Autor Wątek:  Komendy dla AI (manewry)  (Przeczytany 5987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1232
Komendy dla AI (manewry)
« dnia: 28 Grudnia 2014, 14:34:44 »
Przeczytałem kilka wątków, przeanalizowałem podobne wpisy / sytuacje w symulacji w innych scenariuszach, jednakże nie mogę sobie poradzić, chodzi o komendy wysyłane do AI. Potrzebuję wiedzieć (krok po kroku) w jaki sposób zmusić AI do:

> uruchamianie / "wygaszanie" lokomotywy
> przełączanie jej w tryb manewrowy
> odłączanie lokomotywy od składu
> podłączanie lokomotywy do składu
> zmiana kierunku jazdy lokomotywy (zauważyłem, że lokomotywa zmienia kierunek po podaniu np. Tm "z tyłu", ale tutaj chodzi o obszar bez tarcz manewrowych - rozbudowana bocznica).

Wiem, że rozchodzi się tutaj o event Putvalues, ale nie wiem w jaki sposób go stosować. Nie wiem też do końca, co oznaczają poszczególne jego elementy. Niestety scenery.doc dużo mi o nim nie mówi.
Cytuj
event nazwa putvalues 1.0 none 0.1 0.1 0.1 Jump_to_order 0 0 endevent
Co do ostatnich trzech elementów, to bazuję na tym: http://eu07.pl/misc/download/doc/RFC-commands.html.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Grudnia 2014, 15:30:05 »
http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/RFC-commands
Kod: (Włączenie/wyłączenie:) [Zaznacz]
Prepare_engine 1 0 Prepare_engine 0 0
Kod: (przełączanie jej w tryb manewrowy) [Zaznacz]
Shunt -1 0
Kod: (odłączanie lokomotywy od składu) [Zaznacz]
Shunt 0 0Wstaw niewidzialne tarcze manewrowe (same przypisane komórki pamięci) i wysyłaj sygnały za ich pomocą.
Komendy dla AI najlepiej wysyłać przy pomocy gotowych komórek sygnalizatorów a nie komórek ze wskaźnikiem na tor.
Mój kanał youtube

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Grudnia 2014, 15:31:37 »
Cytuj
> uruchamianie / "wygaszanie" lokomotywy
Komendy Prepare_engine 1 0 oraz Prepare_engine 0 0. Ta pierwsza musi być wysłana przez komórkę przypisaną do toru, bo AI w stanie wyłączenia nie skanuje sygnałów przyczepionych do torów. Druga powinna zadziałać również po wpisaniu jej w sygnalizator. Wybudzenie tą komendą nie powoduje zapalenia świateł. W celu wybudzenia AI można też wysłać komendę wyższego rzędu (np. Shunt; ale nadal przez komórkę powiązaną z torem), wtedy AI wykona ją po uruchomieniu się.
http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/EU07.EXE_372#Zmiany_w_dzia.C5.82aniu_komend_AI

Cytuj
> przełączanie jej w tryb manewrowy
Najprościej podać Ms2 na tarczy manewrowej. Poza tym można wysłać komendę Shunt, ale parametry zależą od tego, co ma z tym trybem manewrowym dalej zrobić (ma stać w miejscu, czy pojechać w którąś stronę).

Cytuj
> odłączanie lokomotywy od składu
Najprościej wpisać komendę Shunt 0 0 w sygnalizator, który zatrzymał pociąg.
http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/EU07.EXE_372#Komenda_doczep_i_odczep

Cytuj
> podłączanie lokomotywy do składu
Komenda Shunt z parametrami zależnymi od sprzęgu i tego, co ma po podczepieniu zrobić. Szczegóły w linku powyżej. Np. Shunt -3 3 podłączy skład sprzęgiem 3, a następnie będzie oczekiwać w miejscu na podanie sygnału jazdy, a Shunt -1 55 połączy EZT z innym, po czym całość pojedzie w przeciwną stronę w trybie manewrowym.
http://rainsted.com/pl/Symulator/MaSzyna/EU07.EXE_291#14._Doczepianie_AI_do_sk.C5.82adu

Cytuj
> zmiana kierunku jazdy lokomotywy (zauważyłem, że lokomotywa zmienia kierunek po podaniu np. Tm "z tyłu", ale tutaj chodzi o obszar bez tarcz manewrowych - rozbudowana bocznica).
Najprościej wstawić niewidzialne/podziemne tarcze, inaczej się zamęczysz. Zmianę kierunku jazdy można wywołać wysyłając komendę Change_direction 0 0 do toru przez komórkę pamięci. Jeśli komórka pamięci będzie umieszczona z konkretnej strony toru (nie przy nim), to można użyć komend Change_direction 1 0 oraz Change_direction -1 0 jako "do mnie" i "ode mnie". Wysyłanie komend do AI wskazanego nazwą nie działa obecnie.

Cytuj
Wiem, że rozchodzi się tutaj o event Putvalues, ale nie wiem w jaki sposób go stosować.
Na siłę dało by się też zrobić przez PutValues, ale wtedy manewry masz zrobione "na sztywno".

Cytuj
Nie wiem też do końca, co oznaczają poszczególne jego elementy. Niestety scenery.doc dużo mi o nim nie mówi.
Nie zawsze dokumentacja 2003 odnosi się do stanu obecnego.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6107
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2078
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudnia 2014, 16:23:17 »
@Ra. Czy jeżeli prowadzimy skład na manewrach, to czy może być wysłana komenda, żeby odpięło od nas n wagonów? Chodzi mi o symulację manewrowego.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Grudnia 2014, 16:27:59 »
Obecnie tylko AI wykonuje rozłączanie i podłączanie, ale można by to zmienić w przyszłości. Obecnie co najwyżej można uruchomić drugą lokomotywę z AI, która będzie nam dorzucać/podbierać wagony. Np. łączenie składów osobowych da się zrobić: na stację przyjeżdżają dwa pociągi osobowe, z jednego odpina się lokomotywa prowadząca, po wagony od drugiej strony podjeżdża SM42, zabiera je za głowicę i łączy z drugim osobowym.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6107
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2078
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudnia 2014, 16:34:27 »
Mi chodzi bardziej o górkę rozrządową. Że przed dojazdem do grzbietu odpina nam wagon-dwa wagony.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Grudnia 2014, 16:47:03 »
Nie ma na razie takiej możliwości, żeby jakkolwiek rozpiąć skład prowadzony przez użytkownika. W pierwszej kolejności trzeba bardziej zautomatyzować scenerie i doprowadzić do tego, żeby misje było w stanie w całości wykonać AI, w tym łączenia i rozłączania. Wtedy będzie możliwe włączenie automatu, który w pociągu użytkownika będzie operował sprzęgami.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudnia 2014, 17:03:39 »
AI potrafi tylko wykonać manewry odstawieniem. Nie zna operacji odrzutu, potrzebnego na górce.
Mój kanał youtube

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 339
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Grudnia 2014, 17:10:12 »
A to osobna sprawa. Nie od razu Kraków coś tam teges...
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1232
Odp: Komendy dla AI (manewry)
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Grudnia 2014, 02:26:26 »
Osoby mówiące, że nic nie robią, bo "nie umią" i nie ma poradników to nie będę nic robił, ale fajnie by było, żeby codziennie wychodziło 15 nowości powinny to zobaczyć. Jeszcze 3 dni temu byłem na etapie:
event nazwa multiple 0 none sem_s2 rozjazd+ dzwiek przejazd_zamykaj endeventA dziś już jestem na etapie takim, jak w załączniku, tworząc scenariusz, gdzie lokomotywy same się odczepiają / podczepiają pod skład, jest bardzo duży ruch AI itp.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!