Autor Wątek:  Symulator a Windows 10 64-bit  (Przeczytany 13845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ruppert

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Symulator a Windows 10 64-bit
« dnia: 28 Sierpnia 2015, 22:53:27 »
Witam,
przed kilkunastoma dniami "przesiadłem" się na Windows 10 Pro, 64-bit. I nagle okazało się, że działający bez zarzutu w Win 8.1 64-bit Symulator [oczywiście w wersji 15_04] robi problemy w nowym systemie. Nie chcą działać klawisze funkcyjne [jak np. podnoszenie pantografów, uruchamianie przetwornicy, sprężarki itp.]. Równie dużym problemem jest "szalejąca" mysz. Przy najmniejszym ruchu myszką, przenosi mnie w zupełnie nieadekwatne do zamierzeń miejsca, do tego z "szybkością światła" i potem już powrót do np. widoku przedniej szyby jest po prostu niemożliwy. Frameset na poziomie ok. 75 - 100 Fps. Czy ktoś jest w temacie zorientowany lub trafił na podobny problem? Jeździłem kiedyś na tych maszynach w rzeczywistości [głównie ET 21, ET 22]. Bardzo lubię symulator i fajnie byłoby żeby działał.
Sprzęt: procesor Intel i5, 3,2 Ghz, płyta Asus Z97-P, karta NVIDIA GeForce GTX 660 2 GB, pamięć 16 GB

Przed spójnikiem a nie powinno być przecinka. Mam na myśli nazwę tematu. Poprawiłem.
Benek
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpnia 2015, 11:47:12 wysłana przez Benek »

Offline Kacper9

  • Wiadomości: 94
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Symulator, a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpnia 2015, 07:18:31 »
1. Sprawdź, czy te klawisze działają w systemie. 2. Szybkość myszy również sprawdź w systemie.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2066
Odp: Symulator, a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpnia 2015, 07:23:06 »
A włączyłeś baterię przed podniesieniem pantografów?
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Leszek

  • Wiadomości: 148
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Symulator, a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpnia 2015, 09:45:51 »
Używam Windows 10 Home 64-bit i wszystko hula.
Pozdrawiam, Leszek

Offline Mnia

  • Wiadomości: 46
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Symulator, a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Sierpnia 2015, 17:12:16 »
Spróbuj tryb zgodności z Win 8.
P.S. U mnie na Win 10 nie ma żadnych problemów.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2015, 17:13:51 wysłana przez Mnia »

Offline Ruppert

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Września 2015, 18:35:32 »
Wszystkie ustawienia systemowe dotyczące klawiatury, myszy itp. mam poprawnie skonfigurowane. Z klawiszami sobie poradziłem - działają. Ale mysz, mimo obniżenia ruchu wskaźnika w panelu sterowania prawie do minimum, nadal przy najmniejszym ruchu skacze gdzieś w różne kąty kabiny. Jak jestem w opcji widoku z zewnątrz [F4] to przy niektórych ruchach myszą obraz się nawet obraca do góry nogami. Oczywiście nie pomaga uruchomienie w trybie zgodności. Zresztą uważam, że ta funkcja Windows już od Visty nie ma najmniejszego sensu - najczęściej nie działa [na szczęście są emulatory]. Ma ktoś jakiś pomysł, co począć z tą szalejącą myszą? Bez niej nie da się ustawić optymalnego położenia maszynisty w kabinie. Gdyby klawisze PageUp i PageDown działały płynnie, mysz wcale nie byłaby potrzebna...

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6086
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2066
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Września 2015, 19:14:22 »
Wciśnij prawy przycisk myszy. Przenosi kamerę w pozycję siedzącą.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Ruppert

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Września 2015, 21:59:35 »
Próbowałem. Kamera ustawia się w pozycji siedzącej, lecz po ruszeniu myszką mamy powrót do "wariacji". W Win 8.1 wszystko ładnie i płynnie się obracało. No nic, wygląda że trzeba się rozstać z gryzoniem podczas sterowania tą grą. Przynajmniej na razie...
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2015, 22:00:44 wysłana przez Ruppert »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Września 2015, 07:27:11 »
Pożycz od kogoś inną mysz. Istnieje niewielka szansa, że posiadany model nie będzie dobrze współpracował w określonym układzie sprzętowo programowym.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Września 2015, 19:18:47 »
To nie jest wina myszy, tylko ustawienia DPI w Windows. Trzeba ustawić domyślne DPI, ta opcja nazywa się jakoś "rozmiar czcionki i napisów" czy jakoś tak. W niektórych wersjach Windows (a może to zależy czy jest 1 czy więcej monitorów) opcje wyglądają jakoś w stylu "rozmiar tekstu: mały, średni, duży" - trzeba wybrać mały - to było domyślne w starszych Windowsach. W innych wersjach widziałem wybór skalowania czcionek w procentach. Najmniejsze czcionki miały 100%, pozostałe ustawienia były większe od 100%.

Mniejsza o to gdzie to się zmienia - na 100% chodzi o DPI czyli domyślną wielkość czcionek. To ustawienie, jeśli jest różne od domyślnego dla starszych wersji Windows powoduje, że mysz nie działa prawidłowo w MaSzynie - każdy najmniejszy ruch powoduje absurdalnie duże skoki kąta ustawienia kamery.

Nota bene to jest bug w exe ;) Ale występuje tyko w systemach w których ktoś zmienił domyślne DPI, albo Windows automatycznie zmienił DPI dla znanego typu ekranu (w niektórych laptopach ustawienie DPI zmienia się automatycznie dla zwiększenia czytelności tekstu na małych ekranach).

Jeśli ktoś chciałby to zdebugować / poprawić - żeby odtworzyć to zachowanie wystarczy zmienić ustawienia wyświetlania tekstu w Windows tak, żeby napisy były większe niż domyślne.

Tak na marginesie - wiele programów się sypie po zmianie DPI, nie tylko MaSzyna.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Września 2015, 23:04:00 »
Co ma DPI, lub wielkość czcionki do myszy? DPI jest to ilość punktów obrazu na 1 cal, stosowany jest przy drukowaniu. Wielkość czcionki podawana jest np. w htmlu w font-size. Ja też mam Windowsa 10 i mysz pracuje normalnie, żadnego bugu nie ma. Przy zegarze na Pasku Menu Start klikasz na "Centrum akcji", wybierasz "Wszystkie ustawienia". W oknie które się otworzy na "Urządzenia" i wybierasz "Mysz". Możliwe że jest zaznaczone, jeden skok kółka przesuwa o jeden ekran.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Września 2015, 00:13:09 »
DPI do myszy? Nic nie ma. Mówimy o bugu, czyli nieprzewidzianym działaniu aplikacji. To raz. DPI nie jest tylko określeniem rozdzielczości wydruku, odnosi się także do ekranu, co ważne, także czułość myszy jest wyrażona w DPI. Te wartości teoretycznie (a nawet praktycznie) mogą być powiązane. Jeśli zmienimy DPI ekranu, czułość myszy w DPI także może się zmienić, aby to samo przemieszczenie myszy powodowało to samo przemieszczenie kursora, licząc w milimetrach, a nie pikselach. Co prawda Windows (od strony interfejsu użytkownika) nie nazywa tego ustawienia DPI, jakkolwiek wartość DPI jest możliwa do odczytania via API i faktycznie zależy od ustawienia "rozmiar tekstu" wyrażonego w procentach.

Sprawdziłem to jeszcze raz na swoim Windows 10.
Wchodze w "Ustawienia wyświetlania (display settings)". Przesuwam "Zmień rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów (change the size of text, apps, other items)" na 125%. Uruchamiam Rainsted. Tekst w oknie jest rozmyty. Nie ważne. Uruchamiam scenerię td. Ekran ładowania jest powiększony i nie mieści się na monitorze. (Widzę resztę ekranu na drugim monitorze). Po uruchomieniu symulacji mysz nie działa, tzn każdy ruch wywołuje zmianę kąta widzenia o ponad 90°. Sprawdź u siebie, zobaczysz że bug jest w 100% powtarzalny.

Co ma DPI do myszy? Developer, który patrząc na źródła znajdzie odpowiedź na to pytanie poprawi jednocześnie buga ;)

Dlatego dla jasności - jeśli u kogokolwiek wystąpi takie zachowanie symka jak opisane w tym wątku, jedyne co może zrobić to zmienić DPI na najniższe, w przypadku Windows 10 rozmiar tekstu powinien być ustawiony na 100%. To ustawienie istnieje we wszystkich wersjach Windows, więc nie dotyczy tylko Windows 10, ten sam błąd zaobserwowałem na Windows 8 i 8.1.

Z całą pewnością nie pomoże ani wymiana myszy, ani zmiana jakichkolwiek ustawień myszy.

Pytanie do @Ruppert - czy odpowiedź jest satysfakcjonująca? Pytanie do reszty, czy potwierdzacie istnienie opisanego błędu i możecie go odtworzyć na swoich systemach? Ja przetestowałem to na 3 różnych komputerach i 3 wersjach Windows.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Września 2015, 21:42:06 »
Pierwsze czytam, że rozdzielczość ekranu i rozmiar tekstu ma wpływ, na pracę myszy. W ustawieniach  myszy klikamy na "Dodatkowe opcje myszy", wybieramy zakładkę "Opcje wskaźnika", "Ruch","Wybierz szybkość wskaźnika". Przy maksymalnym ustawieniu naprawdę źle się pracuje. Najlepiej jest ustawić na pozycji 5 - 7. Trzeba też przewidzieć, że mysz może mieć uszkodzoną.
Więcej nie mam ochoty dyskutować.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Września 2015, 21:58:08 »
No i nie dyskutuj, bo gentlemani o faktach nie dyskutują :)
Ja nie pisałem o swoich przypuszczeniach, ani co mi się tam wydaje, napisałem co przetestowałem w praktyce na kilku różnych konfiguracjach. Umieściłem też praktyczne obejście tego problemu, które faktycznie pomoże wszystkim, u których ten problem wystąpił. Pewnie zauważyłem to pytanie zbyt późno, bo autor pewnie zapomniał nawet, że je zadał. Ale na przyszłość się przyda, tylko tytuł jest słaby, niezbyt zgodny z regulaminem forum. Zmieniłbym go na "Problem z działaniem myszy w symulatorze" - po tym ktoś mógłby to wyszukać. Może jakiś mod poprawi, albo można nawet dodać to do jakiegoś readme.

Tak na marginesie: uszkodzenie myszy by zauważył po tym, że źle mu kursor na ekranie chodzi. Jeśli kursor porusza się prawidłowo, a tylko symek źle działa, to problem z symkiem - niczym innym. Taki na przykład touchpad działa zupełnie inaczej niż mysz (mniej wygodnie), ale da się jeździć na touchpadzie, bo jeździłem i nie narzekam.
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2015, 22:00:41 wysłana przez HTD »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Września 2015, 22:25:14 »
Jak opiszesz to łopatologicznie w kilku zdaniach to mogę dodać do faq w readme, choć go i tak nikt nie czyta...
Mój kanał youtube

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Września 2015, 23:02:13 »
Proszę:

Jeśli po uruchomieniu symulatora nie możesz rozglądać się po kabinie używając myszy lub trackpada, a każdy ruch powoduje skokowy duży obrót kamery - zmień ustawienia rozmiaru tekstu w Windows. W Windows 10 znajdziesz je klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Wyświetli się menu podręczne, gdzie wybieramy "Ustawienia ekranu". W ustawieniach ekranu szukamy opcji "Zmień rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów". Ustawienie, które działa z symulatorem to "100%". W starszych wersjach Windows wybieramy rozmiar "najmniejszy".

Jeśli masz podłączony więcej niż 1 monitor, pamiętaj aby dokonać zmian dla ekranu głównego, na którym uruchamia się symulator.

W przypadku gdy ruch nie jest skokowy, ale zbyt szybki lub zbyt wolny - możesz zmienić ustawienia czułości myszy w Windows, lub ustawienie "mousescale" w pliku eu07.ini, np na wartości 0.3 0.3 (odpowiednio dla czułości poziomej i pionowej). Wpisanie wartości ujemnej spowoduje odwrócenie sterowania w poziomie lub pionie.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Września 2015, 23:13:13 »
Poszło. Na główną wrzucić nie mam uprawnień, ale na repo jest, więc przy aktualizacji głównej/kolejnej PC będzie.
Mój kanał youtube

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Września 2015, 22:37:02 »
Jeśli po uruchomieniu symulatora nie możesz rozglądać się po kabinie używając myszy lub trackpada, a każdy ruch powoduje skokowy duży obrót kamery - zmień ustawienia rozmiaru tekstu w Windows. W Windows 10 znajdziesz je klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Wyświetli się menu podręczne, gdzie wybieramy "Ustawienia ekranu". W ustawieniach ekranu szukamy opcji "Zmień rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów". Ustawienie, które działa z symulatorem to "100%
Weź się nie rozśmieszaj. Próbowałem z ciekawości zastosować tę poradę. Rozmiar tekstu się zwiększył a mysz jak pracowała, tak pracowała. Nic się nie zmieniło.
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2015, 22:45:21 wysłana przez Anrej »

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Września 2015, 10:03:41 »
Dlaczego jesteś napastliwy? Masz jakiś problem ze mną, czy ze sobą? Napisałem, że na 3 różnych systemach problem, który ma @Ruppert da się odtworzyć. Dlaczego sugerujesz, że kłamię? Jaki miałbym powód, żeby to robić? Co chcesz wnieść do dyskusji w ten sposób? Być może nie na każdym systemie występuje problem, który opisał @Ruppert a ja odtworzyłem. I co teraz? To robi się dziwne.

Offline Ruppert

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Symulator a Windows 10 64-bit
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Września 2015, 17:19:54 »
Proszę:

Jeśli po uruchomieniu symulatora nie możesz rozglądać się po kabinie używając myszy lub trackpada, a każdy ruch powoduje skokowy duży obrót kamery - zmień ustawienia rozmiaru tekstu w Windows. W Windows 10 znajdziesz je klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Wyświetli się menu podręczne, gdzie wybieramy "Ustawienia ekranu". W ustawieniach ekranu szukamy opcji "Zmień rozmiar tekstu, aplikacji i innych elementów". Ustawienie, które działa z symulatorem to "100%". W starszych wersjach Windows wybieramy rozmiar "najmniejszy".

Jeśli masz podłączony więcej niż 1 monitor, pamiętaj aby dokonać zmian dla ekranu głównego, na którym uruchamia się symulator.

W przypadku gdy ruch nie jest skokowy, ale zbyt szybki lub zbyt wolny - możesz zmienić ustawienia czułości myszy w Windows, lub ustawienie "mousescale" w pliku eu07.ini, np na wartości 0.3 0.3 (odpowiednio dla czułości poziomej i pionowej). Wpisanie wartości ujemnej spowoduje odwrócenie sterowania w poziomie lub pionie.


BRAWO HTD!!!
Nie pomyślałbym, że taka "pierdółka" może tyle namieszać. Oczywiście ustawienie większego rozmiaru jest mi znane. Ustawiłem sobie dla wygody 125%, aby mieć większe ikonki i napisy. Teraz - podpierając się Twoją radą - wróciłem do 100% i...    problem znikł! Mam wrażenie, że w Win 8.1 miałem też 125% i mysz pracowała stabilnie. Grunt jednak, że teraz mogę się obracać po kabinie z "normalną" prędkością. Jeszcze raz wielkie dzięki, także dla wszystkich innych, za wskazówki. Jeśli ktoś ma taki sam problem, to opcja zaproponowana przez HTD powinna zadziałać. Ja ze swojej strony temat zamykam. Pozdrawiam!

Sam zamknąć nie możesz, ale ja mogę :)
Benek
« Ostatnia zmiana: 11 Września 2015, 19:03:54 wysłana przez Benek »