Autor Wątek:  Pulpit do Eu07 - rozmiary lumeli inne pytania  (Przeczytany 3310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radmorek

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Pulpit do Eu07 - rozmiary lumeli inne pytania
« dnia: 11 Października 2016, 21:14:15 »
Cześć! Będąc przez dłuższy okres czasu zwyczajnym niedzielnym użytkownikiem MaSzyny postanowiłem zbudować własny pulpit do Eu07 lecz wersję nieco okrojoną, przejrzawszy główny wątek nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości:
Jakie są różnice rozmiarów mierników Lumel M13 a E13 a M14 M15?
W jaki sposób sterujecie miernikami oraz manometrami - serwo z PWM do PoKeys? (czyli wystarczy jakikolwiek miernik, tylko skalę trzeba wymienić)
Oraz ostatnie - jaka jest oryginalna moc żarówek kontrolek LS48, jaka rezystancja do przyciemniania?
PS: Czy na siódemkach kiedykolwiek montowano Knorry? Ponieważ mam dostęp tylko do H14K4, ale chyba wystarczy w .fiz podmienić oerlikona na knorra
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2016, 08:08:05 wysłana przez Radmorek »

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Pulpit do Eu07 - rozmiary lumeli inne pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Października 2016, 00:59:23 »
Jakie są różnice rozmiarów mierników Lumel M13 a E13 a M14?
Jeśli robisz pulpit EU07, to tam są mierniki Lumel M15, których wymiary przedniej części to 7cm szerokości i 14cm wysokości.
W jaki sposób sterujecie miernikami oraz manometrami - serwo z PWM do PoKeys? (czyli wystarczy jakikolwiek miernik, tylko skalę trzeba wymienić)
Jeśli chodzi o mierniki elektryczne, to wystarczy podłączyć ich cewki (ale same cewki, bez oryginalnych rezystorów czy innych elementów) przez odpowiednio dobrane rezystory (tak, aby przy maksymalnym napięciu 3,3V wskazówka wskazywała maksymalną wartość lub nawet trochę więcej) do pinów PWM PoKeys. Natomiast co do manometrów, to do ich uruchomienia można użyć ustrojów z obrotomierzy z Fiata 125P lub z Poloneza "Borewicza" również podłączonych przez tak samo dobrane rezystory do pinów PWM PoKeys.
Oraz ostatnie - jaka jest oryginalna moc żarówek kontrolek LS48, jaka rezystancja do przyciemniania?
Oryginalnie są to żarówki na 110V o mocy 8W, więc rezystancja przyciemnienia zależy od tego, jakich Ty użyjesz żarówek, bo takie raczej ciężko dostać. Ogólnie można to policzyć ze wzoru: R=U^2/P (R - rezystancja rezystora przyciemniającego, U - napięcie zasilania/znamionowe żarówki, P - moc znamionowa żarówki). W taki sposób uzyska się efekt mniej więcej takiego przyciemnienia, jak przy połączeniu szeregowym dwóch takich samych żarówek. Oczywiście nie zawsze da się kupić rezystor o dokładnie wyliczonej wartości, więc można dać o wartości najbliższej, ale raczej mniejszej, aby żarówka świeciła odrobinę jaśniej. Moc takiego rezystora zalecałbym dać przynajmniej raz większą od mocy żarówki (lub dwa rezystory połączone szeregowo, każdy o mocy żarówki i rezystancji o połowę mniejszej od wyliczonej), choć wtedy i tak grzeje się na tyle, że po dłuższym czasie lepiej go nie dotykać i szczególnie na początku będzie wydzielał trochę zapachów z ogrzewanego na nim kurzu, śladów tłustych palców itp...

Offline Radmorek

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pulpit do Eu07 - rozmiary lumeli inne pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Października 2016, 08:06:34 »
Jak już mówiłem - będę robił z czego mam dostęp, oryginalne części to będą kontrolki OWS/LS 48, heblki, przyciski wklęsłe i wypukłe zakupię z sklepu tme, mierniki mam dostęp tylko do Lumel M13 i E13, ale na aukcjach nie jest napisane jakie rozmiary one posiadają, i chciałbym mieć porównanie do oryginalnego M15 oraz wiedzieć jaki mają rozmiar do zakupu blach (o ile M13 i E13 są takie same, to jest różnica 3cm z tego co widzę)
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2016, 08:09:15 wysłana przez Radmorek »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Pulpit do Eu07 - rozmiary lumeli inne pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Października 2016, 08:10:51 »
Też zabieram się za budowę pulpitu i mam zlepek różnych mierników. Dorwałem 4 mierniki LUMEL M13N i właśnie mam jeden LUMEL M13. Jak będę popołudniu w domu, to Ci wszystko zmierzę.

Edit.
Wysokość z blaszkami - 13,7cm (foto 1 i foto 2),
Wysokość bez blaszek - 13,4cm (foto 3),
Szerokość - 6,6cm (foto 4).

http://eu07.pl/userfiles/21857/foto-DSC06187.JPG
http://eu07.pl/userfiles/21857/foto-DSC06190.JPG
http://eu07.pl/userfiles/21857/foto-DSC06188.JPG
http://eu07.pl/userfiles/21857/foto-DSC06189.JPG

Pliki są zbyt duże, jak na załącznik. Należy je wrzucić przez upload (http://eu07.pl/upload/, przedrostek foto-) bo jednak wysoka jakość jest tutaj ważna. | @macius5991

A widzisz, dawno mnie tu nie było i masz babo placek, poprawione ;)
« Ostatnia zmiana: 25 Października 2016, 11:56:49 wysłana przez Pitek »