Autor Wątek:  Technikum kolejowe dla dorosłych.  (Przeczytany 11144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Technikum kolejowe dla dorosłych.
« dnia: 30 Listopada 2008, 02:57:04 »
Witam.

Czy zna ktoś technikum klejowe dla dorosłych (np. absolwentów innych szkół technicznych) gdzie jest jeszcze inny profil prócz: t. spedytor, t. logistyk lub t. transportu ?
Nie ukrywam, że siedzę drugi dzień nad tym i znaleźć nie mogę... . W Łodzi technikum kolejowe mi "wykończyli"..., w Koluszkach też a w Warszawie jest bodaj tylko technik logistyk co szczerze powiedziawszy mi nie pasuje... . Jeśli ktoś zna takowe ("blisko" Łodzi --> do 4,5h jazdy pociągiem w jedną stronę) to proszę napisać.

A teraz druga sprawa.
Znalazłem technikum (jak w temacie) we Wrocławiu. Mają 3 kierunki:
. Technik transportu
. Technik mechanik
. Technik elektryk

I teraz pytanie. Czy t. elektryk bądź t. mechanik odnoszą się swoją specyfikacją zawodową do kolei czy są to po prostu ogólne kierunki: elektryczny i mechaniczny ?
(pytam bo może ktoś zna tą placówkę, a jeśli nie to dowiem się inaczej :)  ) .

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopada 2008, 03:08:31 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopada 2008, 07:44:40 »
Zacznijmy od tego, że technikum kolejowe było kiedyś...dzisiaj mamy szkółki, które kształtują kandydatów na polibudę na wydział transportu kolejowego.
Profilu typu trakcja elektryczna, eksploatacja taboru kolejowego niestety już nie znajdziesz a szkoda :(
Co do szkoły w Warszawie - moja znajoma ma syna który od tego roku kształci się na technika elektryka, ma niektórych ,,starych" kolejowych wykładowców, którzy potrafili wpoić podstawowe zasady kolejowe do młodych główek. Dowiedz się dokładnie, czy w Wawie jest tylko jeden kierunek, bo z tego co wiem to było ich sporo.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2961
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 325
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopada 2008, 10:20:59 »
A`propo Polibudy, mam znajomą która jest na tym kierunku. Mówi że jest dużo kolei, rzadko jednak śmigają po Płaszowie czy Prokocimiu, ale sporo widziała. Tylko teraz pytanie, czy po tym kierunku (transport i logistyka - bo w kraku jest tylko taki) dostanę posadę mecha?

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Listopada 2008, 10:31:34 »
Mecha można dostać łatwo nie tylko po transp. i logistyce. Po elektryku, mechaniku też. A kurs na PKP i tak będziesz musiał przejść.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopada 2008, 11:46:29 »
Profilu typu trakcja elektryczna, eksploatacja taboru kolejowego niestety już nie znajdziesz a szkoda :(
Co do szkoły w Warszawie - moja znajoma ma syna który od tego roku kształci się na technika elektryka, ma niektórych ,,starych" kolejowych wykładowców, którzy potrafili wpoić podstawowe zasady kolejowe do młodych główek. Dowiedz się dokładnie, czy w Wawie jest tylko jeden kierunek, bo z tego co wiem to było ich sporo.

Ja w Wawie chodzę do tej szkoły - na dawną trakcję... Teraz to się nazywa elektroenergetyka transportu szynowego.

Mecha można dostać łatwo nie tylko po transp. i logistyce. Po elektryku, mechaniku też. A kurs na PKP i tak będziesz musiał przejść.

Taa? To Ci coś powiem. W Warszawie kilkanaście osób, które skończyło szkołę, zdało egzamin zawodowy itd. poszło szukać pracy. Nie chcieli nawet na sam warsztat przyjmować... Z tego co wiem, tylko 2 osoby zostały przyjęte... To w Warszawie.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopada 2008, 11:55:17 wysłana przez ZiomalCl »

Offline rusek

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 71
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Listopada 2008, 11:54:05 »
Akurat jeżeli mówimy o technikum we Wrocławiu to z kierunków kolejowych jest: Technik dróg i mostów kolejowych. Można również kształcić się w kierunku technika logistyka, ale tam o kolei jest niewiele, w zasadzie to tylko jakieś podstawy typu podział lokomotyw i wagonów, prześwit toru, rodzaje stacji kolejowych. W tej szkole nieznacznie większy nacisk jest teraz nakładany na transport samochodowy, sporo mówi się o magazynowaniu oraz planowaniu przewozów. Ciekawymi akcentami są modele wagonów, parę kolejek oraz pulpit od ET21 (niestety coraz bardziej zniszczony). Jeżeli macie jakieś konkretne pytania dot. tej szkoły to piszcie na PW.
Marek Margasiński <Marek 1991, ET221166>

Offline Wojcio1991

  • Wiadomości: 136
  • Pozdrowienia z E20!!!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopada 2008, 14:06:52 »

Ja w Wawie chodzę do tej szkoły - na dawną trakcję... Teraz to się nazywa elektroenergetyka transportu szynowego.

Czy po tym kierunku można będzie się ubiegać do pracy maszynisty? Bo również zamierzam wybrać się do Wawy do tej szkoły.
Zapraszam na stronę łowickich miłośników kolei
http://www.kolejowy-lowicz.eu/

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Listopada 2008, 14:28:54 »
Poczekajcie jeszcze parę lat to będą brali każdego chętnego...
Cytuj
Czy po tym kierunku można będzie się ubiegać do pracy maszynisty? Bo również zamierzam wybrać się do Wawy do tej szkoły.
Przy każdym wykształceniu średnim technicznym możesz się ubiegać... A i to nie jest regułą przy ostatnich brakach w personelu.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Listopada 2008, 14:34:27 »
Najbardziej wskazany. Bo ubiegać możesz się nawet po elektryce...

Na tym kierunku profesura uczy właśnie pod kolejowe zagadnienia. Na elektryce nie będzie tego typu przykładów. Tutaj kształcą pod zwykłego elektryka i z tematyką czysto kolejową się raczej nie spotkasz.

No i na trakcji w klasie 99% ludzi to będą MK ;] A na elektryce 0%...

Offline filip2h

  • Wiadomości: 372
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Listopada 2008, 15:04:24 »
Cytuj
Poczekajcie jeszcze parę lat to będą brali każdego chętnego...

Racja. U mnie w Nowym Sączu jest nawet dosyć duży ZT. Narazie nikogo nie przyjmują a średnia wieku maszynistów i pomocników to około 40 lat. Jak mi mówił kiedyś dyrektor CARGO, ma przygotowaną krzywą statystyczną wieku maszynistów i pomocników i za 5-7 lat większość masowo będzie odchodzić na emerytury, a jeśli przejdzie ustawa o wcześniejszych, ten okres się przybliży i będą musieli brać ludzi z ulicy, tak jak to robili kilkadziesiąt lat temu. I to CARGO wtedy będzie organizować kursy, bo to będzie w ich interesie by przyjąć kogoś do pracy. I tak będzie w większości Polskich miast i ZT. Dlatego MK w moim wieku czyli około 17 lat, jeśli swoją [rzyszłość wiążą z koleją, to będą mieli dobrze.

Offline Dozer

  • Wiadomości: 209
  • TEM2-277
    • Zobacz profil
    • Kolejowa Galeria Dozera
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Listopada 2008, 15:10:09 »
W Lublinie była kiedyś kolejówka, teraz to jest z tego co wiem technikum, ale niektóre kierunki nawiązują do tradycji szkoły:
- technik logistyk
- technik spedytor
- technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
- technik dróg i mostów kolejowych.
Galeria kolejowa mojego autorstwa:
http://www.dozer.kolej.org.pl/

Offline Wojcio1991

  • Wiadomości: 136
  • Pozdrowienia z E20!!!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Listopada 2008, 15:22:32 »
Na tym kierunku profesura uczy właśnie pod kolejowe zagadnienia. Na elektryce nie będzie tego typu przykładów. Tutaj kształcą pod zwykłego elektryka i z tematyką czysto kolejową się raczej nie spotkasz.

No i na trakcji w klasie 99% ludzi to będą MK ;] A na elektryce 0%...
Czyli coś dla mnie. Dzieki za pomoc. I być może do zobaczenia za 1,5 roku w szkole tym, którzy sie wybierają do wawy.
Zapraszam na stronę łowickich miłośników kolei
http://www.kolejowy-lowicz.eu/

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Listopada 2008, 15:48:05 »
Dobra, dobra panwie :), zaczynacie mi tu tworzyć wątek o "zwykłych" technikach :). Nie mam nic przeciw, ale nie o to mi chodziło ;).
Sprawa ma się następująco. Jestem w ostatniej klasie t. mechatronicznego, po szkole planuję dorobić sobie zaocznie jeszcze jakiegoś technika. Myślałem nad technikum kolejowym dla dorosłych, ale żadnego konkretnego znaleźć nie mogę :| (tak ktoś zreformował szkolnictwo zawodowe...). Jak nie znajdę tego co mnie interesuje to dorobię sobie t. elektryka lub mechanika. Problem to nie będzie. Ale chyba rozumiecie, że "lepszy" kolejowy elektryk/mechanik niż zwykły ;).

Co do Warszawy @EU40 , to faktycznie kilka kierunków tam jest, ale nie są to kierunki dla absolwentów szkół średnich a dla gimnazjalistów.
@Kacu, po logistyce i transporcie na warsztat na 90% Cię nie wezmą, z resztą @ZiomalCl ma rację:
Cytuj
W Warszawie kilkanaście osób, które skończyło szkołę, zdało egzamin zawodowy itd. poszło szukać pracy. Nie chcieli nawet na sam warsztat przyjmować... Z tego co wiem, tylko 2 osoby zostały przyjęte... To w Warszawie.
Prędzej zwykłego elektryka przyjmą na tabor niż absolwentów tych kierunków. W Łodzi niedługo przyjęcia do CARGO i IC, przyjmować będą elektryków, mechaników, tokarzy, frezerów, automatyków i spawaczy. Na hasło t. logistyk/transportu ludzie w ZT się "dziwnie uśmiechają"... :).
btw średnia na warsztacie w Łodzi to ok. 50 lat :).

Dobra koniec tego OT :), ma ktoś jakieś propozycje :> ?

Pozdrawiam.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Listopada 2008, 16:38:31 »
Co do Warszawy @EU40 , to faktycznie kilka kierunków tam jest, ale nie są to kierunki dla absolwentów szkół średnich a dla gimnazjalistów.
@Kacu, po logistyce i transporcie na warsztat na 90% Cię nie wezmą, z resztą @ZiomalCl ma rację:
(...)
Prędzej zwykłego elektryka przyjmą na tabor niż absolwentów tych kierunków. W Łodzi niedługo przyjęcia do CARGO i IC, przyjmować będą elektryków, mechaników, tokarzy, frezerów, automatyków i spawaczy. Na hasło t. logistyk/transportu ludzie w ZT się "dziwnie uśmiechają"... :).

A pierniczysz, ja nie jestem ani po elektryce, elektroenergetyce, mechanice, ani zadnym innym kierunku kolejowym i jakoś do jazdy trafiłem...
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Listopada 2008, 17:03:00 »
Ja mówiłem w odniesieniu do Łodzi (fakt nie zaznaczyłem tego...) a to, że Ty się u siebie dostałeś to tylko pogratulować :).
Jeszcze kilka lat temu na jazdę przyjmowali u nas wszystkich: fryzjerów, piłkarzy, budowlańców, szewców, itd. Ale te czasy się już skończyły bo wyszło, że przyjmowani ludzie powiem wprost -knocili robotę. Dlatego ZT w Łodzi postawił warunek, że aby ubiegać się o robotę na szopie i ew. później jazdę trzeba być absolwentem szkoły technicznej o kierunku: elektrycznym, mechanicznym, elektronicznym lub pokrewnym. Tak to się ma w Łodzi.

ps Pomijam robotę dzięki znajomym w PKP, -ale to inna bajka :).   
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Technikum kolejowe dla dorosłych.
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Listopada 2008, 18:10:40 »
EU07-483 trafił za nastawnik :)
Pamiętam warunki, jakie narzuciła Dyrekcja Trakcji w Krakowie, co do wymagań, aby na stanowisko pomocnika maszynisty kierować absolwentów TK po eksploatacji taboru kolejowego, nie ujmując absolwentów trakcji. Podpierano się tym, że tylko eksploatacja przygotowuje do pracy za nastawnikiem. To był IDIOTYZM niesamowity!
Całe szczęście została przecięta wstęga dziwnych uzależnień trakcyjnych od jednej osoby..
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.