Autor Wątek:  Pobieranie map z Geoportalu  (Przeczytany 8412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EP07-1057

  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pobieranie map z Geoportalu
« dnia: 27 Maja 2010, 23:28:27 »
Witam

Chciałbym zapytać czy istnieje możliwość pobrania lepszych jakościowo zdjęć. Bo dla przykładu pobierane są takie jak na 1 załączniku. A w geoportalu widzę kolorowe i lepszej jakości z tym samym przybliżeniem tak jak na 2 załączniku.
K:83261 Odjazd M:Pan będzie łaskawy spojrzeć na semafor K:Osobówka zasłania pytałem czy wolny pan nie odpowiedział, M:Pan nie pytał tylko gadał odjazd! K: Ja nie wiem co to się dzisiaj z tym radiem u wszystkich dzieje...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pobieranie map z Geoportalu
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maja 2010, 03:08:29 »
Wątpię, czy te kolorowe są "lepsze jakościowo". Czasem tak, czasem się na nich trudno doszukać np. szyn tramwajowych w jezdni. Ogólnie problem jest złożony - zdjęcia czarno-białe są zrobione parę lat temu i w niektórych okolicach widać na nich rozebrane już dawno tory lub pozostałości po nich (np. w GOP), podczas gdy na kolorowych to już śladu nie ma. Z drugiej strony, zdjęcia kolorowe nie obejmują całej Polski i nie ma większego sensu pobierać ich ponownie tam, gdzie nadal są te czarno-białe. Nie jest prostą sprawą zrobić automat, który odróżni gdzie są kolorowe, a gdzie czarno-białe i które ze starszych plików lepiej będzie zachować. Na razie zrobiłem kopię dotychczasowych plików 4px/m - kolorowe będą oddzielnie.

Prosiłbym o podawanie zakresu współrzędnych XY, dla których na Geoportalu są kolorowe, a edytor pobiera czarno-białe, będę je sukcesywnie wymieniał. Przy podawaniu współrzędnych proszę pamiętać, iż układ osi Geoportalu jest inny niż w edytorze (zamienione X i Y). Najlepiej podać albo XY odczytane z Geoportalu, albo zakres kwadratów w edytorze (zakładka Punkty), a dla pewności podać też miejscowość. Ewentualnie może też być lista pojedynczych kwadratów, które pobierają się jako czarno-białe wobec kolorowej reszty. Wdzięczny będę za komentarz, czy czarno-białe warto w takim układzie zachować.

W najbliższym czasie (paru miesięcy) rozbuduję edytor tak, aby były dwa oddzielne katalogi na pliki podkładowe kolorowe i czarno-białe, z możliwością wyboru podkładu. Na razie jedynie działa tyle, że jak dostanę zakres współrzędnych i wymienię pliki, kolorowe będzie można pobrać z nadpisaniem dotychczasowych poprzez przyciśnięcie klawisza [G] (z [Shift]). Operacja taka pobiera plik mapy niezależnie od tego, czy plik już jest na lokalnym dysku, czy nie (normalnie pobrane już mapy nie pobierają się ponownie).

Przyglądałem się plikom typu 7???24??.jpg - na 364 pasujących do maski tylko te dwa były czarno-białe.





¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pobieranie map z Geoportalu
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maja 2010, 09:15:20 »
Moim zdaniem najlepiej zachować czarno-białe, i oddzielnie pobierać kolorowe tam gdzie są już dostępne i umożliwić przełączanie między nimi. Zdjęcia czarno-białe w niektórych miejscach są całkiem wyraźne, ale kilkaset metrów obok mogą już być mocno zblurowane. Istnieje zatem pewne prawdopodobieństwo, że nowa wersja będzie czytelniejsza od starej. A już szczególnie gdy trudno odróżnić podsypkę od polnej drogi. :)
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline Davidsonxx

  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pobieranie map z Geoportalu
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maja 2010, 10:16:46 »
Przyglądałem się plikom typu 7???24??.jpg - na 364 pasujących do maski tylko te dwa były czarno-białe.

Właśnie miałem o nich pisać :P Ale traf chciał że sprawdzałeś okolice Rzeszowa.

Co do tematu to jak wszyscy już mówili, najlepsza będzie opcja przełączania się między kolorowymi a czarno-białymi.

Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pobieranie map z Geoportalu
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Maja 2010, 14:44:54 »
Ra ja mam pytanie. Czy to jest normalne żeby edytor na obecnym etapie ściągał kolorowe zdjęcia mimo że na geoportalu są czarno-białe tak jak to jest w moim przypadku? Okolice stacji Kępno (wyjazd na Oleśnicę).