Autor Wątek:  Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym  (Przeczytany 17188 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Czerwca 2015, 23:44:19 »
Hm, jest tak - po wgraniu poprawki w exe przystanki działają prawidłowo. Więc można powiedzieć, że exe jest przetestowany. Niestety z tym przypisywaniem semafora do toru będę musiał jeszcze powalczyć, bo coś robię z tym nie tak.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Czerwca 2015, 00:20:57 »
Semafor należy przypisać tylko do jednego toru w obrębie scenerii i powinien być to odcinek koło semafora. Komórka jest rzutowana na trajektorię, więc dokładne punkty końców nie mają znaczenia. Grzesiu, jak tam dłubiesz, to pomyśl jeszcze dlaczego często kierpoć nie gwizda na stacji początkowej.
Mój kanał youtube

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Czerwca 2015, 00:29:29 »
OK, więc widzę już tylko jedno prawidłowe przypisanie:
Semafor znajduje się przy torze "t110". Skład najpierw minie punkt 2 tego toru, potem punkt 1. Semafor skierowany jest oczywiście w stronę punktu 2.
Więc: znajduję tor "t110" (przy którym stoi semafor), ustawiam mu "event1 chomikowo_d_sem_info" (bo w kierunku punktu 1 jadę). Zgadza się?
Jeśli to nie zadziała, to w czym jeszcze może leżeć problem? Semafor "psiary_zagroda_p" działa prawidłowo. Ale sygnał na nim pojawia się, kiedy jadę. Kiedy dostaję S10 na "chomikowo_d" - stoję przed W4. W tabeli skanowania mam tylko "Chomikowo#01_stopinfo". Może to jakoś blokuje odebranie sygnału semafora?

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Czerwca 2015, 00:35:50 »
Problem dojsc do tego metoda eliminacji?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Czerwca 2015, 00:56:14 »
Tabelka blokuje się na pierwszym ograniczeniu. Po odhaczeniu Chomikowo#01_stopinfo powinien wskoczyć chomikowo_d ze swoim sygnałem (o ile jest różny od vel=-1).
Mój kanał youtube

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Czerwca 2015, 10:44:25 »
Komórka jest rzutowana na trajektorię[...]
Nie jest to prawdą do końca. Dzisiaj rano zrobiłem mały eksperyment i przypisałem najpierw semafor a na następnym torze w4, które stoi przed nim i wg tabelki semafor stał przed w4.
Nie wiem czemu on nieprawidłowo zczytuje tory po stanięciu. Jak usunąłem blokadę czytania następnych torów po vel=0 to ładnie semafor odczytuje. Więc ten problem jest już rozwiązany.
Teraz muszę jeszcze dojść do tego jak zrobić, aby jeśli widzi dwa semafory to uwzględniał ten bardziej znaczący.

  Dodano: 06 Czerwca 2015, 10:48:46
Tabelka blokuje się na pierwszym ograniczeniu. Po odhaczeniu Chomikowo#01_stopinfo powinien wskoczyć chomikowo_d ze swoim sygnałem (o ile jest różny od vel=-1).
Do tabelki wrzuca także semafory z v=-1.

  Dodano: 06 Czerwca 2015, 10:53:10
Semafor należy przypisać tylko do jednego toru w obrębie scenerii i powinien być to odcinek koło semafora.
Nie ma znaczenia do ilu torów jest przypisany dany semafor. Może byc nawet przypisany do iluś tam. Liczy się pierwsze zczytanie. Potem jest sprawdzane czy event jest już w tabelce i jeśli jest to odczyt jest ignorowany.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2015, 10:53:10 wysłana przez gfirlejczyk »
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Czerwca 2015, 13:10:51 »
Zebrałem wystarczające dane, żeby zrobić automatyczne przypisywanie semaforów.

Algorytm jest prosty: weź listę semaforów, dla każdego semafora sprawdzaj czy w odległości x metrów po lewej stronie semafora znajduje się tor. Jeśli tak, przypisz "nazwa_semafora" + "_sem_info" jako event1 lub event2 w zależności od zwrotu toru względem zwrotu semafora.
Te właściwości są statyczne, niezależne od stanu symulacji i innych elementów. Wszystkie semafory da się tak przypisać. Sama operacja jest trywialna obliczeniowo. Założę się, że to już nawet jest zrobione w testowym Rainsted, ja teraz będę to dokładał do swojego edytora. Wcześniej muszę tylko rozwiązać problem konwersji zmian mapy w pamięci do mapy w plikach.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Czerwca 2015, 13:33:39 »
Tylko uwazaj, aby nie przypisywac, gdy semafor jest tylem do kieruku jazdy. BTW, takie przypisywanie juz dawno zrobilem w swoim edytorze. Troche inaczej dziala, niz twoja propozycja. Dodalem, takze S1 (wygaszanie), SHp i inne takie tam. Dla wygaszania, nalezy znalezc tor za semaforem uwzgledniajac kierunek jazdy (za torem, do ktorego przypisany zostal sem-info). Sprawa sie komplikuje, jesli dany event jest juz w torze zajety. Ja zrobilem automatyczne dodawanie multiple, ale to jest passe. W takich przypadkach nalezy dzielic tor na dwa wg obecnych wytycznych.

  Dodano: 06 Czerwca 2015, 14:01:25
No i jeszcze, jesli twoje x bedzie odpowiednio duze, to moze pojawic sie wiecej niz jeden tor.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2015, 14:01:25 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Czerwca 2015, 15:09:23 »
Jeśli złapię więcej niż 1 tor, mogę wybrać tor, który jest bliżej lewej strony semafora. 2 tory nie mogą znajdować się w równej odległości od lewej strony semafora, bo musiały się przecinać dokładnie w miejscu ustawienia semafora, a takich semaforów nie stosuje się na kolei.

Co do kierunku jazdy - sprawę załatwia LEWA strona semafora (patrząc na jego przód). To określa jednoznacznie kwestię kierunku jazdy, gdyż tylko jeden tor będzie pasował do 1 semafora (jeśli ze względu na zakres odległości wpadną 2, zostanie wybrany bliższy).

Co do odległości - tu są 2 sposoby - interpolacja odległości od łuku (wolne) lub obliczenie odległości punktu od odcinka (interpolacja 1 odcinkiem - szybkie). Biorąc pod uwagę dość spore promienie łuków i długość odcinków na łukach - sposób szybszy będzie zapewne zupełnie wystarczający.

Aha, tak przy okazji: czy można ufać wartościom promienia w definicjach torów? Bo jeśli można, to liczenie odległości od łuku może być prawie równie szybkie jak liczenie odległości od odcinka. Jeśli nie, to trzeba by najpierw te promienie przeliczyć z Bezierów, pytanie czy jest sens się w takie cuda bawić.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2015, 15:15:01 wysłana przez HTD »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Czerwca 2015, 15:13:03 »
Pamiętaj, że niekiedy semafor stoi po lewej, a sblka zawsze, więc nie może to być pełen automat.
Mój kanał youtube

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Czerwca 2015, 15:16:28 »
Czy każdy semafor może stać po lewej? Bo SBL-ki da się odróżnić od reszty. OK, w takim razie najlepiej zrobić listę propozycji i ręczne zatwierdzanie każdego przypisania z wskazaniem na mapie.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Czerwca 2015, 15:20:26 »
Jesli patrzy sie na przod semafora, to ok, ale o tym chyba nie wspomniales. Co do wiecej niz jednego toru, sytuacja gdy semafor lezy na grancy pomiedzy koncem jednego toru a koncem drugiego toru. Obydwa tory beda mialy semafor po prawej stronie i odleglosci do semafora jednakowe.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Sygnał odjazdu błędnie wyzwalany semaforem wjazdowym
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Czerwca 2015, 15:55:22 »
Racja. Zdecydowanie - pół automat. Ale zawsze lepszy półautomat niż ręczne przypisywanie.