Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #630 dnia: 08 Marca 2017, 07:13:44 »
Witam.
Nie chciałem zakładać nowego tematu i stwierdziłem, że spytam tutaj. Czy ma ktoś z Was dostęp do wymiarów pulpitu zmodernizowanego EN57-20xx?

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #631 dnia: 25 Marca 2017, 21:01:00 »
Prace nadal trwają, przez ostatni czas mierniki doczekały się oświetlenia oraz powstał już większy procent szkieletu pulpitu.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #632 dnia: 26 Marca 2017, 12:04:18 »
Witam,
Takie pytanie, szukałem, szukałem i nie znalazłem, ma ktoś może rysunki mechanizmu nastawników i nawrotnika, oraz wymiary tych pudeł (chyba z laminatu były robione) na których montowane były blachy pulpitów?
Drugie pytanie jeszcze, gdzie i jak można ewentualnie zdobyć krany hamulców pomocniczego i zasadniczego? Znajomy radził podejść na lokomotywownię, ale dosyć skutecznie udaremniła me zamiary zamknięta brama.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #633 dnia: 26 Marca 2017, 12:05:10 »
Drugie pytanie jeszcze, gdzie i jak można ewentualnie zdobyć krany hamulców pomocniczego i zasadniczego? Znajomy radził podejść na lokomotywownię, ale dosyć skutecznie udaremniła me zamiary zamknięta brama.
Firmy złomujące lokomotywy.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #634 dnia: 26 Marca 2017, 14:53:32 »
Witam,
Takie pytanie, szukałem, szukałem i nie znalazłem, ma ktoś może rysunki mechanizmu nastawników i nawrotnika, oraz wymiary tych pudeł (chyba z laminatu były robione) na których montowane były blachy pulpitów?
Drugie pytanie jeszcze, gdzie i jak można ewentualnie zdobyć krany hamulców pomocniczego i zasadniczego? Znajomy radził podejść na lokomotywownię, ale dosyć skutecznie udaremniła me zamiary zamknięta brama.
Pierwsze pytanie - Maciej Baur wrzucał u siebie na stronie (baur.pl) .pdfy ze wszystkimi elementami. Ja gdzieś stronę/kilka stron wcześniej wrzucałem gotowe pliki z AutoCADa do wycinki np. laserowej.

Drugie pytanie - albo złomowiska (marne szanse), chyba, że coś właśnie tną, albo olx (czasami coś się pojawia), albo ostatnia, droga alternatywa:
Napisz do firmy Koban, która zajmuje się regeneracją kranów. Zapytaj, czy jest możliwość kupna jakiegoś kranu, którego oni już nie będą regenerować, bo się nie nadaje. My na nasze potrzeby nie potrzebujemy sprawnego kranu, tylko praktycznie obudowy i rączki. Ale życzą sobie za taki numer około 800zł. Cena zaporowa :)

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #635 dnia: 26 Marca 2017, 16:04:51 »
Ja też działam ;) Sterownik Prędkościomierza Rejestrującego Hasler (SPRH) - testy Dzisiaj udało mi się wyeliminować konieczność stosowania wentylatora. Pozostał jedynie problem piszczenia silnika (488Hz PWM).
Witam,
Takie pytanie, szukałem, szukałem i nie znalazłem, ma ktoś może rysunki mechanizmu nastawników i nawrotnika, oraz wymiary tych pudeł (chyba z laminatu były robione) na których montowane były blachy pulpitów?
Pierwsze pytanie - Maciej Baur wrzucał u siebie na stronie (baur.pl) .pdfy ze wszystkimi elementami. Ja gdzieś stronę/kilka stron wcześniej wrzucałem gotowe pliki z AutoCADa do wycinki np. laserowej.
Koledze chyba chodzi o wymiary konstrukcji pulpitu z laminatu (głównie są one z włókna szklanego), a nie o panele, w których są zamontowane kontrolki, hebelki, mierniki itd. Mi udało się kiedyś zdobyć coś takiego: http://eu07.pl/userfiles/21606/priv-wymiary_pulpitu.7z Tylko trzeba uważać, bo na niektórych rysunkach wymiary są w [cm], a na niektórych w [mm], ale to widać gdzie i jak. @Dziadek - jakby czegoś brakowało, to pisz - mam teraz dostęp do oryginału, to mogę domierzyć ;) A jeśli chodzi o nastawnik, to kiedyś udostępniałem coś takiego: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg434812#msg434812
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2017, 16:07:04 wysłana przez miko22 »

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #636 dnia: 26 Marca 2017, 18:14:58 »
Dokładnie o to mi chodziło, dziękuje bardzo :)

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #637 dnia: 13 Kwietnia 2017, 12:27:32 »
Wydaje mi się że w temacie będzie, więc piszę tutaj - mam na zbyciu pulpit i nastawnik z EN57 (chciałbym się ich pozbyć możliwie szybko) - ewentualnych zainteresowanych proszę o kontakt na PW
Nieaktualne.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwietnia 2017, 18:17:09 wysłana przez Dziadek »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #638 dnia: 15 Kwietnia 2017, 18:32:57 »
Po około miesiącu prac część rzeczy została już na stałe zamontowana. W pełni sprawna jest dolna płyta z lampkami i przyciskami, po świętach muszę zamówić płytkę z przekaźnikiem czasowym dla uruchomienia przetwornicy i mierników NN. Płyta z miernikami ulegnie wymianie, gdyż gdzieś wkradł się błąd przy projektowaniu w AutoCADzie i wyszła ciut za szeroka. Tak to się prezentuje na dzień dzisiejszy.

Przy okazji wspomnę, że poluję na pokrywę nastawnika (ozdóbki, klucz, rączkę bocznika mam) oraz rączkę od syreny. W razie czego proszę o kontakt na PW. 

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #639 dnia: 15 Kwietnia 2017, 19:07:50 »
po świętach muszę zamówić płytkę z przekaźnikiem czasowym dla uruchomienia przetwornicy i mierników NN.
Jak chcesz, to mogę Ci przesłać gotowe schematy płytki PCB mojego sterownika mierników NN (SMNN). Działa on identycznie jak prototyp na tym filmie. Wskazania są prawidłowe m.in. dla EU07 303E, a sądząc po pulpicie, taką właśnie robisz, więc powinno pasować. W załączniku screen z programu do projektowania PCB pokazujący ile i jakich mniej więcej elementów potrzeba do budowy.
PS.: Tak poza tym, to świetna robota jak na miesiąc prac ;)

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #640 dnia: 16 Kwietnia 2017, 00:31:06 »
Dziękuję!
Zastanawiam się jednak, czy cena przekaźnika (11zł) nie będzie się równała zabawie samemu z taką płytką :D
Ale za to z innej strony, dojrzałem u Ciebie rozwiązanie na uruchomienia Haslera. Czy to rozwiązanie sprawdziłoby się z Pokeysem57U oraz czy również dzielisz się schematami i płytkami PCB?

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #641 dnia: 16 Kwietnia 2017, 01:59:19 »
Tutaj potrzeba dwóch przekaźników czasowych, bo opóźnienie jest przy załączaniu (ok. 2s) i przy wyłączaniu (ok. 7s plus opadanie wskazówek przez ok. 2s). Za to najprostszy przekaźnik czasowy jaki można zrobić, to podłączyć kondensator równolegle do cewki zwykłego przekaźnika ;) Kwestia tylko doświadczalnego doboru pojemności dla danego typu przekaźnika i określonego czasu podtrzymania.
A co do sterowania Haslerem, to mój SPRH jest zaprojektowany na odczyt prędkości z dwóch źródeł - interfejs UART lub wejście analogowe w zakresie 0-5V, w tym PoKeys. Na razie jednak działające jest tylko sterowanie prędkością, a sterowanie rysikami jest w trakcie przygotowywania. Jak wszystko skończę i ostatecznie przetestuję, to prześlę Ci szczegóły na PW ;) Jedyna wada, z którą na razie nie umiem sobie poradzić to piszczenie silnika wywołane częstotliwością sygnału PWM z zakresu słyszalnego, choć przy załączonych przetwornicach (a inaczej jeździć nie wolno...) praktycznie nie słyszalne - na postoju w ogóle nie podaje prądu na silnik dla oszczędności.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2017, 02:02:46 wysłana przez miko22 »

Offline kzkkolejarz

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #642 dnia: 02 Maja 2017, 19:32:21 »
Szanowni koledzy.
Dotyczy Arduino.

Poszukuję gotowego rozwiązania podłączenia do maszyny manometrów, halsera i amperomierzy za pomocą Arduino.
W zamian oferuję gotowe rozwiązanie pod Arduino Micro lub Leonardo zamieszczone we wcześniejszym poście.

A to ja dodam od siebie trzy grosze. Mój "pulpit", na razie tylko przyciski i przełączniki. W środę dojdzie wytrawiona płytka w której trzeba będzie trochę powiercić, i przylutować elementy. Pulpit będzie starowany przez płytkę Arduin.
W skład zestawu wchodzi
- Plik pdf/cdr do wytrawienia jednostronnej płytki drukowanej (płytka zawiera 14 modułów obsługujących 2-pozycyjne dźwigniowe przełączniki bistabilne działające jak chwilowe – każdy z modułów można przeznaczyć na dwa przełączniki chwilowe lub jeden enkoder).
- Gotowy kod do Arduino wraz z komentarzami
- Ewentualne konsultacje na maila

W razie potrzeby instalacji większej ilości przełączników bardzo łatwo zmodyfikować istniejący projekt i dodać następne moduły – jest jeszcze 8 wolnych pinów w Arduino.

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

P.S. Proponuję zapoznać się z płytką Arduino DUE - 54 wejścia IN-OUT w tym aż 12PWM
oraz 12 wejść analogowych.

« Ostatnia zmiana: 02 Maja 2017, 19:49:18 wysłana przez kzkkolejarz »

Offline wujekjonek

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #643 dnia: 03 Maja 2017, 21:41:52 »
Dobry wieczór.

Poprzedni post kolegi kzkkolejarz został napisany na moją prośbę. 

Chętnie udostępnię wam mój projekt, który pokrótce teraz opiszę.
Jego głównym założeniem było wykorzystanie przełączników on-on jako chwilowych. Jako sterownika nie chciałem używać płytki z klawiatury a mikrokontrolera, który emuluje klawiaturę usb. W tamtym czasie do wykorzystania były Arduino Leonardo lub Micro.

Użyte przełączniki to takie:

https://www.e-connectors.pl/public/assets/Przlaczniki/Przelacznik-MTS-102.jpg

Jak wiadomo przełączniki takie nie są chwilowe a generują stałe zwarcie, dlatego wykonałem mały układ, który za pomocą przekaźników, kondensatora i diód  generuje pojedynczy impuls. Następnie zmultiplikowałem ów układ i powstała płytka drukowana obsługująca 14 takich przełączników. Dodanie większej ilości takich przełączników lub przełączników chwilowych nie stanowi już problemu. Tak i zapalanie diód LED.

Teraz chcę podłączyć wskaźniki wychyłowe czyli amperomierze, woltomierze i ciśnieniomierze i prędkościomierz.
Proszę o pomoc w projekcie. Z uwagi na skromną ilość wyjść w wyżej wymienionych modelach Arduino biorę pod uwagę wykorzystanie nowego sprzętu jakim jest Arduino DUE. Ilość wejść/wyjść jest naprawdę imponująca.

pozdrawiam yo!
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2017, 21:47:18 wysłana przez Stele »

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #644 dnia: 03 Maja 2017, 22:21:14 »
Wchodzi c➕➕, więc wszystkie dotychczasowe ustawienia możesz odstawić do lamusa.
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #645 dnia: 04 Maja 2017, 16:19:24 »
Cytuj
Jak wiadomo przełączniki takie nie są chwilowe a generują stałe zwarcie, dlatego wykonałem mały układ, który za pomocą przekaźników, kondensatora i diód  generuje pojedynczy impuls. Następnie zmultiplikowałem ów układ i powstała płytka drukowana obsługująca 14 takich przełączników.
Moja sugestia, ze zamiast powyzszego, mozna programowo uzyskac ten sam efekt, jesli oczywiscie potrafi sie programowac. Nie trzeba wtedy uzywac dodatkowych elementow.
Cytuj
Z uwagi na skromną ilość wyjść w wyżej wymienionych modelach Arduino biorę pod uwagę wykorzystanie nowego sprzętu jakim jest Arduino DUE. Ilość wejść/wyjść jest naprawdę imponująca.
Kolega miko, w tym zdaje sie watku, polecil kanal na YT "elektroprzewodnik". W ktoryms z odcinkow, omawiane jest jak zwiekszyc ilosc wejsc/wyjsc cyfrowych za pomoca tzw. expanderow. Wiec uK zostaje ten sam, a dolaczane sa te expandery i w zasadzie dla naszych potrzeb, mamy nieograniczona liczbe IN/OUT. Kwestia jak zwykle umiejetnosci programowania. W odcinku tym omawial rowniez sprawy "oprogramowania" tych expanderow. Nic trudnego. Nie wiem jak cenowo by sie zbilansowalo, ale raczej na korzysc uzycia expanderow.

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #646 dnia: 04 Maja 2017, 18:18:37 »
Szanowni koledzy.
Dotyczy Arduino.

Poszukuję gotowego rozwiązania podłączenia do maszyny manometrów, halsera i amperomierzy za pomocą Arduino.
W zamian oferuję gotowe rozwiązanie pod Arduino Micro lub Leonardo zamieszczone we wcześniejszym poście.

A to ja dodam od siebie trzy grosze. Mój "pulpit", na razie tylko przyciski i przełączniki. W środę dojdzie wytrawiona płytka w której trzeba będzie trochę powiercić, i przylutować elementy. Pulpit będzie starowany przez płytkę Arduin.
W skład zestawu wchodzi
- Plik pdf/cdr do wytrawienia jednostronnej płytki drukowanej (płytka zawiera 14 modułów obsługujących 2-pozycyjne dźwigniowe przełączniki bistabilne działające jak chwilowe – każdy z modułów można przeznaczyć na dwa przełączniki chwilowe lub jeden enkoder).
- Gotowy kod do Arduino wraz z komentarzami
- Ewentualne konsultacje na maila

W razie potrzeby instalacji większej ilości przełączników bardzo łatwo zmodyfikować istniejący projekt i dodać następne moduły – jest jeszcze 8 wolnych pinów w Arduino.

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

P.S. Proponuję zapoznać się z płytką Arduino DUE - 54 wejścia IN-OUT w tym aż 12PWM
oraz 12 wejść analogowych.

Jeśli chodzi o gotowy projekt prostego pulpitu na Arduino to był w tym temacie wcześniej: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg427220.html#msg427220
Jeśli chodzi o sterowanie amperomierzami, woltomierzami i manometrami poprzez Arduino to z tego co wiem na razie nie jest wspierane przez symulator takie rozwiązanie. Działające w 100% sterowanie miernikami jest przez Pokeys. Były też prace nad pełnym sterowaniem przez port COM. Dyskusja na ten temat jest tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2017, 18:21:39 wysłana przez bartas »

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #647 dnia: 04 Maja 2017, 21:52:27 »
Nie wiem jak cenowo by sie zbilansowalo, ale raczej na korzysc uzycia expanderow.
Koszt jednego takiego expandera to kilka zł, więc jeśli chodzi o samo rozszerzenie ilości wejść/wyjść cyfrowych, to się opłaca, chociaż do pulpitu moim zdaniem lepsze jest Arduino DUE choćby ze względu na większą ilość wyjść PWM i posiadanie wyjść analogowych (istniejące już rozwiązanie podłączenia Haslera pod wyjście analogowe PoKeys) oraz ponad pięć razy większą częstotliwość taktowania mikrokontrolera w porównaniu do np. Arduino UNO, Leonardo, Mega i innych opartych na ATmegach, co z kolei może się przydać przy podłączaniu nastawnika. Arduino testowałem z exe @maćka001 i jakby ktoś chciał, to mam działający kod na odbiór i nadawanie wartość przepisany na język Arduino, chociaż sprawdzałem tylko działanie wejść i wyjść cyfrowych, ale myślę, że reszta też będzie działać (kwestia przypisania w programie odebranej już wartości do np. wypełnienia PWM danego pinu). Te modyfikacje wprowadził też do exe C++ @tmj, ale od którejś wersji przestały działać wejścia i nie było to naprawiane ze względu na planowane zmiany w sterowaniu (muszę zapytać @tmj czy są już zakończone).
Co do PoKeys, to też nie daje 100% sterowania miernikami, bo np. zabrakło wyjść PWM dla trzeciego amperomierza w ET22 czy też mierników NN, które z resztą nawet w MaSzynie nie działają poprawnie. Przypuszczam (chociaż nie sprawdzałem), że nie ma też wyprowadzonego sterowania obrotomierzem silnika spalinowej lokomotywy sterowanej przy ukrotnieniu, bo też zabrakło by wyjść PWM (trzy manometry, woltomierz i amperomierz prądnicy głównej, obrotomierz lokomotywy sterującej i już limit 6 wyjść wyczerpany).
Podsumowując, to Arduino DUE daje o wiele więcej możliwości i w zasadzie chyba nawet wszystkie, jakie są potrzebne, tylko trzeba jeszcze dopracować exe pod tym względem, kiedy @tmj zakończy już wprowadzanie zmian w sterowaniu. Reszta, to kwestia napisania odpowiedniego programu na Arduino, który będzie to wszystko odpowiednio obsługiwał, ale to już jest dużo prostsze, niż zmiany w exe ;)

Offline byku1183

  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #648 dnia: 05 Czerwca 2017, 16:48:23 »
Czy ktoś wie jak zrobić nastawnik do maszyny, taki jak jest w np. Traxxach lub Impulsach? Powinienem zrobić to na przetworniku A/C zamieniającym zmianę wychylenia nastawnika na impulsy, które będzie można zamienić na wirtualne wciśnięcia klawiszy na klawiaturze, czy może na potencjometrze, którego opór przy największym i najmniejszym wychyleniu będzie odpowiadał największemu i najmniejszemu wychyleniu nastawnika w symulatorze? Może ktoś ma inny pomysł?

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #649 dnia: 07 Czerwca 2017, 22:28:27 »
Zależy czy znasz się na programowaniu itp. i jesteś w stanie sobie to tak zaimplementować, żeby działało na jakimkolwiek mikrokontrolerze? Jeśli nie, to prościej, moim zdaniem, będzie na potencjometrze i łatwiej to dopasować...

Co do nastawnika Impulsa, to @youBy chyba kiedyś planował zrobić coś podobnego i gdzieś nawet przewinął mi się filmik, ale nie jestem pewny czy akurat od niego ;)

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #650 dnia: 08 Czerwca 2017, 14:25:00 »
Czy ktoś wie jak zrobić nastawnik do maszyny, taki jak jest w np. Traxxach lub Impulsach? Powinienem zrobić to na przetworniku A/C zamieniającym zmianę wychylenia nastawnika na impulsy, które będzie można zamienić na wirtualne wciśnięcia klawiszy na klawiaturze, czy może na potencjometrze, którego opór przy największym i najmniejszym wychyleniu będzie odpowiadał największemu i najmniejszemu wychyleniu nastawnika w symulatorze? Może ktoś ma inny pomysł?
A nie łatwiej będzie użyć rozwiązania jak w zwykłym nastawniku? Tzn. transoptor z myszki kulowej podłączony do pokeys a szczeliny, które były w zwykłym nastawniku w formie koła tutaj można użyć w formie wyprofilowanej "linijki z nacięciami". W załączniku dodaję mój pomysł. Jak coś nie jasnego to mogę wyjaśnić.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2017, 14:31:41 wysłana przez bartas »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #651 dnia: 08 Czerwca 2017, 16:19:46 »
Można zmodyfikować exe w ten sposób, żeby nastawnikiem sterować poprzez potencjometr podpięty do PoKeys bez zabawy w transoptory.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #652 dnia: 08 Czerwca 2017, 16:34:41 »
Nie wiem czy pomysł dobry, ale można przecież zaprogramować mikrokontroler tak żeby zamieniał odczyt napięcia z potencjometru na odpowiednie impulsy odpowiadające plusowi i minusowi. W przypadku np. Arduino odczyt z pinu analogowego daje zmienną o wartości od 0 do 1023 - tylu pozycji nie otrzymamy, ale bez problemu uda się zmieścić kilkanaście lub więcej - do takiego nastawnika w formie dźwigni w zupełności powinno wystarczyć (moim skromnym zdaniem rzecz jasna :)  )

Offline mmijagi3

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #653 dnia: 08 Czerwca 2017, 21:47:37 »
Witam.
Mam pytanie do wszystkich osób na forum. Czy nie posiada ktoś może kontrolera PoKeys na sprzedaż?

Offline byku1183

  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #654 dnia: 08 Czerwca 2017, 22:25:20 »
Najlepszy byłby układ z potencjometrami zaimplementowanymi do exe. Szczególnie że w Impulsie w nastawniku też jest hamulec.

Offline Dziadek

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #655 dnia: 09 Czerwca 2017, 14:49:43 »
Z hamulcem czy bez, zrobić to prosto, wystarczy dodać zmienną zliczającą pozycje nastawnika - po przekroczeniu zera w kierunku dodatnim będzie naliczać do przodu, po przekroczeniu w kierunku ujemnym odwrotnie. Jednocześnie można na bazie znaku tej zmiennej ustalić jakie sygnały ma wysyłać do symulatora - na przykładzie stonki (wg. sterowania w symku): Obrót z pozycji zerowej do przodu daje wartość dodatnią zmiennej X , więc mikrokontroler będzie wysyłał do symka komendy odpowiadające + i - z numerycznej. Obrót z pozycji zerowej lub jej przekroczenie z pozycji dodatniej powoduje przyjęcie przez zmienną X wartości ujemne, a mikrokontroler zamiast + i - podaje do komputera 1 i 7 z klawiatury numerycznej. Analogicznie można to zrobić na dowolnym nastawniku. W zasadzie dałoby się do układu dołączyć dodatkowo dwa przełączniki obrotowe ustalający ilość pozycji, bo czułość programu to maksymalna wartość odczytu z pinu analogowego podzielona przez całkowitą liczbę pozycji (osobno dla hamowania, osobno dla jazdy) - wartość wybieraną na podstawie nastawy na potencjometrze wielopozycyjnym o stałych nastawach. Wtedy program byłby uniwersalny.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #656 dnia: 09 Czerwca 2017, 19:45:52 »
Witam.
Mam pytanie do wszystkich osób na forum. Czy nie posiada ktoś może kontrolera PoKeys na sprzedaż?
Nie jest to zbytnio popularny mikrokontroler w PL. Kupuj nowy, nie bier używek, nie wiadomo kto co do tego podłączał i czym sterował. Kupisz nowy to masz chociaż pewność, że będzie sprawny ;)

Offline skorakora

  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 34
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #657 dnia: 09 Sierpnia 2017, 00:39:45 »
Witam wszystkich
Od ponad roku staram się skompletować pulpit Z EN57  lecz bezskutecznie
Zwracam się do was o pomoc. 
Szukam rady od czego zacząć? gdzie szukać ?

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #658 dnia: 12 Sierpnia 2017, 21:26:15 »
Mi udało się kiedyś dużo nazbierać w taki sposób: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,26178.msg388105.html#msg388105 W tym samym temacie masz kilka innych porad.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #659 dnia: 30 Sierpnia 2017, 11:38:26 »
Czy ktoś z użytkowników PoKeys próbował już pożenić pulpit z ostatnim EXE zrobionym w C++ i jego nową klawiszologią?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.