Autor Wątek:  Pytania o zawód maszynisty  (Przeczytany 236447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Userr

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pytania o zawód maszynisty
« dnia: 06 Stycznia 2015, 10:28:51 »
Scaliłem kilka wątków w jeden. Dotyczą tego samego tematu, więc piszemy tylko w tym wątku. Wątek tymczasowo zostaje przyklejony.
Benek
 
Przede wszystkim witam Wszystkich forumowiczów na forum.
Piszę z zapytaniem dotyczącym pracy na kolei, a dokładniej szkolenia. Niedawno zgadałem się z takim dalszym znajomym, który jest maszynistą na PKP Intercity, pracuje już spory kawałek czasu w zawodzie, ponieważ zostały mu 4 lata do emerytury. Ogólnie bardzo sobie chwalił prace na kolei, godziny pracy jak i zarobki. Mówił, że np. za ostatni miesiąc zarobił na czysto 4200zł za coś ok. 180h pracy. Ogólnie bardzo polecał pracę, zwłaszcza, że tak się zgadaliśmy o mojej pracy i zarobkach nie przekraczających 2200zł ale zarobki to jedno, a drugie bardziej ważne to to, że atmosfera gdzie pracuje sięga dna i jeszcze niżej, a choć mam umowę na stałe to z każdym 30 dniem miesiąca można się z praca pożegnać -mniejsza o to. Opowiadał mi, że ogólnie w tej chwili jest bardzo duże zapotrzebowanie na maszynistów i są nawet organizowane bezpłatne lub w jakiejś części płatne kursy w zamian za podpisanie "lojalki"na jakiś okres czasu. Temat ten bardzo mnie zainteresował ponieważ już same pociągi od małego wzbudzały we mnie coś niesamowitego i zawsze do tej pory lubię sobie tak spoglądać jak gdzieś pędzą. No ale przejdźmy do konkretow. Interesuje mnie w tej chwili zagadnienie tematu kursu/szkolenia. Czy rzeczywiście takie kursy bezpłatne lub w części są organizowane? Na jakich to jest zasadach? Czy może na taki kurs aplikować każda osoba bez wykształcenia po szkole kolejowej czy elektrycznej? Ogólnie z zawodu jestem kucharzem ale za kilka miesięcy będę kończył liceum i będę miał wykształcenie średnie, które z tego co się orientuję jest wymogiem bezwzględnym.
Mam 26 lat, jestem z woj. zachodniopomorskiego. Prawo jazdy kat. B, uprawnienia na wózki widłowe... Mój stan zdrowia jest dobry, nie mam jakichkolwiek problemów z wzrokiem, słuchem czy zaburzeniami psychicznymi. Nigdy nie byłem karany za jakiekolwiek przestępstwa. Chciałbym też Państwa zapytać o ewentualne realne zarobki takiego młodego maszynisty, jak to się kształtuje średnio? Oczywiście, nie patrzę na ta pracę przez pryzmat pieniędzy i nie wiadomo jakiej pensji, z resztą na początek nie spodziewam się dużo i nie liczę na te 3,000 -4000zł o jakich mówił mój znajomy, który ma tyle po tylu latach pracy.
Liczę na Państwa odpowiedzi i pomoc w naświetleniu mi tego tematu.

Pozdrawiam

Reg. obowiązki 16.
Proszę poprawić wiadomość tak, by nie rozpoczynać każdego zdania od nowej linii. W przeciwnym razie post zostanie usunięty.
Benek
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia 2015, 10:23:13 wysłana przez Rozi »

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline JanuszB

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Stycznia 2015, 10:54:14 »
Witam, z tego co się orientowałem to np. PKP Cargo organizowało kursy płatne (dawali najniższą krajową) ale po podpisaniu lojalki. Z tym że słyszałem że był problem dostać się na ten kurs (woj. Śląskie) też planowałem iść na kurs, wymagania raczej spełniałem, nawet odroczył bym plany w budowaniu domu i kupna samochodu ale ... mam prawie 30 lat co mnie dyskwalifikuje :(
PS. Zapotrzebowanie na Maszynistów podobno jest spore, choćby na śląsku gdzie podobno ściągają z innych regionów (w jakimś programie o tym mówiono)
Jeżeli masz okazje to idź i nie zwlekaj bo później będziesz tego żałował
Pozdrawiam

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Stycznia 2015, 11:06:35 »
Zasadniczo pierwsze dwa lata pracy czeka Cie za najnizsza stawke. To jest ten okres szkolenia - zrobienie licencji, warsztat, jazdy i nauka na swiadectwo. Z tym, ze platna moze byc sama licencja. Roznie to jest w roznych firmach, czesc pokrywa posredniak (jezeli z niego zostaniesz wyslany na kurs), czesc musi zaplacic sama... Koszty slyszalem rozne, oscylujace cos ok 5000 zl.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Stycznia 2015, 12:18:47 »
Jeśli już chciałbyś uderzać w stronę kolejnictwa, to proponuję Ci udanie się na urzędu pracy i zapytanie, czy nie jest organizowany kurs na licencję maszynisty. Ja takim właśnie sposobem zrobiłem za darmo kurs na licencję. W ośrodku, gdzie się szkoliłem prywatne zrobienie licencji kosztowało 6600zł, i oczywiście badania, na które też musisz wyłożyć z własnej kieszeni - +-700zł. Nie powiem, bo czekałem od końca kwietnia na rozwiązanie sprawy, a dopiero we wrześniu kurs się rozpoczął, ale warto było czekać. Teraz znów zależy od Twojego urzędu, bo w moim przypadku miałem opłacone wszystko - nocleg, posiłki, kurs. Koledzy mieli tylko nocleg i kurs, a przez 7 tygodni musieli się sami żywić. Także, uderzaj do urzędu i dowiaduj się!
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Stycznia 2015, 13:04:23 »
@Userr nawet nie wchodź w tego linka co Ci podał kolega EU07-483. Bo IC szuka sobie frajerów, którzy będą robić po 12 godzin za 1400 - 2000zł. Jeśli chcesz licencję i świadectwo zrobić to zrób sobie to w jakieś innej spółce choćby cargo, ecco rail, stk czy innej. Bylebyś cyrografu w IC i PR-ach nie podpisywał ! Pozdrawiam.
Edit: To że jesteś kucharzem nie zmienia faktu, że masz wykształcenie wymagane do niniejszego zawodu. Szkolenie obejmuje pantografy, pneumatykę i takie tam "duperele". Tam się wszystkiego nauczysz ;) I jak np technik mechanik pojazdów samochodowych mógł zostać "woziarzem" to dobry kucharz może zostać maszynistą trakcji spalinowej i elektrycznej ;)
Nie rób z siebie błazna. Po pierwsze w Cargo i IC stawki podczas szkolenia są praktycznie takie same. W dodatku skąd ta pewność że inne spółki zrobią Ci licencję płacąc nie wiadomo jakie kokosy bez podpisywania lojalki? W dzisiejszych czasach pracodawca wysyłając pracownika na kosztowne szkolenie musi się jakoś zabezpieczyć przed całkowitą utratą tych pieniędzy, stąd praktycznie wszechobecne 'lojalki'.
Zawód kucharza nie uprawnia go do podjęcia szkolenia tam, gdzie znajomy mu polecał. Kolega wyraźnie napisał, że wkrótce uzyska wykształcenie średnie, które jest konieczne do przyjęcia na licencję np. w Cargo, IC. Niektórzy prywaciarze przyjmują wszystkich, jak leci. Skutki tego zobaczymy za parę lat.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Stycznia 2015, 14:17:39 »
Taki, lub podobny temat, już po raz kolejny pojawia się na forum. Jak zwykle z odpowiedzią jest kłopot, są linki podane przez @EU07-483. Opinie @Woku i @AtapiCL, którzy posiadają wiedzę. Uzyskanie informacji tu na forum, mija się z celem przy takich opiniach, jakie wyraża po raz kolejny @marczi-arczi. Takim sposobem, za chwilę będziemy forum plotkarskim od gdybania i krytykowania. Są linki, nie pierwsze już, do informacji o pracy na PKP. Należy z nich skorzystać, zadzwonić i przekonać się jakie są szanse na zatrudnienie. Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie. Odpowiadając na pytanie w tytule wątku, @userr masz szansę, ale czy zostaniesz maszynistą, nikt Ci tu nie odpowie.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Stycznia 2015, 14:21:08 »
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
To są jakieś szkoły przygotowujące na tego typu przygody? To raczej indywidualne predyspozycje.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Stycznia 2015, 15:03:42 »
Przecież w każdej spółce przewozowej jest coś takiego jak dział kadr.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Stycznia 2015, 16:30:15 »
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
To są jakieś szkoły przygotowujące na tego typu przygody? To raczej indywidualne predyspozycje.
Myślisz, że ktoś zna takie? O szkołach, nic mi nie wiadomo, też pytałem o predyspozycje.

Offline Dominik333

  • Wiadomości: 212
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Stycznia 2015, 16:05:14 »
Dostałem odpowiedź z CSID, że pierwszych telefonów można spodziewać się już w przyszłym tygodniu, poniedziałek - wtorek. Oraz osoby zainteresowane powinny jak najszybciej wysyłać CV gdyż jeśli będzie dużo chętnych to czas rekrutacji może być szybko zamknięty.

Offline Krzysiek

  • Wiadomości: 200
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Stycznia 2015, 18:21:39 »
Pytanie trochę z innej beczki: jak bym poszedł prywatnie na takie szkolenie i zakończył je sukcesem to jak długo takie uprawnienia są ważne i kiedy ulegają przedłużeniu?
Pozdrawiam
Krzysiek

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Stycznia 2015, 18:34:30 »
Licencja jest wydawana na 10 lat, natomiast co 2 lata musisz odbywać badania okresowe.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Stycznia 2015, 19:21:47 »
Badania i co jakiś czas egzamin kontrolny.
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
A skąd może wiedzieć skoro jeszcze nikogo nie przejechał? Jak przejedzie to się dowie. Ja też nie wiem jakbym zniósł ewentualny śmiertelny na służbie ale zbytnio się tym nie przejmuję.
@Userr: jak jesteś z zach-pomu to Cargo powinno przyjmować jakoś w tym roku, nie przez urząd pracy. Z PUPy przychodzili ludzie do PR, tam też być może będzie kolejny nabór. Na dobre zarobki przez pierwsze 2 lata nie ma co się napalać, w Cargo dostaniesz jakieś 1300 na rękę, jak zaczniesz jeździć w charakterze licencjata dostaniesz trochę więcej, tak z 1600. Jako maszynista możesz liczyć na średni zarobek ok. 3-4k, w zależności od tego czy częściej będziesz jeździł na manewrach czy na pociągach. I nie przejmuj się, że nie masz wykształcenia elektryczno-mechanicznego, teraz "trend" jest taki, że przychodzi coraz więcej ludzi po ogólniakach, a władza mówi, że "masz tylko jeździć a nie to naprawiać"... Nie będę tutaj dywagował nad tym czy to dobry pomysł, ale obecnie mamy dobrą rotację w zawodzie, więc korzystaj.

Offline Pawel T.

  • Wiadomości: 57
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Stycznia 2015, 18:20:56 »
Jeśli chcesz to PKP Cargo w Warszawie uruchamia kolejny nabór na maszynistów. Licencję i świadectwo robią łącznie w 2 lata.
Jak ktoś zainteresowany dzwonić do Cargo albo pisać na maila to pokieruję.

Offline Ahmedo

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Stycznia 2015, 23:37:58 »
Korzystając z okazji.. Jak to jest z tą szkołą średnią? Naczytałem się/rozmawiałem sporo na ten temat i odpowiedzi bywały różne.
Czy jest to ogólnokrajowy wymóg rozporządzony przez jakiegoś ministra kilka lat temu, czy jednak kwestia spółki/prywaciarza czy trzeba czy nie mieć średnie wykształcenie?
Na forum jest wiele osób obeznanych i związanych z pracą na kolei, więc liczę w końcu na jednoznaczną odpowiedź.
Pozdrawiam!

Wydzielam i zostawiam.
Benek
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2015, 11:45:54 wysłana przez Benek »
MaSzyna od 2005

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Stycznia 2015, 23:49:28 »
http://utk.gov.pl/pl/bezpieczenstwo-systemu-1/kompetencje-personelu/licencja-maszynisty/1189,Licencja-maszynisty.html

A to, czy Cię zatrudnią na świadectwo, to już kwestia polityki firmy. Zawsze mogą powiedzieć, że mają x miejsc, inni mają lepsze wykształcenie i predyspozycje niż Ty, więc Cię tym razem nie przyjmą.

Offline Userr

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Stycznia 2015, 23:21:43 »
Dziękuję za odpowiedzi. Zorientowałem się trochę w temacie i wygląda to tak, że żeby dostać się na darmowy kurs trzeba dostać się poprzez Urząd Pracy, więc trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, no i do tego dochodzi temat urzędu, czy ten do którego bym należał miałby finanse i zachciałby za sponsorować taki temat. Obecnie mam pracę i umowę na stałe i tak trochę nie po drodze by było rozwiązać umowę, zrezygnować z pracy, żeby zarejestrować się w UP, bez gwarancji, że na taki kurs by się dla mnie zgodzili. Ogólnie od strony przewoźnika jestem w stanie załatwić wszystko aby mnie przyjęli, nawet w momencie gdy nie jest prowadzony nabór... Nie wiem teraz co zrobić? Prawdopodobnie nie ma obecnie możliwości dołączyć na taki sponsorowany kurs nie będąc bezrobotnym... Z tego co wyczytałem i się dowiedziałem, to w moim przypadku kurs taki składa się z dwóch etapów: I etap to kurs na licencje maszynisty, trwający ok. 6 miesięcy. II etap: praca na warsztacie, zajęcia, jazdy z innym doświadczonym maszynistą -ok. 1,5 roku. Po zdaniu wszystkiego, można usiąść za pulpit, lojalka obowiązuje 3 lata i w czasie trwania nauki (ok.2 lata) otrzymuje się pensję ok. 2000zł na rękę. Lojalka obowiązuje na kwotę 72.000 zł
Zgadza się ???, jak jest inaczej niech ktoś mnie poprawi. Nie wiem teraz co tu zrobić... Ogólnie rzecz biorąc moja sytuacja wygląda tak, że nie mam zawodu ani fachu w ręku który by mnie uprawniał w Polsce czy za granicą do zarabiania konkretniejszych pieniędzy, wszędzie raczej prace i pensje niszowe, w PL obecnie gdzie pracuje to mój maksymalny zarobek to tak ok. 2400zł i raczej dalej nie podskoczę. Do tego pracuję w takiej atmosferze z takimi ludźmi, że mi już nie raz nerwy lecą i mam dosyć tego syfu, za przeproszeniem. Zawód maszynisty bardzo mi się podoba, pociągi zawsze wzbudzają we mnie to "coś", czytając na forach i słuchając opowieści z kręgu osób pracujących, z zarobkami nie jest tak źle (nie piszę tu o początkach). do tego jest to zawód z przyszłością, podobno też przy zdobytych dzisiejszych uprawnieniach, licencjach, posiadając bardzo dobrą znajomość jakiegoś języka, można znaleźć prace bardzo, bardzo dobrze płatną w innym europejskich kraju.

Jak drodzy koledzy myślą? Iść w ten temat w moim przypadku?

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Stycznia 2015, 23:51:06 »
Do tego pracuję w takiej atmosferze z takimi ludźmi, że mi już nie raz nerwy lecą i mam dosyć tego syfu, za przeproszeniem.

Najgorsze co możesz zrobić to tam pozostać. Co ci po tym etacie jak nerwy ci siądą albo jakaś deprecha się przypałęta. Jeśli nie zaryzykujesz to nie wydostaniesz się z bagna którego nienawidzisz.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Stycznia 2015, 23:56:10 »
Forum jest bardzo niepewnym źródłem doradztwa w sprawie zatrudnienia. Nie możesz polegać na opiniach użytkowników, bo co zrobisz, gdy ktoś Cię wprowadzi w błąd? Sam przeanalizuj wszystkie konsekwencje i sam podejmij decyzję. Niektórzy polecają do tego analizę SWOT. Twój los jest w Twoich rękach, a tylko Ty najlepiej wiesz, w jakiej sytuacji jesteś. Poleganie na opinii forum w kwestii zawodowej (więc dość istotnej) jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline kamil.s1.pl

  • Wiadomości: 36
  • ulubiony EZT EW58 :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Stycznia 2015, 15:32:16 »
Witam. Jeśli w złym temacie piszę, to proszę o przeniesienie :). Chciałbym rozpocząć naukę w szkole średniej, po której chcę startować na maszynistę. Mam do wyboru: Technik Mechanik ( wymagają matematyki, a ja mam tróję, i to naciąganą...) Lub mechanik/technik pojazdów samochodowych. Czy wybierając technika/mechanika pojazdów samochodowych mogę składać papiery o pracę ( PKP Cargo, CTL itd...)?

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Stycznia 2015, 15:58:39 »
Po raz X temat wałkowany. Wykształcenie obecnie wymagane na maszyniste, jak i wszelakie stanowiska związane bezpośrednio z prowadzeniem pojazdów kolejowych, prowadzeniem ruchu kolejowego, są regulowane przez ustawę. Możesz mieć technika gastronomii, też Cie przyjmą, jak masz znajomości. Wymagane jest "średnie".
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Stycznia 2015, 16:22:55 »
Do przystąpienia na świadectwo maszynisty wymagane jest zawodowe (jak byś szedł prywatnie). Ale zaś pracodawcy wymagają średniego.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Stycznia 2015, 18:40:20 »
Normalnie nie wytrzymam za chwilę, z tymi pytaniami o pracę maszynisty. Wszyscy by tylko chcieli jeździć jako mechanik. Jeśli wszyscy będą tylko jeździć na lokomotywie po zdanych kursach, to kto będzie obsługiwać inne czynności pracy na PKP? Są przyjęcia do pracy na PKP i można mieć jakieś wady, wykluczające pracę na stanowisku maszynisty, co nie wyklucza przyjęcia, do pracy.

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Stycznia 2015, 16:33:54 »
Warto też wspomnieć, że posiadanie wykształcenia kierunkowego (mechanicznego, elektrycznego, elektroenergetycznego) jest na pewno dobrym sposobem na wyróżnienie się spośród tłumu chętnych na stanowisko. Poza tym posiadając już pewną wiedzę techniczną łatwiej jest potem dalej się uczyć niuansów zawodowych będąc na szkoleniu na maszynistę.

  Dodano: 27 Stycznia 2015, 19:30:37
Szczegóły są opisane w ogłoszeniach z ofertami pracy.
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2015, 19:30:37 wysłana przez djuzi »

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Stycznia 2015, 19:55:19 »
Czas pokaże ilu tak naprawdę za kołem zostanie.
Zarobek maszynisty (szczególnie na towarowych u prywaciarzy) kusi ludzi którzy zarabiają mniej
i szukają alternatyw. Szkoda, że naprawdę mało osób zdaje sobie sprawę z drugiej strony medalu.
Sam miałem takie "wątpliwości" dlatego proponuję porozmawiać z maszynistami na żywo, poszukać
wśród znajomych znajomych itp. Niech opowiedzą jak to wygląda, może dadzą usiąść za nastawnik
więc będzie szansa poczuć jak się prowadzi kilka tys. ton i jak hamuje.
Fakt, ludzie z innych stanowisk odchodzą na emeryturę i chętnych brakuje, każdy leci za kasą, takie czasy. Zostaną ci, którzy nie będą mieli wyjścia.

Offline MasterYoda

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 839
  • Mistrz ściemy, Pan Andrzej.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 71
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Stycznia 2015, 23:35:29 »
Przyjęć jest i to dość sporo wystarczy poszukać. Cargo service szuka ludzi sporo. Ustawiacz rewident manewrowy itp. Wystarczy pomyśleć trochę i nie czekać na gotowe.
Panie Darku, my też możemy prosić?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Stycznia 2015, 12:00:29 »
Więc Majster rozumiem, że już Cię przyjęli? :D

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Stycznia 2015, 15:03:16 »
Cytuj
IC szuka sobie frajerów, którzy będą robić po 12 godzin za 1400 - 2000zł.

Nie wiem skąd znalazłeś takie kwoty,  dla nowego maszynisty (mówię o dopiero co wyszkolonym maszyniście w pierwszym miesiącu samodzielnej pracy) wypłata jest zupełnie inna, nie mogę powiedzieć ile ale znacząco więcej.
« Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2015, 15:04:40 wysłana przez borys_q »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Stycznia 2015, 16:18:51 »
Przyjęć jest i to dość sporo wystarczy poszukać. Cargo service szuka ludzi sporo. Ustawiacz rewident manewrowy itp. Wystarczy pomyśleć trochę i nie czekać na gotowe.

To też jest alternatywa. Potem wystarczy uderzyć, jak już się pracuje i są duże szanse, żeby w firmie wysłali na kurs maszynisty.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...