Autor Wątek:  Maszyna - działanie  (Przeczytany 8992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grand

  • Wiadomości: 382
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« dnia: 30 Grudnia 2004, 17:26:59 »
Witam. Chcialbym zapytac o jedna rzecz. Dlaczego gry z duzo lepsza grafika chodza lepiej niz Maszyna ?


ps.Kompletnie sie nie znam na robieniu gier / symulatorow
/ \  / \  / \

hunter

  • Gość
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudnia 2004, 17:32:44 »
Bo MaSzyna nie ma ENGINE!
Post powinien zostać wywieziony na bocznice :>

Offline Wojtek M

  • Wiadomości: 169
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia 2004, 18:34:02 »
Cytat: "sq1mhv"
Bo MaSzyna nie ma ENGINE!
Post powinien zostać wywieziony na bocznice :>


Twój też, maszyna ma engine
Pozdrawiam
Wojtek z Krakowa

hunter

  • Gość
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudnia 2004, 19:22:00 »
Tia... :> jedynie 24 kb pliku model3d.cpp :>
No dobra, powiedzmy, że ma, ale jest mało wydajny.

Offline Bart

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 415
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudnia 2004, 21:51:13 »
Cytat: "sq1mhv"
Tia... :> jedynie 24 kb pliku model3d.cpp :>
No dobra, powiedzmy, że ma, ale jest mało wydajny.


a mi sie wydawało że ponad 600kb pliku eu07.exe...

MaSzyna działa powoli bo stara się odwzorować realia PKP, a te są takie .... [każdy wie jakie są], że dzisiejsze komputery nie radzą sobie dobrze z ich odwzorowaniem...  ;)
Marcin_EU (21-08-2005 20:42) napisał:
wystarczy znalezc wielu frajerow i za 10 lat ze starego symka bedziecie mieli bve, a za 50 to moze i mstsa

Offline Kakish

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudnia 2004, 22:28:44 »
Cytat: "sq1mhv"
Tia... :> jedynie 24 kb pliku model3d.cpp :>
No dobra, powiedzmy, że ma, ale jest mało wydajny.


Widze ze kolega jest specjalista nie tylko mechanikiem, inzynierem kolejnictwa ale takze magistrem informatykiem ze specjalizacja analiza systemow przetwarzania obrazu.
AFAIK "dobroc" algorytmu/programu nie mierzy sie objetoscia kodu zrodlowego a raczej innymi przymiotami. Poza tym w klasie programow o podobnej wydajnosci lepszy jest ten ktory ma prostsza strukture (algorytmika w koncu do czegos sluzy). Mowiac ze MaSzyna nie ma/ma malo wydajny engine nie precyzujesz czy chodzi o ogolna wydajnosc programu, jego zdolnosc do wyswietlania grafiki czy tez odwzorowania mechaniki pojazdow trakcyjnych. O ile mozna sie zgodzic ze engine graficzne istotnie nie nalezy do nadzwyczaj wydajnych to ciazko zapomniec ze ok. 50-70% czasu procesora* jest pochlanianych przez obliczenia fizyki, ktora jest jednak dosc precyzyjnie symulowana. W jednym i drugim nalezy upatrywac przyczyne tego ze dzieje sie tak jak w pierwszym pytaniu

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudnia 2004, 10:51:26 »
Nareszcie mu ktos pokazal, panie Kakish ;-)
Po za tym nic nie stoi na przeszkodzie aby sq1mhv wprowadzil mnostwo poprawek do starego enginie, skoro jest tak obeznany w tych tematach...

hunter

  • Gość
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Grudnia 2004, 11:41:20 »
No tutaj to musze się z Wami zgodzić.
Większość jest tak, jak mówi Kakish. Silnik może być lepszy, tylko właśnie fizyka pojazdu, itp. zmniejsza jego wydajność.

Na przykład wydajność dwukrotnie mogą zmniejszyć zdarzenia w scenerii. Raz usunołem sobie ze scenerii Quarka wszystkie eventy i wydajność zwiększyła się dwukrotnie. Ale był skutek uboczny: AI i wszystkie pojazdy nie miały sygnału i ustawionego przebiegu.

Pozdrawiam.

Offline |andy|

  • Wiadomości: 960
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Grudnia 2004, 13:09:12 »
Cytat: "sq1mhv"
(...) Raz usunołem sobie ze scenerii Quarka wszystkie eventy i wydajność zwiększyła się dwukrotnie. Ale był skutek uboczny: AI i wszystkie pojazdy nie miały sygnału i ustawionego przebiegu.


Chyba logiczne, że jeśli nie masz eventów to przebieg nie zostanie ułożony? Spodziewałeś się czegoś innego?

Offline Grand

  • Wiadomości: 382
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Grudnia 2004, 21:42:17 »
Cytat: "sq1mhv"

Post powinien zostać wywieziony na bocznice :>


Co Ty taki madry jestes co ??? Mądrala się znalazł ......................
/ \  / \  / \

hunter

  • Gość
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Grudnia 2004, 21:48:22 »
No sory, ale mam dziś zły humor :/

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Stycznia 2005, 02:28:00 »
Cytat: "sq1mhv"
No sory, ale mam dziś zły humor :/

A co mnie to kur*wa obchodzi???
Jesli masz zly humor to wyladuj ja sie kolegach ktorzy Cie drecza, a nie na forum Maszyny....

Offline Sierakowiczanin

  • Wiadomości: 148
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Stycznia 2005, 05:19:16 »
Cytat: "Mat_EU"
Cytat: "sq1mhv"
No sory, ale mam dziś zły humor :/

A co mnie to kur*wa obchodzi???
Jesli masz zly humor to wyladuj ja sie kolegach ktorzy Cie drecza, a nie na forum Maszyny....



Na tym forum jest wiele osób,które mają o wiele gorszy humor i to raczej zawsze.Zlituj się nad nim :)Nie chcę wymienać nicków ale jedna osoba ma na końcu EU07 i admin w nicku,choc nim nie jest ... i to właśnie o nią mi chodzi(głównie).I prosze nie pisać,że jest dłużej na tym forum i jest starsza itp.Zachowanie nie do przyjęcia.

hunter

  • Gość
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Stycznia 2005, 08:35:10 »
Cytat: "Mat_EU"
Cytat: "sq1mhv"
No sory, ale mam dziś zły humor :/

A co mnie to kur** obchodzi???
Jesli masz zly humor to wyladuj ja sie kolegach ktorzy Cie drecza, a nie na forum Maszyny....


A właśnie Ty teraz mnie dręczysz swoimi głupimi słowami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Stycznia 2005, 12:47:56 »
Cytat: "sq1mhv"
Cytat: "Mat_EU"
Cytat: "sq1mhv"
No sory, ale mam dziś zły humor :/

A co mnie to kur** obchodzi???
Jesli masz zly humor to wyladuj ja sie kolegach ktorzy Cie drecza, a nie na forum Maszyny....


A właśnie Ty teraz mnie dręczysz swoimi głupimi słowami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przepraszam bardzo....ja sie nie uzalalem ze mnie bija koledzy w klasie.
To nie jest forum bravo czy jakiejs innej gazetki tylko symulatora kolei...A Ty robisz wiele rzeczy zeby stalo sie forum ogolnotematycznym...
Nikt nie powiedzial ze zycie jest uslane rozami :P

Offline Sierakowiczanin

  • Wiadomości: 148
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Stycznia 2005, 13:55:49 »
Zajrzyj na forum Msts.Tam wyraźnie pisze,że można pisać na każde tematy.Spróbujcie wziąść z nich przykład.

Offline Kakish

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Stycznia 2005, 14:11:40 »
Cytat: "Sierakowiczanin"
Zajrzyj na forum Msts.Tam wyraźnie pisze,że można pisać na każde tematy.Spróbujcie wziąść z nich przykład.


Jesli nie zauwazyles to jest to forum "Symulator EU07 - Pomoc" czy cos Tobie to mowi ?? Czy nie masz wrazenia ze tematyka jest nieco limitowana ??? Chcesz popisac o czymkolwiek wejdz sobie na Inne albo Test, ale nie smiec po forum....prosze...

Offline jaras

  • Wiadomości: 224
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Re: Maszyna - działanie
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Stycznia 2005, 04:11:02 »
Cytat: "Grand"
Witam. Chcialbym zapytac o jedna rzecz. Dlaczego gry z duzo lepsza grafika chodza lepiej niz Maszyna ?

ps.Kompletnie sie nie znam na robieniu gier / symulatorow

Witaj, @ Grand.

To nic, że się nie znasz ;-).

Postanowiłem jednak odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie, bo NIKT w tym topicu nie raczył tego zrobić (sorry, @ Mat_EU).

Takie "dzieła" jak MSTS czy inne symulatory i gry są robione przez rzeszę fachowców. Zobacz sobie, ilu ludzi robiło "głupiego" Excela (który przecież grą nie jest ;-). Programy te są dopracowywane do najmniejszego szczegółu, a firmy zajmujące się ich wydawaniem zatrudniają profesjonalnych betatesterów.

MaSzyna, z kolei, jest owocem pracy kilku zapaleńców. Wcale to oczywiście nie oznacza, że nie jest wykonana profesjonalnie (co zresztą widać!), lecz nie jest tak dokładnie dopracowana jak wspomniane programy. A betatesterzy? Hm... może nie będę komentował... mimo, że sam nim jestem ;-).

Mówimy tutaj na przykład o wydajności grafiki. Programiści biorący udział w tworzeniu symulatora nie są z wykształcenia informatykami, lecz fizykami. Nie zdołali więc na tyle zoptymalizować kod procedur wyświetlających grafikę, aby uzyskać doskonałą wydajność. Pamiętaj, że wszelkie programy z grafiką 3D wymagają albo "mocnego" procesora (CPU) albo "mocnego" sprzetu graficznego (karta, GPU itp.) i jednocześnie dobrze przemyślanego kodu procedur obsługujących grafikę. Czasami przy pisaniu takich procedur siedzi się bardzo długo.

Właśnie to forum zostało założone w celu udoskonalania symulatora EU07. Każdy, kto na komputerach zna się więcej, niż tylko klikanie w ikony może wnieść coś nowego do tego projektu.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę, abyś i Ty mógł się pochwalić jakimkolwiek pomysłem w ulepszaniu i rozwijaniu symulatora MaSzyna :-).

PS. Nie wiesz, jak zobaczyć, kto brał udział przy pracy nad Excelem? To uruchom Excel, utwórz nowy, pusty arkusz i przejdź ("Edycja"->"Przejdź do..."; skrót Ctrl+G) do zakresu X97:L97 (a w Excelu 2000 do X2000:L2000), następnie naciśnij klawisz Tab, co spowoduje wskazanie komórki w kolumnie "M" i na końcu, przytrzymując klawisze Ctrl+Shift kliknij w ikonę "Kreator wykresów" na pasku narzędzi. Taaak... trochę sporo tam ludzi ;-).
Jarosław Krasuski (@ jaras)

Doc: tutaj.
No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

Offline Marcin E2rD

  • Wiadomości: 62
    • Zobacz profil
    • http://ag.bocznica.org/
  • Otrzymane polubienia: 9
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Stycznia 2005, 10:37:33 »
Cytat: "sq1mhv"
Tia... :> jedynie 24 kb pliku model3d.cpp :>
No dobra, powiedzmy, że ma, ale jest mało wydajny.


Nie bede już tego komentował,ale jako ciekawostke warto zobaczyc co można zmiescić w 64kb...
http://www.scene.org/file.php?file=/demos/groups/farb-rausch/fr08_final.zip&fileinfo

Enjoy!

Offline Grand

  • Wiadomości: 382
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Maszyna - działanie
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Stycznia 2005, 12:08:53 »
Dziekuje za dluga i wyczerpujaca odpowiedz :). Wlasciwie tak wlasnie przeczuwalem, firmy tworzace gry/symulatory maja mase ludzi do roboty, i za pewne mase pieniedzy na to idzie.

Pozdrawiam :)
/ \  / \  / \