Autor Wątek:  Nowy tabor na Pomorzu?  (Przeczytany 3677 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kacper52115

 • Wiadomości: 184
  • Zobacz profil
  • Strona na facebooku
 • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Stycznia 2018, 17:39:58 »
Na koniec dnia taka znakomita wiadomość. UMWP podjął uchwałę o zakupie 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych. W najbliższych dniach możemy spodziewać się przetargu.
Cytuj
Władze województwa kupią za ok. 133 mln zł pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych. Możliwe, że pierwszy z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Część EZT-ów w przyszłości pojechać ma po zelektryfikowanej linii PKM.
Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę o zakupie pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń w województwie pomorskim. Nowe składy mają wozić pasażerów nie tylko po już zelektryfikowanych szlakach w regionie. Władze województwa w uchwale podkreśliły, że nowe pociągi mają się pojawić na zaplanowanych do elektryfikacji i modernizacji liniach PKM, z Gdyni do Kościerzyny, a także do Kartuz.

- Zabezpieczyliśmy środki na pozyskanie tych składów. Lada dzień ogłosimy przetarg na zakup pociągów. O wyborze firmy, która dostarczy pociągi, ma decydować nie tylko cena, ale także termin dostawy - mówi Ryszard Świlski, zastępca marszałka województwa pomorskiego.

Teraz urzędnicy będą musieli opracować dokumentację do zamówienia.

- Chcielibyśmy, by pierwszy pociąg pojawił się pod koniec tego roku - mówi Świlski.

Władze samorządowe przewidują, że zakup pięciu nowych składów pochłonie 133 mln zł. Około 85 proc. tych kosztów zostanie dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego

Pesa albo Newag

Na polskim rynku w produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych prym wiodą Pesa ze swoim składem pn. Elf oraz Newag z pociągiem Impuls.

W województwie pomorskim na razie kursuje tylko jeden Link w barwach spółki Polregio (dawne Przewozy Regionalne). Elektryczne zespoły trakcyjne pn. Impuls znane są bardzo dobrze mieszkańcom Trójmiasta. Dwa tej serii składy jeżdżą w barwach spółki SKM Trójmiasto.
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Piec-pociagow-dla-wojewodztwa-pomorskiego-za-133-mln-zl-n120056.html

Offline bartiprog

 • Wiadomości: 130
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Stycznia 2018, 19:19:43 »
No to potężny ten przetarg, faktycznie.

Offline kacper52115

 • Wiadomości: 184
  • Zobacz profil
  • Strona na facebooku
 • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Stycznia 2018, 20:32:13 »
Kolejne informacje na temat zakupu nowych EZTów.
Cytuj
133 mln zł chce przeznaczyć Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na zakup pięciu ezt-ów. Według założeń, pierwsze z nich mają pojawić się na torach jeszcze w tym roku. Docelowo jednostki trafią na zelektryfikowane trasy PKM, według zapisów w podjętej uchwale pojadą z Gdyni do Kartuz i Kościerzyny. Wcześniej będą obsługiwać inne połączenia w regionie. Przetarg na dostawę pociągów ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych dni. O wyborze wykonawcy zadecyduje nie tylko cena, ale także termin dostawy. Urzędowi Marszałkowskiemu zależy na czasie, stąd takie będą kryteria przetargowe. Pierwszy skład miałby pojawić się w grudniu, prawdopodobnie wraz z nowym rozkładem jazdy. Na Pomorzu z nowych ezt-ów mamy tylko dwa Impusly w barwach PKP SKM. Poza nimi całość taboru elektrycznego stanowią jednostki EN57 i EN71. Już to pokazuje jak bardzo nowe pociągi są potrzebne. Newag czy PESA, a może Stadler? I już teraz, nie znając szczegółów przetargu możemy pozgadywać kto będzie zainteresowany zamówieniem. Na pewno Newag, który dostarczył wspomniane Impulsy dla PKP SKM oraz szt-y dla Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Dla tego podmiotu modernizował też EN57. Na pewno PESA, która jest mocno obecna na Pomorzu ze swoimi pociągami spalinowymi. Dla PKP SKM wykonała też modernizacje kilkunastu składów. Czy zamówienie na pięć pociągów będzie intersujące dla Stadlera? Być może. Czekamy na przetarg, będziemy o nim informować na łamach InfoRail.pl.
http://inforail.pl/na-dniach-przetarg-na-5-ezt-ow-dla-pomorza-jest-decyzja_more_101825.html
I tu już niestety gorsza informacja, szczególnie dla mieszkańców spoza aglomeracji Trójmiejskiej:
Cytuj
Wracamy do tematu zakupu nowych ezt-ów przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Wiemy, gdzie będą kursować. Zanim trafią na zelektryfikowane trasy PKM pojadą na najważniejszej linii województwa, a więc w ciągu Słupsk – Trójmiasto – Malbork – Elbląg. Potem będą kursować do Kartuz oraz linii 201 z Kościerzyny przez Gdańsk Osowę do Gdyni. Dzięki temu dojazd z Trójmiasta na Kaszuby będzie szybszy i wygodniejszy. Umożliwi to również w przyszłości uruchomienie nowych bezpośrednich relacji pociągów – poinformował Urząd Marszałkowski. Jakie będą nowe ezt-y? To na razie niewiadoma. Wicemarszałek Ryszard Świlski zdradza jedynie, że na pewno będą wyposażone w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Będą również rozwijać prędkość do 160 km/h.
http://inforail.pl/nowe-pomorskie-ezt-y-pojada-ze-slupska-do-elblaga_more_101870.html
I znowu zarząd województwa udowadnia że dla nich liczy się tylko Aglomeracja Trójmiejska i oczko w głowie marszałka czyli ta nieszczęsna PKMka. Chore województwo...

Offline kacper52115

 • Wiadomości: 184
  • Zobacz profil
  • Strona na facebooku
 • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Stycznia 2018, 18:39:45 »
Przetarg póki co jeszcze nie został ogłoszony ale jest też inna informacja. Niedawno na pomorzu został wprowadzony nowy wymóg dotyczący taboru kolejowego. Polega on na wycofaniu pojazdów EN57 z drewnianymi laminatami lub dermowymi siedzeniami (nie dotyczy pojazdów należących do Urzędu Marszałkowskiego i SKM Trójmiasto). Póki co wycofany został jedynie EN57-675 który przeszedł do Kolei Śląskich, następny w kolejce EN57-1386. Sam nie wiem co o tym myśleć bo z jednej strony wnętrze wizualnie będzie się prezentowało lepiej ale z drugiej strony przykładowo EN57-675 był dwa razy lepszy od niektórych pojazdów "unowocześnionych" wewnątrz.

Offline jakubg1

 • Wiadomości: 444
 • Pionier w eventach LUA.
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Stycznia 2018, 20:04:07 »
Jestem ciekaw, czy po dostawie tych 5-7 pojazdów znowu poczekamy 20 lat na kolejne nowe pojazdy, kiedy to siedemdziesięcioletnie już EN57 będą dalej królowały na polskich torach.
MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
Wciąż czekam na zgłoszenia na PW na przerobienie kabiny en57iv, na hasler 160km/h, amperomierz 1000A oraz opcjonalnie ekran.
Nie ma kontaktu przez: Skype, TS, telefon, Discord. Nie rozmawiam głosowo.

Offline k_wojak

 • Wiadomości: 33
 • Po prostu Wojak ;)
  • Zobacz profil
  • https://www.youtube.com/channel/UCmML_tVlZZCewXWx83gO32Q
 • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Stycznia 2018, 13:17:39 »
Ciekawa jest ta nieproporcjonalność. W moim województwie (Zachodniopomorskie) tak szybko wymielili tabor, że nawet oczami nie zdążyłem mrugnąć, a tutaj widzę, że z tym jest problem. Na lubelszczyznie też z tego co wiem jest jeszcze sporo kibli. Na Podkarpaciu również wymieniają tabor. Ciekawa sytuacja z punktu widzenia kraju. Ciekawi mnie to, czemu akurat tyle idzie do Wielkopolski, sporo połączeń regionalnych wykonują tam Koleje Wielkopolskie, więc raczej aż tyle nowych pociągów dla Polregio tam nie potrzeba, przecież jeżdżą tam też Zachodniopomorskie pojazdy. Dałbym je bardziej potrzebującym, województwom (z całym szacunkiem dla wielkopolski), gdzie nie ma takich "ścisłych" kolei regionalnych, jak np. KW.
« Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2018, 14:11:18 wysłana przez k_wojak »
"Są na tym świecie rzeczy, o których się nawet fizjologom nie śniło"

Offline erap2

 • Wiadomości: 55
 • JA
  • Zobacz profil
 • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nowy tabor na Pomorzu?
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Stycznia 2018, 13:53:55 »
@k_wojak, nowy lub zmodernizowany tabor w Wielkopolskim jest wymagany przez organizatora przewozów :P

 

Maszyna - Symulator PojazdĂłw Szynowych