Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - tyuper

Strony: [1]
1
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 03 Grudnia 2017, 23:25:37 »
Tyle że co komu po sprzętowym renderowaniu dźwięku, ktoś ma kartę dźwiękową Creative?

Zalety sprzętowego przetwarzania dźwięku
- odciążenie głównego procesora od obliczania efektów, zmian pozycji źródeł dźwięku (przykład: gra S.T.A.L.K.E.R. Zew Prypeci z doinstalowaną implementacją programową OpenAL i EFX - zwalniała nawet o 25 klatek na sekundę podczas intensywnej strzelaniny i to na najnowszym 4-rdzeniowym procesorze. To pokazuje, że algorytmy odpowiedzialne za obrabianie dźwięku efektami środowiskowymi i HRTF-em wciąż są nie-lada obciążeniem dla procesorów ogólnego przeznaczenia, a co bez zająknięcia i ze 128 głosami robiło DSP sprzed 12 lat)
- (subiektywnie, ale to na tej samej zasadzie: jednemu dynamiczne cienie upiększają symulator, drugiemu nie robi to różnicy) wierniejsze rzeczywistości doznania w grze/symulatorze pod względem słuchu

A co jest dobre w Creative'owskiej implementacji OpenAL to to, że umożliwia sprzętowe przetwarzanie dźwięku bez specjalnego kodowania pod sprzęt, a jeśli takowego sprzętu użytkownik nie posiada, to API robi to programowo (choć już z gorszymi rezultatami).

2
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 03 Grudnia 2017, 22:02:52 »
Co do OpenALa - istnieje nowsza wersja DLLek od tych dystrybuowanych na stronie https://www.openal.org/
W wielu przypadkach poprawiają one stabilność aplikacji i gier (używających tego API) oraz naprawiają w niektórych dźwięk przestrzenny, co nie miało miejsca nawet jeśli aplikacja/gra dostała DLLki z paczki 2.0.7.0. Dopiero te z 2.1.0.0 czyniły swoje, a zostały odnalezione w sterownikach do kart dźwiękowych firmy Creative, która to z niewiadomych przyczyn nie opublikowała ich na swojej (nieistniejącej już) oficjalnej stronie API. Najwyraźniej ktoś postanowił zebrać całą dokumentację, pliki i dzięki temu powstała nowa strona. Ale najwyraźniej nawet on nie wiedział o tej paczce.

Tak więc można powiedzieć, że ta paczka zawiera najbardziej dopracowaną (na dzień dzisiejszy) implementację OpenAL. Jedyną, która potrafi komunikować się ze sprzętowym układem dźwiękowym i na nim przetwarzać wszelakie efekty typu pogłos, chorus lub HRTF (head-related transfer function). Mam nadzieję, panowie, że uda się wam wykorzystać możliwości OpenAL (bez "Soft" na końcu) do stworzenia realistycznego udźwiękowienia w symulatorze.

I to tyle mojego off-topicowania.

Strony: [1]