Autor Wątek:  Pytania o eventy  (Przeczytany 349981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #660 dnia: 01 Października 2014, 09:47:32 »
Można by tak to ująć. Event w odcinku izolowanym zostanie uruchomiony po zjechaniu ostatniej osi zestawu kołowego pociągu z tegoż odcinka. Oczywiście to w zależności od użytego odcinka free ( wolny) lub busy (zajęty) http://eu07.pl/forum/index.php/topic,18634.msg328584.html#msg328584
« Ostatnia zmiana: 01 Października 2014, 09:49:52 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #661 dnia: 01 Października 2014, 13:18:41 »
Odcinek zostaje zajęty w momencie zajęcia jednego z wszystkich przypisanych do niego odcinków torów. Więc jeśli wpiszesz do iluś torów ten sam odcinek to będzie on reagował na zajęcie każdego z nich.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #662 dnia: 01 Października 2014, 13:58:24 »
To wystarczy żeby zadziałał event obojętnie na którym torze stoję z tym odcinkiem izolowanym?
« Ostatnia zmiana: 01 Października 2014, 14:12:49 wysłana przez kamil1306 »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #663 dnia: 01 Października 2014, 14:58:46 »
Stanie nic nie wywoła. Busy wywoła się, jeśli na którykolwiek z odcinków należących do izolowanego coś najedzie. Nie wiem jak w przypadku, gdy pojazd startuje na izolowanym i przejedzie na inny tor należący do tej samej grupy. Free gdy z wszystkie będą wolne i z któregoś coś zjedzie. Człowiek każdego dnia się czegoś uczy.
« Ostatnia zmiana: 01 Października 2014, 22:16:08 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #664 dnia: 01 Października 2014, 15:06:08 »
Eventy związane ze staniem taboru na odcinkach izolowanych dodają się do kolejki podczas wczytywania i są uruchamiane w pierwszej kolejności. Można to sobie sprawdzić na Quarku, tam cały ruch jest na odcinkach izolowanych.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #665 dnia: 01 Października 2014, 21:49:12 »
Stanie nic nie wywoła. Busy wywoła się, jeśli na którykolwiek z odcinków należących do izolowanego coś najedzie. Nie wiem jak w przypadku, gdy pojazd startuje na izolowanym i przejedzie na inny tor należący do tej samej grupy. Free gdy z wszystkie będą wolne i z któregoś coś zjedzie.
@Stele, samo stanie na odcinku przez warunek  "busy" wywoła zdarzenie. Dzięki chłopaki, ale @gfirlejczyk bardzo dobrze mi to wyjaśnił. Tylko o to pytałem.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #666 dnia: 02 Października 2014, 12:33:39 »
Odcinek zostaje zajęty w momencie zajęcia jednego z wszystkich przypisanych do niego odcinków torów. Więc jeśli wpiszesz do iluś torów ten sam odcinek to będzie on reagował na zajęcie każdego z nich.
Yyyy zaraz. Czyli jak mam tory ...-------|----t1:aaa-----|-----t2:aaa-----|-----t3:aaa----|-----.... (gdzie t* to nazwa toru a aaa to nazwa odcinka izolowanego) to event aaa:busy wywoła kolejno 3 razy: 1 raz jak zostanie zajęty tor t1, drugi jak t2 i trzeci jak t3? Analogicznie potem z evenetem aaa:free ?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #667 dnia: 02 Października 2014, 12:41:43 »
Jeśli są obok siebie (poszczególne odcinki torów przylegają), to są traktowane tak, jakby to był jeden odcinek izolowany, więc zdarzenia wywołają się tylko raz.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #668 dnia: 02 Października 2014, 13:40:19 »
No. Czyli stwierdzenie że
Odcinek zostaje zajęty w momencie zajęcia jednego z wszystkich przypisanych do niego odcinków torów. Więc jeśli wpiszesz do iluś torów ten sam odcinek to będzie on reagował na zajęcie każdego z nich.
jest nie do końca prawdziwe. Bliższe prawdzie byłoby 
Cytuj
Odcinek zostaje zajęty w momencie zajęcia pierwszego z wszystkich przypisanych do niego odcinków torów. Więc jeśli wpiszesz do iluś torów ten sam odcinek to będzie on reagował na zajęcie pierwszego z nich.

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #669 dnia: 02 Października 2014, 14:53:06 »
Mam problem bo musze w takim odcinku zdefiniować komendę dla AI, ale jakie współrzędne wpisać skoro wywoluje to na 4 torach? Trzeba i tak robić jeden tor?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #670 dnia: 02 Października 2014, 15:30:01 »
Chwila, co chcesz zrobić właściwie? Komórkę z komendą przypisujesz do toru. Inaczej się nie da. Event wyzwalany może być przez izolowany i tu ilość odcinków jaką on zawiera nie ma znaczenia.
Mój kanał youtube

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #671 dnia: 02 Października 2014, 15:50:26 »
Położenie komórek tylko z komendami dla AI nie ma znaczenia (ma znaczenie jeśli związane jest z odtwarzaniem dźwięków). Ważne natomiast jest przypisanie do toru i warunki logiczne. Najlepiej zerknij do Quarka to będziesz wiedział jak się to robi.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #672 dnia: 02 Października 2014, 17:21:32 »
Położenie komórek tylko z komendami dla AI nie ma znaczenia (ma znaczenie jeśli związane jest z odtwarzaniem dźwięków).
Położenie komórek z komendami dla AI ma znaczenie, ponieważ na jego podstawie AI wylicza sobie odległość.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #673 dnia: 03 Października 2014, 12:01:35 »
Hmm... Ja tutaj gościem od eventów nie jestem. Powiedz mi tylko jeśli event masz przypisany jako event0/1/2 i pociąg wywoła go zajmując tor to jakie znaczenie ma odległość od eventu?
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #674 dnia: 03 Października 2014, 12:05:15 »
Nie ma czegoś takiego jak odległość od eventu, ponieważ zdarzenia nie mają położenia.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #675 dnia: 03 Października 2014, 12:16:44 »
Są eventy kolejkowane oraz skanowane. W przypadku kolejkowanych współrzędne (komórki albo eventu PutValues) nie mają znaczenia, ale z drugiej strony nie powinno się ich używać do przesyłania komend (bo wymagają modyfikowania scenerii pod konkretną misję, lepiej jest wstawiać komendy do istniejących sygnalizatorów, opcjonalnie dodać dodatkowe). W przypadku skanowanych odległość jest istotna. Obecnie jako skanowane są kwalifikowane eventy powiązane z komendami SetVelocity, ShuntVelocity, PassengerStopPoint, a ostatnio doszło również OutsideStation. Najprawdowopodobniej niedługo do skanowanych dojdzie również CabSignal.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #676 dnia: 03 Października 2014, 12:23:57 »
Powiedz mi tylko jeśli event masz przypisany jako event0/1/2 i pociąg wywoła go zajmując tor to jakie znaczenie ma odległość od eventu?
Semafor w MaSzynie to tylko model. AI prowadząc pociąg nie umie dostosować szybkości pociągu do takiej, jaką nakazuje semafor. To znaczy nie umie patrząc na niego, tak jak robi to człowiek. W prawdziwym świecie to maszynista widząc z daleka sygnał, szacuje odległość do sygnalizatora i zmniejsza (lub zwiększa) szybkość pociągu. Dlatego komórka pamięci powinna mieć współrzędne takie jak semafor. W komórce pamięci umieszcza się dozwoloną szybkość dla zadanego sygnału, a odległość pociąg prowadzony przez AI - semafor (odczyt współrzędnych z komórki pamięci) oblicza się w czasie rzeczywistym. Znając masę pociągu, aktualną prędkość, odległość do semafora, siłę hamowania, tarcie i inne parametry, można ze wzorów policzyć ile upuścić powietrza (lub jak przekręcić nastawnik), by pociąg przejechał obok semafora z należytą szybkością. Dlatego odległość do komórki ma znaczenie, nie tylko przy odtwarzaniu dźwięków (obszar dobrej słyszalności).

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #677 dnia: 03 Października 2014, 15:05:02 »
Odległość liczona jest jako długość po torach do punktu rzutu prostopadłego na oś? Jak liczysz odległość do miejsca na torze w łuku?
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #678 dnia: 03 Października 2014, 15:28:09 »
Na łuku jest liczona łamana przechodząca przez końce torów (niewielki błąd zaniżający odległość jest pomijalny). Pozycja sygnału jest rzutowana na wektor ruchu.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #679 dnia: 07 Października 2014, 11:13:21 »
Jeśli są obok siebie (poszczególne odcinki torów przylegają), to są traktowane tak, jakby to był jeden odcinek izolowany, więc zdarzenia wywołają się tylko raz.
Tak właśnie zrobiłem. Dodałem do wpisów torów taki sam odcinek izolowany gdzie wytworzył się jeden duży i zdarzenie wywołuje się bez problemu. Nie trzeba robić komórek pamięci czy innych rzeczy. To bardzo dobre rozwiązanie. Dziękuje za pomoc i rozświetlenie sprawy.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #680 dnia: 07 Października 2014, 11:31:51 »
Odcinek izolowany jest jednocześnie komórką pamięci. W ostatniej wartości liczbowej jest informacja, czy jest on wolny (gdy jest 0), albo zajęty (gdy nieparzysta). Wartość tekstową i pierwszą liczbową można wykorzystać do innych celów.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #681 dnia: 07 Października 2014, 12:28:32 »
A wartość parzysta co oznacza?
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #682 dnia: 07 Października 2014, 12:42:09 »
Mam mały problem bo wpisałem w tory na przejazdach odcinki izolowane:event otwierajp11:free multiple 0 none p11_otwieraj1 endevent itd. Żaden z przejazdów nie chce się otwierać, a przecież powinno działać tym bardziej że tylko te wszystkie wpisy przekopiowałem z innego scenariusza bo nie ma potrzeby robić innych przecież. Tory też te same bo plik scm. także sprawdzałem. Przecież to musi działać bez żadnego ale bo w innej misji działa.
« Ostatnia zmiana: 07 Października 2014, 12:48:04 wysłana przez kamil1306 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #683 dnia: 07 Października 2014, 13:17:02 »
A wartość parzysta co oznacza?
W momencie zajmowania odcinka druga wartość liczbowa z komórki pamięci jest traktowana jako całkowita i ustawiany jest w niej najmłodszy bit (hm, ujemnych nie testowałem), tym samym zmieniana jest na nieparzystą. W momencie zwalniania odcinka, w tejże wartości całkowitej zerowanych jest 8 najmłodszych bitów (czyli liczby 1..255 staną się zerem). Ja na Quarku używałem następujących wartości:
0 — tor/głowica wolne
1 — tor zajęty taborem (na głowicach raczej nic się nie wstawia)
2 — rezerwacja toru pod przyszłą zajętość, głowicy pod przebieg
3 — zarezerwowany odcinek został zajęty — po zwolnieniu zmieni się na 0

¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #684 dnia: 08 Października 2014, 08:30:50 »
Cytuj
include;posers\robol.inc;d124;1762.49;0.0;2986.51;10.5;;;;;end //Passive
event anim_poser1 animation 0.1 poser1 translate sok 0 -5000 -3000 1000 endevent
Według mnie powinno działać ale nie jest dobrze. Include działa i ludzik jest w scenerii.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #685 dnia: 08 Października 2014, 15:39:30 »
Może jednak nazwy submodeli nie są poprawne? Dorwałeś t3d w końcu? Jeśli używasz tego samego inca co jest w mojej paczce, to nie może to działać, bo nazwą modelu we wpisie jest none. Tutaj nazwa inca to d124 a modelu poser1. Nic się nie zgadza.
Mój kanał youtube

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #686 dnia: 08 Października 2014, 19:32:18 »
Korzystam z cargowskich ludzików co są w moim scenariuszu.

Offline Lelek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 13
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #687 dnia: 26 Października 2014, 19:22:27 »
Is it possible to have state of isolated compartment (busy/free) as a condition for event? I wrote event:
event jaw_11:free multiple 0 jaw_22 jaw_przejazd1_otwieraj1 condition trackfree endeventwhere jaw_22 is name of isolated compartment, but in errors.txt I have:
Bad event: Track "jaw_22" does not exist in "jaw_22:free"
M.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #688 dnia: 26 Października 2014, 20:40:27 »
See CTR files for Quark or Tarniowo2. With a isolated section a memory cell is defined (currently explicitly, but with recent EXE the explicit definition can be removed and this still will work) and you can use condition memcompare. Perhaps I will add also condition trackfree/trackoccupied in next versions.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Pytania o ewenty.
« Odpowiedź #689 dnia: 03 Listopada 2014, 11:20:27 »
Powinny być dwa eventy. Jeden losuje, a drugi wywołuje i dopiero poszczególne warianty. Czegoś mi w tym brakuje. To robiłeś schematem drabinki z generatora?
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.