Autor Wątek:  Przejazd w kabinie z maszynistą  (Przeczytany 15967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przejazd w kabinie z maszynistą
« dnia: 14 Października 2016, 13:43:15 »
Witajcie mam pytanie czy jest możliwość załatwienia przejazdu pociągiem towarowym/osobowym w kabinie z maszynistą na jakimś odcinku kolejowym ? Najbardziej zależałoby mi przejechać się pociągiem EN76 KW.
W pociągach osobowych słyszałem że jest zakaz jazdy w kabinie z maszynistą ale na YT jest pełno filmików tego typu szczególnie w elfach. Kiedyś jak wychodziłem z elfa jakieś dziecko chciało wejść do kabiny, ale konduktor podszedł i powiedział że tam nie wolno wchodzić i po chwili mówi jeśli jeszcze raz go spotka przed wyruszeniem pociągu w trasę to pokażę mu wszystko w środku więc trochę nie rozumiem tej całej sytuacji :D
Niektóre osoby piszą że w środku są kamery i wogóle, no dobrze ale jak inni jeżdżą z maszynistami to jak to ?
Proszę o odpowiedzi :D

Offline Ciastek1509

  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Października 2016, 14:36:11 »
W starych jednostkach typu EN57 nie ma kamer w kabinach. Ale w jednym z wątków (nie pamiętam w jakim) kolega mówił że jechał w kabinie i krył się kiedy wjeżdzał na stacje więc możesz spróbować. Oczywiście nie namawiam cię do złego :)

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Października 2016, 15:00:53 »
Ustawa o ruchu kolejowym surowo zabrania przejazdu w kabinach osób nieuprawnionych. Wymienia jednocześnie kto może tam się znajdować i w jakich okolicznościach. Odpowiednie zezwolenia wydają przewoźnicy kolejowi, ale... zapomnij, że dostaniesz takowe "bo chcesz zobaczyć co i jak".
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Października 2016, 16:50:37 »
Widzę, że nie bardzo kumacie temat. Każdy przewoźnik ma swoje przepisy i one regulują kto może jechać w kabinie z maszynistą i bardzo często mówią one o "osobie upoważnionej". Nie mieszajmy tutaj tematu kamer sufitowych/czołowych w kabinach. Osobą upoważnioną w kabinie jest osoba posiadająca odpowiednie zezwolenia: głównie stałe i rzadziej jednorazowe. Wystarczy napisać do przewoźnika wniosek o wydanie takiego zezwolenia na przejazd na danej trasie (można doprecyzować, że chodzi o konkretną serię lokomotywy, pociąg itd.) z odpowiednim uzasadnieniem (to jest bardzo ważne!). Uzasadnienie to ma mieć "ręce i nogi" i w większości przypadków to działa. Wtedy jadący z maszynistą i maszynista czują się spokojnie i delektują przejazdem/pracą. Zawsze się dziwię, że ktoś podaje przykłady, że widział w necie przejazdy w kabinach, widział kamery i takie tam i sam snuje domysły jak to możliwe i powstają teorie spiskowe. Często jednak jest to przejazd/nagranie za zgodą przewoźnika. Zatem najprościej napisać wniosek i czekać cierpliwie.
Owszem, były, są i będą przejazdy nieformalne, ale tutaj też jest pewna prawidłowość (pomijam fakt, że maszynista może sam zaprosić do kabiny) - z maszynistą także należy porozmawiać i opowiedzieć mu kim jesteśmy, co nas interesuje itd. Jeśli jest dialog, to wtedy wiadomo... Z drugiej strony sam bym nie wpuścił do kabiny człowieka, który po zadaniu mu kilka pytań oświadczy, że "za chwilę" materiał będzie na jego www lub na YT lub przede wszystkim jest szalonym młodzianem ze środowiska MiKoli. To nie tędy droga.

Oba przypadki są analogiczne do tematu wstępu na tereny kolejowe, a przede wszystkim do lokomotywowni. 
« Ostatnia zmiana: 14 Października 2016, 16:51:55 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Października 2016, 17:41:07 »
No właśnie chciałem napisać taki wniosek do KW ale zanim napiszę muszę dużo nad nim się zastanowić żeby dobrze napisać (wiadomo z Polaka nikt nie jest asem :P), myślę też jak ich zachęcić żeby przyjęli bo nie wystarczy napisać że jest się fanem.
A jeśli chodzi o kamerowanie w kabinie to nie ma zakazu ? Jeśli załóżmy już by mnie ktoś wpuścił i bym nagrał jakiś filmik to  można normalnie nagrywać i publikować na stronie/YT
« Ostatnia zmiana: 15 Października 2016, 20:15:44 wysłana przez Jakub998x998 »

Offline Radmorek

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Października 2016, 10:22:53 »
"Kamerowania" nie ma zakazu, natomiast osobiście widziałem zdjęcie zrobione przez maszynistę na którym było widać dziecko (tego maszynisty) siedzące za nastawnikiem, i trzymające nastawnik, widać było również numer lokomotywy i serię, oraz 80 na prędkościomierzu i godzinę... chyba można się domyśleć jak to się skończyło...

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Października 2016, 15:51:13 »
To już wogóle maszynista przesadził tym bardziej że to opublikował...
No cóż będę próbował pierwsze co napisze list do dyrekcji KW, i zobaczymy co potem jakby co dam znać ;)

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Października 2016, 16:04:04 »
"Kamerowania" nie ma zakazu
Co Ty powiesz. Znajdź mi jednego, dosłownie jednego mechanika który zgodzi się na nagrywanie przez prywatną osobę, nie pracownika w kabinie maszynisty?

Offline Radmorek

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Października 2016, 19:25:57 »
Powtarzam, czytaj ze zrozumieniem: Kamerowania nie ma zakazu. Natomiast to czy maszynista pozwoli to inna sprawa, i o tym właśnie mówiłem, że mikol z kamerą nielegalnie w kabinie może się skończyć zgubnie dla maszynisty

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Października 2016, 19:54:43 »
Przepraszam. No ja nigdy nie jeździłem w kabinie maszynisty, więc mój błąd nie znam się na przepisach kolejowych :(

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Października 2016, 21:51:37 »
Witajcie mam pytanie czy jest możliwość załatwienia przejazdu pociągiem towarowym/osobowym w kabinie z maszynistą na jakimś odcinku kolejowym ? Najbardziej zależałoby mi przejechać się pociągiem EN76 KW…
W KW na EN76 masz kamery skierowane na wejście do kabiny i mikrofony w samej kabinie ;) W KW często miałem gości na postoju. Rodzicie z dzieciakami przychodzili żeby zobaczyć kabinę i zadać trochę pytań na temat naszego zawodu - nigdy nie robiłem problemów w tym zakresie. Ale to się tyczyło tylko postoju pojazdu w stacji.
« Ostatnia zmiana: 17 Października 2016, 21:52:51 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline bumer

  • Wiadomości: 448
  • Only PKP Classic
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 197
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Października 2016, 13:35:15 »
O ile znam władze KW to będzie problem z dostaniem zezwolenia na wejście do kabiny. Dodam też, że władze KW często lubią bez powodu sprawdzać monitoring tylko po to aby szukać bata na drużyny konduktorskie.
SU46-048 SU46-037 ST43-189 ST43-242 EN57-1146 EN57-837 EP07-330 RES 619-8

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Października 2016, 14:26:28 »
,,W KW na EN76 masz kamery skierowane na wejście do kabiny i mikrofony w samej kabinie ;) W KW często miałem gości na postoju. Rodzicie z dzieciakami przychodzili żeby zobaczyć kabinę i zadać trochę pytań na temat naszego zawodu - nigdy nie robiłem problemów w tym zakresie. Ale to się tyczyło tylko postoju pojazdu w stacji,,


W sumie jeśli jakbym napisał do KW nie zgodzili by się na przejazd to samo wejście na postoju żeby zrobić zdjęcia i   zobaczyć co i jak też by mi wystarczyło.
A Pan pracował w KW lub pracuje?
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2016, 16:25:22 wysłana przez Jakub998x998 »

Offline bumer

  • Wiadomości: 448
  • Only PKP Classic
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 197
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Października 2016, 15:09:26 »
Rok czasu tam pracowałem i powiem Ci, że tam ciężko z naczelnikami się dogadać. Zaraz będzie "po co" "na co", to że chcesz wynieść tajemnice spółki i takie tam podobne bzdety. A jeśli już koniecznie chcesz taką zgodę uzyskać aby nawet podczas jazdy przebywać w kabinie to spróbuj. Na mój łeb to uzasadnij, że to na potrzeby symulatora bo chcesz mieć materiały na nowo powstającą trasę czy budowę modelu Elfa. Może jednak się to Tobie uda.
SU46-048 SU46-037 ST43-189 ST43-242 EN57-1146 EN57-837 EP07-330 RES 619-8

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Października 2016, 15:21:19 »
[...] to samo wejście na postoju żeby zrobić zdjęcia i   zobaczyć co i jak też by mi wystarczyło.

Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to tak samo podpada pod "osoby postronne przebywające w kabinie". Stojący pojazd dalej obowiązują te same przepisy co jadący.
A nie myślałeś próbować podczas dni otwartych, dni kolejarza etc? Dużo prościej i mniej Cię to będzie kosztować.

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Października 2016, 15:46:44 »
Bumer masz fb lub jakiś komunikator bo mam kilka pytań :D
A co do odpowiedzi ST44 to niestety ale takich dni nie było u nas

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Października 2016, 19:20:36 »
W starych jednostkach typu EN57 nie ma kamer w kabinach.

Tak trochę poza tematem, ale zdjęcie to w EN57 zrobiłem jakoś w czerwcu 2014 roku. Jakby jeszcze ktoś miał wątpliwości co do istnienia kamer w starszych pojazdach, w tym w EN57 ;) I tak, dźwięk też jest rejestrowany.


Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Października 2016, 19:27:56 »
O EN57 mi nie chodzi już ale to prawda kamery też mają :) U PR już próbowałem kiedyś i nic z tego

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Października 2016, 20:01:32 »
Na mój łeb to uzasadnij, że to na potrzeby symulatora bo chcesz mieć materiały na nowo powstającą trasę czy budowę modelu Elfa. Może jednak się to Tobie uda.
Zabronione jest powoływanie się na symulator w kwestii kontaktu ze spółkami kolejowymi.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Października 2016, 11:58:03 »
A Pan pracował w KW lub pracuje?
Pracowaliśmy tam razem z @Bumerem ;)
W KW ciężko cokolwiek załatwić w tym zakresie. Wiem, że kilka osób pisało do nich o takowe zezwolenia i otrzymywali negatywne odpowiedzi.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline Jakub998x998

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Października 2016, 13:18:13 »
A rozumiem ale warto spróbować, a wejście na postoju do kabiny też trudno załatwić ?

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Października 2016, 12:49:50 »
@AtapiCl: trzeba by temat doprecyzować - bardzo wiele pojazdów ma kamery czołowe rejestrujące przedpole jazdy (np. EU/EP07, EP08, SA134, SA135, EN57AL, EN57AKD...), ale już znaczna mniejszość mam też kamery w suficie rejestrujące to co się dzieje w kabinie (np. 31WE, 36WEa)... Tak więc pisząc o kamerach trzeba by konkretnie określać o co nam chodzi.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline szymonbiniek2002

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Kwietnia 2018, 08:06:04 »
A czy przez zrobienie zdjęcia podczas postoji w kabinie maszynisty i wżucenie na fb może mieć przez to problemy? Wiecie w kiblu przed nastawnikiem takie zdjęcie mam jedno zrobione. Wszystko podczas postoju.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Kwietnia 2018, 08:18:06 »
Tak. Od robienia zdjęć w kabinach są dni otwarte itp.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Kwietnia 2018, 08:59:05 »
A czy przez zrobienie zdjęcia podczas postoji w kabinie maszynisty i wżucenie na fb może mieć przez to problemy? Wiecie w kiblu przed nastawnikiem takie zdjęcie mam jedno zrobione. Wszystko podczas postoju.

Której części zdania "nieupoważnionym wstęp wzbroniony" na drzwiach kabiny nie rozumiesz? Sądząc po roku wpisanym w nicku powinieneś ostatnio pisać egz. gimnazjalny i o ile wiem część humanistyczna już była. No i ortografia się kłania.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Kwietnia 2018, 22:51:17 »
Gdyby ktos chcial jeszcze raz zapytac jak w tytule watku, to informuje  ze nie załatwiamy wejścia do kabiny maszynisty. Nie doradzamy jak postępować, aby do takiej kabiny wejść. Wchodzenie i przebywanie w kabinie osobom obcym jest zabronione zarówno w czasie jazdy jak i na postoju. Jedyna możliwość wejścia do kabiny - jak podal - kolega, można zrealizować w dniach kolei i różnego rodzaju imprezach, prezentacjach.
W trakcie normalnej eksploatacji wstęp jest zabroniony.

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Kwietnia 2018, 23:35:42 »
Czytając temat naszła mnie pewna myśl. Co ze zdjęciami robionymi przez okno? Lato, ciepło, jakiś mikol podchodzi do okna, przekłada ręce do kabiny i robi zdjęcie. Czy maszynista może ponieść realne konsekwencje z tego tytułu? W końcu nie sposób odróżnić czy zdjęcie było robione w w/w sposób, czy poprzez przebywanie w kabinie.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Kwietnia 2018, 23:53:27 »
Jakoś się zawsze mechanik wybroni, że wziął aparat mikola by zrobić mu zdjęcie pulpitu. Ale jak ktoś wrzuca zdjęcia z numerem pociągu, z konkretnego dnia i godziny, dodatkowo jeszcze na fotce jest maszynista, to strzał w stopę.

Offline bumer

  • Wiadomości: 448
  • Only PKP Classic
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 197
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Kwietnia 2018, 10:16:49 »
Jako dawny MiKol powiem tak: nieoficjalnie taki przejazd jest możliwy. Wystarczy dobra gadka. Sam mam na koncie kilka takich jazd ale to było dekadę temu. Teraz jest na pewno trudniej o taką jazdę ponieważ w większości pojazdów są kamery czołowe a nawet nagrywanie rozmów w kabinie. Pół biedy jak przełożeni maszynisty się dowiedzą o takim przejeździe MiKola w kabinie, gorzej jak trafi na to UTK. Więc młodzi MK, rozumiem doskonale wasz zapał aby przejechać się w kabinie ale wybierajcie taki tabor, który nie jest wyposażony w "wielkiego brata". Teraz są takie czasy na kolei, że UTK chce się bardzo wykazać. Nawet zarządy spółek kolejowych chcą się trzymać od nich z daleka.
SU46-048 SU46-037 ST43-189 ST43-242 EN57-1146 EN57-837 EP07-330 RES 619-8

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Przejazd w kabinie z maszynistą
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Kwietnia 2018, 12:12:52 »
A jest prosty sposób. Złożyć podanie o prace na stanowisko maszynisty. W czym problem?
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.