Autor Wątek:  Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy  (Przeczytany 6965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« dnia: 04 Grudnia 2016, 14:13:44 »
Mam taki problem, że listwa zębata z rysikiem prędkości za bardzo się obniża (1. załącznik), co obniża też wykres prędkości rysowany na taśmie o ok. 10-12km/h (2. załącznik) i uniemożliwia prawidłowe działanie rysików znajdujących się poniżej - listwa opiera się o nie. Spróbowałem podnieść ją o 3 ząbki do góry na kółku zębatym, które nią porusza, ale po zakręceniu wałkiem napędowym mechanizmu pomiarowego opadła ponownie, a do tego także wskazówka na tarczy opadła poniżej zera. Wyjąłem więc cały mechanizm i zauważyłem, że po jego uruchomieniu (przekręciłem palcami zębatkę napędzaną normalnie z wałka) koło zębate, na którego osi osadzone jest wskazówka, przekręca się o wiele za bardzo w lewo (3. załącznik). Dalej jest już blokowane przez taki "kołek" w kole zębatym oznaczonym na zdjęciu (koło z kołkiem), co wyjaśniło też, dlaczego mimo zwiększania obrotów silnika, wskazówka nie mogła pokazać więcej niż 125km/h. Jednocześnie w takim położeniu wskazówki jak na zdjęciu, zaznaczony drucik wchodzi w wycięcie na krzywce koła zębatego poruszającego wskazówką. Próbowałem podnieć to kółko i przekręcić je tak, aby było blokowane w pozycji wskazówki 0km/h przez kółko z bolcem, ale wtedy wskazówka zachowuje się dziwnie przy małych prędkościach, tzn. wspina się do góry na jakieś 10-15km/h i kiedy mechanizm pomiarowy zaczyna działać (sprężyna wystarczająco się napnie), wskazówka opada na 0-2km/h, a kiedy mechanizm się zatrzyma, wskazówka znowu się wspina itd. Nie wiem, jak jest w rzeczywistości w lokomotywie przy jeździe te 1-3km/h, ale nie wygląda mi to na prawidłowe zachowanie, tym bardziej, że wtedy drucik nie wchodzi w wycięcie krzywki pod wskazówką (może jest za krótki?).
Teraz pytanie do fachowców od Haslerów (mam nadzieję, że jest ktoś taki na forum...): w którym miejscu coś jest nie tak, jak powinno być? Pytam, bo z inną usterką samych rysików sobie poradziłem, ale tam było widać, co jest źle, a tutaj nie mam pojęcia.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2016, 22:45:02 wysłana przez miko22 »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Usterka w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudnia 2016, 20:19:19 »
Hmm trafiłeś na ciężki orzech do zgryzienia, fachowca od Haslera ze świecą szukać. Gdy w moim uszkodził się balans w zegarku (efektem było brak działania zegarka), wysłałem mechanizm do firmy Darpol w Bydgoszczy (są chyba jednym z dwóch serwisantów tych urządzeń w kraju). W ciągu tygodnia naprawili mi go (wstawili nowy kamień), a przyjemność ta kosztowała ok. 300zł. I tak lepiej niż chciałbym kupić nowy balans - kosztował ponad 1000zł. Z doświadczenia odradzam jakichkolwiek domowych "zabiegów" przy Haslerze, gdyż z reguły kończy się to nieumiejętnością późniejszego złożenia go (chcąc wyjąć jedną część musimy wymontować 5 innych itd.) oraz trwałym uszkodzeniem. A szkoda psuć cacko warte kilka tysięcy ;)

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Usterka w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Grudnia 2016, 22:04:04 »
Zgadzam się z Tobą @Niebugocław. Hasler to zabawka, na której akurat trzeba się znać, żeby przystępować do jakichkolwiek napraw.
@miko22: Zastanawiałem się tylko, czy taki "zwykły" zegarmistrz byłby w stanie go naprawić - może warto zapytać, jeśli nie zależy Ci na fachowym serwisie?

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudnia 2016, 22:42:10 »
Do zegarmistrza i tak się będę musiał przejść, bo oś balansu wypada mi z łożysk, ale myślałem, że w tym przypadku wystarczy coś przesunąć lub obrócić, tylko trzeba wiedzieć co. A co do samodzielnych napraw, to robię tylko to, w czym się czuję na siłach. Przykładowo dolne rysiki targały mi taśmę i były odsprzęgnięte od napędów cewek. Okazało się, że amortyzator jednej z cewek był krzywo i odpychał blachę pod rysikami, przez co wytarta jest też od spodu rolka rysika prędkości (na 1. zdjęciu widać ślad na blasze). Miałem też rozbieżność między godziną wybijaną na taśmie a wskazaniami zegara. Przestawiłem wskazówki, obróciłem odpowiednio biało-niebieską tarczę i jest dobrze. Do tego jeszcze niepodłączone do listwy zaciskowej przewody cewek i całkiem brak przewodów oświetlenia, ale mam schemat (i całą książkę "Prędkościomierze w kolejowych pojazdach trakcyjnych" Świtalskiego, gdyby ktoś chciał jakieś informacje...), więc to też nie problem podłączyć. Kiedyś zrobię sobie też jakąś nową oprawkę oświetleniową, bo jedna blaszka jest uszkodzona i słabo trzyma żarówkę.

Z większych problemów to jeszcze chyba spalona jedna cewka (będzie trzeba znaleźć jakiś zamiennik) i brak sprzęgła łączącego silnik z wałkiem napędowym, więc jeśli ktoś ma dostęp, to prosiłbym o jakieś zdjęcie, ew. wymiary tego sprzęgła, żeby sobie dorobić - teraz mam wsadzone dwa kawałki przewodu 2,5mm2 ;)

A Darpol robi też naprawy dla osób prywatnych?
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2016, 22:45:18 wysłana przez miko22 »

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Grudnia 2016, 10:08:46 »
Robi, ale zaśpiewa Ci cenę z księżyca.
Z tego co pamiętam, to wszystkie rysiki możesz regulować bez większego problemu. Swój wykalbrowałem i nie mam problemu. Pytanie: po co tak kompleksowo rozebrałeś prędkościomierz?
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline maciekb_19

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Grudnia 2016, 10:55:23 »
Mechanizm pomiarowy do A16 + VAT ponad 3000 zl. Doslownie z ksiezyca...

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Grudnia 2016, 11:06:28 »
Taniej wychodzi od złomiarza odkupić jakiś prędkościomierz i po prostu wymienić sobie. Dodatkowo masz kupę innych części zapasowych ;)

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudnia 2016, 11:25:49 »
Pogadaj z majstrami w szopie na Biezanowie. Zrobią Ci Haslera na cacy.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudnia 2016, 16:50:48 »
Do zegarmistrza i tak się będę musiał przejść, bo oś balansu wypada mi z łożysk
Rozczaruję Cię, masz identyczny problem jak ja kiedyś, jak przyszedłem z tym do zegarmistrza to zrobił wielkie oczy ;) Wypadł kamień i ani Ty, ani żaden komercyjny zegarmistrz tego nie naprawi. Jedynym ratunkiem jest Darpol i serwis mają w jednej cenie dla firm i osób prywatnych, tylko stali klienci mają jakieś rabaty. Tak jak pisałem za naprawę balansu wezmą ok. 300zł. Jest jeszcze taka opcja, by zajumać skądś sprawny balans i na jego miejsce wmontować ten uszkodzony i niech się inni martwią :P. O naprawę wskazówki możesz upomnieć się na jakiejś szopie, gdzie mają brygadę szybkościomierzy. Tam za walutę "procentową" mogą Ci to naprawić, tylko żeby nie wyszło przy nich że masz Haslera z lewego źródła bo będzie dym ;)

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudnia 2016, 17:32:52 »
Jest jeszcze taka opcja, by zajumać skądś sprawny balans i na jego miejsce wmontować ten uszkodzony i niech się inni martwią :P

Ty kolegi do złego nie namawiaj :P

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudnia 2016, 18:03:13 »
Z tego co pamiętam, to wszystkie rysiki możesz regulować bez większego problemu. Swój wykalbrowałem i nie mam problemu. Pytanie: po co tak kompleksowo rozebrałeś prędkościomierz?
Z tym, że u mnie ta blacha pod nimi była odgięta o jakieś 2-3mm i rysiki wbijały się w taśmę, a dodatkowo nie miały przez to fizycznego połączenia z napędem cewek. A rozebrałem, bo myślałem, że naprawa usterki rysika prędkości/wskazówki też będzie w miarę prosta.
Taniej wychodzi od złomiarza odkupić jakiś prędkościomierz i po prostu wymienić sobie. Dodatkowo masz kupę innych części zapasowych ;)
Na złom to Haslery raczej żadko idą, nawet z lokomotywami, a i samą lokomotywę ciężko upolować na złomie. Był niedawno na Allegro Hasler z SM42 za niecałe 500zł. Pytanie z jakiego (czy legalnego) źródła, a na nie sprzedawca nie odpowie/odpowie niezgodnie z prawdą, jeśli z nielegalnego.
Jest jeszcze taka opcja, by zajumać skądś sprawny balans i na jego miejsce wmontować ten uszkodzony i niech się inni martwią :P.
To już lepiej od razu cały Hasler podmienić, tylko przebieg ustawić odpowiedni ;D (co na marginesie jest rzeczą niezwykle prostą)...
O naprawę wskazówki możesz upomnieć się na jakiejś szopie, gdzie mają brygadę szybkościomierzy. Tam za walutę "procentową" mogą Ci to naprawić, tylko żeby nie wyszło przy nich że masz Haslera z lewego źródła bo będzie dym ;)
Popytam. A "mój" Hasler nie jest z lewego źródła, bo nawet nie należy do mnie, a został razem z całym pulpitem przekazany klubowi modelarskiemu, do którego ja należę i zajmuję się podłączaniem wszystkiego do MaSzyny ;)

Natomiast prośba o zdjęcia i/lub wymiary sprzęgła wałka napędowego nadal aktualna.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Usterki w Haslerze RT9 150km/h - próba naprawy
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudnia 2016, 17:22:20 »
Jest jeszcze taka opcja, by zajumać skądś sprawny balans i na jego miejsce wmontować ten uszkodzony i niech się inni martwią :P.
To już lepiej od razu cały Hasler podmienić, tylko przebieg ustawić odpowiedni ;D (co na marginesie jest rzeczą niezwykle prostą)...

Zapominacie o numerach seryjnych...
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...