Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633582 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #690 dnia: 05 Września 2017, 08:52:03 »
No to teraz wiem skąd taki efekt. Dzięki za wyjaśnienie.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #691 dnia: 05 Września 2017, 10:07:52 »
@mac310 Sprawa ma się tak, że paczka zawiera wszystkie elementy "od A do Z", niestety również ze starymi próbami, więc trzeba korzystać z najnowszych wersji plików o zbliżonych lub podobnych nazwach. Jak wydrukować te pdfy na papier w 1:1 i nałożyć np. na OSB i wyciąć wg. tego, będą kształty, kąty i wymiary jakie trzeba. Aczkolwiek żeby uzyskać jako taką wytrzymałość i to wolne miejsce, należałoby wyciąć ze stalówki na laserze, bądź z jakiegoś innego twardego materiału, bo OSB się kruszy, a sklejka strzępi.

Co do elektroniki, mamy o ile pamiętam około 4-5cm wolnego miejsca na wysokość, na szerokość i głębokość tyle ile ma obudowa. Chyba wystarczy :) Ja chciałem zrobić to bez enkodera, (bo ich nie lubię) a wyglądałoby to tak:
Płytka PCB jak w starym mierniku uniwersalnym (z niego pomysł wzięty) czyli w kółeczko ścieżka miedziana, podzielona na X części (X = ilość pozycji z zerową licząc), każda ścieżka łączy się z innym pinem na Arduino Mega (Tasiemki SCSI bardzo dobre do tego są, wymiary dziurek jak znalazł, a kosztują 5zł za metr taśmy, na której jest 6 wtyczek, czyli 3 kable po pocięciu), a po tej ścieżce przesuwa się suwaczek (jak w potencjometrze) który dowarty jest do masy układu. Kod na Arduino dla tego rozwiązania mam gotowy, mogę dodać jak ktoś chce się w to bawić. Na tej samej zasadzie chciałem robić pozostałe wały.

A nawiasem mówiąc, jeżeli chcesz pooglądać w 3d, to prócz tego że jest tam kilka pdf-3d, to Inventora można pobrać na zasadzie wykorzystania niekomercyjnego jeżeli "uczysz się" w jakiejś szkole ;) --->  https://www.autodesk.com/education/free-software/inventor-professional

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #692 dnia: 05 Września 2017, 11:03:54 »
No ja miałem pomysł, żeby wziąć rysunki i wyciąć laserem w plexi np. 5 mm. Tak mam teraz zrobione proste koła zębate. Wydaje mi się, że to byłoby wystarczająco wytrzymałe. Jeśli są tam elementy gięte to raczej bym je z metalu wycinał i wyginał jak potrzeba. Jest szansa, że wycinanie plexi miałbym bezkosztowo, cnc w metalu mogłoby być kosztowne. Tego nie sprawdzałem.
Trochę bawię się z Arduino i kilka drobiazgów zrobiłem do pulpitu z jego wykorzystaniem, choć to była głównie goła atmega tylko programowana w ArduinoIDE bo tak mi łatwiej. Chętnie zatem zobaczyłbym Twoje rozwiązanie obsługi nastawników. Link do moich rozwiązań jest w stopce.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #693 dnia: 05 Września 2017, 11:11:46 »
Programista bałaganiarz ze mnie, więc w paczce są 3 pliki:
- Master to nastawniki;
- Slave to Krany hamulca;
- Excel to tabela z rozpisanymi pinami i tym za co odpowiadają (5 tabelek, lubi otwierać się na skrajnej prawej, trzeba przeskrolować wtedy);

http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-nastawnik_kod.zip

EDIT: A tutaj reszta kodów: http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-pulpit_kod.zip Gdzieś mam jeszcze rysunek z opisami który program na jakiej płytce i w którym miejscu się znajduje, ale to muszę poszukać.
PS. Nie wszystkie kody zostały w pełni przetestowane, więc nie biorę odpowiedzialności za poprawność działania. Ogólne rozwiązanie ma tak wyglądać, jak coś się zmieni, poprawię i podmienię link powyżej.
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2017, 11:16:25 wysłana przez Dziadek »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #694 dnia: 05 Września 2017, 11:40:54 »
Ciekawe, a masz jakieś zdjęcia tych kół stykowych? Zastanawiam się jak to działa w praktyce, no i jak się komunikuje Arduino z symulatorem? Po stronie symulatora jest użyta komunikacja COM czy coś innego?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #695 dnia: 05 Września 2017, 11:45:04 »
Jako że RS232 sprawia mi pewne problemy, szczególnie zaś zgranie wszystkiego w czasie, użyta będzie płytka z klawiatury z optoizolacją obwodu.  Z symulatora ma to ciągnąć przez COM-a, a do symulatora przez płytkę z klawki (ładny kabelek USB będzie, nie to co mój składak do COMa :D ). Płytek jeszcze nie robiłem, nie miałem jak na razie czasu żeby je zaprojektować. Zaraz wrzucę zdjęcie płytki z miernika od którego pomysł się wziął.

EDIT: Focia
http://eu07.pl/userfiles/23589/foto-WP_20170905_11_47_37_Pro.jpg
Takie cóś, troszkę zmodyfikowane. Jak znajdę czasu, to dorobię pcb.
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2017, 11:53:56 wysłana przez Dziadek »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #696 dnia: 06 Września 2017, 12:33:14 »
A ja wrócę jeszcze do dawnej kwestii usuwania modelu haslera z wnętrza kabiny, żeby nie był widoczny jak już mamy fizycznego haslera na pulpicie. Wcześniej udało się w Paint.net zmodyfikować pliki:
  • 4e_1]a16_tarcza.dds
  • 4e_1]a16_tarcza_p.dds
  • 4e_1]rt9.dds
  • 4e_1]rt9_tarcza.dds
  • 4e_1]rt9_tarcza_p.dds
  • 4e_1]wskpr.dds
  • 4e_1]wskzeg.dds
  • 4e_5]a16.dds
usuwając z nich zawartość i zostawiając puste, przezroczyste obszary i to elegancko działało. Teraz w poprzedniej paczce 16.08 znika tylko RT9, ale w drugiej kabinie nadal widzę A16. W nowej paczce 17.07 już ta akcja w ogóle nie działa. Mimo podmiany powyższych plików .dds niestety oba haslery nadal są w kabinie. Czyżby zmieniły się modele i hasler jest integralną częścią pulpitu? Jest jakaś metoda na ich pozbycie się w nowszych paczkach?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1650
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #697 dnia: 06 Września 2017, 13:31:27 »
Jedynie usunąć hasler poprzez notatnik jeżeli chodzi o 4E, gdyż podczas importu do 3DS maxa te kabiny się sypią.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #698 dnia: 06 Września 2017, 13:36:10 »
A jak konkretnie, bo nigdy tego nie robiłem?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline dymus

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1046
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 274
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #699 dnia: 06 Września 2017, 14:12:36 »
@Piotr93 ma na mysli usunięcie submodeli z t3d, tylko do tego trzeba znać nazwy tych submodeli i mieć pliki t3d. Prostsza opcja, tą którą stosowałeś, to tak jak pisałeś dać na Haslery przeźroczystość, tylko na odpowiednie pliki, to te wymienione przez Ciebie to są starsze Haslery, obecnie korzysta się z nowych, których textury to np.: 4ert_jas_szary_alt, 4ert9_jas_zielony, 4ert9_jas_zielony2, 4ert9_tru_zielony_alt, 303ert9_turkus i inne. Musisz sobie zobaczyc w folderze z 4E (czy 303E, zależy które chcesz) i poszukać te nowe tekstury i tam zrobić to co opisywałeś i robiłeś w takim przypadku wcześniej.
« Ostatnia zmiana: 06 Września 2017, 14:13:37 wysłana przez dymus »

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #700 dnia: 06 Września 2017, 14:30:28 »
Dzięki. O to właśnie chodziło. Gdzieś mi umknęły te dodatkowe pliki. No ale jak już zrobiłem i sprawdziłem, że działa to wrzucę tu dla pamięci i innych potrzebujących te przezroczyste tekstury.
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2017, 10:49:56 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #701 dnia: 06 Września 2017, 14:34:26 »
Jednak lepiej jest wywalić z t3d. Wiele przezroczystości jedna na drugiej może psuć rendering w tym miejscu. Repozytorium jest publiczne, wiec pliki możesz sobie dociągnąć. Wczytujesz kabinę do rainsteda i masz widok całej struktury. Znajdujesz tam nazwy elementów haslera i wywalasz notatnikiem z pliku. Albo od razu szukasz ich notatnikiem po nazwie tekstury.
Mój kanał youtube

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #702 dnia: 06 Września 2017, 14:57:16 »
Szukaj w t3d submodeli o nazwie, lub parencie rt9 lub a16.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #703 dnia: 06 Września 2017, 15:17:06 »
I, że niby tak po prostu wywalić kawałek z tego pliku? To go nie uszkodzi? Wygląda na jakiś kodowany.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #704 dnia: 06 Września 2017, 15:29:37 »
e3d tak łatwo nie edytujesz bo to binarne.
mówili o edycji t3d, są na repo (https://git.eu07.pl/eu07-dev/calosciowa). ściągnij te pliki co chcesz pozmieniać i usuń odpowiadające e3d.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #705 dnia: 06 Września 2017, 15:40:40 »
@Stele napisał, że "wywalasz notatnikiem z pliku" więc sobie pomyślałem, że tak właśnie można zrobić. Na razie nadal nie wiem jak wykonać powyższą operację. Nie wiem co powinienem ściągnąć i skąd usunąć odpowiadające e3d. Przy okazji nie bardzo wiem jak w Rainsted otworzyć model. Dawno temu chyba to robiłem ale teraz nie pamiętam jak. Szukanie na forum jakoś nie pomogło.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 902
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #706 dnia: 06 Września 2017, 15:43:56 »
tego e3d który chciałeś edytować to go usuwasz a w zamian ściągasz t3d z repo z tego samego katalogu i o tej samej nazwie.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #707 dnia: 07 Września 2017, 10:11:52 »
W końcu po bólach się udało i wywaliłem te haslery z pulpitu. Wersja e3d do 303e. Jak się użyje tego to nie trzeba ruszać oryginalnych tekstur.
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2017, 17:04:51 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #708 dnia: 27 Września 2017, 22:59:52 »
No i jest! Nastawnik od strony mechanicznej i obudowy gotowy. Tutaj chciałbym podziękować ojcu dziewczyny, który odwalił kawał ciężkiej roboty z tym dziełem i pozwolił posunąć projekt o spory krok do przodu. Przede mną jeszcze elektronika do polutowania i zastosowanie jakiś tarcz do szczelinowych transoptorów.

Na razie cudo nie jest przykręcone ani pomalowane, wszystkie "wajchy" skręcone prowizorycznie tylko dla celów pokazowych. Przepraszam za bałagan, ale ciągle prace trwają (i tak trochę posprzątałem :D ).
Link do filmiku:


Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #709 dnia: 28 Września 2017, 12:36:59 »
Witam.
Mój pierwszy post na forum. :) Pracuje właśnie nad podlączeniem nastawnika, wykorzystując funkcje enkodera pokeys. Mikrokontroler zawsze prawidłowo odczytuje jego pozycje mimo różnych prób oszukania go. Mam natomiast jakiś problem między pokeys a komputerem.
Do pewnej szybkości kręcenia wszystko jest w porządku, natomiast powyżej, zaczyna gubić pozycje. Gubić tzn. komputer nie odbiera odpowiedniej ilości znaków +/-, zarówno w maszynie jak i w notatniku. W tabeli wartości enkoderów pokeys pozycja jest cały czas właściwa. Im szybciej się zakręci tym więcej ich zgubi. Tak jakby w określonej jednostce czasu, komputer mógł wygenerować ograniczoną ilość znaków tekstowych, albo jakby sygnały od pewnej częstotliwości "sklejał" w jedno naciśnięcie klawisza. Mam Pokeys 57u, i najnowszą wersje maszyny (na starszej to samo, więc chyba to bez znaczenia).
Miał ktoś może podobny problem albo wie co może być przyczyną?

Pozdrawiam Maciek

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #710 dnia: 28 Września 2017, 13:59:17 »
Cześć! Nie mam przy sobie okna od interfejsu Pokeysa i nie pamiętam jak to wygląda w przypadku enkodera, ale zobacz, czy możesz zwiększyć wartość Triggered Input. Ta zwiększona wartość pozwalała nie gubić sygnałów przy przerzucaniu hebelków, to i może tutaj pomoże. Jeśli nie, to może coś Ci robi zakłócenia, muli komputer, albo jednak szczeliny precyzyjnie nie są ustawione.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #711 dnia: 28 Września 2017, 18:17:04 »
@m_w W PoKeys jest obsługa standardowego encodera i enkoderów szybkich. W standardowym nic w zasadzie nie można konfigurować ale on powinien jak najbardziej wystarczyć. Ja takiego używam. Pytanie, czy jak robisz ćwiczenie z odpalonym programem PoKeys to widzisz jakieś anomalie na podglądzie sygnałów? Jeśli nie to sprawdź, czy np. w notatniku dostajesz tyle samo + jak - kręcąc szybko w obie strony o taką samą wartość. Ja tak testowałem gdy miałem problemy z tarczą enkodera i czujnikami. Czasami się gubiły impulsy. Musiałem zmienić tarczę na bardziej precyzyjną (naświetliłem na światłoczułej folii) i musiałem lekko podgiąć diodę i fototranzystor zbliżając je do powierzchni tarczy eknodera (używam elementów z myszki kulkowej). Dobierałem też rezystory na zasilaniu diory IR, wszystko tak aby zminimalizować lub wyeliminować błędne naliczanie impulsów. W końcu chyba osiągnąłem zadowalające optimum. Jak już na pliku tekstowym będzie grało to i w MaSzynie powinno.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #712 dnia: 28 Września 2017, 18:25:01 »
Byc moze zle zrozumialem problem pytajacego, ale wydaje mi sie, ze z opisu wynika, ze problemem nie jest enkoder (wejscie), tylko wyjscie z pokeysa. Tak jakby pokeys zbyt szybko albo wcale nie wysylal informacji do komputera (np. mial problemy z buforowaniem danych przy szybkich ruchach).
Ale byc moze Wy macie racje, bo pytajacemu moze sie tak tylko wydawac, a problem lezy tak jak opisaliscie.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #713 dnia: 28 Września 2017, 19:08:28 »
Może i rzeczywiście jest jakiś problem komunikacyjny ale z drugiej strony wydaje mi się, że soft PoKeys też pokazuje dane na podstawie komunikacji poprzez USB, więc nie widzę powodu, dla którego notatnik czy MaSzyna ma inaczej odbierać sygnały niż sam program konfiguracyjny.
Jeszcze przychodzi mi do głowy stary i dawno omawiany problem, że nie można mieć otwartego programu konfiguracyjnego PoKeys gdy współpracujemy z MaSzyną lub testujemy się z notatnikiem. Wtedy koniecznie musi być zamknięty bo rzeczywiście różne dziwne rzeczy się dzieją. To trochę porada w stylu "urządzenie elektryczne lepiej działa podłączone do prądu" ale może to o to chodzi.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #714 dnia: 28 Września 2017, 19:57:01 »
Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi.
Enkoder zbudowany jest w oparciu o podwójny fototranzystor z myszki, ale tak jak pisze Mariusz, wydaję mi się, że jest to problem właśnie gdzieś w komunikacji Pokeys - komputer. Gdy sprawdzam pracę enkodera w programie pokeys (Peripherals > Encoder RAW values), to jakbym nie próbował go oszukać, pozycja jest w zasadzie zawsze poprawna.

Ale efekt w notatniku (i maszynie) jest taki, że do pewnej prędkości kręcenia - x, sygnały "+/-" naliczane są poprawnie. Ale dla prędkości dajmy na to ~2x naliczy już tylko mniej więcej połowę sygnałów. Przy dalszym zwiększaniu prędkości sygnałów będzie jeszcze mniej. kierunek kręcenia nie ma najmniejszego znaczenia. Próbowałem się z tym podłączyć pod piny 1-2 i funkcje fast encoder, ale efekt był dokładnie taki sam jak dla zwykłego encodera. W notatniku działałem przy wyłączonym programie pokeys.

Kombinowałem również z ustawieniami klawiatury w windows, (szybkość powtarzania klawiszy, opóżnienie przy wciskaniu klawiszy itp.) bo wydawało mi się, że w tym może być problem. Ale nawet skrajnie różnie ustawienia, nie miały żadnego przełożenia na to co otrzymywałem w notatniku - cały czas to samo.

Muszę to jeszcze sprawdzić na innym komputerze - mój to laptop, niepierwszej już świeżości. Może tu jest przyczyna. Ale z drugiej strony prawidłowe naliczenie tych 11 sygnałów (tyle pozycji jezdnych ma nastawnik), jak dla mnie nie powinno wymagać przecież jakiegoś turbosprzętu.

Pozdrawiam Maciek



« Ostatnia zmiana: 28 Września 2017, 20:04:21 wysłana przez m_w »

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #715 dnia: 28 Września 2017, 20:02:10 »
Tak mi się wydaje, że można by przyjąć, że przy dużej częstotliwości sygnałów przesyłanych do kompa przy dużej prędkości obrotu, system traktuje to jak ciągłe wciśnięcie danego klawisza. Tak na przykład jak w symku chcieć dojechać na ostatnią pozycję na nastawniku, po przytrzymaniu Num+ najpierw wskakuje jedna pozycja, chwilka przerwy i lecą ciurkiem kolejne pozycje. Może się mylę, bo na PoKeys się nie znam, ale tak bym to widział "na chłopski rozum".

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #716 dnia: 28 Września 2017, 20:31:00 »
No właśnie mnie również wydaję się, że to gdzieś w tu leży problem. Miałby ktoś może pomysł co z tym można by zrobić? ewentualnie jak by to chociaż potwierdzić/wykluczyć?

Pozdrawiam Maciek

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #717 dnia: 12 Października 2017, 22:33:01 »
Musiałem dokonać kilku poprawek przy mechanizmie, stąd przy okazji filmik, jak działa. Na razie też to chodzi tak topornie, bo nie jest nic nasmarowane ;)

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #718 dnia: 15 Października 2017, 12:17:43 »
Może nie jest to do końca w temacie całej dyskusji, ale chyba bardziej poczytnego wątku o tej tematyce na forum nie ma, toteż zamieszczam tutaj.

Miałem odważne plany skonstruować własny pulpicik do siódemki, ale z powodów o których rozpisywać się nie będę, postanowiłem się rozstać z tym co mam. Trochę się tego nazbierało, co i ile, to niżej jest napisane. Wszystkich którzy byliby zainteresowani staniem się szczęśliwymi posiadaczami tegoż, zapraszam do kontaktu przez PW; tam też bardziej szczegółowych informacji udzielę jeżeli ktoś będzie potrzebował. Wolałbym rozstać się od razu z całością (pojedyncze rzeczy mogą zostać jeżeli nie będą komuś potrzebne, ale wtedy czeka je śmietnik), ewentualnie może być dla kilku osób jeżeli się umówią jakoś żeby to między siebie podzielić. Dla mnie bez różnicy. Uprzedzam od razu że: raz, za "Bóg zapłać" nie oddam; dwa, wozić tego nigdzie nie będę (bo nie mam jak ani czym);

A co jest, to idzie to tak: (Co - ile - uwagi)
"Manometry z poloneza" - 3 - obrotomierze z borewicza z tarczami i wskazówkami z właściwych manometrów;
Płytka przekaźników x8 - 2 - docelowo do załączania i wyłączania lampek pulpitu;
Autotransformator 4-suwakowy 2,5kW - 1 - do zasilania i regulacji jasności żarówek;
Transformator 230/24 0,32kW - 1 - do zasilania żarówek;
Mierniki analogowe różne - około 10 - ---
Klucz załączania ogrzewania elektrycznego - 1 - ---
Przełączniki pakietowe 10A - 5 - ---
Lampki kontrolne LS48 - około 20szt. - pakiecik: oprawka plastikowa, metalowa, ramka, szkiełko i żarówka na 24V - różnych elementów różne ilości, nie wszystkie uda się skompletować;
Obudowy manometrów zatablicowych - 3 - "tyłek" od manometru, ramka, szybka i uszczelki;
Kierownica z Żuka wraz z zaślepką - 1 - ---
Szpeja przeróżne - kable, przekaźniki, drobiazgi różnej maści, elektronika, i inne - całe pudło;
Dokumentacja, projekty, rysunki, itd. wykonane na potrzeby konstrukcji - jeżeli ktoś chce;

Tak na zakończenie tego przydługiego już postu, dodam tylko że mam nadzieję że się to komuś przyda bardziej niż mnie :)
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2018, 08:17:06 wysłana przez Dziadek »

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #719 dnia: 02 Listopada 2017, 17:57:06 »
Interesuję mnie budowa pulpitu EN57.
Poszukuję informacji o możliwości zdobycia części pulpitu do jego budowy.
Informuję że będzie wykorzystywany w celach hobbystycznych a więc interesują mnie części które działają ale nie muszą być kompletne estetycznie, mogę jak coś się ułamało dorobić w domu.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopada 2017, 21:04:42 wysłana przez matek123 »
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2