Autor Wątek:  Rz-1:9-190-[lp]ssd  (Przeczytany 13465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Rz-1:9-190-[lp]ssd
« dnia: 22 Maja 2013, 21:21:09 »
Prezentuję kolejną, trzecią i miejmy nadzieję ostatnią, wersję rozjazdów typu Rz-1:9-190-[lp]ssd. Obecna wersja różni się bardzo mocno od pozostałych, tak więc nie może być traktowana jako nakładka na stare paczki. Pierwsza wersja rozjazdów została opublikowana w maju 2013 r. We wrześniu tego samego roku pojawiła się druga wersja paczki, w której zaszły następujące zmiany:
  • Puszka napędu elektrycznego typu jea29 została poprawnie zorientowana, tj. jej dłuższa część wskazuje teraz kierownicę.
  • Folder o nazwie textures/tory/rz27-190 został nazwany textures/tory/rozjazdy, gdyż pozostałe rozjazdy powinny korzystać z tych samych tekstur.
Okazało się, że nie uwzględniłem tego, iż rozjazd może znajdować się na niepłaskim terenie. Ponieważ coraz więcej osób tworzy scenerie w Rainsted, gdzie uwzględnia się profil pionowy, to koniecznym było wydanie wersji trzeciej rozjazdów. Dodatkowo postanowiłem zmienić nieco drzewo folderów oraz nazwy plików, w szczególności nazwy rozjazdów. Podczas wstępnych testów tej wersji, grupa beta/devs zasugerowała kolejne zmiany. Tak więc po roku udało się dojść do sensownej struktury, jaką powinien się cechować rozjazd w MaSzynie, z uwzględnieniem tego, na co stać exe. W wersji trzeciej zaszły następujące zmiany:
  • Odseparowałem napędy od podsypek. W tej chwili są to dwa niezależne modele dla każdego rozjazdu. Zmiana ta jest zgodna z pierwotną koncepcją Ra.
  • Stworzyłem pliki INC napędów.
  • Wprowadziłem parametry rotacji w poziomych osiach dla napędów i modeli podsypek. Dzięki separacji napędów i podsypek stało się możliwe obracanie rozjazdu jako całości bez rozjeżdżania się poszczególnych elementów.
  • Stworzyłem nową strukturę katalogów. Nowa struktura katalogów jednoznacznie wskazuje typ rozjazdu, jest też dobrze zdefiniowaną bazą dla kolejnych rozjazdów (katalog z INC-ami napędów).
  • Zmieniłem nazewnictwo wszystkich plików tekstowych. Dla dewelopera najważniejsza zmiana to nazwa poszczególnych rozjazdów na bardziej intuicyjne z podziałem na rozjazdy lewe i prawe: rzl-1, rzl-2, ..., rzp-1, rzp-2, .... Wszystkie rozjazdy wypisane są w pliku scenery/tory/rz_1-9_190_ssd_ii/rz_1-9_190_ssd_ii.info.
  • Dzięki temu, że Ra przerobił exe, stało się możliwe wprowadzanie poprawniejszej animacji iglic. Wymagało to przeróbek we wszystkich modelach napędów (przy okazji poprawiłem niedociągnięcia) oraz napisania od zera zdarzeń obsługujących poszczególne elementy napędów.
  • Dzięki użytkownikowi darek71wrc, który nagrał filmy z przestawiania zwrotnic, umieściłem w paczce nowe dźwięki napędów: ręcznego i elektrycznego.
  • Poprawiłem animację napędu ręcznego, tak by wajcha przestawiła rozjazd dopiero wtedy, gdy zetknie się z mechanizmem oporowym.
  • Ze wszystkich elementów, tj. modele podsypek, napędy, usunąłem wygładzanie oraz ustawiłem odpowiednie parametry (ambient, diffuse, specular) na wartości 255.0 255.0 255.0.
  • Przygotowałem scenerię demonstracyjną, w której są umieszczone wszystkie rozjazdy.
  • Stworzyłem nowe tekstury na podstawie zdjęć podrozjazdnicy, które otrzymałem od darek71wrc.
  • Poprawiłem boczne mapowanie podrozjazdnic, które są w większości odkryte.
  • Przyciemniłem teksturę kierownicy, po to by się mocniej wyróżniała na tle podrozjazdnic.
  • Mleczne szkła latarni załączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku.

Modele z paczki działają poprawnie na exe o numerze 436 lub większym.
>> Pobierz paczkę z rozjazdem <<

Cytat: info.txt
---== UWAGA! Niezbedne informacje techniczne znajduja sie w pliku scenery/tory/rz_1-9_190_ssd_ii/rz_1-9_190_ssd_ii.info ==---

Przedstawiam modele rozjazdow zwyczajnych (lewy i prawy) o skosie krzyzownicy 1:9, z promieniem 190 metrow, o iglicach  szynowo-sprezystych na podrozjazdnicach drewnianych. Rozjazdy posiadaja napedy elektryczne i reczne (wajcha). Latarnie zwrotnicowe sa podswietlane i zapalaja sie automatycznie po zapadnieciu zmroku. Nadaja sie na linie drugorzedne. Rozjazdy maja specyficzny profil poprzeczny, powstal on na podstawie schematow z lat 80. Posiadaja tylko podrozjazdnice drewniane. Wymienne sa natomiast tekstury podsypek, ktorych na chwile obecna jest 5. Do paczki zalaczam takze plik scenery/rozjazdy[usunac].scn, ktory mozemy uruchomic jako scenerie. W scenerii tej umieściłem wszystkie możliwe kombinacje rozjazdow z napedami.

06.2014 r.
Benek

---== UWAGA! Niezbedne informacje techniczne znajduja sie w pliku scenery/tory/rz_1-9_190_ssd_ii/rz_1-9_190_ssd_ii.info ==---
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwca 2014, 21:55:38 wysłana przez Benek »

Offline MaciejM

  • Moderator działu
  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Rz-1:9-190-[lp]ssd
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Września 2023, 14:28:57 »
Odkop po 10 latach - poszukuję pliku z informacjami technicznymi, ktoś musiał go usunąć z repo: scenery/tory/rz_1-9_190_ssd_ii/rz_1-9_190_ssd_ii.info
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1494
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1119
Odp: Rz-1:9-190-[lp]ssd
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Września 2023, 21:18:33 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Rz-1:9-190-[lp]ssd
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2023, 22:01:53 »
Podejrzewam, że pewnie przypadkowo nie został zaciągnięty ze względu na ignorowanie rozszerzenia. Tylko nie pamiętam, czy ignoruje z listy, czy z poza listy.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.