Autor Wątek:  Pomysł na nową licencję dodatków.  (Przeczytany 31785 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:15:08 »
Nie mówię konkretnie o Twojej scenerii i jej aspektach licencyjnych na modyfikowanie. Mówię ogólnie o licencji, przez którą w bieżącej sytuacji poprzez rozdrobnienie, porzucenie, niezdefiniowanie konkretami jesteśmy tak naprawdę w dupie. I tego nie zmienisz, chyba że zaczniesz robić drugi symulator od zera. Z nowymi modelami /względnie starymi, o ile autorzy nie będą mieli nic przeciwko/.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:16:52 wysłana przez AtapiCl »

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #61 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:19:46 »
Ale my nie ruszymy obecnego contentu… Licencja obecnych assetów zostaje TA SAMA. Licencja nowych assetów się zmieni i to ich będzie dotyczył zapis w licencji.
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #62 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:29:27 »
Licencja nowych assetów się zmieni i to ich będzie dotyczył zapis w licencji.
Licencja nowych assetów może się zmienić[...] Może ale nie musi :)
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #63 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:31:11 »
Powinienem raczej napisać: pojawi się. Bo prawnie tu nic nie ma licencji prócz kodu źródłowego.
*nie ma licencji == all rights reserved jak coś
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:33:49 wysłana przez carmel4a »
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Sebol82

  • Gość
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #64 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:34:26 »
Zgoda na publikację była jest i będzie Zarówno ze strony Przewoźników jaki PKP. Sam zgodnie z zapisami umowy zapewnię wsparcie dla modeli. Potrzebuję 1,5 tygodnia i wyjdzie część taboru Freightlinera w postaci węglarek. Wózek 25tn wydam osobno do testu. Jedyne co muszę zapewnić to zapis o nie rozpowszechnianiu komercyjnym, nie związanym z Maszyną i o zakazie przeróbek niektórych modeli.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:35:54 wysłana przez Sebol82 »

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #65 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:36:10 »
Punkt 2b obecnej licencji może budzić wątpliwości w przypadku miksowania licencji assetów, chociaż nie wiadomo, bo to będzie nowy content, który nie odnosi się do plików na głównej licencji paczki. Problem powstaje jednak w tym, że raczej takie modele nie mogłyby używane przez scenerie na obecnej licencji, więc ewentualna sceneria w której są umieszczone te obiekty musi być kompatybilna zarówno z tym proponowanym krzakiem do modeli, jak i ze starą licencją z której wykorzystuje pozostałe elementy. Nie wiem, trzeba by się zastanowić czy jest to możliwe. Może podwójne licencjonowanie scenerii na starej licencji i krzaku umożliwiłoby to, ale czy stara licencja nie wymaga żeby udostępnione były na niej też te modele? (drogą: drzewko(stara licencja)->sceneria(ewentualna hybryda)->model(proponowana licencja krzak).

Wprowadzanie innych bardziej zamkniętych licencji jest też problematyczne ze względu na szkodliwy precedens, że zaraz pewnie będzie "skoro tych modeli nie można modyfikować, to czemu ja nie mogę wstawić swoich też na jakiejś ograniczonej licencji".

No ale ta cała dyskusja jest imo bez sensu, bo jakie są konkretnie przeciwskazania dla umieszczenia wszystkiego na obecnej licencji? Praktycznie wszystkie punkty oprócz 3. są generalnie zapewniane przez to co już jest. A po co ten zakaz modyfikowania modeli jest? Zakładam że to jest argumentacja:
"Z racji tego, że tworzenie całej scenerii "Linia276" pochłania ogromne zasoby czasu jak i generuje koszty (wyjazdy na mierzenie i fotografowanie obiektów - czas, paliwo itd.) postanowiłem wprowadzić licencję do tej scenerii jak również do innych projektów"jednak nie rozumiem, w jaki sposób zakaz modyfikowania modeli ma zwrócić zasoby czasy i koszty.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:40:40 wysłana przez Milek7 »

Sebol82

  • Gość
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #66 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:38:23 »
Obostrzenia wymienione przeze mnie nie muszą być zawarte w licencji symka. Jak kiedyś wspomniałem chodzi mi o licencję dodatku. W readme dodatku i t3d zawarte by były szczegółowe informacje.
EDIT//: Uprzedzając jakieś pytania to: Dodatki są i będą bezpłatne, nigdy nie żądałem za nie i nie będę żądał jakichkolwiek pieniędzy.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:41:50 wysłana przez Sebol82 »

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:38:45 »
Milek - nie zrozumiałeś. On ma taką umowę.
Można udostępnić scenerie z modelem z inną licencją. W scn nie wstawiasz modelu tylko ścieżkę do niego.
W scn nie ma żadnych danych z t3d, inc.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 17:42:31 wysłana przez carmel4a »
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:45:25 »
Milek - nie zrozumiałeś. On ma taką umowę.
Można udostępnić scenerie z modelem z inną licencją. W scn nie wstawiasz modelu tylko ścieżkę do niego.
no tyle że rozchodzi się o to, że używając np. w scenerii drzewko potencjalnie tworzysz "dzieło oparte na Symulatorze" w rozumieniu starej licencji, a to zobowiązuje do "doprowadzić do tego, aby każde rozpowszechniane lub publikowane przez niego dzieło, które w całości lub części zawiera Symulator albo pochodzi od niego lub jego części, było w całości i bezpłatnie licencjonowane dla wszelkich osób trzecich na zasadach niniejszej Licencji", a "całość" może być teoretycznie rozszerzona również na inne pliki używane przez scenerię.

Obostrzenia wymienione przeze mnie nie muszą być zawarte w licencji symka. Jak kiedyś wspomniałem chodzi mi o licencję dodatku. W readme dodatku i t3d zawarte by były szczegółowe informacje.
EDIT//: Uprzedzając jakieś pytania to: Dodatki są i będą bezpłatne, nigdy nie żądałem za nie i nie będę żądał jakichkolwiek pieniędzy.
No i dalej nie rozumiem, w jaki sposób ograniczenie modyfikowania modeli jest wymagane.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Sierpnia 2017, 17:48:35 »
Milek - nie zrozumiałeś. On ma taką umowę.

Umowę ma raczej na zbiór danych, które dostał. A nie na gotowy model, scn czy cokolwiek co na tej podstawie powstało.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #70 dnia: 23 Sierpnia 2017, 18:09:14 »
Z tego co widzę: należałoby na podstawie istniejących zbieżności i rozbieżności opinii, utworzyć zdolne grono (administracji?) i usiąść porządnie nad załatwieniem problemu. Co jakiś czas dowiadujemy się, że interpretacja już obowiązujących (czyżby?) zapisów była różna, poczynając od sporu nad exe i odejściem @Ra. Widzę trudność w tym, że część z Was chce licencji obowiązującej na całość dodatków, co powinno znacząco uprościć stan prawny. Ale czy na pewno? Otóż sytuacja z przeróbką "rumuna" również wymknęła się spod kontroli kończąc się awanturą. Nie wnikam i nie rozsądzam tych przypadków. Druga forma, to ewentualne tworzenie dodatku na jego własnych prawach autorskich. Czyli ze zgodą na użytkowanie w Maszynie, ale bez możliwości dalszej edycji. I tu znów mamy "rumuna", modele od Seby i być może kiedyś modele płatne (to osobne kuriozum w przypadku maszyny). Można zapytać, a czemu nie ma być dodatkowych ograniczeń autora dodatku, skoro sobie tego życzy? Jeśli przyjąć propozycję kupowania dodatków za kasę jako wyjście z impasu i możliwość rozszerzenia posiadanego taboru, to taką samą drogą może być możliwość tworzenia autorskich zaostrzeń licencyjnych. Wcześniej pytałem nikt nie raczył odpowiedzieć, co ze zdjęciami na tekstury. Część z nich dostało ograniczenie, tylko do wykorzystania w maszynie. Być może także one jako dodatek do całości powinny dziedziczyć brak możliwości publikacji w przypadku autorskich ograniczeń do ich użytkowania.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #71 dnia: 23 Sierpnia 2017, 19:27:02 »
IMO obecna licencja jest zaraźliwa i zmiana licencji modeli które będą używane w sceneriach które używają plików na obecnej licencji jest niemożliwa.

nie wydaje mi się żeby w tych umowach było wyraźnie napisane że masz to tego zabronić w licencji. nie wystarczy po prostu adnotacja do zespołu paczki, że nie zmieniać bez konsultacji z tobą?

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #72 dnia: 23 Sierpnia 2017, 23:11:22 »
Seba, na moje i chlodnym okiem to wyglada w ten sposob, ze zaczales dzialania na wlasna reke, wiedzac o tym, iz to co wynegocjowales (o ile to jest prawda), jest sprzeczne w niektorych aspektach z obecna licencja. Tworzysz precedens i masz jeszcze pretensje do nazwijmy to konserwatystow, iz nie podzielaja twojego zdania. Ten temat w twoim przypadku, na forum, byc powinien PRZED negocjacjami, a nie PO (gdy prace juz masz zaawansowane). To wg mnie, sorry, ale powazne nie jest. Z pojedynczym (twoim przypadkiem), sobie spolecznosc poradzi, jesli bedzie chciala cos modyfikowac. Ale takich przypadkow, jesli przetrzesz szlak i to przeforusjesz, moze byc wiele albo nawet duzo. Im wiecej,  tym bardziej idziemy w paraliz, a po jakims dluzszym okresie i tak to bedzie prawie fikcja, bo albo ktos cos zmodyfikuje i o tym nie poinformuje (rozwiazan jest milion), nie upilnujesz, albo zacznie sie wtorny (nielegalny) obieg zmodifikowanych dodatkow i w zasadzie bedzie to martwy zapis. Oficjalnie wszystko bedzie cacy, a zycie swoje. Ja w kazdym razie, jesli beda takie zapisy o jakies tam restrykcji, to lojalnie uprzedzam, ze i tak bez zgody sobie bede to modyfikowal jak chce, na moj wlasny uzytek. Jesli mnie dobry kolega poprosi, do ktorego mam zaufanie  to rowniez mu to udostepnie, a tamten udostepni tez moze komus idt.. Mozesz mnie nazywac jak chcesz, ale mowie jak bedzie w moim przypdaku i to juz takze przerabialismy, zanim pojawiles sie na forum. Moze jestem glupi, moze sie nie znam, ale ciezko mi zrozumiec jest stanowisko ludzi, brnacych do restrykcji z wlasnej woli, kladac na szali 5 swoich modeli, tworzenia precedensu i zwiazanych z tym konsekwencji (cos niepewnego w skutkach), a z drugiej strony, iles lat funkcjonowania spolecznosci, na obecnych zasadach, mam na mysli modyfikowanie bez ograniczen (czyli cos pewngo, co sie sprawdzilo)
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 23:25:47 wysłana przez Mariusz1970 »

Sebol82

  • Gość
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #73 dnia: 23 Sierpnia 2017, 23:41:28 »
Nie tworzę nic na własną rękę. Nie czerpię korzyści zarówno z symka jak i modeli. Jedynie co robię to pruję się z kasy dla symkowej społeczności. Po wydaniu tego co mam, za jakiś czas Mariuszu, może zacznę zarabiać na modelach. Mam pewne zamówienia niezwiązane z maszyną  Na pewno nie w przeciągu najbliższych 5 lat nie zarobię na modelach, bo nie mam na nie czasu. Zresztą nie zniżył bym się do poziomu aby zarabiać na kolegach  i Maszynie. Tak nisko jeszcze nie upadłem.
Edit//: pisałem na ten temat już 2 lub ponad 2 lata temu. Nikt mi wówczas nie doradził nie podpowiedział. Może i źle postąpiłem zgadzając się na warunki takie a ie inne. Trudno jakoś sobie z tym poradzę.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpnia 2017, 23:47:54 wysłana przez Sebol82 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #74 dnia: 23 Sierpnia 2017, 23:47:22 »
Cytuj
Nie tworzę nic na własną rękę
To juz nic nie rozumiem To czym sa te modele, ktore tworzysz i o ktorych dyskutujemy? To nie bylo dzialanie na wlasne reke? Ja sobie nie przypomninam konstultacji na forum w tej sprawie. Co do reszty Seba, to ja sie nie odniose, bo o tym nie rozmawialismy.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #75 dnia: 23 Sierpnia 2017, 23:49:51 »
Ale Panowie... Przecierz mamy rozwiązanie…
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #76 dnia: 24 Sierpnia 2017, 00:30:17 »
Mo dobra to się zapoznałem i tak:
- po pierwsze to na spokojnie bez zbędnych emocji itp
- po drugie to łatwo krytykować i psioczyć gdy sprawa cię nie dotyczy
- po trzecie mam nieodparte wrażenie, że teraz nagle co niektórzy się obudzili i mówią stanowcze nie
Zatem ja zapytam czemu akurat teraz? Seba jasno przedstawił jak sytuacja wygląda i czeka na konkretne działania. Być może i sam się w ten róg zapędził, ale to co ma oznaczać teraz radź sobie sam?
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #77 dnia: 24 Sierpnia 2017, 00:58:46 »
Cytuj
po pierwsze to na spokojnie bez zbędnych emocji itp
Nie wiem kogo masz na mysli, ale ja spokojny jestem jakby cos.
Cytuj
- po drugie to łatwo krytykować i psioczyć gdy sprawa cię nie dotyczy
Dotyczy i nie dotyczy, zalezy od ktorej storny na to spojrzymy.
Cytuj
- po trzecie mam nieodparte wrażenie, że teraz nagle co niektórzy się obudzili i mówią stanowcze nie
Kto sie obudzil i mowi stanowcze nie?
Cytuj
Zatem ja zapytam czemu akurat teraz?
Teraz co? Jesli chodzi o dyskusje, to zapytaj autora watku.
Cytuj
Seba jasno przedstawił jak sytuacja wygląda i czeka na konkretne działania
Konkretne dzialanie bedzie wtedy, gdy przyjmiemy to co Seba proponuje, w tej, czy innej formie. Odmienne zdanie nie bedzie postrzegane jako cos konkretnego.
Cytuj
ale to co ma oznaczać teraz radź sobie sam?
Nie wiem, ale pogodzic wode z ogniem to trudno bardzo. Jaka Ty masz konkretna propozycje? Bo na razie nic konkretnego nie napisales Koledzy mowia, ze maja konkretne propozycje, wiec moze cos z tego bedzie...
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 01:00:34 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #78 dnia: 24 Sierpnia 2017, 01:25:48 »
Jeśli chodzi o mój pomysł - to nie będzie. Tzn. wszystko rozbija się o ten problem: https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License#Linking_and_derived_works
Analogicznie oczywiście.
Chodzi o to, że podobno linkowanie modelu za pomocą `include` włącza go do Projektu i zmienia jego licencje. Jeśli tak jest - mój pomysł nie działa.
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #79 dnia: 24 Sierpnia 2017, 01:47:45 »
Edit//: pisałem na ten temat już 2 lub ponad 2 lata temu. Nikt mi wówczas nie doradził nie podpowiedział. Może i źle postąpiłem zgadzając się na warunki takie a ie inne. Trudno jakoś sobie z tym poradzę.
Gwoli scislosci, o ile pamietam, ja sie wypowiadalem w tamtym watku i jesli dobrze pamietam, to zdanie bylo podobne do tego mojego obecnego. Z mojego punktu widzenia, ja nie moglem dla Ciebie uczynic nic wiecej, niz przestrzec Cie przed takimi dzialaniami. Co wiecej moglem zrobic?

Offline DjSon231

  • Wiadomości: 153
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 67
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #80 dnia: 24 Sierpnia 2017, 02:03:00 »
Powiem tak. Czytajac obecne komentarze, to debaty wam nie sluza. Nic nie zdzialacie rozmawiajac o licencji. Kazdy wypowiadajacy sie powinien zapisac w nowym poscie swoje postanowienia jesli chodzi o licencje. Dac deweloperom na to zalozmy trzy tygodnie i potem zamkniecie tematu. Na koncu zebrac to, co najczesciej jest wymieniane i nie koliduje bardzo z cala reszta, stworzyc na tej podstawie COŚ, i sprawa z glowy. W mojej opinii:
- symulator MaSzyna EU07-424 jest dobrem wszystkich jednostek prawnych
- na symulator sklada sie: cialo (.exe oraz dynamiczne biblioteki) oraz Paczki Calosciowe.
- "cialo" jest na nowej licencji, podlega ono dowolnej dystrybucji przez osoby trzecie z zachowaniem autorow (nawet po jakichkolwiek zmianach) tychze dobr oraz zapisaniem pierwotnego miejsca, nie mogac zmienic domyslnego przeznaczenia oraz nazwy (np. ktos zmienil kod i PC, by symulator wygladal inaczej niz MaSzyna, ale nie ma prawa do zmiany nazwy po edycji kodu oraz przypisania sobie autorstwa nawet kiedy PC jest calkowicie inne)
- Paczki Calosciowe (w tym takze jakies drzewka, kwiatki, roslinki, budyneczki) sprzed zmiany licencji zostaja na starej
- dziela i dobra wydawane po zmianie beda mialy nowa licencje z nowymi warunkami
- scenerie jako czesc PC moga skladac sie z dobr wydanych po zmianie, jak i rowniez tych starszych, wtedy sa one wydawane na nowej licencji (zauwazcie, ze drzewka, drogi jako tekstury i modele "przed zmiana" moga byc modyfikowane),
- autorzy nowych dodatkow i ich wlasnych dziel moga WYRAZNIE zaznaczyc, ze nie zgadzaja sie na jakiekolwiek zmiany; z zachowaniem "zdrowego rozsadku" oczywiscie: (osoba z WPC moze je na tyle zmienic, by byly kompatybilne z nowym "cialem" lub reszta paczek czy innych rzeczy). Dodatkowo ci autorzy moga zaznaczyc, ze nie wolno rozpowszechniac ich dobr poza MaSzyna i MaSzynowym forum czy tez wolno je wysylac komu sie chce (jw. napisalem - z zachowaniem autora, nazwy oraz domyslnego przeznaczenia)
- rozpowszechnianie oraz modyfikowanie danych dziel przez jakiekolwiek osoby trzecie NIE wiaze sie z zerwaniem z licencja glowna
- rozpowszechnianie oraz modyfikowanie ma sie odbywac ZAWSZE na drodze niekomercyjnej
- nie wolno w dzielach zamieszczac wlasnych reklam, poza niezbednymi rzeczami lub spolkami kolejowymi

Mam nadzieje, ze otworzylem wam troche oczy na pewne sprawy i pchnalem sprawe do przodu. Jak czegos zabraklo - smialo piszcie, to edytuje swoja wypowiedz.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 02:05:30 wysłana przez DjSon231 »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #81 dnia: 24 Sierpnia 2017, 03:04:51 »
Cytuj
Mam nadzieje, ze otworzylem wam troche oczy na pewne sprawy i pchnalem sprawe do przodu
Nie otworzyłeś, gdyż to wszystko co napisałeś, zmierza do tego, co zawarłem w jednym zdaniu:
Cytuj
Konkretne dzialanie bedzie wtedy, gdy przyjmiemy to co Seba proponuje, w tej, czy innej formie.
Pomijam tu już różne opinie, czy to wszystko co napisałeś, pod względem prawnym będzie ok. Jedni mówią, że tak, inni, że nie.

Cały czas w już długiej dyskusji, oprócz mnie, nikt w zasadzie nie porusza kwestii skutków możliwości nakładania restrykcji wedle uznania autora.
Pytanie zasadnicze i proszę o opinie: czy z punktu widzenia globalnego (wszystkie za i przeciw), to nam się opłaca jako społeczności, czy nie?

Jeśli odpowiemy, ze tak, to się opłaca, to kombinujmy. Jeśli nie, nie opłaca się, to koniec tematu. Chciałbym przeczytać logiczne argumenty za tym, co jest forsowane, czyli jakie to duże korzyści będziemy mieli dając taką furtkę. Od tego trzeba zacząć dyskusję i proszę o wypisanie plusów dodatnich i plusów ujemnych ;) , w tabelarycznej postaci nawet i krótki opis, dlaczego się coś uważa za plus lub minus. Co jest na plus/minus obecnego stanu rzeczy i forsowanego.
Ja sporo minusów w tej całej dyskusji wymieniłem. Plusy, zyskamy kilka modeli od Seby i może coś z Trainza (tyle wiem). Warto, wywracając do góry nogami wszystko? (pytanie retoryczne z mojej strony).
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 03:36:25 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #82 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:08:58 »
Jak widać niektórzy mają taki tok myślenia, że póki "g****" nie smierdzi to należy tego nie tykać. A jak juzr zaczyna coś śmierdzieć to omijać to szerokim łukiem.  Najlepiej nic nie ruszać zostawić po staremu choćby się waliło. Cóż, możliwe że MODYFIKACJA licencji dotyczyć będzie małej grupy dodatków ale przynajmniej będzie coś nowego, coś więcej będzie. Ile teraz osób modyfikuje modele bądź wprowadza modyfikacje? Praktycznie mały % dodatków są modyfikowane pod kątem samym 3d... Tak więc ja wciąż nie widzę żadnego problemu w sprawie modyfikacji licencji. Ale jeżeli wolicie nic nie mieć nowego kosztem starej licencji proszę bardzo szerokiej drogi i pozdrawiam.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #83 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:10:46 »
Każda kabina i lokomotywa na jakimś etapie życia symka były modyfikowane. Nowe heble do animacji, wymiana sprzęgów/węży.
Mój kanał youtube

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #84 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:14:35 »
Można naszykować wszystkie heble na zapas, dogadanie się co do wymiany sprzęgów problemem nie będzie.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #85 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:26:53 »
Każda kabina i lokomotywa na jakimś etapie życia symka były modyfikowane. Nowe heble do animacji, wymiana sprzęgów/węży.
W takich kwestiach kontakt z autorem to chyba nie problem? Ponadto jeżeli już taka konieczność będzie, że autor przepadł nie można zmodyfikować modelu to krótka piłka, zostaje model taki jaki jest albo wypad.

Lepiej chyba coś mieć niż nie mieć co? Choć niektórzy są innego zdania, personaliami nie mam zamiaru rzucać bo nie w tym rzecz.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 14:28:08 wysłana przez Patryk Farana »

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #86 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:40:34 »
A co do dodatków z trainza których nie można edytować, to zawsze można by było je używać dopóki się nie doczekamy swoich. To są chyba mocno sensowne argumenty?
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 15:21:13 wysłana przez matek123 »
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #87 dnia: 24 Sierpnia 2017, 14:53:50 »
Problemem narazie nie jest - dlaczego. Tylko - jak.
Dlaczego?
- nowe modele / więcej twórców.
- obecna licencja najprawdopodobniej nie jest prawomocna.
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #88 dnia: 24 Sierpnia 2017, 15:23:23 »
Jak widać niektórzy mają taki tok myślenia, że póki "g****" nie smierdzi to należy tego nie tykać.
Gowno, bo co? pierwsze slysze, aby to co mielismy bylo gownem.
Ciekawe jak nazwac, to co proponujecie? Aha, ja nic nie omijam. Ja sie wylaczam z dyskuji definitywnie. Mnie to zaczyna byc obojetne. Ja i tak bede jak do tej pory, zyl swoim zyciem symkowym, wiec mnie jest to obojetne, a dyskutowalem dlatego, bo wg mnie lepszego czegos niz to co jest i tak nie wymyslicie, w dlugofalowej perspektywie. Tam takie gadanie, ze wiecej tworcow, wiecej modeli, to banaly nie zwiazane z zasadniczym problemem. Jak juz wspomnialem, wg mnie operacyjnie moze cos przyniesc korzysci, strategicznie, smiem watpic.
EOT
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 15:31:36 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Pomysł na nową licencję dodatków.
« Odpowiedź #89 dnia: 24 Sierpnia 2017, 15:30:11 »
Ale pominąłeś kwestie nie prawomocnej licencji. To nie jest banał. I to zostało nazwane "gównem" - wg. mnie słusznie.
Poza tym - chciałeś by wymieniać plusy dodatnie, nie? ;>
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpnia 2017, 15:31:40 wysłana przez carmel4a »
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.