Autor Wątek:  Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań  (Przeczytany 10922 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Niestety materiałów niet. Drezynka to będzie moja osobista fantazja: mała, lekka, aerodynamiczna żeby szybko sobie pośmigać 4fun. Jak się uda mi zrobić może wezmę się za coś poważniejszego. Co do DL2 mogę popytać może wśród znajomych jakieś fotki/rysunki się znajdą ale%
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2016, 01:06:51 wysłana przez mumin3k »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Maja 2016, 00:26:39 »
Kolejno:
DList: Size=8 Mmax=3330 nMmax=13.333 Mnmax=2800 nmax=21 nominalfill=0.9 Mstand=300.0rozmiar tabelki przepustnicy, moment maksymalny, obroty momentu maksymalnego, moment obrotów maksymalnych, obroty maksymalne, mnożnik znamionowej dawki paliwa (jednostkowy dawaj by w rachunkach się nie pogubić), moment oporów własnych silnika
MotorParamTable: minVelfullengage=7.8 engageDia=0.5 engageMaxForce=8000 engagefriction=0.8minimalna prędkość pełnego puszczenia sprzęgła, średnica sprzęgła, maksymalny docisk sprzęgła, tarcie sprzęgła; tego nie analizowałem empirycznie, będzie trzeba ogarnąć kiedyś.
nmax_cutoff=1250obroty odcięcia dopływu paliwa

W teście dodatków masz względnie dobry fiz dla Autosana H9. Tylko sprzęgło nie było tam liczone. Będę musiał też ponownie przeliczyć DL2 bo po wyprowadzeniu obrotomierza do diagnostyki wyszło, że kompletnie nie trzyma danych znamionowych, choć osiągi jej dopasowałem.
Zacząłem kiedyś opisywać parametry fizyki http://wiki.eu07.es/index.php/Plik_charakterystyki Będzie trzeba to kiedyś dokończyć wraz z przykładami. Jak masz tęgi umysł, to polecam analizę pliku mover.pas w kodzie źródłowym symulatora https://github.com/firleju/maszyna/blob/master/McZapkie/_mover.pas a może sam przełożysz to na zrozumiałą dla szarego człowieka dokumentację.
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Maja 2016, 01:00:37 »
Dziękuję za szybką odpowiedź, nie wiem dlaczego wcześniej nawet wszechpotężny Google nie znalazł tej strony na wiki.eu07, mover.pas po szybkim przejrzeniu wygląda wybitnie ciekawie, ale z bardziej szczegółowymi analizami poczekam aż się przebiję przez matury.
Cytuj
wyprowadzeniu obrotomierza do diagnostyki wyszło
chodzi o dodanie obrotomierza do pojazdu czy gdzieś w symulatorze jest taki moduł, a ja go przeoczyłem? W zrzutach fizyki i opcjach nic nie widzę.
Jeszcze jedno pytanie: czym dokładnie jest parametr PWR? DL2 ma 110, trochę dużo jak na silnik 150cm^3, wnioskuję więc, że w przypadku silnika spalinowego nie jest to po prostu moc tego silnika.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maja 2016, 08:38:10 »
Moc silnika w kilowatach. DL2 może być nieco skopana, ale na tym raczej nie oszukiwałem. Silniki do osiągów książkowych staram się regulować oporami, bezwładnością i dawką paliwa.
Obroty wyprowadziłem sobie do napisów pod F1 lub F2 jako pierwszą rzecz podczas zabaw z kodem, ale zmiana mi się zawieruszyła przy ogarnianiu działania githuba. Zrobię to ponownie przy okazji jakichś moich kolejnych zmian. W sumie dla wszystkich typów pojazdów można by zrobić diagnostykę na pół ekranu jak to asynchrony mają.
Wiki jest trochę ukryta, bo jest na serwerze Q a nie tutaj i sam właściciel nie wiedział o jej istnieniu. W sumie tylko ja, youBy i Firleju coś tam umieszczamy. I ją i uporządkowany tematycznie changelog exe z wiki Ra fajnie by było zrzucić na eu07.pl ale kryzys administracyjny nie pozwala postawić wiki a i nie ma komu tego redagować.
-----------
DL2 ma PWR=4.413 [kW]. Masz jakieś antyczne pliki.
« Ostatnia zmiana: 11 Maja 2016, 20:16:50 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maja 2016, 23:21:30 »
Rzeczywiście mój plik .fiz musiał być trochę nie na czasie, anyłej prace nad fizyką idą sobie, jednocześnie jednak przymierzam się do rozpoczęcia modelowanie i tutaj kolejne pytanie: Czy w MaSzynie jest jakiś obiekt wymodelowany w Blenderze? Blender posiada co prawda opcję eksportu do .3ds ale z doświadczenia wiem, że z tym bywa różnie więc wolę sie zapytać czy to będzie działać.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maja 2016, 23:36:41 »
Wydanego chyba jeszcze nie. Może jakiś drobiazg/konwert z innego symulatora. Są skrypty eksportu do t3d dla blendera. Nie wiem czy obsługują wszystkie funkcje modelu ale powinno dać się pojazd zrobić. http://eu07.pl/forum/index.php/topic,26905.0.html
----
Masz jakieś materiały fotograficzne na drezynkę czy będzie to paintowa fantazja? Machnałbym nową DL2 tylko musiałbym pierwej jakąś dorwać na zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 11 Maja 2016, 23:38:32 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Maja 2016, 00:32:58 »
Niestety materiałów niet. Drezynka to będzie moja osobista fantazja: mała, lekka, aerodynamiczna żeby szybko sobie pośmigać 4fun. Jak się uda mi zrobić może wezmę się za coś poważniejszego. Co do DL2 mogę popytać może wśród znajomych jakieś fotki/rysunki się znajdą ale nic nie obiecuję.
@edit
Co może powodować dławienie się silnika? Bawię sie obecnie tutaj:
DList: Size=8 Mmax=117 nMmax=142 Mnmax=100 nmax=216 nominalfill=1.0 Mstand=8
0 0.2 0
1 0.3 1
2 0.4 2
3 0.5 2
4 0.6 2
5 0.7 2
6 0.8 2
7 0.9 2
8 1.0 2
END-DL
I silnik działa do 3. pozycji, przy próbie dania 4. gaśnie, możliwe, że odpowiedź jest w podanym pliku mover.pas jednak obecnie brak mi czasu aby go przestudiować dokładnie, a może ktoś wie dlaczego silnik gaśnie. Gaśnie zarówno na biegu jak i na luzie, jadąc jak też stojąć, jednym słowem zawsze, zatem nie mam pojęcia co go może gasić, obroty odcięcia dałem do bardzo wysokich, wręcz absurdalnych wartości i nadal nic. Z góry dziękuję za pomoc
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2016, 01:06:48 wysłana przez mumin3k »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Maja 2016, 08:39:44 »
Jak na zerze gaśnie, to wystarczy dodać gazu dla pozycji zerowej, ale żeby od czwartej pozycji i to na luzie? Tego jeszcze nie było. Samo dlist wygląda ok. Jak dasz pełnego fiza to zobaczę co tam się dzieje.
Co do dl2, to mam chyba pełną dokumentację. Rysunki na model w każdym razie w niej są, nawet naprężenia ruchowe ramy i zawieszenia policzone, tylko zdjęć na tekstury brak. Można by zrobić sklejkę ze złomu, zdjęć motocykli i jakiejś kanapy, ale mi się nie chce, a dedyki dałyby motywację. :P
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2016, 08:42:15 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Maja 2016, 10:46:19 »
Tutaj jest cały plik .fiz, który obecnie modyfikuję. Nie mam pojęcie dlaczego gaśnie, zaczęło się po modyfikacji dlist.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Maja 2016, 10:57:47 »
Jak na zerze gaśnie, to wystarczy dodać gazu dla pozycji zerowej, ale żeby od czwartej pozycji i to na luzie? Tego jeszcze nie było.
Oj, było juz. Dawno temu SN61 miał taką wadę. W jednej kabinie wrzucenie 5 pozycji nastawnika powodowało zdlawienie silnika. Problem został rozwiązany. Nie pamiętam jak.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Maja 2016, 13:07:38 »
Już od trzeciej pozycji traci obroty i na czwartej gaśnie. Tak na logikę, to gaśnie albo z braku paliwa albo z przeciążenia. Tylko tu niby nic z tego nie występuje. Będę miał zagadkę na wieczór.
Kręciłem wszystkim bez rezultatu niestety. Wykreślona charakterystyka wygląda ok.
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2016, 22:48:31 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Maja 2016, 23:07:45 »
Robiłem testy metodą prób i błędów i doszedłem do mniej więcej tej postaci:
DList: Size=9 Mmax=117 nMmax=142 Mnmax=215 nmax=216 nominalfill=1.0 Mstand=3.0
0 0.1 0
1 0.2 2
2 0.3 2
3 0.4 2
4 0.5 2
5 0.6 2
6 0.7 2
7 0.8 2
8 0.9 2
9 1.0 2
Problemy zaczynają się gdy Mnmax zmniejszam poniżej 215, silnik wtedy nawet nie startuje tylko gaśnie. Kombinowałem na wiele sposobów i zawsze jest problem.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Maja 2016, 23:46:31 »
Moment:=dizel_Mmax*dizel_fill-(dizel_Mmax-dizel_Mnmax*dizel_fill)*sqr(enrot/(dizel_nmax-dizel_nMmax*dizel_fill))-dizel_Mstand;Gaśnie:
if enrot<dizel_nmin/10.0 then
   if (eAngle<Pi/2.0) then Moment:=Moment-dizel_Mstand;
Podstawmy DList: Size=8 Mmax=117 nMmax=142 Mnmax=100 nmax=216 nominalfill=0.9 Mstand=4.0
Co zauważyłem, to że od przepustnicy na 0.5 charakterystyka przestaje się zaginać. Niestety excela mi zawiesiło jak chciałem sobie wygospodarować więcej miejsca na wykres, ale wykreśl sobie rodzinę charakterystyk mechanicznych dla różnych dawek paliwa. Ja niestety wyczerpałem możliwości mojego umysłu na sterowanie ruchem we Włodowicach dnia dzisiejszego.
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Maja 2016, 00:24:03 »
Właśnie zacząłem robić praktycznie to samo, tylko zacząłem rozrysowanie całego schematu symulacji silnika, żeby dokładnie wiedzieć co i jak. Okej, powalczę z tym może trochę jutro, ale nie wiem ile czasu na to poświęcę, gdyż do wtorku będę dość zajęty, ale możliwe, że jutro zrobię wykresy i coś sie posunie do przodu. Ale możliwe też, że siąde do tego za kilka dni.
Dziękuję za zaangażowanie,
Pozdrawiam

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Maja 2016, 08:40:39 »
Jak już zrobisz schemat to podziel się, wrzucimy do dokumentacji.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Maja 2016, 21:30:29 »
YouBy znalazł niedoróbkę parsera mmd. Klucze "Mmax" i "nmax" brały wartości "nMmax" i "Mnmax" jeśli te występowały przed nimi w wierszu. Należy wypisywać w kolejności: Mmax nMmax nmax Mnmax. Teraz co w paczce znajdę...
Mój kanał youtube

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Maja 2016, 22:10:34 »
Wrzucam skoroszyt do rysowania chrakterystyk diesli dla poprawionej fizyki – wymaga to zachowania kolejności parametrów w nagłówku DList oraz zmiany w pliku mover.pas:
Kod: ("#mover.pas #dobrazmiana") [Zaznacz]
--     Moment:=dizel_Mmax*dizel_fill-(dizel_Mmax-dizel_Mnmax*dizel_fill)*sqr(enrot/(dizel_nmax-dizel_nMmax*dizel_fill))-dizel_Mstand;
++     Moment:=dizel_Mmax*dizel_fill-(dizel_Mmax-dizel_Mnmax*dizel_fill)*sqr((enrot-dizel_nMmax)/(dizel_nmax-dizel_nMmax*dizel_fill))-dizel_Mstand;
Na podstawie wpisanych parametrów rysowana jest charakterystyka silnika oraz pojazdu. Dodatkowo w arkuszach Pojazd i Silnik można podłożyć charakterystykę rzeczywistą silnika i pojazdu dla porównania.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Online Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Maja 2016, 22:24:47 »
A chcialem sobie popatrzec na skoroszyt, ale za wysoka wersja dokumentu na mojego Excela :(

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Maja 2016, 22:33:45 »
Zapisałem w starszym formacie. Dl2 i autosana przeliczę. Dokumentacja SN61 i SM03 poszukiwana...
Mój kanał youtube

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Maja 2016, 22:34:48 »
Proszę.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Maja 2016, 23:14:51 »
Exe z poprawką liczenia momentu. Wszystkie fizy do ponownego przeliczenia.
Mój kanał youtube

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Maja 2016, 13:59:51 »
Czy to jest naprawdę dobry pomysł? Wersja 475 puchnie od zmian.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Maja 2016, 14:17:09 »
Nie, nie, nie. Nie wydajemy tego teraz. Wrzuciłem tylko swoją lewą kompilację by było na czym próbować pisać fizyki, bo gdy yB zrobi hydrokinetyka, to będzie trzeba poprawić diesle. Próbowałem póki co z DL2 walczyć i przegrałem. Silnik niby pracuje ok, ale siły trakcyjnej brak. Jeszcze na wzorki przekładni zerknę czy tam nie jest coś nakaszanione.
475 leci w wariancie RC10 z warsztatu, bo patch na dniach i zwiększamy numerek. Za Ra to nawet unoffy miały podbicie numerka. :P
Mój kanał youtube

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Maja 2016, 12:24:37 »
Z RC10 trzeba wycofać poprawkę na PoKeys, bo coś namieszała a teraz nie mam czasu na grzebanie bo mam projekt do skończenia.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Maja 2016, 12:35:59 »
Wszystko o pokeys czy jakiś konkretny commit?
Mój kanał youtube

Offline mumin3k

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Maja 2016, 18:01:19 »
Witam po przerwie, udało mi się przebrnąć przez matury i widzę, że się trochę zamieszania zrobiło, czy w Dieslach będą bardzo poważne zmiany i czekać z pracami na nową wersję czy sobie już można bezpiecznie dłubać?
Pozdrawiam

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Pliki .fiz dla przekładni mechanicznej i kilka małych pytań
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Maja 2016, 18:05:12 »
Dłub, dłub. Spróbuj uzyskać coś jeżdżącego na exeku wrzuconym wyżej.
Mój kanał youtube