Autor Wątek:  Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.  (Przeczytany 35036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Witam wszystkich. Do założenia tego wątku zachęcił mnie post jakiś czas temu napisany przez @Mutopompkę. Konkretnie chodzi mi o ten:
A może utworzyć "dział" dla chętnych oraz tych, co umieją co nieco i tam chętni "uczyliby się" evenciarstwa?
Bo powiem szczerze. Z chęcią zabrałbym się za "modyfikacje" eventowe tras, ale niestety nie umiem i nie mam pojęcia o nich.  Dodam, iż z pewnością kilku/wielu z nas nauczy się pisać eventy i wtedy wspólnymi siłami dałoby radę wziąć się za "trasopisarstwo".
Pomysł sam w sobie według mnie wydaje się być trafiony, tylko teraz pytanie co Wy ogólnie o nim sądzicie? Jak dobrze wiemy takich osób jest dosłownie garstka o czym pisałem w tamtym wątku, ale ponieważ jest echo w tym temacie, postanowiłem go poruszyć w tym wydziale. Więc pytanie, kto z Was widział by się w roli nauczyciela? Bo sądzę, że uczniów zapewne nie zabraknie. Moim zdaniem taka szkoła byłaby sporym krokiem do przodu w rozwoju naszego symka. Zachęcam do dyskusji. Ja swoje typy na nauczycieli oczywiście mam :) W tej roli widziałbym na pewno Benka :) Z tego co widzę coraz lepiej idzie mu pisanie własnych scenariuszy, dzięki czemu moim skromnym zdaniem byłby świetnym nauczycielem.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 11:42:46 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Maja 2011, 13:35:39 »
No właśnie taka u nas polityka. Ja miałem pomysł, by nauczać Aplikantów BT eventów, po tym jak zaczęli wrzucać poprawki do scenerii. Dostałem odpowiedź, że nikogo nie można zmuszać, toteż mi się odechciało. Myślałem kiedyś o zrobieniu przewodnika po eventach, z konkretnymi przykładami oraz sceneriami (bardzo prostymi), gdzie byłby na nich umieszczony tor, zwrotnica i na paluchach można byłoby pokazać co i jak działa. Niestety teraz tego nie zrobię, bo już nie ma czasu, a w wakacje raczej nie będę miał stałego dostępu do internetu, toteż żadnej szkoły nie mógłbym prowadzić. Jedynie mógłbym zrobić przewodnik. Ale przecież są inne osoby, które mogłoby czuwać nad postępami innych, wszak nie tylko ja znam się na eventach.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2011, 13:50:29 »
Dzięki Benku za przybliżenie mi tematu. To już teraz wiem skąd wzięły się te poprawki :P Ale tak na poważnie sam dobrze wiesz, że jesteś jedną z garstki tych osób i mimo, że jak piszesz odechciało się tobie. Ciebie mimo wszystko właśnie bym widział w roli jednego z takich nauczycieli. Z przykrością muszę to napisać, ale zauważyłem od pewnego czasu, że nie ma współpracy. Tyle modeli się kisi na dyskach. Jasne zaraz się zacznie, a co ty niby zrobiłeś? Odpowiem, ja staram się jak mogę, ale daleko mi do niejednego z Was o czym pisałem już nie raz. Przewodnik świetny pomysł :)
Ale przecież są inne osoby, które mogłoby czuwać nad postępami innych, wszak nie tylko ja znam się na eventach.
Masz kogoś konkretnego na myśli? Jeśli tak, to napiszę proszę.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2011, 13:56:31 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2011, 13:57:37 »
Masz kogoś konkretnego na myśli? Jeśli tak, to napiszę proszę.
Oczywiście, te osoby, które pisały jakiekolwiek scenariusze albo mają pojęcie o eventach. Nie chcę pokazywać palcem, bo to nieładnie, ale wystarczy prześledzić posty na forum kto coś wie o eventach lub przeczytać readme :)
Wiadomo też jednak, że te osoby mają inne obowiązki związane z MaSzyną i nie ma się co dziwić, że nie będą w stanie pomóc. Aczkolwiek trzeba by się zastanowić na ile poważne i potrzebne są projekty tychże userów. Trzeba by się obiektywnie zastanowić czego potrzeba w MaSzynie najbardziej, a co jest zbędnie wykonywane, a wg mnie są takie projekty.

Cytuj
Jasne zaraz się zacznie, a co ty niby zrobiłeś?
Jesteś jednym z najwnikliwiej testujących. Tacy ludzie są bardzo potrzebni.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2011, 14:18:41 »
Co do wątku głównego.

Na pewno znajdzie się kilku (nie mówię, że wszyscy beta mają umieć", nikt z przymusu nie miałby uczestniczyć w tym przedsięwzięciu :) paru zapaleńców zaczynałoby od "poradnika" i sami zaczęliby "mieszać" w eventach.

Gdy doszliby do wprawy mogliby dawać do testu a tym samym nabierało by się wprawy z pisaniu eventów oraz urozmaiceniu misji.
Przykładem jest np. Moczniki autorstwa @Wasyla. Trasa jest obszerna, można pisać na niej ciekawe misje. Kwestia tylko osób posiadających czas i umiejętności w pisaniu. czas się zawsze znajdzie, kwestia umiejętności pisania misji. I właśnie rozważając to ostatnie napisałem wątek o "szkole eventowej".

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maja 2011, 14:32:29 »
Jesteś jednym z najwnikliwiej testujących. Tacy ludzie są bardzo potrzebni.
Przemek znasz mnie, więc pewnie domyślasz się co na to odpiszę :) Mówiąc krótko nie mnie to oceniać. Sam dobrze wiem, że zanim zainstalowałem słownik w tej najnowszej Operze zjadałem literki lub zdania i do tego robiłem sporo błędów ortograficznych. Pewna osoba pomogła mi to dostrzec, a ja wypierałem się niczym apostoł Piotr. Dopiero po czasie to do mnie doszło i jest mi cholernie głupio z powodu tego niepotrzebnego nieporozumienia. Wracając do tematu popieram @Mutopompkę, taki przewodnik bądź poradnik, jak zwał tak zwał, byłby świetny na początek :)
Kwestia tylko osób posiadających czas i umiejętności w pisaniu. czas się zawsze znajdzie, kwestia umiejętności pisania misji.
I tu jest właśnie pies pogrzebany, że tylko z takich osób wypowiedziała się raptem jedna jak na razie :(
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2011, 15:35:49 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maja 2011, 14:43:41 »
Spokojnie, powoli. Czasu trzeba @Sawi, czasu. :)

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Maja 2011, 14:50:42 »
Mutopompka, i tak nic się nie ruszy. Np. fajny pomysł rzucił Krzysiek626, by wspólnie coś tworzyć. Np. taka L144 robi się już od 3 lat, a kilka osób zapewne zrobiłoby to szybciej. Dlaczego tego nie wdrożyć? Każdy się wykręca, że nie ma czasu, a jak przejrzę listę użytkowników to niektórzy stale siedzą na forum. To mają czas czy nie mają? Mydlenie oczu.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Maja 2011, 14:56:32 »
Jak ja sobie pomyślę co mam do zrobienia, to mi się odechciewa brać na siebie nowe wyzwania. Po prostu. Nie wrzucaj do jednego worka przeglądania forum z konkretnym siedzeniem nad trasą.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Maja 2011, 15:02:00 »
Cytat: Benek
Mutopompka, i tak nic się nie ruszy.
Jeśli takie od samego początku jest podejście -> nie dziw, się, że "każdy sobie rzepkę skrobie"

Cytat: Benek
Np. fajny pomysł rzucił Krzysiek626, by wspólnie coś tworzyć. Np. taka L144 robi się już od 3 lat, a kilka osób zapewne zrobiłoby to szybciej.
Ale ile jest tu na forum evenciarzy? Może z 5. I czy nie warto "poszerzyć" tę grupę do np. 10? Wtedy np. ja z X i Y zabierzemy się na traskę AAAAA. Planem będzie to, to i tamto. dzielimy się robota po równo, aby nie było i po określonym czasie "sklecamy eventy i testujemy wstępnie. Potem gdy wsio gra lekkie poprawki i "do testów".

Zobacz, jak Tobie idzie pisanie eventów. Zaczynasz pewnie od planu. masz "rozpisane" skąd dokąd, po co i dlaczego. Potem powoli zaczynasz od punktu startowego poprzez przejściowe aż do końca. I gdyby razem z Tobą każdy robił "swoją część" nie byłoby lepiej?

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Maja 2011, 15:12:28 »
Coś w tym jest @Mutopompka o czym napisałeś, tylko moim zdaniem i jest druga strona tego medalu. Prosty przykład. Powiedzmy zlecasz komuś jakąś tam robótkę i wysyłasz mu swojego maxa. Po pewnym czasie ta osoba nagle tobie oznajmia, że nie ma czasu na pierdoły lub jest echo z jej strony, a ty czekasz na jej info, bo stoisz z robotą. Jak byś zareagował? Pewnie sam byś się wkurzył i po pewnym czasie się zniechęcił. I zapewne podobnie jest w kwestii evenciarzy. Jest Was garstka i pewnie niejeden z Was musi większość roboty wykonać sam, a to dlatego, że się sparzył i ma pewnie uraz do współpracy. W tym rzecz Panowie? Próbuje zrozumieć gdzie leży sedno problemu.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2011, 15:35:15 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Stycznia 2013, 11:35:49 »
Jako, że Mój problem dotyczy AI i jakby nie spojrzeć jest to związane z eventami piszę o tym tutaj. Otóż po rozmowach z Pawłem postanowiłem wykorzystać jego nowy sposób obudzania AI i napotkałem się z pewnym problem. Otóż nie wiedzieć czemu u mnie to nie działa. Tak wygląda składnia:
event uruchom_tlk multiple 1 none ruszaj_tlk endevent
event ruszaj_tlk updatevalues 0 tlk_czekaj_mem Jump_to__first_order 0 0 endevent
node -1 0 tlk_czekaj_mem memcell -133 0.0 5438 Wait_for_orders 0 0 none1555 endmemcell
Event dla obudzenia przypisany do toru po najeździe na niego expressu:
node 1000 0 none1505 track normal 50.0019 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used2 4 tpd-oil2 0.2 0.5 1.1
-132.201 -0.4 4931.73  0.0  //point 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 2
-134.818 -0.9 4981.66  0.0  //point 2
0
event1 uruchom_tlk
endtrack
I nic pojazd sterowany przez komputer stoi jak wryty. Oczywiście prędkość początkowa ustawiona na 0.0. Ciekawostką jest to, że dopiero je uaktywnia użycie eventu0 z nazwą semafora sem_info gdzie stoi. Osobiście chcę unikać używania tych eventów, tylko że jakby nie spojrzeć to póki co na razie jedynie w ten sposób AI rusza.
node 1000 0 none1555 track normal 94.2477 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpbps-new2 0.2 0.5 1.1
-127.799 2.6 5487.81  0.0  //point 2
-4.90686 0.0 -30.9512  //control vector 2
1.6535 0.0 31.3784  //control vector 1 
-137.653 2.6 5394.25  0.0  //point 1
900.0
event0 baltyk_z_sem_info
event1 baltyk_z_sem_info
event2 baltyk_z_sem_info
endtrack
Chce zrobić tak by to TLK stanęło w Całkowie. Po czym eventlauchrem poda jemu s2 i jazda. Niestety użycie eventu0 tą opcje wyklucza. Kombinowałem też np we wpisie trainset'u dając prędkość początkową 25  i spoko AI sobie jedzie, tylko założenie jest takie, że ono ma dopiero ruszyć po najechaniu na tor przez express. Innymi słowy nie może przyjechać przed nami , bo w zapowiedzi, która będzie jest mowa o opóźnionym TLK jego odjeździe.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 11:42:33 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Stycznia 2013, 12:39:03 »
Masz dwa podkreślniki w Jump_to__first_order.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Stycznia 2013, 12:41:12 »
Sprawdzę i dam znać czy to to.
EDIT:
To nie to. AI nadal stoi jak wryte. Oczywiście eventy w torze na którym stoi  AI wykomentowałem i prędkość w trainsecie 0.0.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 13:11:12 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Stycznia 2013, 13:33:14 »
Popatrz sobie na Moczniki_Popych. W szczególności szukaj zdarzeń dla SM31, np:
Prepare_engineI to co jest dalej pod nimi.

Offline MasterYoda

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 839
  • Mistrz ściemy, Pan Andrzej.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 71
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Stycznia 2013, 13:36:16 »
To że było pisane o event0 jako o czymś złym nie dotyczyło wszystkich sytuacji w których ta opcja została zastosowana. *_sem_info to rzecz która niekiedy jest musem a druga rzecz że gdy dasz event0 *_sem_info to nie będzie się to zapętlać. @Sawi już Ci mówiłem że najprostsze rozwiązania są (zazwyczaj) najlepsze. U mnie zrobiłem event0 baltyk_z_sem_info do tego we wpisie trainset V=0.1 i "świnia" elegancko po otrzymaniu S2 na semaforze ruszyła.
Panie Darku, my też możemy prosić?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Stycznia 2013, 14:08:41 »
To że było pisane o event0 jako o czymś złym nie dotyczyło wszystkich sytuacji w których ta opcja została zastosowana. *_sem_info to rzecz która niekiedy jest musem a druga rzecz że gdy dasz event0 *_sem_info to nie będzie się to zapętlać. @Sawi już Ci mówiłem że najprostsze rozwiązania są (zazwyczaj) najlepsze. U mnie zrobiłem event0 baltyk_z_sem_info do tego we wpisie trainset V=0.1 i "świnia" elegancko po otrzymaniu S2 na semaforze ruszyła.
Bzdury. Do odczytu semafora wystarczający jest odpowiedni Event1 albo Event2 (zależnie od kierunku toru względem semafora). Jeśli Event0 łączy do odczytu komórki pamięci zawierającej na początku SetVelocity, to w ogóle nie będzie działał (ani w skanowaniu, ani przez kolejkę).

Pociągi ustawiane na stacji powinny być jako uruchomione (czyli z prędkością 0.1, w nowszych wersjach 0.01 da tryb manewrowy nawet gdy ma rozkład). Po wstawieniu lokomotywy z prędkością 0.0 należy się liczyć z tym, że jej uruchomienie może zająć kilkanaście minut (zwłaszcza spalinowej; obecnie trwa dosyć szybko).

Aby uruchomić wygaszoną lokomotywę (np. wstawioną z prędkością 0.0), potrzebna jest następująca konstrukcja:
1. Dosyć długi tor, na którym lokomotywa będzie stać. Zbyt krótki tor może spowodować problemy z "trafieniem" komendą w pojazd.
2. Komórka pamięci powiązana do tego toru.
3. Event wpisujący komendę do tej komórki.

Co do wpisywanej komendy, najbardziej przydatne są:
- Jump_to_first_order - jeśli lokomotywa ma rozkład, zacznie wykonywać związaną z nim sekwencję komend, tzn. zaraz po uruchomieniu silnika włączy od razu tryb pociągowy,
- Shunt -1 0 - jeśli ma jechać w trybie manewrowym,
- ShuntVelocity - tryb manewrowy z zadaną prędkością
- SetVelocity - tryb pociągowy z zadaną prędkością
- Prepare_engine 1 0 - tryb manewrowy bez zapalania świateł, z czekaniem na dalsze sygnały.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Stycznia 2013, 14:12:42 »
Benny z @Woku sprawdzaliśmy niejeden scenariusz i jego różne rozwiązana. Piotruś tylko w tym rzecz by świnia zrobiła sobie minutowy postój w Całkowie, a nie przez nie śmignęła :). Chce po prostu wykorzystać sposób od Pawła uruchomienia AI. Dla przykładu jak to jest zrobione na Bałtyku:
node -1 0 baltyk_mem1 memcell 5 -8 0.3 nic 0 0 none endmemcell
node -1 0 baltyk_mem2 memcell -5 -18 1.3 et 0 0 none endmemcell
node -1 0 ala_mem1 memcell 15 8 1.3 ep 0 0 none endmemcell
node -1 0 start_status memcell 5 -8.89 0.3 a 0 0 none endmemcell
//@popatrz: komórki do włączenia ai
node -1 0 luzak_mem memcell -109.55 0.2 2137.67 Wait_for_orders 0 0 ep08-start2_null endmemcell
node -1 0 brutto_mem memcell 4935.0 10.4 -8439.0 Wait_for_orders 0 0 none200 endmemcell
node -1 0 suczka_mem memcell -4070.0 0.0 2482.5 Wait_for_orders 0 0 plaza_null endmemcell
//@popatrz: ms2 dla stonki i inne ustawienia poczatkowe
event onstart_zacheta multiple 0 none baltyk_p_ms2 start endevent
event zmiana_start_status updatevalues 0.0 start_status * 1 * endevent

//@popatrz: nowy sposób rozpoczęcia symulacji-uniezależnienie symulacji od czasu manewrów
event ruszylo_sie multiple 0 baltyk_mem1 sprawdz_whois po_whois condition memcompare nic * * endevent
//@popatrz: wykrywanie pociagu usera
event sprawdz_whois whois 0.0 baltyk_mem1 31 endevent
event po_whois multiple 2.0 baltyk_mem1 sm42_start else inne_start condition memcompare 6d* * * endevent
event sm42_start multiple 0 none sm_do_komorki manewry_dalej uruchom_ai endevent
event inne_start multiple 0 none ezt_do_komorki baltyk_p_s1 uruchom_ai endevent
event sm_do_komorki updatevalues 1.0 baltyk_mem1 sm 0 0 endevent
event ezt_do_komorki updatevalues 1.0 baltyk_mem1 ezt 0 0 endevent
event manewry_dalej multiple 3.0 baltyk_mem1 bl_zw21- bl_zw27+ bl_zw28- condition memcompare * * 0 endevent
event uruchom_ai multiple 10.0 none uruchom_luzaka uruchom_brutto uruchom_suczke endevent
event uruchom_luzaka updatevalues 0 luzak_mem Jump_to_first_order 0 0 endevent
event uruchom_brutto updatevalues 0 brutto_mem Jump_to_first_order 0 0 endevent
event uruchom_suczke updatevalues 0 suczka_mem Jump_to_first_order 0 0 endevent
//@popatrz: tu kończy się nowy sposób uruchomienia symulacji
Eventy w torze:
node 1000 0 none193 track normal 100.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_rused1 4 tpbps-new2 0.2 0.5 1.1
4818.05 10.4008 -8347.64  0.0  //point 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 2
4896.88 10.4008 -8409.17  0.0  //point 2
0
event1 ruszylo_sie //@popatrz: czujnik ruchu usera
endtrack

node 1000 0 none1637 track normal 10.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpbps-new2 0.2 0.5 1.1
-106.475 0.2 1966.1  0.0  //point 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 2
-107.606 0.2 1976.03  0.0  //point 2
0
velocity 140.0
event1 ruszylo_sie //@popatrz: czujnik ruchu usera
endtrack

node 1000 0 none1687 track normal 100.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpd1 0.2 0.5 1.1
-124.591 0.2 3405.19  0.0  //point 1
0.0 0.0 33.3333  //control vector 1
0.0 0.0 -33.3333  //control vector 2
-124.591 0.2 3505.19  0.0  //point 2
0
velocity 140.0
event2 ruszylo_sie //@popatrz: czujnik ruchu usera
endtrack

node 1000 0 none_null_78 track normal 0.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpd-oil2 0.2 0.5 1.1
-3957.7 -3.79986 2452.74  0.0  //point 1
28.062 0.0 -7.51831  //control vector 1
-28.9414 0.0 2.53149  //control vector 2
-3871.87 -3.79986 2437.61  0.0  //point 2
0
velocity 40.0
event2 ruszylo_sie //@popatrz: czujnik ruchu usera
endtrack

  Dodano: 08 Stycznia 2013, 14:16:42
Aby uruchomić wygaszoną lokomotywę (np. wstawioną z prędkością 0.0), potrzebna jest następująca konstrukcja:
1. Dosyć długi tor, na którym lokomotywa będzie stać. Zbyt krótki tor może spowodować problemy z "trafieniem" komendą w pojazd.
2. Komórka pamięci powiązana do tego toru.
3. Event wpisujący komendę do tej komórki.

Co do wpisywanej komendy, najbardziej przydatne są:
- Jump_to_first_order - jeśli lokomotywa ma rozkład, zacznie wykonywać związaną z nim sekwencję komend, tzn. zaraz po uruchomieniu silnika włączy od razu tryb pociągowy,
@Ra czy ma znaczenie, że np to AI stoi przed tarczą ostrzegawczą? Warunki powyżej mam spełnione.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 14:18:00 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Stycznia 2013, 14:21:03 »
@Ra czy ma znaczenie, że np to AI stoi przed tarczą ostrzegawczą?
Nie ma. Zależnie od wysłanej komendy albo ruszy od razu i podjedzie pod najbliższy sygnalizator, albo wyskanuje sobie sygnalizatory (w trybie manewrowym w obie strony) i będzie czekać na podanie na nim zezwolenia na jazdę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Stycznia 2013, 15:01:04 »
No to ja już nie wiem co jest nie tak, bo mam warunki spełnione:
event uruchom_tlk multiple 1 none ruszaj_tlk endevent
event ruszaj_tlk updatevalues 0 tlk_czekaj_mem Jump_to_first_order 0 0 endevent
node -1 0 tlk_czekaj_mem memcell -133 0.0 5438 Wait_for_orders 0 0 none1555 endmemcell
node -1 0 zapal_sem_z eventlauncher 0.0 0.0 0.0 -1 none 2309 zapal_sem_z none end
event zapal_sem_z multiple 0 none baltyk_z_s2 baltyk_j_s5 endevent
W torze evenciki dla expressu i sem_info dla AI i zero reakcji. Co jest nie tak?
node 1000 0 none1505 track normal 50.0019 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used2 4 tpd-oil2 0.2 0.5 1.1
-132.201 -0.4 4931.73  0.0  //point 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 1
0.0 0.0 0.0  //control vector 2
-134.818 -0.9 4981.66  0.0  //point 2
0
event1 uruchom_tlk
endtrack

Dla AI tor przed stacją Całkowo sem_info z kierunkiem i nic.
node 1000 0 none1711 track normal 100.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpbps-new2 0.2 0.5 1.1
-99.5504 0.2 4283.29  0.0  //point 1
7.62939e-006 0.0 33.333  //control vector 1
-7.62939e-006 0.0 -33.3335  //control vector 2
-99.5504 0.2 4383.29  0.0  //point 2
0
event1 baltyk_z_sem_info
velocity 140.0 
endtrack
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Stycznia 2013, 15:05:35 »
A lokomotywę masz na torze none1555?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Stycznia 2013, 15:07:47 »
Tak jest. Proszę wpis trainset:
trainset tlk1313 none1555 0.0 0.0
//$o -
node -1 0 EP08-013 dynamic pkp\ep08_v1 102e-013 102e_ic 0.0 headdriver 3 0 enddynamic
node -1 0 AOU_008-1 dynamic pkp\1xxa_v1 aou_008-1 1xxa 0.0 nobody 3 16 passengers enddynamic
node -1 0 ADU_160_TLK dynamic pkp\1xxa_v1 adu_160_tlk 1xxa 0.0 nobody 3 20 passengers enddynamic
node -1 0 B10OU_2 dynamic pkp\1xxa_v1 b10ou_2 1xxa 0.0 nobody 3 30 passengers enddynamic
node -1 0 B10OU_20-70_667-3 dynamic pkp\1xxa_v1 b10ou_20-70_667-3 1xxa 0.0 nobody 3 35 passengers enddynamic
node -1 0 BDNU_090-7 dynamic pkp\1xxa_v1 bdnu_090-7 1xxa 0.0 nobody 0 20 passengers enddynamic
endtrainset
W tym torze musiałem zmienić vectory i pointy ze względu na kierunek składu. Ale to pewnie raczej nie ma znaczenia. Dubli torów bankowo nie ma, bo AI stoi dokładnie na nim.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 15:11:06 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Stycznia 2013, 16:48:16 »
No to nie masz. Wpisz trainset tlk1313 none1555 0.0 0.0 oznacza, że czoło składu będzie dokładnie przed torem none1555 ponieważ przesunięcie wynosi 0.0 licząc od początku tego toru (Point1) w stronę końca (Point2). Aby lokomotywa znajdowała się na tym torze trzeba wpisać przesunięcie równe przynajmniej połowie długości lokomotywy, albo połączyć komórkę z torem przed none1555.

Nie ja to wymyśliłem... Sensowniej by było, jakby składy były wstawiane w przeciwnym kierunku (w stronę Point2). Wtedy dla wartości 0.0 skład by się znajdował na podanym torze, a nie przed nim. Rozumiem też, dlaczego Event0 "działał". Otóż dla zgodności wstecz, jeśli tor podany w trainset ma przesunięcie mniejsze niż 8m, to dopisanie jakiegokolwiek Event0 do wskazanego toru powoduje niejawne przesunięcie składu w przód o 8 metrów. Ale celowe stosowanie tej protezy nie ma sensu, lepiej jest zwiększyć przesunięcie w trainset do bezpiecznej wartości np. 20m, albo kojarzyć komórkę z innym torem.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Stycznia 2013, 17:32:53 »
Faktycznie przesunięcie składu AI  o 23m odpaliło je. Jednak ono stoi zahamowane nie rusza ma komendę Obey_train. Poniżej rozkład._______________________________________________________________
[ Rodzaj i numer pociągu                         |  TLK1313    ]
[________________________________________________|_____________]
[                                                | Całkowo     ]
[ Relacja pociągu                                | Bałtyk G.   ]
[________________________________________________|_____________]
[ Wymagany % cieżaru hamującego                  | 89%         ]
[________________________________________________|_____________]
[ Seria i obciążenie lokomotywy                  | EP08 80     ]
[________________________________________________|_____________]
[    2.4|     | Całkowo                          2  23.09 |    ]
[       | 100 | R1                               2  23.10 | 5  ]
[       |     |----------------------------------2--------|----]
[    0.0|     | Bałtyk_Głowny                    2  23.13 | 17 ]
[       |     | R1,H,L,RT                        2        |    ]
[_______|_____|__________________________________2________|____]
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 17:36:34 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Stycznia 2013, 17:41:19 »
Na [F2] sprawdź, co widzi na skanowaniu. Zobacz też, jaką masz godzinę w scenerii. Jeśli widzi W4, to między 11:10 a 23:10 ruszy się. Ewentualnie błąd może powodować podanie dwóch godzin na stacji początkowej, nie testowałem dotychczas takiego przypadku.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Stycznia 2013, 17:52:07 »
Godzina w scenerii po 23 10. W4 mam przypisany. Niestety wyłączyłem przez przypadek okno. Został mi log.
include;ip/pkp/w4n.inc;Całkowo#01;-97.6459;0.0;4223.5;0.0;0.0;0.0;1;1;;;endWpis do toru:
node 1000 0 none1710 track normal 100.0 1.435 0.25 25.0 20 0 flat vis
 rail_screw_used1 4 tpbps-new2 0.2 0.5 1.1
-99.5504 0.2 4283.29  0.0  //point 2
-7.62939e-006 0.0 -33.3335  //control vector 2
7.62939e-006 0.0 33.333  //control vector 1
-99.5504 0.2 4183.29  0.0  //point 1
0
velocity 140.0
event2 Całkowo#01_stopinfo
endtrack
@Ra rzecz w tym by to TLK zatrzymało się na minutowy postój w Całkowie i potem ruszyło. Powód zapowiedź dla niego, która jest w toku. A jak podam jedną godzinę w rozkładzie to chyba raczej się nie zatrzyma podejrzewam.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 18:04:05 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Stycznia 2013, 18:28:08 »
Godzina przyjazdu służy do oceny, czy AI dojeżdża planowo, czy jest spóźnione. Nie ma ona wpływu na czas postoju, odjazd będzie i tak o podanej godzinie, AI będzie czekać od momentu, gdy przyjedzie. Poza tym w rozkładzie w takiej postaci Całkowo jest stacją początkową rozkładu. Jeśli zaś Całkowo miało by być stacją przelotową, to w górnej części tabelki należałoby wpisać inną nazwę.

Sprawdź też, czy w torach nie jest wpisane velocity 0. Z jakiegoś dziwnego powodu AI ma zakaz jazdy (Driver: Vd=0 ad=-0.01), mimo podanej wolnej drogi dalej (Pd=983 Vn=140). Ewentualnie semafor zezwalający na jazdę jest dalej niż 1000m i AI go nie sięga. W takim przypadku zamiast Jump_to_first_order można wysłać komendę SetVelocity 140 140.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Stycznia 2013, 18:40:17 »
Sprawdziłem tory i niestety tych z Velocity 0, 0.0 troszkę jest. Co w tym wypadku usunąć te ograniczenia? Semafor kawałek od AI stoi to fakt.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Stycznia 2013, 18:55:15 »
Chodzi przede wszystkim o tory znajdujące się pod składem. Jeśli którykolwiek wagon stoi na torze z Velocity 0, to AI nie ruszy. W sumie to Velocity 0 powinno być tylko na torach, na które absolutnie nie należy wjeżdżać (np. zasypka przed kozłem). Kwestia czy 0, czy 0.0 dla MaSzyny nie ma znaczenia, w edytorach 3D jest to używane do odróżnienia liczb całkowitych od zmiennoprzecinkowych.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Szkoła eventowa. Co wy na to? Pytania dotyczące eventów.
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Stycznia 2013, 19:00:23 »
Sprawdzę w podglądzie terenu w Twoim starterze i dam znać. Swoją drogą widzę w nim zmiany na duży plus.
EDIT:
Troszkę to trwało, ale sprawdziłem. Poniżej tory z Velocity 0. Kolejność z dołu do góry:
none_null_79
none1722
none1721
none1502
none1501
none1500
none1499
none222
none221
none220
none170
none169
none168
none135
none134
none133
none129
none128
none127
none05
none04
none03b
none05a
none04a
none03a
I tory dla AI do Całkowa od początku odcinka:
none1741
none1557
none1556
none1555 (trainset none1555 23.0 0.0)
none1554
none1529
none1728
none1527
none1525 (tor mniej więcej po środku tarczy ostrzegawczej)
none1523
none1521
none1518
none1517
none1515
none1726
none1513
none1511
none1603
none_null_34
none1717
none1714
none_null_73
none1773
none1711
none1710
Jak widać AI t tory nie dotyczą. Z ciekawości sprawdzę te z Całkowa do Bałtyku Głównego, bo pamiętam, że jak ruszyło za pomocą eventu0 to w jednym momencie nagle się zatrzymało na chwilę.
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia 2013, 20:38:11 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".