 8 - 15 - 15 -8
D - ?
E - 30
F - ?
Kilku wymiarów nie podałem bo nie jestem pewien do końca o co Ci chodzi ;). Zaznacz to na moich zdjęciach.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 27 Lutego 2012, 22:04:41
Napisz kilka słów o tej kierownicy. Cena i gdzie kupiona?
Kierownica została kupiona na allegro za 30zł + przesyłka. Stan jest bardzo dobry, a przy okazji jest również kapselek. :P
Dorzucam dwa zdjęcia jak się prezentuję. ;)

Zaznacz to na moich zdjęciach.
Proszę bardzo. :) A i zapomniałem o wysokości całego elementu. :P
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 27 Lutego 2012, 22:16:24
h - 40
D - 13
f - 3
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 01 Marca 2012, 22:02:40
Powoli, powoli, ale  do przodu :)
Co prawda farba trochę za bardzo świeci, ale to detal. Oczywiście element w 99% z drewna, jedynie podstawa wskaźnika pozycji jest z blaszki, ale wspornij już drewno. :P
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 08 Marca 2012, 01:44:23
Zdjęcie wnętrza nastawnika na prośbę autora tematu :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 08 Marca 2012, 15:56:37
Ile zębów/wypustów ma tarcza nastawnika głównego? Powinna mieć tyle ile jest pozycji, czy jak to jest rozwiązane? Bo patrząc na to zdjęcie, to 44 pozycji raczej na niej nie ma.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 08 Marca 2012, 16:14:46
Bo tam są dwa takie elementy i jak na jednym masz dołek to na drugim masz wypust i tak z jednego na drugi przeskakuje. Ech… Dzień temu złożyłem nastawnik ale coś czuję, że należałoby znów go rozkręcić i pokazać co i jak na filmie i dodatkowych zdjęciach ;)

  Dodano: 08 Marca 2012, 17:58:15
Jest i obiecany film ;)
&feature=youtu.be
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 09:10:18
Filmik super, sporo mi podpowiedział, ale mam problem odnoście blokady wałów. Blokada pomiędzy kierunkowym a bocznikiem jest bardzo dobrze widoczna, natomiast jak jest poprowadzona blokada pomiędzy kierunkowym a nastawnikiem jazdy?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 09:16:13
Blokada wygląda praktycznie identycznie, też są 2 wcięcia na pozycjach przód/tył nastawnika kierunkowego.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 09:30:12
A na wale nastawnika jazdy poza tymi dwoma zębatkami jest jeszcze jedna "płytka" o kształcie identycznym co na blokadzie z wału bocznikowania (z jednym wycięciem na rolkę)?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 09:42:45
Zbytnio nie wiem co masz na myśli ale ok ;). Przeczuwając kolejne pytania nie skręciłem jeszcze maszyny… ;>
1/2 Blokada nastawnika jazdy
3 Koła zębate na wale nastawnika jazdy
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 09:56:08
Dobra już łapie jak to działa. :P Będę musiał poprawić kilka płytek, a już zębatki są gotowe, oczywiście drewniane. :)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 10:02:00
W kwestii drewnianych zębatek to dobrym rozwiązaniem jest obicie powierzchni roboczej (tego po czym jeździ wałek) taśmą aluminiową to mocowania przewodów. Natomiast zamiast metalowego wałka polecałbym łożysko igiełkowe albo (dużo taniej wyjdzie) dwa łożyska kulkowe. Dzięki temu maksymalnie zminimalizuje się opory ruchu przez co znacznie wzrośnie żywotność takiej konstrukcji.

  Dodano: 09 Marca 2012, 10:13:39
Jeszcze w kwestii drewnianych zębatek. Dostępny jest fajny "program" do projektowania tego typu części z możliwością wydruku -> http://woodgears.ca/gear_cutting/template.html Polecam też kilka filmików jak takie zębatki się wykonuje i jak działają :)
http://woodgears.ca/gear/howto.html

&feature=related
&feature=watch_response
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: q443 w 09 Marca 2012, 16:37:21

"Od środka"
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 18:23:58

"Od środka"
:)

Mam przy okazji pytanie czysto techniczne. Dziś dotarły wreszcie łożyska. Średnica wewnętrzna otworu wynosi dokładnie 15mm, natomiast dwie sztuki muszę osadzić na pręt o średnicy dokładnie 15,5mm. Czy jest wykonalne i w ogóle warte zachodu rozgrzanie łożyska na palniku kuchennym, aby pod wpływem temperatury metal rozszerzył się i można było go nasadzić na pręt, ale czy też przy okazji go nie uszkodzę, np. smaru który jest wewnątrz, itp.? Czy też spokojnie można przez kawałek płytki wbić go młotkiem na miejsce? Pytam się oto przede wszystkim gdyż nie chce uszkodzić łożysk. Zdjęcia poniżej, jak one się prezentują. (niestety ostrość nie bardzo wyszła dlatego podaję co jest na nich wybite: "CX JAP 018 6302Z")
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 19:13:47
Nie rób tego bo wytopisz smar, zniszczysz koszyczek i uszkodzisz zewnętrzną uszczelkę. 0.5mm to wbrew pozorom całkiem sporo. Osobiście preferuję średniej ziarnistości płótno ścierne i dotarcie wałka tam gdzie ma być osadzone łożysko. Ewentualnie można nieco dotrzeć wewnętrzny pierścień łożyska.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 19:54:11
No dobra, zeszlifuje do odpowiednich wymiarów. Tylko jak unieruchomić łożysko w danym miejscu na pręcie? Może być klej dwu-składnikowy pomiędzy prętem, a pierścieniem łożyska?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 20:02:52
A czemu masz je unieruchamiać na pręcie? Jeśli będzie na jednym z końców to zrób gniazdo pod łożysko.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 09 Marca 2012, 21:30:41
A czemu masz je unieruchamiać na pręcie? Jeśli będzie na jednym z końców to zrób gniazdo pod łożysko.

Na pręt wejdą dwa łożyska, dolny i górny.
Przedstawię o co mi chodzi na moim nie udolnym rysunku poniżej.
Pierścień zewnętrzny A (nieruchomy) - będzie na sztywno osadzony w drewnie.
Pierścień wewnętrzny B (ruchomy) - chodzi mi oto, aby był na sztywno połączony z prętem, żeby łożysko pracowało, a nie luz pomiędzy prętem, a pierścieniem.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 09 Marca 2012, 21:35:54
Nie wiem czym się przejmujesz :). Jeśli wał będzie miał luz to łożysko nie będzie pracować -co tragedią nie jest ;) .Nie ma też co się bać, że będzie Ci to trzeć i łożysko się uszkodzi, bo gdy wałek tylko napotka otwór w postaci powierzchni wewnętrznej pierścienia to go obróci tak jak być powinno ;) Problem by był jakbyś skleił bądź zespawał łożysko z wałkiem bo w przypadku demontażu czy wymiany trzeba będzie się napracować.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 13 Marca 2012, 09:41:50
No i napotkałem kolejny problem, tym razem z połączeniem elektro-mechanicznym.
Wykonałem zębatkę przykładowo od nastawnika jazdy. Powinno to działać na zasadzie, iż wał obracając się obraca zębatkę która wychyla cięgło w jedną bądź w drugą stronę, a w puncie maksymalnego wychylenia następuję zwykłe zwarcie. Tak powinno działać, natomiast w rzeczywistości jest inaczej.
Wał jest np. na 1 pozycji i cięgło nie dotyka zębatek (rys.1). Po przestawieniu wału na kolejną pozycję cięgło wychyla się maksymalnie i zostaje w tym miejscu (rys.2), zamiast wpaść w kolejne zagłębienie. Aby wpadło w to zagłębienie muszę wał przestawić o kolejną pozycję i wtedy jest błąd, iż wał przestawił się o 2 pozycję a cięgło dało tylko jeden impuls. Pragnę dodać, że na wale jest oddzielna zębatka ustalająca stabilne pozycję. Natomiast cięgło nie jest maksymalnie zagłębione między zębami.

Czy da się ten problem rozwiązać?
Jeśli nie, to jaka mogła by być inna metoda na podawanie impulsów, bez znacznego wykosztowania się na podzespoły elektroniczne?
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 13 Marca 2012, 09:53:42
Zrób zdjęcia jak to wygląda i jak możesz nagraj ew filmik. Możliwe, że dałeś za długie cięgło albo zęby są nieodpowiedniej wielkości.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: maciekb_19 w 31 Marca 2012, 21:29:20
Tak troszke pozno ale gdyby ktos byl zainteresowany.... Kat obrotu 0-R 329 st. Zgodnie z dtr 303E. Sporo nad tym siedziałem ale sprawdziłem i dziala. Ewentualna uwaga to na gornym kole pozycja 27 i 29 mozna troche wieksze dlugosci zebow od strony pozycji S. Pozdrawiam mam nadzieje ze komus sie to przyda:)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 31 Marca 2012, 22:48:45
@maciekb_19 - Jakie wymiary mają te tarcze? Bo przydać, napewno się to przyda ;)
Narazie robotę z tym nastawnikiem wstrzymałem do połowy kwietnia dlatego ten temat nieco przycichł.
Natomiast jeśli ktoś jest ciakwy jak to wygląda to przesyłam filmik. :)
http://youtu.be/pJ2sYDadP-8
Niestety jest trochę do poprawy w szczególności zębatka od impulsów.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: maciekb_19 w 31 Marca 2012, 23:01:08
I na impulsy sie cos pomysli:) ja tak mam siedze siedze chodzi mi cos po glowie siadam, kombinuje i rysuje...:) Zgodnie z DTR odleglosc od wału nastawnika glownego do krawedzi ma 116 mm, uwzgledniajac grubosc deski frontowej ok 18 mm... to promien tej tarczy powinien miec 90 mm co da nam 180 mm srednicy  wiec spokojnie sie zmiesci.  Nie sprawdzalem tego pod katem wymiarow (obecnie po wydruku ma 204mm:() czy miesci sie w obudowie tylko czy dziala ale mysle ze troche pracy i wyskalujemy to odpowiednio:) Nie obiecuje, ze dzisiaj ale do jutra postaram sie wrzucic takie gotowe do druku...
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 01 Kwietnia 2012, 08:14:09
No wszystko fajnie, jedynie grubość tego drewna mi nie pomaga. Grugość ściany górnej pokrywy i grubość przedniego wspornika ogranicza mi dość miejsce. Max średnica tarczy do wału nastawnika jazdy to 140mm, dla kierunkowego i bocznika tarcze max 100mm średnicy.
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: maciekb_19 w 01 Kwietnia 2012, 12:36:03
To chyba ta najwieksza wada drewna:( Do obrobki blachy potrzeba miec odpowiedni sprzet i troche doswiadczenia:( Ja pracowalem przy obrobce blach, ale to spawanie ...:/ Wiec pozostaje nam chyba cieszyc sie z drewna:) tarcze mozna zrobic i na 140 mm z moich wyliczen wynika : 0-R 329st tj. 44  pozycje (uwzgledniajac pozycje "0") wału głownego dzielac 329 na 44 wyjdzie nam w przyblizeniu po 7,5 st na srodek pozycji... Ja wyrysuje to recznie i mozna by sie nawet spotkac. Jestem z Wawy....
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: maciekb_19 w 03 Maja 2012, 18:55:24
http://chomikuj.pl/maciekb_19/Dokumenty/Marcin+S+NTA+303E4E,1630145355.doc

Wybacz ze tak pozno ale od groma roboty a po za tym wycinanie, sprawdzanie itd.... Naszczescie dopracowalem je na tyle ze jest prawie jak w oryginale. Nie mam glowy juz do myslenia ale chyba daleko nie jestem od 100%. Tarcze glownego sa na 140 a bocznikowania i kierunkowego na 100 tylko wydrukowac... Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 19 Maja 2012, 17:30:51
Dzisiaj bawiłem się samochodzikiem sterowanym z pilota..Myślę, że można się pokusić o zastosowanie również i takiego rozwiązania, ze względu na sterowanie impulsowe.
Posiedzę, pokombinuję ;)
Tytuł: Odp: Nastawnik NTA-303E z... drewna.
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 06 Września 2013, 15:54:47
Witam.

Czas odświeżyć temat. ;) Ostatnio mam więcej czasu, żeby się tym zająć więc znów praca wre, ale zanim pokażę co się pozmieniało (a trochę tego jest) mam pytanie do kolegi @mechatronika.
Chodzi mi o dwie sprężyny A i B (załącznik). Wiem, że ten mechanizm z dolnego poziomu dociska rolkę ustalającą pozycje wału kierunkowego, a z górnego dłuższym cięgłem odpowiada za blokadę wału bocznikowania. Jak spojrzeć na ten załącznik to w sumie sama sprężyna B by sobie z tym poradziła ponieważ jest rozporowa, tak więc po co jest sprężyna A?
Film na którym prezentujesz działanie całego mechanizmu, troszkę słabo widać pracę tych sprężyn, więc byłbym bardzo wdzięczny o jakąś podpowiedź, może i nawet jakiś filmik jak to działa. ;)

Pozdrawiam
Marcin