Autor Wątek:  Przechyłka  (Przeczytany 9432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« dnia: 07 Kwietnia 2006, 15:22:27 »
Ktoś wie jak poprawnie robić łuki z przechyłką? Męcze się z tym od dłuższego  czasu i jak już zrobie jeden łuk to... przechyłka na sąsiednim zmienia stronę (tak że przechyla na zewnątrz).

Pozdrawiam, Paweł

Dodano po 50 minutach:

 O, jest jeszcze lepiej niż myślałem. Strona przechyłki na łukach zależy od tego którą stroną ustawiona jest lokomotywa! Może to wina starej wersji symulatora, dawno nie ściągałem aktualizacji, czy zostało to w nowszych wersjach poprawione? (mam wersję z 22.02.04)

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Bart

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 415
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przechyłka
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Kwietnia 2006, 18:34:29 »
tak. Jest to wina starego exe. W nowym jest to poprawione. Przechyłka jest uzależnona od znaku który stoi przy parametrze Roll i znaku promienia łuku. Pamiętaj takze o krzywych przejsciowych.
Marcin_EU (21-08-2005 20:42) napisał:
wystarczy znalezc wielu frajerow i za 10 lat ze starego symka bedziecie mieli bve, a za 50 to moze i mstsa

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Kwietnia 2006, 19:14:08 »
Niestety to nie koniec problemów. Jadąc EU07+Bipa zauważyłem iż trzy człony Bipy (między lokiem a członem końcowym) przechylają się w nie w tą stronę co powinny :/ Nie wiem czy to wina Bipy czy nowego exe?
Sprawdziłem czy inne wagony też tak się zachowują (WLAB, Adu, Bdu). Przechyliły się poprawnie, za to lokomotywa podczas przechodzenia na freefly zniknęła (razem z kabiną).

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

andrev1989

  • Gość
Przechyłka
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Kwietnia 2006, 19:22:22 »
Ja nie raz miałem jadąc lokiem np. EU07 taką sytuację, że dałem sobie F4 i później, gdy chciałem wrócić to lok zaczyna się dziwnie zachowywać np. nie ma kabiny, albo lok zaczyna "lądować" na szynach, nie wiem czego to jest wina??

Pozdrawiam.

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przechyłka
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Kwietnia 2006, 19:50:28 »
Może się przydać. Ostatnio w formie nauki programowania zrobiłem programik obliczający przechyłkę na zakręcie.

www.members.lycos.co.uk/michalpkp2/Przechylka.exe

Prawym zapisz element docelowy jako...
-//-

Offline Tomek6996

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przechyłka
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Kwietnia 2006, 19:51:01 »
Daj jeszcze raz 2xF4 i wszystko wroci do normy, symek jak kazdy program moze miec jakies swoje ALE... .

Offline Bart

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 415
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Przechyłka
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Kwietnia 2006, 20:10:02 »
Cytat: "PEKAP"
Może się przydać. Ostatnio w formie nauki programowania zrobiłem programik obliczający przechyłkę na zakręcie.

www.members.lycos.co.uk/michalpkp2/Przechylka.exe

Prawym zapisz element docelowy jako...


Dobre intencje, ale jak wynik odnieść do parametru Roll? :)
Marcin_EU (21-08-2005 20:42) napisał:
wystarczy znalezc wielu frajerow i za 10 lat ze starego symka bedziecie mieli bve, a za 50 to moze i mstsa

andrev1989

  • Gość
Przechyłka
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Kwietnia 2006, 20:29:43 »
Cytat: "Tomek6996"
Daj jeszcze raz 2xF4 i wszystko wroci do normy, symek jak kazdy program moze miec jakies swoje ALE... .


Oczywiście, żę zawsze sobie potrafię z tym poradzić, tylko mówię, że takie błędy występują.

Pozdrawiam.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Kwietnia 2006, 21:11:29 »
Mi ten program jakoś nie działa. Ale wzory znam i tez miałem zamiar napisać taki program :-) Ale ja wam jeszcze zrobie program wspomagający budowanie krzywych przejściowych... Właśnie sie tym bawię ostatnio i opanowałem prosty sposób na robienie ich... A po łukach z przechyłką i krzywymi jeździ sie bardzo elegancko :-)

Co do przechyłki - można spokojnie przejąć że:

roll [deg] = 0.04*h [mm]

Wynik wychodzi wystarczająco dokładny, pod warunkiem że przechyłka nie jest przesadnie duża - w praktyce nie stosuje się przechyłek większych niż 150 mm.

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Kwietnia 2006, 17:53:20 »
Nie tylko Bipa robi jaja z przechyłką. Puściłem EN57, dwa łuki przejechał poprawnie a na trzecim ra i rb zaczęły przechylać się w złą stronę, dodatkowo model zewnętrzny ra zniknął. EU07 luzem zachowuje się identycznie :-(

[edit]

Na debugmode "podjechałem" za pomocą [ pare km dalej i z tamtąd wystartowałem, przejechałem spory kawałek i stwierdziłem że wszystko działa poprawnie. "Cofnąłem" do miejsca gdzie znikał model zewnętrzny i skopywał się przechył (to jest tuż przed tym felernym trzecim łukiem), kontynowałem jazdę i również nic się nie działo. To samo kiedy po włączeniu "podjechałem" tuż przed ten trzeci łuk i ruszyłem - wszystko OK. Pomyślałem może klawisze [ i ] działają uzdrawiająco? :-) Uruchomiłem ponownie symulator, nacisnąłem ], [, ruszyłem - problem niestety się powtórzył. Co ciekawe jak zauważyłem, jak już skopie się ta przechyłka i zniknie model, to jak "cofnę" za pomocą ] przed to felerne miejsce to model się przywraca i na poprzednich łukach przechyla się prawidłowo, ale jak z powrotem dojadę przed ten trzeci łuk to znów dzieje się to samo.

Ufff... Poniżej do pobrania owa sceneria - czy u innych też tak się dzieje?
http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/117.rar (281 kb)

[edit again]

Dodam że najzabawniej wygląda to w kiblu ponieważ zanim dojadę do momentu w którym znika model zewn. to przedsionki przechylają się w inną stronę niż cała reszta a na dodatek model wnętrza jakimś cudem nieznacznie przesuwa się względem modelu zewnętrznego, tak że całe wyposażenie (fotele, śmietniczki, półki, grzejniki) wystaje na zewnątrz. Istna masakra...

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwietnia 2006, 22:42:27 »
Rozumiem że nikt już nie zajmuje się "starym" symulatorem (exe) i nie będzie to poprawiane?

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Przechyłka
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Kwietnia 2006, 00:49:58 »
Tabor przechylający się w różne strony to nie wina nowego exe tylko modeli. Kabiny przechylają się w jedną stronę a pudła i przedsionki w drugą (pod tym względem najlepiej zachowuje się siódemka i pochodne). Co do znikania składów:
przy takim wpisie
trainset none start 150.0 0.0
skład znika w pewnym miejscu,
przy takim wpisie
trainset none start 10.0 0.0
skład (dokładnie lokomotywa, bo tym jechałem) już nie znika i udało mi się dojechać do końca (to chyba Bielsko Biała Wschód, OIDP).
Co do przechylania, modele trzeba przerobić tylko nie wiem jak (jeszcze).
Pozdrawiam.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Przechyłka
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Kwietnia 2006, 11:09:25 »
Dzięki za oświecenie. A sceneria to odcinek Kęty - Kozy, dorobiłem już torowisko do BB Wschód (planuję to jeszcze pociągnąć w drugą stronę do Wadowic, a BB Główna z racji wielkości chyba będzie musiała poczekać na nowy silnik graficzny :-)). Teraz próbuję uporać się z pochyleniami (niemałymi zresztą) - płaski teren to oczywiście prowizorka. Może coś kiedyś z tego wyjdzie, ale nic nie obiecuję...

Pozdrawiam, Paweł
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

andrev1989

  • Gość
Przechyłka
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Kwietnia 2006, 11:39:30 »
Cytat: "Paul"
Dzięki za oświecenie. A sceneria to odcinek Kęty - Kozy, dorobiłem już torowisko do BB Wschód (planuję to jeszcze pociągnąć w drugą stronę do Wadowic, a BB Główna z racji wielkości chyba będzie musiała poczekać na nowy silnik graficzny :-)). Teraz próbuję uporać się z pochyleniami (niemałymi zresztą) - płaski teren to oczywiście prowizorka. Może coś kiedyś z tego wyjdzie, ale nic nie obiecuję...

Pozdrawiam, Paweł


To powodzenia przy tworzeniu i czekamy na trasę.

Pozdrawiam.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Przechyłka
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Kwietnia 2006, 12:00:48 »
Cytat: "Mati_An"

Co do przechylania, modele trzeba przerobić tylko nie wiem jak (jeszcze).
Pozdrawiam.
Moim zdaniem to trzeba wyprostować pivoty w plikach max i wyeksportwoac modele ponownie. Porównywałem sobie kiedyś (nawet przed chwilą) modele 203E-A.t3d i 203E-B.t3d autorstwa @Barta z Downloadu. Model "B" został obrócony o 180 stopni w stosunku do "A", ale razem z Pivotem, co powoduje, że model "B" wychyla się obecnie w drugą stronę
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.