Autor Wątek:  Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.  (Przeczytany 8151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Października 2008, 23:59:46 »
Taaa, jak sie nie ma argumentów merytorycznych to się zaczyna w ten sposób...

No przynajmniej się przyznałes, że wczoraj zaczęło brakować argumentów...

W tej chwili tak jest, ale to wcale nie oznacza, że tak ma być zawsze...
Kwestią wtórną jest:
-czy przewoźnik X za y kWh fakturę będzie płacił pośrednikowi, a pośrednik zapłaci wytwórcy
-czy przwewoźnik X za y kWh fakturę będzie płacił wytwórcy, wytwórca się rozliczy z pośrednikiem.
Z punktu widzenia technicznego nie ma przeszkód, aby przewoźnik X zapłacił wytwórcy Y za zużytą energię, a przewoźnik Z zapłacił wytwórcy Q za zużytą energię, a oby dwoje jadą po tych samych torach.

Płaci sie ryczałtowo za tonaż i robi to PLK, na lokach nie ma "czarnych skrzynek" (prosciej - liczników energii)

Ja się wycofuje z dyskusji, klepać to sobie możesz mój drogi kapucynka swego- zrozumiałeś?

W iście mistrzowskim stylu zakończyłeś tą dyskusje.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Października 2008, 00:01:29 »
Śmiem wątpić, sieć trakcyjna nad torem nie jest siecią przesyłowa która PKP E. musi udostępniać innym dostawcom.

A z jakiego źródła PKP E. zasila swoje sieci? Rozumiem że sama nie jest producentem energii.

Cytuj
Weź pod uwagę taki aspekt: już Ci dwoje ludzi mówi, że myślisz źle, a Ty swoje..., masz do tego prawo.

No.. ja na pewno nie jestem tym drugim. Prowadzę rozmowę na pewnym poziomie abstrakcji nie zagłębiając się w techniczne uwarunkowania które być może mają tu większą rolę niż mi się może wydawać.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Października 2008, 00:02:44 »
Cytuj
No przynajmniej się przyznałes, że wczoraj zaczęło brakować argumentów...
Mnie to jest obojętne, co Ty myślisz na ten temat, jeśli chcesz przyjąć wersję, iż brakowało mi argumentów, to ją przyjmij, ale nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy, iż czytający też mają swój rozum...

Cytuj
W iście mistrzowskim stylu zakończyłeś tą dyskusje.
A bo ile razy mam znosić twoje zaczepne posty?

Mariusz... zaczynasz odchodzić od tematu.
Akvin
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2008, 00:07:44 wysłana przez Akvin »

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Października 2008, 00:03:11 »
A z jakiego źródła PKP E. zasila swoje sieci? Rozumiem że sama nie jest producentem energii.

Nie jest producentem. Sama kupuje ten prąd z ogólnodostępnej sieci przesyłowej z której korzystać może wielu dostawców prądu.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Października 2008, 00:08:35 »
Reasumując, do mnie jedynie przemawia, brak tych czarnych skrzynek, ale nie wiem, czy znowu to, aż taki duży problem. Pewno jakiś jest, ale na ile złożony, kosztowny, tego nie wiem i tylko w tym aspekcie się zgadzam w 100% z Tobą.
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2008, 00:14:46 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Października 2008, 00:26:12 »
A z jakiego źródła PKP E. zasila swoje sieci? Rozumiem że sama nie jest producentem energii.

PKP ENERGETYKA "ciągnie" z krajowej sieci elektroenergetycznej.
Problem z energetyką jest taki, że nie można sobie ot tak załączyć czy wyłączyć elektrowni. Całość podlega Krajowemu Systemowi Elektroenergetycznemu. To on decyduje, które elektrownie mają pracować i z jaką mocą, to on również kontroluje, kto ile energii wyprodukował w "wpuścił" do ogólnej sieci. Dzięki temu mając 5 elektrowni (które np podlegają różnym firmom), możemy podpisać sobie umowę z firmą nr 3 i to jej będziemy płacić za energię.
Zasada jest taka (jeśli chodzi o warunki techniczne), że do transformatora głównego (do podstacji) rządzi energetyka a dalej już za trafo rządzi właściciel podstacji (czyli np PKP ENERGETYKA). To daje możliwość odsprzedawania energii innym podmiotom.
W ogromnym błędzie jest ten kto myśli, że kolej to tylko 3kV DC. PKP ENERGETYKA ma podstację i kilka traf. Na wejście dostają np linkę 3 x 400kV lub przy mniejszych stacjach  3 x 110kV a później robią sobie z tego 3 x 400V, 230V, i dodatkowo ( po przepuszczeniu przez "prostownik" ) 3kV DC.

Jak widać 3kV przydadzą się tylko PKP, ale jest jeszcze 400V i 230V, a przecież to są podstawowe wartości napięć zasilających w Polsce. Dzięki temu ENERGETYKA może odsprzedawać energię komu chce bo tak jak wspomniałem wcześniej za transformatorem energetycznym rządzą już oni. Oczywiście muszą mieć stosowne pozwolenia itd, itp ale to już inna bajka. Dlatego Kowalskiego nie obchodzi skąd PKP ENERGETYKA czerpie energię, on i tak jej płaci. A to, że PKP wcale tej energii nie wyprodukowało nie oznacza, że nie mogą nią handlować.

Jeszcze mała prośba Panowie, nie piszcie, że ktoś płaci na prąd bo zapytam się Was czy macie w domu lub zakładzie licznik zużycia wyskalowany w amperach... . Płaci się za energię elektryczną nie za prąd ;).
   
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2008, 00:27:59 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Października 2008, 00:39:43 »
Chociaż przmyślałem temat i się sam nie zgadzam ze swoim poprzednim postem, bo jeśli założyć, iż metoda pomiaru zużycia energii i chyba wydaje mi się niedokładna, jakim jest:
Cytuj
Płaci sie ryczałtowo za tonaż i robi to PLK, na lokach nie ma "czarnych skrzynek" (prosciej - liczników energii)

i jest ok, to jak wprowadzimy drugiego wytwórcę, to nie widzę powodu, aby tylko z tego faktu nagle ta metoda nie zdała egzaminu.

mechatronik, mozliwe, że tak jest, ale co to ma wspólnego z rozwiązaniach jakie są stosowane na świecie?
Jeżeli coś tam jest nie nie elo, to zróby tak, aby było elo i żebyśmy mieli w Polsce możliwość wyboru wytwórcy.

Cytuj
Jeszcze mała prośba Panowie, nie piszcie, że ktoś płaci na prąd bo zapytam się Was czy macie w domu lub zakładzie licznik zużycia wyskalowany w amperach... . Płaci się za energię elektryczną nie za prąd ;).

A czym, że jest ta energia elektryczna?
Płacę, za ilość przemieszczających się elektronów co jest prądem pomnożone przez czas. Przcież nie płacę za ogórki, kiełbasę, tylko prąd. Ponadto prąd sie pisze krócej niż energia elektryczna, a wszyscy jak mniemam wiedzą o co chodzi.

Offline Radkos07

  • Wiadomości: 297
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Swoboda wyboru dostawcy energii przez poszczególnych przewoźników.
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Października 2008, 16:19:05 »
Cytuj
Było już o tym jak to wygląda u Kowalskiego z bloku. Wyobraźmy sobie, że PKP Energetyka to Kowalski.

EU07-483 zrobiłeś niestety błędne założenie i cała Twoja logika bierze w łeb...

PKP Energetyka to odpowiednik Zakładu Energetycznego (STOEN, VATENFALL, ENION, ENEA itp.). IC, PR, PCC Rail itp. to odpowiednik Kowalskiego.
Indywidualny Kowalski ma prawo wyboru dostawcy energi (ENION, ENEA, VATENFALL itd.), mimo iż do jego bloku energia dociera przewodami np. ENIONU. W praktyce to wygląda tak, tzn. zasada TPA, że mało kto tego dokonuje, bo przy statystycznym złużyciu energii 1700 kWh/rok zaoszczędziłby w granicach 20-30 zł/rok.
Ale dla kolei to już byłyby znaczne oszczędności, bo tam zużywa się więcej.
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2008, 16:23:08 wysłana przez Radkos07 »
Ciężka praca i brak rozrywek sprawią,
ze bedziesz cholernym nudziarzem,
a twoja żona bogatą wdową