Autor Wątek:  Nastawnik do symka  (Przeczytany 52131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #60 dnia: 31 Marca 2006, 17:39:03 »
Dokumentacja do nastawnika:
http://www.megaupload.com/?d=IC1MIUCO

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Kwietnia 2006, 01:24:04 »
Witam dorzucę garśc informacji ogulnie bez wyszczególniania postów:

1 wszystkie myszki czy te z kólką czy optyczne wykrzystują diode IR i odbiornik z 2 sensorami, między diodą i odbiornikem obraca się koleczko z szczelinami i w ten sposób ropoznawany jest kierunek ruchu

2. w porcie LPT masz 8 lini sygnałowych które możesz programować w dowolnym kierunku(in/out) i kilka o ustalonych kieunkach

3. za czasów mechnika zrobiłem coś takiego na klawiaturze i paru przyciskach i wyłącznkiu 6 pozycyjnym

4. co do wyłączników do nastawnika, boków i kierunków powinny się bardzo dobrze nadać wyłączniki przemysłowe ŁK 16/25A 3sekcyjne, mam namiary na  firmę która je robi i można zamówić z dowolnym układem krzywek koszt ??? musiał bym sprawdzac

5 ŁK mają jedną poważną zalete silne sprężyny i solidną budowę więc nawet większą kierownice zamocujesz, można wyraźnie wyczuć pozycje

6. do nastawnika w trzeba by zastosować jakąś przekładne żeby było idealnie (wkońcu kierownic nie obraca się w około)

7. przy zastosowaniu wyłączników 3 sekcyjny zyskujesz przewagę nad twoim rozwiązaniem gdyż niemasz pustej pozycji na której nie jest naciśniety klawisz

8. w nastawniku jest kilkadziesiąt styków połowa załącza się pokolei a reszta w sposób "zupełnie przypadkowy"

9. do sterowania klawiaturą nie potrzeba przekaźników wystarczą tranzystory polowe lub jeszcze łatwiej układ CD4066

Ps Jak znajdę chwilę czasu to sprubuję układ który nie wymaga procka

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Kwietnia 2006, 05:18:48 »
Więc tak:
1. Przeprogramowałem Atmela i dołożyłem układ wykonawczy i teraz Atmel steruje mi nastawnikiem i bocznikiem. Wrażenia niesamowite !!!
Jeżeli będzie ktoś zaineresowany to napiszę co i jak.

2. Odniosę się teraz do tego co napisał Ryszard-san, więc:
a) Obecne kompy posiadają 5 pinów 2 kierunkowych, Piny 2-9 są tylko Output więc nie 8 I/O !!!. Kiedyś tak było, że 2-9 były 2 kierunkowe, ale to dawno i nieprawda. Te 5 pinów wykorzystywane jest np. Nortonie Commaderze do Inerlinku po LPT pomiędzy 2 komputerami i bajty są przesyłane połówkowo po 4 pianch, a 5 sygnalizacyjny. Więc nie pisz bzdur. Zresztą nie wiem po co pisałeś o LPT. Mogłeś jeszcze napisać prawo Ohma, Kirchoffa itp.
b) Rozwiązanie moje na przełączniku o cyklu pracy 1,2,3,1,2,3 itd. i odpowiedni program do Atmela traktuje to tak jakby były połączone do niego końcówki 1,2,3 przecież na pozycji 3 żaden pin nie jest połączony z masą i to też jest informacja, a zyskuje o jeden pin mniej podłączonego do Atmela

Cytuj
7. przy zastosowaniu wyłączników 3 sekcyjny zyskujesz przewagę nad twoim rozwiązaniem gdyż niemasz pustej pozycji na której nie jest naciśniety klawisz

Przyznam szczerze nie wiem o co Tobie chodzi?

c) Zasade działania myszki znam i wiem, że ciężko będzie odczytać informacje z niej przez urządzenie zewnętrzne. Więc proszę Was bardzo nie denerwujcie mnie z tą myszką, tylko myszka i myszka i cholera wie co po?!
d) Faktycznie można zastosować tranzystory MOSFET, ale wolałem kontaktrony, bo chyba polowe jak dioda, a nie chce mi się dochodzić do potencjałow pomiędzy styczkami klawiszy.
e)Dawno już stwierdzono, że elektronika programowalna ma znaczną przewagę, w każdej chwili można przeprogramować zmieniając zasadę działania i dostosowując poprzez zmianę programu do potrzeb. Jednocześnie zmniejsza się ilość zastosowanych elementów. Procki są bardzo tanie, ja kupiłem za 5 zł, gdzie byle przełącznik koszuje o wiele więcej.
f)Piszesz, że zrobiłeś w Mechaniku na przełączniku 6 pozycyjnym, ale zauważ, że Mechanik to tylko (chyba, że się mylę) EN57, a w EU jest nie pamiętam dokładnie ok.48 pozycji. Konia z zrzędem  temu, co dostanie przełącznik 48 pozycyjny. Jeszcze jedno, czy w  twoim zastosowanym przełączniku klawisz klawiatury wysterowowywany był na stałe? Bo jeżeli tak do do dupy takie rozwiązanie. Jeżeli natomiast nie na stałe, to musiałeś zastosować dodatkowy element sterujący, co też jest rozwiązaniem do d.... W mojej konepcji klawisz klawiatury wysterowywany jest na chwilę i steruje tym Atmel. Nie muszę pisać dlaczego wysterowywanie ciągłe klawisza jest złe.
g) Zrób nastawnik jaki chcesz i jak chcesz mnie to rybka, ja podałem gotowca wraz z programem, tylko brać i korzystać. Nawet jak zrobisz, to nieprzekonasz mnie do swojej koncepcji bez procka.

PS.
Nie pisz co Ty byś zrobił, tylko to zrób!
Ja nie twierdzę, że moje rozwiązanie obiektywnie jest najlepsze. Każdy ma inną koncepcję, ja wybrałem taką i według mnie jest dobra i sprawdzona.

PS2
Widzę po Twoich postach, że na wszystkim się znasz, to albo jesteś geniuszem, albo co się często zdarza w życiu, kto się zna na wszytkim, ten się zna na niczym. Nie wiem do której kategorii się zaliczasz?

PS3
Nowy program do Atmela. Dokładamy jeszcze raz taki sam układ wykonaczy i jeszcze jeden taki przełącznik. Przełącznik ten podłączamy do portu 3.2 i 3.3, a z portu 1.5 i 1.4
steruje się klawiszami "*" i "/".  Program trzeba skompilować, jak podałem w dokumentacji nastawnika.



org 00h

x equ 127 ;deklaracja zmiennych
y equ 126
z equ 125
xy equ 124
spr equ 123
pin30 equ 122
pin31 equ 121
pin32 equ 120
pin33 equ 119



sjmp start

start:
   mov a,#00000000b
   mov p1,a ;wstaw na port p1 zawartosc akumul.

        mov a,#11111111b
   mov p3,a ;wstaw na port p3 zawartosc akumul.
   mov a,p3
   mov pin30,#0
   mov pin31,#0
          mov pin32,#0
   mov pin33,#0


   jnb p3.0,start1
   mov pin30,#1
start1:
   jnb p3.1,start2
   mov pin31,#1

start2:
   jnb p3.2,start3
   mov pin32,#1

start3:
   jnb p3.3,glowna
   mov pin33,#1


glowna:
mov a,p3      
mov spr,a
lcall petla3
mov a,p3
cjne a,spr,glowna

a1:
mov a,pin30
cjne a,#0,a11
jb p3.1,a11
setb p1.6
lcall petla3
clr p1.6
mov pin30,#1
mov pin31,#0
ljmp glowna
a11:

a2:
mov a,pin30
cjne a,#0,a21
jnb p3.0,a21
jnb p3.1,a21
setb p1.7
lcall petla3
clr p1.7
mov pin30,#1
mov pin31,#1
ljmp glowna
a21:

a3:
mov a,pin31
cjne a,#0,a31
jnb p3.0,a31
jnb p3.1,a31
setb p1.6
lcall petla3
clr p1.6
mov pin30,#1
mov pin31,#1
ljmp glowna
a31:

a4:
mov a,pin31
cjne a,#0,a41
jb p3.0,a41
setb p1.7
lcall petla3
clr p1.7
mov pin30,#0
mov pin31,#1
ljmp glowna
a41:

a5:
mov a,pin30
cjne a,#1,a51
mov a,pin31
cjne a,#1,a51
jb p3.0,a51
setb p1.6
lcall petla3
clr p1.6
mov pin30,#0
mov pin31,#1
ljmp glowna
a51:

a6:
mov a,pin30
cjne a,#1,a61
mov a,pin31
cjne a,#1,a61
jb p3.1,a61
setb p1.7
lcall petla3
clr p1.7
mov pin30,#1
mov pin31,#0
ljmp glowna
a61:

b1:
mov a,pin32
cjne a,#0,b11
jb p3.3,b11
setb p1.4
lcall petla3
clr p1.4
mov pin32,#1
mov pin33,#0
ljmp glowna
b11:

b2:
mov a,pin32
cjne a,#0,b21
jnb p3.2,b21
jnb p3.3,b21
setb p1.5
lcall petla3
clr p1.5
mov pin32,#1
mov pin33,#1
ljmp glowna
b21:

b3:
mov a,pin33
cjne a,#0,b31
jnb p3.2,b31
jnb p3.3,b31
setb p1.4
lcall petla3
clr p1.4
mov pin32,#1
mov pin33,#1
ljmp glowna
b31:

b4:
mov a,pin33
cjne a,#0,b41
jb p3.2,b41
setb p1.5
lcall petla3
clr p1.5
mov pin32,#0
mov pin33,#1
ljmp glowna
b41:

b5:
mov a,pin32
cjne a,#1,b51
mov a,pin33
cjne a,#1,b51
jb p3.2,b51
setb p1.4
lcall petla3
clr p1.4
mov pin32,#0
mov pin33,#1
ljmp glowna
b51:

b6:
mov a,pin32
cjne a,#1,b61
mov a,pin33
cjne a,#1,b61
jb p3.3,b61
setb p1.5
lcall petla3
clr p1.5
mov pin32,#1
mov pin33,#0
ljmp glowna
b61:
ljmp glowna



petla3:
mov x,#70 ;zmiana tej wartosci powoduje wydluzenie /zmniejszenie czasu wysylania impulsu do klawiatury
petla4:
mov z,#0
djnz z,$
djnz x,petla4
ret






Pozdrawiam
Mariusz

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Kwietnia 2006, 10:23:01 »
Czesc

Mariusz1970

nie denerwuj się tak, ja nie mowiłem ze procki są zle, wiem ze sa tanie, ale kogo stac na programator, co do mojej 7 w poprzednim poscie to zwracam honor gdyz to byl moj blad i uznajmy ze jej nie byo.

co do kontraktonow to mozesz zastosowac układ CD4066(4 klucze) który speknia tą samą role i moze również przełączać sygaly analogowe. a jest mniej prądożerny.

ad ps2 niestety posiadam umysl techniczny i pamietam bardzo duzo informacji technicznych mimo ze tylko raz o nich uslyszalem lub czytalem, taksamo jest z praktyka

Pozdrawiam ryszard

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Kwietnia 2006, 10:41:58 »
Ok.
Programator, który przedstawiłem w dokumentacji to koszt ok. 3 zł. 1,5 wtyczka do portu, mały przełączniczek na reset i jednen rezystor.
Co do tych kluczy poczytam o co chodzi, może faktycznie będzie lepiej je zastosować.

Pozdrawiam
Mariusz

Dodano po 8 minutach:

 Aha, co do tych zapamiętywanych informacji przez Ciebie, to chyba przesadzasz. Ja też jestem techniczy i wielu moich znajomych. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby ktoś przyswoił sobie dużo informacji tylko raz usłyszawszy czy przeczytawszy. Co więcej, jeżeli już coś się zapamiętało trzeba co jakiś czas to odświeżać. Zreguły jak mnie uczono przy nowym materiale zapamiętywane jest ok.10% informacji.

Pozdrowko

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Kwietnia 2006, 21:53:16 »
Cytat: "Mariusz1970"

 Aha, co do tych zapamiętywanych informacji przez Ciebie, to chyba przesadzasz. Ja też jestem techniczy i wielu moich znajomych. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby ktoś przyswoił sobie dużo informacji tylko raz usłyszawszy czy przeczytawszy. Co więcej, jeżeli już coś się zapamiętało trzeba co jakiś czas to odświeżać. Zreguły jak mnie uczono przy nowym materiale zapamiętywane jest ok.10% informacji.

Pozdrowko


Mozesz w to niewierzyc ale ja mam taki po..... umysl ze informacje techniczne zwaszcza te ktore mnie ciekawia pamietam, np to nieszczesne LPT  
Bawilem sie tym jakies z 10 lat wczesnie na plycie z P100 (dowiedzialem sie o ustawieniach i mozliwosciach z EP) fak mozliwe ze sie zmienilo na nowych plytach ale mi sie to nie wydaje gdyz wynika to z specyfikacji protu i bedzie zalezne od ustawienia w biosie (jaki typ),czy ten uklad cd4066, dawno go nieurzywalem i niepamientam rozkadu wyprowadzen, ale pamientam ze jest cos takiego i jaki sa jego cechy
Pozdrawiam ryszard

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Kwietnia 2006, 14:08:00 »
Ja się kiedyś też bawiłem w LPT i było tak jak napisałeś i to jeszcze nie na wszystkich płytach. Nie ma ustawienia w biosie o LPT, gdzie można konfigurować I/O LPT, uprościli Latch i tyle, jak nie wierzysz to sprawdź na swoim kompie. Co to dla Ciebie, przecież to parę linijek kodu i zobaczysz, że jest tak jak napisałem. W necie  są gotowe programiki do testowania stanów logicznych portu jak nie chce się Tobie pisać.
Ilość Input portu wystarczy do działania urządzeń typu drukarka. Kiedyś ten port był wykorzystywany również do innych celów np. proste urządzenia automatyki, czy karty dźwiękowe. Teraz jest to zbyteczne i jest tak jak jest. Możesz jeszcze zobaczyć rozszycie kabla interlinku LPT, i zobaczysz tam, że wymiana bajtu jest połówkowa. Gdyby było mozliwe 8 input i byłby to standard, to kabel to interlinku wyglądałby inaczej.
EOT w temacie portu LPT komputera, bo to zbyteczna dyskusja nic nie wnosząca, a co do Twojego umysłu, to i tak Ci nie wierzę :), jesteś takim samym przeciętniakiem jak my wszyscy, coś zapamiętamy i poźniej zapomnimy, ot życie :)

Pozdrawiam
Mariusz

Dodano po 14 godzinach 48 minutach:

Filmiki z nastawnikiem odsłona druga:

wersja dla EU:
http://www.megaupload.com/?d=NXTYXCH6

wersja dla kibla i ganza:
http://www.megaupload.com/?d=U05NWA5V

Wykonane to jest na jednym Atmelku.
Czas pomyśleć nad kranikiem, ale już mi się nie chce grzebać. Mnie już to wystarczy.
Ciekawe, czy się napalicie :)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6164
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 870
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #67 dnia: 03 Kwietnia 2006, 14:52:15 »
no no, jeszcze nawrotnik, kranik i będzie fajnie.
Może otworzysz sklepik z nastawnikami? :)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Kwietnia 2006, 14:57:55 »
A kupisz?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6164
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 870
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Kwietnia 2006, 15:15:53 »
Za rozsądną cenę bym się skusił, pod warunkiem, że byłby to komplecik gotowy do wpięcia w gniazdo klawiatury. Bo ja z elektroniki za mocny nie jestem, więc możliwe, że miałbym problemy z podłączeniem tego wszystkiego. W takim wypadku jestem osobą zainteresowaną.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #70 dnia: 03 Kwietnia 2006, 15:37:01 »
Widzisz to jest ręczna manufakturowa robota, czasochłonna, te lutowania, zamontowanie. Ja myślę, że w Twoim przypadku na pewno poradziłbyś sobie z montażem samemu, a znam Cię z tego forum na tyle, że nie miałbyś problemów. Jak jesteś zainteresowany pomogę Tobie złożyć sobie taki komplecik od podstaw. Nie ma w tym nic trudnego. Najważniejszy był program do Atmela, ale to już jest gotowe.
No to co czas kompletować części :)
W razie pytań pisz.

Dodano po 3 minutach:

 Atmela dostałbyś ode mnie zaprogramowanego. Cena taka za jaką kupiłem go w sklepie czyli 5 zł.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #71 dnia: 09 Kwietnia 2006, 14:12:06 »
No to się jescze troche pochwale. Dorobiłem kranik, ze wszystkimi pozycjami i dołożyłem diode świecącą, która świeci się przy jeździe na oporach. Za pomocą przełącznika ustalam jazdę na oporach dla EU i ET.
Aby kranik dołożyć musiałem użyć demultipleksera UCY74154 dla
zwiększenia ilości wyjść.
Wszystko jest na jednym Atmelku, także przeciwnicy Atmelka sami widzicie, że Atmelek is good.
Teraz jazda na symku pełna bajera.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #72 dnia: 10 Kwietnia 2006, 17:43:24 »
I to odsłona trzecia osatnia nastawnika z bocznikiem i kranikiem. Widać tam też diodę, która wskazuje jazdę na oporach.
Wyprowadzone mam również przyciski niestabilne od spacji i od klawisza 6.
Oto filmik:
http://www.megaupload.com/?d=CI24ES6Q

Pozdrawiam
Mariusz

andrev1989

  • Gość
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #73 dnia: 10 Kwietnia 2006, 20:40:05 »
Gratulacje Mariusz, bardzo piękne urządzenie do sterowania już wszytsko co najbardziej potrzebne jest w tej konsoli, o ile się nie mylę to czuwak SHP też był na niej? Kawał dobrej roboty i jeszcze raz głębokie wyrazy uznania!!

Pozdrawiam.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #74 dnia: 11 Kwietnia 2006, 10:28:17 »
Dzięki.
Jest tam też wyprowadzony czuwak SHP.

Offline eu43

  • Wiadomości: 239
    • Zobacz profil
    • http://www.eu43.fora.pl/
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #75 dnia: 11 Kwietnia 2006, 14:06:52 »
Wygląda to super :)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #76 dnia: 17 Września 2006, 20:44:34 »
Chcę poinformować, że robię dalszą część pulpitu. Do tego co zostało zrobione (nastawnik, bocznik, kran hamulca) dorabiam jeszcze nawrotnik i wszystkie przełączniki działające w Maszynie. Elektronikę już mam gotową i sprawdzoną. Teraz najgorsze dla mnie to zrobienie obudowy. Nie wiem czy ją w ogóle zrobie i jak długo to potrwa. Może znacie kogoś z okolic Bydgoszczy, kto podjąłby się zrobienia obudowy wedle życzenia. Cena nie gra zbyt dużej roli. Obudowa może być ze sklejki, plastyku lub z metalu.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #77 dnia: 17 Września 2006, 21:11:22 »
A zrobilbys to potem dla innych i jaki kosz tego sterownika by byl?
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #78 dnia: 17 Września 2006, 21:27:36 »
Mogę przygować płytki drukowane do samodzielnego montażu (wkłada się części i lutuje) lub mogę samemu lutować, zaprogramowanie sterowników, zakup przełączników itp. Tym mogę się zająć. Koszt samych części z przełącznikami to ok. 100 zł. Do tego dolicz czas potrzebny na wykonanie wlutowanie części do płytek + zużycie cyny). Płytki są uniwersalne, czyli do druku potrzebne jest jeszcze okablowanie połączeń pomiędzy elementami. Jak będą chętni, to mogę to robić. Można się podzielić. Ja mogę komuś wykonać całą elektronikę, a ktoś inny wykona obudowę (taka wymiana). Możliwości jest dużo. Czekam na propozycje.

pozdr

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #79 dnia: 17 Września 2006, 22:40:01 »
Popytam, byc moze bede mogl wykonac profesjonalnie gotowe plytki, tylko najlepiej w wiekszej ilosci. Tylko oczywiscie potrzebny bylby wzornik wg ktorego by sie trawilo :>

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #80 dnia: 17 Września 2006, 23:00:40 »
Mogę podesłać schematy. Nie mam programu, który opracowałby mi druk, samemu myśleć mi się nie chciało, więc zrobiłem na uniwersalnej.
U mnie teraz są dwie płytki:
1)nastawnik, bocznik, kran hamulca
2)nawrotnik i wszystkie przełączniki

I jeszcze bardzo ważna rzecz, ta cała elektronika symuluje naciśnięcie klawisza, czyli podłączona jest niejako do typowej klawiatury. Aby to wykonać trzeba dokonywać przeróbek również w klawiaturze. Tam jest taki scalak, który ma wejścia (w mojej jest ich 24). Odpowiednie zwarcie jakieś z jakimś daje efekt naciśniecia klawisza. Ja to zrobiłem w ten sposób, iż wyprowadziłem te wejścia od scalaka na zewnątrz. Dochodziłem zwarcie jakiej z jakim daje odpowiedni klawisz i w te miejsca podłączam wyjścia z moich płytek sterujących. To może odstraszyć, gdyż trochę roboty z tym jest.

Pozdrawiam

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #81 dnia: 18 Września 2006, 13:47:07 »
A nie dało by się tego zrobić poprze jakis port? Teraz w wiekszości porty com i lpt sa wolne z uwagi na wszechobecne usb. Albo i nawet zrobić to jako kontroler cos jak te kierownice do gier typu colin mcrae rallt itp.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #82 dnia: 18 Września 2006, 15:46:30 »
Cytat: "EP08_015"
A nie dało by się tego zrobić poprze jakis port? Teraz w wiekszości porty com i lpt sa wolne z uwagi na wszechobecne usb. Albo i nawet zrobić to jako kontroler cos jak te kierownice do gier typu colin mcrae rallt itp.


Zdaje się że porty które wymieniłeś nie są obsługiwane przez exe. Ale to powinieneś wiedzieć, nieraz była o tym mowa. Tu w tym topicu też. Po za tym uważam , że droga wybrana przez Mariusza jest słuszna. Port PS2 plus elektronika klawiatury za 14 zł dostępne.  Resztę i tak trzeba dorobić co właśnie zrobił autor.

@Mariusz nie wiem czy gdzieś nie ma publikacji na temat połączeń wewnętrznych klawiatury.  Tyle że każdy typ może mieć inaczej :(

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #83 dnia: 18 Września 2006, 16:28:55 »
Tak jak napisał Krzysiek, eu07.exe nie obsługuje portów, nawet jakby obsługiwał ilość informacji docierających do portu musiała by być duża (wszystkie przełączniki, nastawnik itp) co również wiązałoby się z elektroniką i to nawet bardziej rozbudowaną niż jest u mnie i ponadto trzebaby ingerować w exe. W związku z tym są 3 możliwe sposoby realizacji:
1)mój
2)atmel jako przelotka pomiędzy klawiaturą a komputerem. Z jednej strony Atmel przenosiłby w sposób przezroczysty syganły z nadchodzące klawiatury i przekazywałby do komputera, a z drugiej strony atmel po interpretacji z jego wejść symulowałby naciśnięcie klawisza za pomocą jego własnego programu (wysyłałby informacje - odpowiednie bity odpowiadające kodowi danego klawisza). Odpada wtedy cała elektronika sterująca wyjściem z moich płytek i działoby się to w sposób programowy
3)można wykorzystać jakiś port np,. LPT. Napisać program rezydentny i ładować go w kompie. Program ten z jednej strony nadzorowałby stany wejść i wyjść z portu LPT i poprzez instrukcje na niskim poziomie symulowałby naciścnięcie klawisza (wchodzić w rejestry komputera). Tutaj ze względu na ilość wejść też potrzebna byłaby elektronika (zbudować należy jakiś multiplekser)

Ad2. Próbowałem napisać taki program do atmela. Piszę w assemblerze, a to dosyć trudny język, jak ktoś przyzwyczajony (tak jak ja) do języków wyższego poziomu. Transmijsa odbywa się szeregowo po dwóch przewodach i w obu kierunkach. Każde naciśnięcie klawisza jak również puszczenie powoduje wysłanie do komputera odpowiednich ciągów bitów w postaci szeregowej. Napisałem i symulowałem naciśnięcie klawisza "a"
W necie znalazłem kody naciśnięć klawisza, ale nie znalazłem kodów puszczenia klawisza, więc symulowałem tylko jego naciśnięcie. Było to bardzo jak dla mnie trudne, gdyż trzeba ustalić prędkość transmisji i odpowiednie jego stany zmieniające się w czasie w odpowiedni sposób. Sprawdzałem na dwóch kompach i na jednym było ok., natomiast drugi nie łykał tego. Nie wiem co było przyczyną, może zła prędkość transmisji szeregowej, może zła interpetacja bitów (robiłem to na podstawie ogólnego wykresu poglądowego wymiany informacji pomiędzy klawiaturą a kompem). Ponadto nawet jeśli udałoby się to napisać, to atmel ma tylko 2 kB pamięci flash i pewno nie zmieściłbym programu, który symulowałby klawiaturę jak i również wejścia pochodzące od przełączników, nastwanika itp. i odpowiednia ich interpretacja.

Ad3. Nie potrafię pisać programów rezydentych.

Co do kupnej kierowicy, to się nie nadaje, gdyż:
-nastwnik ma 48 pozycji z speceficznym pyknieciem przechodznia na kolejną pozycję- nie wiem czy tak można z kerownicą (obrót powiniem mieć prawie 360 st.)
-gdzie kran hamulca
-gdzie bocznik
-gdzie nawrotnik
-gdzie wszystkie przełączniki
Ponadto to tego też potrzeby jest jakiś program, który symulowałby naciśnięcie klawisza, gdyż eu07.exe tego nie posiada. Czyli program obługujący game - port

To tylko niektóre ważniejsze problemy techniczne. Zrobiłem tak, co leży w moim zasięgu i co jest najprostrze do wykonania.

Pozdrawiam


PS. Czy macie pomysły co do obudowy?

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #84 dnia: 18 Września 2006, 17:51:29 »
Ja na to patrze bardziej pod katem czegos innego a mianowicie prawdziwego nastawnika i kranu hamulca zasadniczego. Mam stac to w pokoju moze wreszcie sie tym da kiedys pobawic w symku. Ale o tym tez pisalem nie raz juz. A do kierownicy takiej wiecie do scigałek nawiązałem przypadkowo, gdyz w zasadzie nie znam ich zasady dzialania i dlatego mi przyszlo to na mysl. w koncu jak trzymasz kierownice tak skrecasz to samo skrzynia biegow itp.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #85 dnia: 18 Września 2006, 18:22:44 »
Jeżeli chodzi o prwadziwy nastawnik i kran hamulca, to prawdopodobnie można to wykorzystać w moim urządzeniu bezpośrednio lub pośrednio. Kwestia oryginalnego nastawnika jest taka, czy można jego wyjścia elektryczne połączyć w taki sposób, aby otrzymać cykl pracy 1,2,3,1,2,3 itd?
Albo jak są one wyprowadzone z punktu widzenia elektrycznego i dostosować program w atmelu do niego, jakoś kombinując połączeniami i programem zapisanym w scalaku.

Dodano po 18 minutach:

 Tutaj mam zarys obudowy:
http://eu07.pl/imageshack.us/img237/konsola1dqs1.jpg

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #86 dnia: 18 Września 2006, 20:58:39 »
Nastawnik jazdy posiada iles tam styków w 2 rzedach dla wału głównego i po jednym rzedzie dla bocznika i nawrotnika. Kazda pozycja to jakiś styk na załacz inny na rozłacz. kazda pozycja to inna kombinacja styków. podobnie dla nawrotnika i bocznika. W nastawniku masz krzywki odpowiednio przyciete. Konstrukcji oerlikona nie widziałem. Nawet niei wiem czy jest rozbieralny gdyż skoro to sprawa powietrzna to z pewnością konstrukcja podobna do zaworka w kranie przy umywalce, albo puszcza albo nie puszcza albo czesciowo puszcza sałabym strumieniem. i jak tam osadzic styk? hehehe... Szczerze powiedziawszy gdybym był tak zdolnym elektronikiem jak Ty to zapewne mój pokuj byłby wyposazony w autentyczny pulpit z loka. Mam nastawnik, zawory przysiski shp haslera i wsio oryginalne i sprawne. Kiedyś ktoś mi powiedział - "układ analogowo-cyfrowy" a co to jest? tyle się znam na tym. A swego czasu miałem okazję cały pulpit skompletować, jednak wtedy miejsce jakieś 80% pokoju zajmowała makieta w skali TT która dziś wisi sobie na ścianie.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #87 dnia: 18 Września 2006, 21:38:53 »
Więc tak:
1)Nastawnik-mnie to nic nie mówi te krzywki. Trzeba dociec i narysować jak to się ma z punktu widzenia elektrycznego czyli pozycja 1 co się z czym łączy, 2 co się z czym łączy itd. Później bedzie można kombinować jak go pierdzielić do mego urządzenia, czyli kombinując tak, aby uzyskać cykl pracy 1,2,3
2)Kran- no ja myślałem o tym, aby wykorzystać samo trzymadło, czyli to po czym się kręci, a podłączyć do mojego wielopozycyjnego przełącznika czyli gdzieś do tego co się kręci zamocować przełącznik wielopozycyjny i po kłopocie.
3)Układ analogowo-cyfrowy to taki, który zależność sygnału analogowego przekształca na postać cyfrową czyli zero jedynkową np. dołączając na wejściu potencjometr, to jego rezystancja zostaje przedstwiona na postać cyfrową przyswajalną np. dla kopmutera czy innych urządzeń cyfrowych. Wtedy reprezentacja rezystancji na wyściu takiego układu jest w postaci ciągu bitów (0 lub 1).

Offline kruger

  • Wiadomości: 362
  • Maszynista metra
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #88 dnia: 26 Września 2006, 19:29:43 »
Dowiadywalem sie o cene plytek wykonanych metoda profesjonalna. Przy ilosci 10-20 sztuk wychodzi ok 20zl/szt, czyli raczej odpada, bo za pare groszy mozna miec pajeczynke. (no, chyba ze ktos chce trawionke)

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3927
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 287
Nastawnik do symka
« Odpowiedź #89 dnia: 26 Września 2006, 20:06:33 »
Płytka uniwerskalna, którą kupiłem kosztowała 19,50 a i tak trzeba okablowywać. Na czystą pajęczynkę przy tej ilości elementów to troche ryzyko.
Najgorsza to obudowa, stolarz proponował mi min. 250 zeta za samo wykonanie bez materiałów. Dowiadywałem się ile materiały to wyszło 130 zł.
W sumie drogi interes taki pulpit.