Autor Wątek:  ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?  (Przeczytany 8683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mikol

  • Wiadomości: 206
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« dnia: 08 Września 2012, 14:17:58 »
Witam serdecznie. Nie wierzę, że na forum nie mamy obecnie uczącego się w ZSTiL w Sosnowcu lub może nawet absolwenta. Jak wiadomo działa tam również Technikum Kolejowe o profilu Technik transportu kolejowego. Za dwa lata kończę gimnazjum i chcę tam pójść. Jak oceniacie szkołę? Czy dobrze tam uczą? Czy jest możliwość podjęcia po Technikum pracy na kolei? Nie liczę na szeroki odzew, ponieważ mamy tu obszar GOPu. Wątpię aby ktoś z np. Gdańska tam chodził. Byłbym wdzięczny za opinie :) Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Symulator Pojazdów Szynowych MaSzyna EU07-424

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Września 2012, 22:11:57 »
Co prawda tam nie uczyłem się itp. Ale ostatnio było kilkanaście wakatów na ISDR-ów w IZ Sosnowiec i wszystko obsadzili absolwentami...
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Września 2012, 22:39:08 »
Powiem tak, szkoła bardzo fajna, atmosfera git, nauczyciele przedmiotów zawodowych to czynni lub emerytowani pracownicy kolei potrafiący dobrze przekazać wiedzę popartą doświadczeniem, organizują również liczne wyjścia w teren podczas zajęć. Praktyki cały maj w trzeciej klasie do wyboru w: PLK (automatyka i prowadzenie ruchu), Przewozach Regionalnych (drużyny konduktorskie), PKP Cargo (utrzymanie taboru i drużyny trakcyjne), lub można załatwiać we własnym zakresie w wybranej firmie. Od tego roku, jeśli dobrze pójdzie, dojdą do praktyk załatwianych przez szkołę spółki CTL Maczki - Bór oraz PKP Intercity. W tym roku zdawalność egzaminu zawodowego na poziomie 80%, czyli całkiem dobrze, z przygotowaniem do matury też nie ma problemu. Poza tym szkoła realizuje projekty unijne przewidujące zajęcia dodatkowe z przedmiotów maturalnych oraz szkolenia z obsługi różnych urządzeń, czy kursy prawa jazdy.
Jeśli chodzi o pracę - nie trzeba mieć obaw, co do jej zdobycia. W szkole działają dwa programy stypendialne dla uczniów klas kolejowych - pierwszy z PLK, drugi z PKP Cargo. Jeśli chodzi o PLK, stypendium jest wypłacane w klasach 2-4 (w graniach 300-400 zł miesięcznie), po szkole otrzymuje się pracę jako dyżurny ruchu lub automatyk, zaś jeśli chodzi o PKP Cargo stypendium wypłacane jest w klasie 4 (ok. 700 zł miesięcznie), po szkole rozpoczyna się drogę do zawodu maszynisty w Śląsko-dąbrowskim Zakładzie Spółki (najpierw 3 miesiące na warsztacie na stanowisku mechanik, potem szkolenie na pomocnika maszynisty). Kilka osób z tegorocznych absolwentów, którzy w ubiegłym roku szkolnym pobierali stypendium rozpoczęli od września pracę przy utrzymaniu taboru w lokomotywowni Jaworzno Szczakowa. Prawdopodobnie jeszcze przed końcem tego roku rozpoczną szkolenie na pomocników w Czechowicach-Dziedzicach.
Ciekawą opcją jest to, że po wejściu w życie poprawki do ustawy o transporcie kolejowym, m.in. po tym kierunku (Technik Transportu Kolejowego) nie będzie wymagane szkolenie na licencję maszynisty, będzie można podejść do egzaminu eksternistycznie (podobnie jak kiedyś po Trakcji Elektrycznej), więc z zatrudnieniem również u innych przewoźników nie powinno być problemu (nawet bez tego absolwenci tej szkoły pracują jako maszyniści m.in. w PKP Cargo, PKP Intercity, CTL, DB, Rail Polska). Nie wspominając o tym, że pewnie PKP Cargo zacieśni współpracę ze szkołą w kwestii stypendiów, gdyż będzie można oszczędzić jeszcze więcej pieniędzy i czasu.
Także ze swojej strony z pełnym przekonaniem polecam tą szkołę, na początku również miałem wątpliwości, czy dobrze wybrałem, chcąc docelowo pracować jako maszynista, ale z czasem nabrałem przekonania, że dobrze postąpiłem.
Może niech wypowiedzą się również inni Forumowicze uczęszczający do Technikum nr 4, bo ostatnio ich trochę przybyło. Absolwenci też są na Forum. ;-)
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2012, 23:02:10 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2012, 23:14:19 »
zaś jeśli chodzi o PKP Cargo stypendium wypłacane jest w klasie 4 (ok. 700 zł miesięcznie)
Czy ktoś orientuje się, czy takie same warunki, jeśli chodzi o stypendium w Cargo obowiązują w innych miastach objętych tym programem?

Offline Twardy

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Września 2012, 09:27:41 »
Podobne warunki Cargo proponuje w leszczyńskiej byłej kolejówce. Nie jestem pewien co do kwoty stypendium ale reszta się zgadza. Sam w najbliższym czasie będę podpisywał z nimi umowę.

Offline mechu

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Września 2012, 17:04:28 »
Szociu, chyba wiem o co ci chodzi pisząc że forumowiczów trochę przybyło ;D Właśnie rozpocząłem naukę w tymże technikum. Co prawda chodzę tam dopiero niespełna 2 tygodnie, ale z pewnością mogę przyznać że atmosfera jest przyjazna. Nauczyciele też spoko, szczególnie z przedmiotów zawodowych. Polecam tą szkołę wszystkim tym, którzy w przyszłości chcieliby pracować na kolei.

Offline Domio

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Września 2012, 20:42:14 »
Ale w tych czasach na kolei nie jest wymagana kolejówka, owszem lepiej ją mieć niż nie mieć wcale...ale techników elektryków prędzej chyba zatrudnią na szopę żeby uderzać dalej na maszynistę, niż po TTK.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Września 2012, 23:27:43 »
Z tym, że nie tylko TTK jest w kolejówkach...

Offline Domio

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Września 2012, 00:29:39 »
Ale w Sosnowcu chyba tylko TTK ?

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Stycznia 2013, 18:36:05 »
Odgrzewam kotleta po to żeby nie zakładać nowego wątku. Ma może ktoś informacje na temat kolejówki w Poznaniu? Z Bydgoszczy trochę daleko do Sosnowca, a mam info od kolegi, że w Poznaniu też takowa szkoła się znajduje. Z góry dzięki za odpowiedź.
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline czakulec1825

  • Wiadomości: 152
  • Koleje Dolnośląskie S.A.
    • Zobacz profil
    • Legnicka Galeria Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: ZSTiL w Sosnowcu, czyli popularna "kolejówka" - jak oceniacie?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Stycznia 2013, 21:21:45 »
Informacje na temat Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
http://www.zsk.poznan.pl/
Koleje Dolnośląskie S.A

Windows 8 32bit, 2GB RAM, Nvidia Geforce GT220 1GB.